Jump to content

Γλυτσα στο φιλτρο


Dimitris Dim

Recommended Posts

Καλησπέρα σας και Καλή Χρονιά !

 

είμαι νεος σε οτι αφορά τα ενυδρεία και χωρίς ιδιαίτερη εμπειρία οπότε απαντήστε μου όσο ποιο απλά μπορείτε :-)

Εχω ενα 70l ενυδρείο της HS aqua με φίλτρο "Εσωτερικό φίλτρο HS aqua 5 W- 435 L / ώρα". Εχω μεσα 2 χρυσόψαρα και πριν λιγο καιρό εβαλα κα εναν γλυφτη.

Μαζι με τον γλυφτη μου εδωσαν και καποια χαπακια (1 την εβδομαδα) της JBL. Απο τοτε που άρχισα να τα χρησιμοποιώ το φίλτρο μπουκώνει απο πράσινη γλίτσα

και δεν υπαρχει ροη νερου. Το σφουγγαράκι εχει γεμίσει οπως και τα στοιχεία που εχει μεσα το φιλτρο. Ο μονός τρόπος να το καθαρίσω ειναι μονο κατω απο τρεχούμενο νερο για αρκετη ωρα

(γνωρίζω οτι δεν ειναι σωστό) αλλα μετα απο καμια 10ρια μερες παλι τα ιδια.

Μπορει καποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω?

 

Ευχαριστω

Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλέσω με πολύ προσοχή να διαβάσεις τα παρακάτω . Ξεκινώντας να σου πω ότι ο pleco αυτό που αποκαλείς γλύφτη πρέπει άμεσα να πάει πίσω.

 

Και θα έρθουν οι γνώστες τις κατηγορίας να σε βοηθήσουν. Προσοχή δίνουμε στα ελάχιστα λίτρα τις διατροφικές συνήθειες θερμοκρασία νερού κτλ.

 

Και δες γιατί πρέπει να πας τον pleco πίσω 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά. Θέλω να ανεβάσεις αρχικά μια φωτογραφία του ενυδρείου σου και στη συνέχεια να μας περιγράψει τις ρουτίνες σου (τάισμα, αλλαγές νερού κάθε πότε και πόσο) και να ξέρεις ότι ο pleco δεν μπαίνει με τα χρυσόψαρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Dimitris Dim έγραψε:

(γνωρίζω οτι δεν ειναι σωστό) αλλα μετα απο καμια 10ρια μερες παλι τα ιδια.

Φιλε μου, το εσωτερικο φιλτρο μερικες φορες χρειαζεται καθαρισμα και τρεις φορες την εβδομαδα, αν εχεις τετοια "ρυπογονα " ψαρια, οπως τα χρυσοψαρα και πλεκο(πχ)!

Απο υλικα τι εχει το φιλτρο;

Αλλαγες νερου ποσο συχνα και πόσο % κάνεις;

Τουλαχιστον εστρωσες το ενυδρειο πριν να βαλεις ψαρια μεσα;

πριν 10 ώρες, το μέλος Dimitris Dim έγραψε:

Εχω μεσα 2 χρυσόψαρα και πριν λιγο καιρό εβαλα κα εναν γλυφτη.

Αυτο το "γλυφτη" πρεπει να το πας πισω στο μαγαζι. 1000%

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και ευχαριστω για τις απαντήσεις

 

@Μαρινος θα διαβασω αυτο που προτείνεις αλλα απαντάω και στις ερωτήσεις μιας και ειναι ποιο άμεσο.

 

το ενυδρειο το εχω εδω και περιπου 8 μηνες και λειτουργουσε χωρις κανενα προβλημα μεχρι που εβαλα τον γλυφτη και το χαπακι που μου εδωσαν (pleco). Τον γλυφτη τον πηρα για να καθαριζει τα τζαμια και μπορω να πω οτι στην αρχη εκανε καλη δουλεια.

@natateo δεν γνωριζω τι υλικα εχει το φιλτρο εκτος και αν σου λεει κατι το οτι έχει λευκές πέτρες με τρύπα.

το νερο το αλλαζω στο 1/3 μια φορα τον μηνα και τα ταΐζω μια φορα την ημερα .

τα ψαρια ειναι 3 και οχι 2 που έγραψα αρχικα.

Ακολούθησα τις οδηγιες που μου εδωσαν στην αρχη πριν βαλω τα ψαρια μεσα και σε καθε αλλαγή νερου βαζω  ProCell k BactoTurbo της HS.

Επίσης, τα τεστ που εχω (NH3\NH4 k NO2\NO3\GH\KH\pH\CI3) δεν δείχνουν κάποιο πρόβλημα στο νερό.

Το φως αναβει για περιπου 8 ωρες την ημερα.

 

@killerknight ανεβαζω καποιες φωτο σε λιγο γιατί πρέπει να τις μικρύνω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα πρέπει να σου πω δυσάρεστα νέα. Τα ψάρια αυτά όταν φτάσουν σε πλήρες μέγεθος θέλουν 70 λίτρα έκαστο και μήκος ενυδρείου τουλάχιστον 1.5 μέτρο. Ο πλεκο σου επίσης μπορεί να φτάσει και τα 40 εκατοστά, ενώ όπως σου είπα δεν ταιριάζει με χρυσόψαρα. Το ψάρι αυτό κακώς σε πληροφόρησαν ότι είναι για την άλγη. Τα τζάμια θα πρέπει να τα καθαρίζεις εσύ όχι αυτός. Επίσης νερό ειδικά σε αυτό το ενυδρείο θα πρέπει να αλλάζεις το 30-40 τις εκατό κάθε δύο μέρες, λόγω μικρού μεγέθους ενυδρείου. Φαντάσου στο δικό μου που είναι 400 λίτρα αλλάζω το 60 τις εκατό ανά πέντε ημέρες. Τέλος το φίλτρο σου είναι ανεπαρκές για αυτό και κολλάει. Ξέρω σε απογοητεύω τώρα αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Με αυτή τη σύνθεση και αυτό το ενυδρείο σε λίγο καιρό θα αρχίσουν τα προβλήματα να ξέρεις...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη κοίτα γιατί σου λέω να διαβάσεις τα παραπάνω ,

Το χόμπι μας είναι μια αλληλουχία γεγονότων που αν κάτι πάει στραβά αρχίζει και καταρρέει το οικοσύστημα.  

Τον pleco λογικά τον αγόρασες λόγω της πολύς άλγης που παρουσίασε το ενυδρείο στα τζάμια και στο χαλίκι έτσι ;

Αν είχες μπει εδώ πριν  αρκετό καιρό και έκανες αυτήν την ερώτηση θα μάθαινες τα  βασικά .

1ον Τα ψάρια που έχεις από την φύση τους είναι <<βρωμιάρικα>> και θέλουν ισχυρό φίλτρο

2ον Τα λίτρα σου είναι πολύ λίγα για αυτά τα ψάρια 

3ον Η αναγκαστική έλλειψη  φυτών ανεβάζει τα νιτρικά ΝΟ3 και θέλει πολύ συχνές αλλάγες για να κρατάς το νερό σε φυσιολογικές συνθήκες .

40ν θα μάθαινες για την συμβατότητα των ψαριών και οτι δεν βάζουμε μαζί ψάρια κρύου νερού (χρυσόψαρα) με τροπικά ( pleco) .

Και εύλογα θα ρωτήσεις . Τι κάνουμε τώρα ;

Εγω ειδικός στα χρυσόψαρα δεν είμαι άλλα αυτό που θα έκανα θα ήταν το έξης 

Πρώτον θα κοιτούσα να δώσω όλα τα ψαράκια είτε μέσω αγγελίας είτε χαρίζοντας τα σε κάποιον που έχει το ενυδρείο να τα φιλοξενήσει .

Θα ζητούσα μετά απο τους ειδικούς της κατηγόριας ψάρια κρύου νερού να μου δώσουν συμβουλές πως να το στήσω απο την αρχή και σαν διάκοσμο και ποια είδη και πόσα να βάλω μέσα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Dimitris Dim έγραψε:

Επίσης, τα τεστ που εχω (NH3\NH4 k NO2\NO3\GH\KH\pH\CI3) δεν δείχνουν κάποιο πρόβλημα στο νερό.

Κοιτα, την αμμωνια τωρα κανονικα δεν πρεπει να μετρας, γιατι εστρωσε το ενυδρειο με ψαρια τελικα.....

τα χαρτακια, που εχεις για τεστ δεν ειναι αξιοπιστα.  Νιτρικα πόσο εχεις; Κανονικα πρεπει να σου δειχνουν 100+..... Πόσο πρεπει; μολις 10 με 40 ppm....

Πες τωρα την αληθεια, σου αρεσει ετσι οπως ειναι το ενυδρειο σου; Το χαλικι ειναι γεματο κακακια και αλγες..... θελει συντηρηση το ενυδρειο. Παρε σκουπα βυθου και καθαρισε λιγο κατω. Μετα κάνε μια καλη αλλαγη νερου.

πριν 3 ώρες, το μέλος Dimitris Dim έγραψε:

δεν γνωριζω τι υλικα εχει το φιλτρο εκτος και αν σου λεει κατι το οτι έχει λευκές πέτρες με τρύπα.

το νερο το αλλαζω στο 1/3 μια φορα τον μηνα και τα ταΐζω μια φορα την ημερα .

οι πετρες ειναι βιολογικο υλικο. Δεν εχεις μεσα κανενα σφουγγαρι;

Για αλλαγές νερου σου ειπε ο @killerknight.  Αν υπαρχει θεληση ολα γινονται!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@killerknight Δε με απογοητεύεις καθόλου ίσα-ίσα με βοηθάς να καταλάβω. τι φίλτρο θεωρείς οτι πρέπει να έχω

Μου είχαν πει οτι πάει περίπου 20-25 λίτρα το ψάρι και γιαυτό έχω μέσα 3 χρυσόψαρα. Αν και εφόσον τα χρυσόψαρα έχουν τέτοιες απαιτήσεις θα πρέπει να δω τι άλλο ψάρι μπορώ να βάλω μέσα.

@marinos αν είχα διαβάσει το άρθρο νωρίτερα θα είχα καλύτερη εικόνα.....

Ναι τον pleco τον αγορασα λογο της αλγης αν και νομίζω οτι λογο του οτι στην αρχή άφηνα πολλές ώρες αναμένω το φως ηταν η κύρια αιτία της δημιουργίας της.

Για τα λιτρα\ψαρια ειχα λαθος πληροφόρηση.

Για το νερο προς το παρόν θα προχωρήσω σε ποιο συχνές αλλαγές.

Αυτά παθαίνεις αν ρωτάς και εμπιστεύεσαι τα PetCity....

Θα ανοίξω ενα post  κρύου νερού για περαιτέρω βοήθεια.

@natateo εχω καταλάβει οτι τα τεστ σε χαρτάκια δεν είναι αξιόπιστα...

Ενας απο του λογους που εγραψα εδω ειναι γιατι δε μου αρεσε αυτο που βλέπω. Εχω σκούπα βυθου και έκανα εναν καλο καθαρισμό. Στην επομένη αλλαγή θα κάνω καλύτερο γιατι η σκούπα που εχω δε λέει και πολλά.

Ναι εχει και ενα μεγάλο σφουγγάρι πανω απο τις πετρες.

 

Σας ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλημέρα. Ας ξεκινήσουμε με το γεγονός ότι θα πρέπει να αποφασίσεις αν θα κρατήσεις τα χρυσόψαρα. Αν το αποφασίσεις θα χρειαστείς οπωσδήποτε εξωτερικό φίλτρο και μεγαλύτερο ενυδρείο. Να βάλεις στο μυαλό σου ότι είναι ψάρια που ζουν μέχρι και 30 χρόνια στην αιχμαλωσία. Δηλαδή μιλάμε για τρελό παρεάκι και συντροφία αν σου συμπεριφερθείς σωστά.  Επίσης είναι από τα λίγα ψάρια που αν τα μάθεις τρώνε από το χέρι σου και έχουν συμπεριφορές οικόσιτου ζωντανού. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, killerknight said:

Δημήτρη καλημέρα. Ας ξεκινήσουμε με το γεγονός ότι θα πρέπει να αποφασίσεις αν θα κρατήσεις τα χρυσόψαρα. Αν το αποφασίσεις θα χρειαστείς οπωσδήποτε εξωτερικό φίλτρο και μεγαλύτερο ενυδρείο. Να βάλεις στο μυαλό σου ότι είναι ψάρια που ζουν μέχρι και 30 χρόνια στην αιχμαλωσία. Δηλαδή μιλάμε για τρελό παρεάκι και συντροφία αν σου συμπεριφερθείς σωστά.  Επίσης είναι από τα λίγα ψάρια που αν τα μάθεις τρώνε από το χέρι σου και έχουν συμπεριφορές οικόσιτου ζωντανού. 

Καλησπέρα και σε σένα. Ναι, Θέλω να τα κρατήσω γιατί αλλιώς θα με σκοτώσει η μικρή ?  .  Κοίταζα χθες το βράδυ για ενυδρεία και λογικά αν Θέλω να έχω 3 χρυσόψαρα πρέπει να παω κατι πανω απο 200λιτρα, σωστά? επίσης για εξωτερικό φίλτρο στο υπάρχον τι προτείνεις?

Αν για τις ερωτήσεις που κάνω πρέπει να ανοίξω ποστ στα γλυκα νερα που ελεγε ο Μαρινος, πειτε μου. 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θα μιλάμε για χρυσόψαρα θα μεταφέρω εγώ το ποστ σου στα κρύου νερού μην ανησυχείς. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καθώς μένεις Αττική θα σου προτείνω αυτό ώστε να αντέχει και το νέο ενυδρείο σου. Και με 180 λίτρα καλά θα είσαι αλλά να μην βάλεις άλλα ψάρια.

 

https://www.petsupermarket.gr/dophin-exoteriko-filtro-2212-1300l-t-eos-300l

 

Απλά να πάρεις και βιολογικό υλικό γιατί δεν έχει

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, killerknight said:

Εφόσον θα μιλάμε για χρυσόψαρα θα μεταφέρω εγώ το ποστ σου στα κρύου νερού μην ανησυχείς. 

Κοίταζα αυτό τι λες https://aquaclubdesign.com/ενυδρειο-με-εξοπλισμο-φωτα-led-kai-βαση-επιπλο-juwel-rio-240-led-aquarium-black-121x41x55cm-240l-cabinet-121-sbx-black-3-doors-121x41x73cm.html

πάνω απο 121cm δε με παίρνει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Εφόσον θα μιλάμε για χρυσόψαρα θα μεταφέρω εγώ το ποστ σου στα κρύου νερού μην ανησυχείς. 

Δημήτρη μην τον φοβάσαι αυτόν @killerknight,

Εδώ μεταφέρει χρυσόψαρα με lock down στην κατηγορία θα κολλήσει :hysterical:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ενυδρεία των 180 λίτρων είναι ένα μέτρο συνήθως. Αυτά που είναι 200-240 λίτρα είναι 1,20. Όχι ρε πολλά λεφτά είναι. Μίλα με pet city για το αντίστοιχο. Πάνω από 350 ευρώ δεν έχει. Με ενυδρείο τέτοιου μεγέθους είσαι άρχοντας. Βάζεις και τέταρτο άμα λάχει

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, marinos said:

Δημήτρη μην τον φοβάσαι αυτόν @killerknight,

Εδώ μεταφέρει χρυσόψαρα με lock down στην κατηγορία θα κολλήσει :hysterical:

???

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να μην ξεχνάμε και αγγελίες των μεταχειρισμένων .

<<Τυχαία >> έπεσα πάνω σε αυτήν που ξέρουμε και τον πωλητή  και σίγουρα δεν θα σας γελάσει (εννοείτε ότι πρέπει να ψάξεις τα πάντα από αγγελίες)

 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο αυτό το είχα παλαιότερα και είναι εξαιρετικό

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, marinos said:

Παιδιά να μην ξεχνάμε και αγγελίες των μεταχειρισμένων .

<<Τυχαία >> έπεσα πάνω σε αυτήν που ξέρουμε και τον πωλητή  και σίγουρα δεν θα σας γελάσει (εννοείτε ότι πρέπει να ψάξεις τα πάντα από αγγελίες)

 

Σωστα αν και δεν ειναι Αθηνα και τα εξοδα  θα ειναι αρκετά. Θα ριξω μια ματια στις αγγελιες και στο pet city.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Το ενυδρείο αυτό το είχα παλαιότερα και είναι εξαιρετικό

Και εγώ μπορώ να εγγυηθώ για το άτομο που το πουλάει .?

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Dimitris Dim έγραψε:

Σωστα αν και δεν ειναι Αθηνα και τα εξοδα  θα ειναι αρκετά. Θα ριξω μια ματια στις αγγελιες και στο pet city.

Λάθος κάνεις απο Αθηνα είναι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...