Jump to content

Αναβάθμιση φίλτρων


Kostas Skantzis

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους και χρόνια πολλα. 

Εχω ένα ενυδρείο 240 λιτρα μικτα και σκέφτομαι να παρω μεγαλύτερο φιλτρο απο το sun sun 302 που εχω τωρα.

Επειδή είναι κρίμα να κάθεται να το γεμησω ελαφρόπετρα για να μπλοκαρει να βαλω και βανακια για να μειώσω λίγο ακόμα την ροη και να το βαλω σε ενα 60 που ετοιμαζω η θα το κάνει πλυντήριο? 

Το εχει δοκιμάσει κανενας ?

 

Επίσης σκέφτομαι να παω  για το 240 σε astro 2212 η aquanova ncf 1500 λογο  τιμής αλλα και χώρου για βιολογικό υλικο. 

Τι γνώμη έχετε για αυτα και  τι να προσεξω. 

 

Link to comment
Share on other sites

Βαλε φουλ βιολογικο υλικο+ βαμβακι και spray bar μακρυ και ολα θα πανε καλα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Kostas Skantzis έγραψε:

 

Επίσης σκέφτομαι να παω  για το 240 σε astro 2212 η aquanova ncf 1500 λογο  τιμής αλλα και χώρου για βιολογικό υλικο. 

Τι γνώμη έχετε για αυτα και  τι να προσεξω. 

 

Θεωρητικα καλα ειναι και τα δυο φιλτρα σε 240 λιτρα.....Ομως παιζει ρολο και πως θα κανεις το ενυδρειο, δηλ. τι ψαρια θα βαλεις και ποσα? φυτεμενο? και αν ναι με πολλα ή λιγα φυτα?.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Θεωρητικα καλα ειναι και τα δυο φιλτρα σε 240 λιτρα.....Ομως παιζει ρολο και πως θα κανεις το ενυδρειο, δηλ. τι ψαρια θα βαλεις και ποσα? φυτεμενο? και αν ναι με πολλα ή λιγα φυτα?.....

Το εχω το ενυδρείο με το sun sun 302 εδω και 1.5 χρονο απλα λεω να του βαλω ενα μεγαλύτερο και να παρω το sun sun και να το βαλω σε ενα 60 που εχω αντι να κάθεται 

 

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο φίλτρο με αρκετό βιολογικό υλικό ποτέ δεν κάνει κακό σε ένα ενυδρείο

ειδικά αν δεν το κάνει πλυντήριο.

Το sunsun βάζοντας το στο μικρό ενυδρείο μήπως έχει πολύ δυνατή ροή??

Τι ψάρια έχεις στα ενυδρεία σου ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

Ένα μεγάλο φίλτρο με αρκετό βιολογικό υλικό ποτέ δεν κάνει κακό σε ένα ενυδρείο

ειδικά αν δεν το κάνει πλυντήριο.

Το sunsun βάζοντας το στο μικρό ενυδρείο μήπως έχει πολύ δυνατή ροή??

Τι ψάρια έχεις στα ενυδρεία σου ??

Τωρα εχω 3molly και 4 corydoras.σκεφτομαι να χαρίσω τα molly  να κρατήσω τα corydoras και να βαλω ακομα  pseudomugil  και  γαρίδες.
Το sunsun στο 240 τώρα με ελαφρόπετρα γεμάτο έχει πέσει αρκετά η ροη του και να φανταστείς του έχω βαλει και ενα εσωτερικο φιλτρο που είχα για να βοηθήσει την ροη. 
Προχθές μείωσα κατα 30% περίπου την ροη ακομα απο τον κεντρικό μοχλό που είναι αναμεσα στα βανακια που μπαίνουν οι σωλήνες και δείχνει να μην εχει ούτε την μισή απο την θεωρητική ροη 1000λιτρα.
 

Link to comment
Share on other sites

Απο εδω εκοψα λιγο ακόμα την ροη. Το άφησα πανω απο ωρα χωρίς να παράτηρησω θόρυβο απο μοτερ η την φτερωτή. 

Καπου διαβασα οτι σε όλα τα φίλτρα μέχρι 50% μειώση απο εκει η απο βανακια μπορεί να γίνει. 

 

IMG_20210109_143817.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...