Jump to content

Τριχοειδής άλγη και σάπισμα φυτών


Recommended Posts

Καλησπέρα, μετά από δυο μήνες λειτουργίας κάποια φυτα έχουν πάρει τον κατήφορο?
Έχω κλαδέψει αρκετά ταλαιπωρημένα έχουμε ιδέα τι παίζει;;

ευχαριστώ

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό φυτεμένο 

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):101x41x50
Συνολικά Λίτρα:180
Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί
Φυτά:

Bacopa caroliniana 

Mayaca fluviatilis 

Vallisneria Americana Natans 

Hygrophila polysperma

Crinum calamistratum

cryptocoryne wendtii 

Cryptocoryne willisii 

Java fern

echinodorus bleheri

limnophila sessiliflora

 

Ψάρια: neon tetra,rummynose tetra, rasbora harlequin, corydoras sterbai,corydoras julie,gourami dwarf, blue ram, zebra danio, algae eater Chinese,white cloud, plectrum common
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες: φυσικές πέτρες 
Ξύλα: φυσικές ρίζες 
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: black soil
Βυθός: black sand

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): multilux(εργοστασιακό) 23w
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες ημερησίως 

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: seachem purigen , υαλοβάμβακας , seachem matrix ,μπλε σφουγγάρια (2)  διαφορετικής πυκνότητας με και η Ροή του κυκλοφορητή είναι 600 lt/hr
Θέρμανση/ Ψύξη: εργοστασιακός θερμαντήρας aquaheat 200w
Λίπανση: seachem flourish 5 ml δύο φορές την εβδομάδα ξεχωριστά από τα υπόλοιπα , seachem trace 12ml δύο φορές την εβδομάδα , seachem potassium 7 ml δύο φορές την εβδομάδα , seachem iron 5 ml δυο φορές την εβδομάδα 
Παροχή CO2:seachem excel 5 ml μέρα παρά μέρα 
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:sera vipan,sera shrimp tamplets (δύο ταμπλέτες μέρα παρά μέρα και δυο φορές την μέρα sera vipan 


Παράμετροι
pH:6,9(υγρά τεστ sera)
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): 0 ( κάνω υγρά της sera 
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):25mg (υγρά τεστ sera)
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 50% ανά 15 μέρες 
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: seachem prime, seachem stability 
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: κάθε 15 μέρες μαζί με τις αλλαγές νερού αλλαγή υαλοβάμβακα καθαρισμός σφουγγαριών με το νερό που έχω βγάλει από το ενυδρείο ,καθαρισμός τζαμιών (αν χρειάζεται ), τσεκάρισμα φίλτρου και καθάρισμα προπέλας και σωλήνων με ειδικά βούρτσακια της eheim. Η αλλαγή νερού γίνεται με πλαστικό κιβώτιο που ακουμπάω στον νεροχύτη γεμίζω νερό τσεκάρω θερμοκρασία με θερμόμετρο (γυρω στους 23-26 βαθμούς ) μετά βάζω prime ύστερα βάζω έναν 1000lt/hr κυκλοφορητή μέσα στο κιβώτιο βάζω τον σωλήνα στο ενυδρείο και περνάω το νερό με τον κυκλοφορητή στο ενυδρείο αλλά κατεβάζω την ροη γύρω στα 600 lt/hr για να μην ανακατεύω τον βυθό.

 

D48C42B3-AB44-47C7-B1B4-4F6DEB254456.jpeg

691C884D-91B6-4993-A301-69E4F678350B.jpeg

AB4F18CC-952F-44E3-8AD1-90BA604B53CE.jpeg

AE669D70-0613-4DC0-A74D-D051AD254BB0.jpeg

A658229B-BFDB-4975-80EA-B6684CE58E28.jpeg

B152BC21-D65F-45BF-9910-E4A139FE2009.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Konstantinos Ninos
Link to comment
Share on other sites

Just now, Konstantinos Ninos said:

Καλησπέρα, μετά από δυο μήνες λειτουργίας κάποια φυτα έχουν πάρει τον κατήφορο?

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό φυτεμένο 

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):101x41x50
Συνολικά Λίτρα:180
Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί
Φυτά:

Bacopa caroliniana 

Mayaca fluviatilis 

Vallisneria Americana Natans 

Hygrophila polysperma

Crinum calamistratum

cryptocoryne wendtii 

Cryptocoryne willisii 

Java fern

echinodorus bleheri

limnophila sessiliflora

 

Ψάρια: neon tetra,rummynose tetra, rasbora harlequin, corydoras sterbai,corydoras julie,gourami dwarf, blue ram, zebra danio, algae eater Chinese,white cloud, plectrum common
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες: φυσικές πέτρες 
Ξύλα: φυσικές ρίζες 
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: black soil
Βυθός: black sand

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): multilux(εργοστασιακό) 23w
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες ημερησίως 

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: seachem purigen , υαλοβάμβακας , seachem matrix ,μπλε σφουγγάρια (2)  διαφορετικής πυκνότητας με και η Ροή του κυκλοφορητή είναι 600 lt/hr
Θέρμανση/ Ψύξη: εργοστασιακός θερμαντήρας aquaheat 200w
Λίπανση: seachem flourish, seachem trace, seachem potassium, seachem iron 
Παροχή CO2:seachem excel
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:sera vipan,sera shrimp tamplets (δύο ταμπλέτες μέρα παρά μέρα και δυο φορές την μέρα sera vipan 


Παράμετροι
pH:6,9(υγρά τεστ sera)
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): 0 ( κάνω υγρά της sera 
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):25mg (υγρά τεστ sera)
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 50% ανά 15 μέρες 
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: seachem prime, seachem stability 
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: κάθε 15 μέρες μαζί με τις αλλαγές νερού αλλαγή υαλοβάμβακα καθαρισμός σφουγγαριών με το νερό που έχω βγάλει από το ενυδρείο ,καθαρισμός τζαμιών (αν χρειάζεται ), τσεκάρισμα φίλτρου και καθάρισμα προπέλας και σωλήνων με ειδικά βούρτσακια της eheim. Η αλλαγή νερού γίνεται με πλαστικό κιβώτιο που ακουμπάω στον νεροχύτη γεμίζω νερό τσεκάρω θερμοκρασία με θερμόμετρο (γυρω στους 23-26 βαθμούς ) μετά βάζω prime ύστερα βάζω έναν 1000lt/hr κυκλοφορητή μέσα στο κιβώτιο βάζω τον σωλήνα στο ενυδρείο και περνάω το νερό με τον κυκλοφορητή στο ενυδρείο αλλά κατεβάζω την ροη γύρω στα 600 lt/hr για να μην ανακατεύω τον βυθό.

 

D48C42B3-AB44-47C7-B1B4-4F6DEB254456.jpeg

691C884D-91B6-4993-A301-69E4F678350B.jpeg

AB4F18CC-952F-44E3-8AD1-90BA604B53CE.jpeg

AE669D70-0613-4DC0-A74D-D051AD254BB0.jpeg

A658229B-BFDB-4975-80EA-B6684CE58E28.jpeg

B152BC21-D65F-45BF-9910-E4A139FE2009.jpeg

 

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο? Εγω την καταπολεμησα με seachem excel, ριχνοντας το με μια συριγγα πανω στην αλγη. Δεν θυμαμαι την δοσολογια ομως. Νομιζω κραταει για μια εβδομαδα και μετα πεθαινει. Εχεις πολλα νιτρικα, ξεκινα με 30% αλλαγη νερου καθε εβδομαδα μολις κανεις την θεραπεια με το εξελ και ελλατωσε σταδιακα τον φωτισμο σου σε 7 και μετα σε 6 ωρες. Η Mayaca ισως την ακουσει λιγο... Γενικα ειναι αλγη την υπομονης, οσο ωριμαζει το ενυδρειο θα εχεις και λιγοτερα προβληματα

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Oresths_S said:

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο? Εγω την καταπολεμησα με seachem excel, ριχνοντας το με μια συριγγα πανω στην αλγη. Δεν θυμαμαι την δοσολογια ομως. Νομιζω κραταει για μια εβδομαδα και μετα πεθαινει. Εχεις πολλα νιτρικα, ξεκινα με 30% αλλαγη νερου καθε εβδομαδα μολις κανεις την θεραπεια με το εξελ και ελλατωσε σταδιακα τον φωτισμο σου σε 7 και μετα σε 6 ωρες. Η Mayaca ισως την ακουσει λιγο... Γενικα ειναι αλγη την υπομονης, οσο ωριμαζει το ενυδρειο θα εχεις και λιγοτερα προβληματα

Το excel κάνει δουλειά αλλά σε overdose είναι επικίνδυνο ουσιαστικά ψάχνω την αιτία για να μην κάνω πάλι το ίδιο λάθος. 
Το ποιο πιθανό είναι να βάλω excel και ύστερα black out τρεις μέρες 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Konstantinos Ninos έγραψε:

Το excel κάνει δουλειά αλλά σε overdose είναι επικίνδυνο ουσιαστικά ψάχνω την αιτία για να μην κάνω πάλι το ίδιο λάθος. 
Το ποιο πιθανό είναι να βάλω excel και ύστερα black out τρεις μέρες 

Γιατι το θεωρεις επικινδυνο? Ειχα πολλα σαλιγκαρια και δεν ειδα καποια μεταβολη στον πληθυσμος τους μετα

 

Αν δεν το εχεις ηδη διαβασει:

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Oresths_S said:

Γιατι το θεωρεις επικινδυνο? Ειχα πολλα σαλιγκαρια και δεν ειδα καποια μεταβολη στον πληθυσμος τους μετα

 

Αν δεν το εχεις ηδη διαβασει:

 

Το γράφει πάνω στην συσκευασία ότι επηρεάζει σαλιγκάρια και γαρίδες αλλά μετά την αλλαγή νερού μπορείς να βάλεις μεγαλύτερη ποσότητα ανάλογα τα λίτρα όποτε επειδή ούτως η άλλως μεθαύριο έχω αλλαγή 50% αντί να το ρίξω πάνω στο νερό θα στοχεύσω πάνω στα φυτα που είναι ταλαιπωρημένα από άλγη τώρα για τα αλλά που έχουν τρυπήσει και θεωρούνται και εύκολα(echinodorus bleheri) είμαι σε απόγνωση δεν έχω ιδέα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Konstantinos Ninos έγραψε:

Το γράφει πάνω στην συσκευασία ότι επηρεάζει σαλιγκάρια και γαρίδες αλλά μετά την αλλαγή νερού μπορείς να βάλεις μεγαλύτερη ποσότητα ανάλογα τα λίτρα όποτε επειδή ούτως η άλλως μεθαύριο έχω αλλαγή 50% αντί να το ρίξω πάνω στο νερό θα στοχεύσω πάνω στα φυτα που είναι ταλαιπωρημένα από άλγη τώρα για τα αλλά που έχουν τρυπήσει και θεωρούνται και εύκολα(echinodorus bleheri) είμαι σε απόγνωση δεν έχω ιδέα 

Μπορει να θες καλιο αν εχουν μικρες τρυπιτσες

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Oresths_S said:

Μπορει να θες καλιο αν εχουν μικρες τρυπιτσες

Μα βάζω seachem potassium το γράφω και στην περιγραφή 

και η λίπανση γίνεται με πρόγραμμα στρατού δεν υπάρχουν σκαμπανεβάσματα 

μείνει όλα συγκεκριμένες μέρες συγκεκριμένες ώρες, τα φώτα είναι με χρονοδιακόπτη και όλες οι εργασίες γίνονται συγκεκριμένες μέρες. Έχω ενυδρειακη εφαρμογή και παίρνω ειδοποίησεις μια μέρα νωρίτερα για τις αυριανές εργασίες και γενικότερα προσπαθώ να είμαι όσο το δυνατόν περισσότερο οργανωμένος και εκτός αυτών ότι έχει μέσα το ενυδρείο είναι φυσικό δεν υπάρχει τίποτα τεχνιτό 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος Βba ειναι η αλγη που εχεις απο οτι βλεπω στην τελευταια φωτο σου......στο αρθρο που σου προτεινε ο Ορεστης την εχει πρωτη-πρωτη....αν ειναι αυτη να ξερεις οτι ειναι απο τις δυσκολοτερες αλγες στην αντιμετοπιση της

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, corto maltese said:

Αν δεν κανω λαθος Βba ειναι η αλγη που εχεις απο οτι βλεπω στην τελευταια φωτο σου......στο αρθρο που σου προτεινε ο Ορεστης την εχει πρωτη-πρωτη....αν ειναι αυτη να ξερεις οτι ειναι απο τις δυσκολοτερες αλγες στην αντιμετοπιση της

Μπορούμε να υποθέσουμε τι την προκάλεσε, τι μπορεί να έκανα λάθος ;;

Link to comment
Share on other sites

Λαθος μου σορρυ, αλλο αρθρο ειναι του Ορεστη...... το παρακατω αρθρο εγω εννοουσα

 

@Oresths_S χωρις να ειμαι σίγουρος νομιζω οτι ειναι Bba.....για ''πρασινη'' την βλεπεις?

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι  Μαύρη τριχοειδής άλγη (BBA) και χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω είναι δύσκολη στην απομάκρυνση της .

Ακου λοιπόν τι θα κάνεις .Πηγαίνεις σε ένα φαρμακείο και αγοράζεις αυτό   το οξυζενέ. με μια σύριγγα ρίχνεις επανω στην άλγη . Τα σταδια είναι κοκκινιζει εξαφανίζετε και μετα απο λίγο καιρο ξαναεμφανίζετε κοκ

 IMG_20201221_121358.thumb.jpg.97516a9881bc3f51e426663a902c4420.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ BBA θεωρώ ότι είναι, έχω και εγώ στο ενυδρείο μου που λειτουργεί περίπου ένα εξάμηνο. Έχει μειωθεί αρκετά με λιγότερο δοσολογία λιπάσματος, μείωση της φωτοπεριοδου και ρίχνοντας excel τοπικά εκεί που ήταν η άλγη, γενικά πρέπει να πειραματιστείς να δεις τι δουλεύει στο δικό σ σύστημα. Ποιο είναι το φίλτρο σ;

Λίγες γνώσεις έχω περί λίπανσης αλλά η λίπανση σου θεωρώ πως είναι υπερβολική! Τα φυτά είναι σχετικά εύκολα και σχεδόν τα μισά αργής ανάπτυξης σε συνδυασμό με τις αλλαγές νερού κάθε 15 μέρες να υπάρχει μεγάλη περίσσεια από την λίπανση για να αναπτυχθεί άλγη. Τα προϊόντα της seachem flourish είναι για καλά φυτεμένα ενυδρεία. Μόνο το κάλιο αξίζει να βάζεις την κανονική δοσολογία που λέει. Θα σ απαντήσουν και οι πιο ειδικοί

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Konstantinos Ninos έγραψε:

Μπορούμε να υποθέσουμε τι την προκάλεσε, τι μπορεί να έκανα λάθος ;;

Απο το παραπανω αρθρο.....

Αιτίες εμφάνισης

Η άλγη αυτή δεν έχει ερευνηθεί αρκετά και δεν είναι αποσαφηνισμένες οι αιτίες εμφάνισης της. Γενικά έχει παρατηρηθεί ότι μεγάλο ρόλο παίζει το CO2. Συγκεκριμένα εμφανίζεται σε πολύ χαμηλά επίπεδα CO2, ή σε συνεχής αυξομειώσεις.
Αυξημένα νιτρικά και φωσφορικά είναι μια ακόμη αίτια εμφάνισης αυτής της αλγης με περισσότερη έμφαση στα φωσφορικά.
Κακή ποιότητα νερού, ελλειπείς φωτισμός, όπως και έντονος φωτισμός είναι μερικές από τις αιτίες εμφάνισης.
Αρέσκεται να φυτρώνει σε σημεία με πολύ χαμηλή ροή νερού ή σε σημεία με πολύ έντονη ροή νερού, για αυτό και αρκετές φορές την συναντάμε στην έξοδο του φίλτρου.

 

Καταπολέμηση:

Προσπαθούμε να έχουμε μια ομοιόμορφη ροή νερού στο ενυδρείο μας.
Αυξάνουμε με προσοχή το CO2 λίγο πάνω από τα 30 mg/lit. Αυξάνουμε τις αλλαγές νερού και φροντίζουμε να έχουμε μια ισορροπημένη λίπανση και φωτισμό.
Αφαιρούμαι όπου μπορούμε την άλγη μηχανικά, είτε ξύνοντας την από τα διακοσμητικά, είτε κόβοντας τα προσβλημένα φύλλα.
Επίσης, η άλγη νεκρώνεται με υπεροξείδιο του υδρογόνου (οξυζενέ) ψεκάζοντας την κατευθείαν πχ με μια σύριγγα .
Τέλος έχει αναφερθεί πολλές φορές ότι η διπλάσια δοσολογία του Flourish Excel έχει εξαφανίσει την άλγη. Προσοχή, η υπερδοσολογία να μην υπερβαίνει τις 7-10 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το άρθρο που έχει παραθέσει ο @corto maltese θα μπορούσες να πάρεις και ένα τεστ φωσφορικών (υγρό κατά προτίμηση) να αποκλείσεις μερικούς παράγοντες εμφάνισης της (αυξημένα φωσφορικά).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όποτε βάζω οξυζενέ και excel πάνω στα φυτα και φροντίζω να ρίξω νιτρικά και φωσφορικά.

Η λίπανση μου είναι αρκετή αλλά ακόμα δεν έχω ολοκληρώσει το φύτεμα σκοπεύω να το γεμίσω όπως είχα κάνει και στο προηγούμενο ενυδρείο, αλλά από την στιγμή που εχω καλή λίπανση γιατί τα echinodorus σαπίζουν ;;;; Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Αν δεν κανω λαθος Βba ειναι η αλγη που εχεις απο οτι βλεπω στην τελευταια φωτο σου..

ΒΒΑ ειναι σιγουροτατο.

Βγαινει πιο πολυ οταν υπαρχει ελλειπη συντηρηση ενυδρειου (πχ καθαρισμα φιλτρου, αραιες αλλαγες νερου), ακομα βγαινει πολυ συχνα οταν ανακτευουμε τον βυθο (πχ μεταφυτευση ή σκουπα βυθου).

Στην τελευτιες φωτο φαινεται ελλειψη φωσφορικων στα φυλλα του εχινοδορου.

Αλλαγες νερου καθε εβδομαδα κανε, βγαλε purigen απο το φιλτρο, καλυτερα αλλαγες νερου κανε πιο συχνα. Excel μην το φοβασε, εγω το ριχνω και σε ενυδρειο με red crystal δεν παθαινουν τιποτα. 5μλ καθε μερα θελει.

Ακομα.... 600λ/ωρα αντλια... για το δικο σου ενυδρειο χρειαζεται διπλασια. Για ΒΒΑ μπορει να φταιει και η ροη....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

συντήρηση φίλτρου κάνω κάθε 15 μέρες είναι κρύσταλλο ούτε υπολείμματα ούτε άλγη η προπέλα είναι σαν καινούργια και όπως γράφω και παραπάνω μέσα στα προγράμματα λίπανσης είναι και το κάλιο που είναι 7 ml δυο φορές την εβδομάδα ίσως για μην υπάρχει περίσσιο λίπασμα μπορώ να βάλω παραπάνω φυτά μόνο να μου πείτε πια δεν έχουν ανάγκη co2 γιατί μπουκάλα δεν σκοπεύω να βάλω, και κυκλοφορητή δεν μπορώ να αλλάξω, οποίος έχει juwel ξέρει ότι κουμπώνει μόνο ο εργοστασιακός στο κουτί του φίλτρου ( είναι σαν ρομβος ) και το purigen γιατί μα το βγάλω πως επηρεάζει ;;;;

Έγινε επεξεργασία - Konstantinos Ninos
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Konstantinos Ninos έγραψε:

προγράμματα λίπανσης είναι και το κάλιο που είναι 7 ml δυο φορές την εβδομάδα

 

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Στην τελευτιες φωτο φαινεται ελλειψη φωσφορικων στα φυλλα του εχινοδορου.

Ειπαμε για ελλειψη φωσφορικων, οχι καλιου.

πριν 4 ώρες, το μέλος Konstantinos Ninos έγραψε:

το purigen γιατί μα το βγάλω πως επηρεάζει ;;;;

Ρουφαει τα νιτρικα, αμμωνια, νιτρωδη.... Εμεις τα νιτρικα τα θελουμε στο φυτεμενο (μεχρι ενα σημειο) :)

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, natateo said:

 

Ειπαμε για ελλειψη φωσφορικων, οχι καλιου.

Ρουφαει τα νιτρικα, αμμωνια, νιτρωδη.... Εμεις τα νιτρικα τα θελουμε στο φυτεμενο (μεχρι ενα σημειο) :)

Έχω νιτρικά γύρω στα 10mg το βάζω για 2-3 μέρες και το βγάζω.Φωσφορικά παίρνω συμπλήρωμα ;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Konstantinos Ninos έγραψε:

Έχω νιτρικά γύρω στα 10mg το βάζω για 2-3 μέρες και το βγάζω.Φωσφορικά παίρνω συμπλήρωμα ;;

Αν μπορεις, πρωτα μετρησε τα φωσφορικα.

Και ναι, υπαρχει συμπληρωμα- https://www.seachem.com/flourish-phosphorus.php

Τα νιτρικα στα 20 καλυτερα να κρατας

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

Αν μπορεις, πρωτα μετρησε τα φωσφορικα.

Και ναι, υπαρχει συμπληρωμα- https://www.seachem.com/flourish-phosphorus.php

Τα νιτρικα στα 20 καλυτερα να κρατας

Έγινε το έβγαλα τότε για την ώρα. Με το φίλτρο όπως σου είπα στην προκειμένη περίπτωση δεν αλλάζει ο κυκλοφορητής θα βάλω εξωτερικό συγκεκριμένα το sicce 300 900lt ροη την ώρα έχει όποτε θα το γεμίσω βιολογικό υλικό με λίγο βαμβάκι και στο εσωτερικό θα βάλω σφουγγάρια λογικά ακόμα το ψάχνω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες και καλή χρονιά να έχουμε ,,πάνω από όλα με Υγεία και με Υγειοι ενυδρεία για όλους μας

Εναν προβληματισμό έχω όσον αφορά τους μεθόδους απομάκρυνσης των αλγεων...

Παράδειγμα...ας πούμε ότι εφαρμόζουμε την μέθοδο του blackout..τι κάνουμε με την παροχή του CO2 εξακολουθούμε να δίνουμε παροχή ή σταματάμε για όσες ημέρες έχουμε το blackout?

Άλλος προβληματισμός μου....

για τις ημέρες που έχουμε το blackout 2 ημερων εξακολουθούμε να ταιζουμε τα ψάρια μας ή όχι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας 

Φιλικά Ηλίας

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Ilias Azimopoulos έγραψε:

εφαρμόζουμε την μέθοδο του blackout..τι κάνουμε με την παροχή του CO2 εξακολουθούμε να δίνουμε παροχή ή σταματάμε για όσες ημέρες έχουμε το blackout?

Σταματαμε.

 

πριν 10 ώρες, το μέλος Ilias Azimopoulos έγραψε:

για τις ημέρες που έχουμε το blackout 2 ημερων εξακολουθούμε να ταιζουμε τα ψάρια μας ή όχι?

Ναι. Με μετρο.

πριν 10 ώρες, το μέλος Ilias Azimopoulos έγραψε:

που έχουμε το blackout 2 ημερων

2 μερες δεν φτανον, κανε 3-ς.  Πιστευω εχεις διαβάσει για το πως γινεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Σταματαμε.

 

Ναι. Με μετρο.

2 μερες δεν φτανον, κανε 3-ς.  Πιστευω εχεις διαβάσει για το πως γινεται.

Natateo...ok θα το κάνω 3 μέρες αλλά δεν έχω διαβάσει ενώ το προσπάθησα να βρω τρόπους δεν τα κατάφερα..έχεις εσύ βρει το ποστ να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...