Jump to content

Τριχοειδής άλγη και σάπισμα φυτών


Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος Ilias Azimopoulos έγραψε:

Natateo...ok θα το κάνω 3 μέρες αλλά δεν έχω διαβάσει ενώ το προσπάθησα να βρω τρόπους δεν τα κατάφερα..έχεις εσύ βρει το ποστ να με βοηθήσει?

https://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-άλγες-γλυκού-νερού/?do=findComment&comment=733493

@Ilias Azimopoulos, αν εχεις αποριες - ανοιγεις δικο σου θεμα και συζηταμε εκει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Σταματαμε.

 

Ναι. Με μετρο.

2 μερες δεν φτανον, κανε 3-ς.  Πιστευω εχεις διαβάσει για το πως γινεται.

Natateo...ok θα το κάνω 3 μέρες αλλά δεν έχω διαβάσει ενώ το προσπάθησα να βρω τρόπους δεν τα κατάφερα..έχεις εσύ βρει το ποστ να με βοηθήσει?

Εμ...αυτό δεν βρίσκω να διαβάσω..την μέθοδο συσκότισης ..

Σε ευχαριστώ για το κεφάλαιο των αλγεων!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Ilias Azimopoulos έγραψε:

Natateo...ok θα το κάνω 3 μέρες αλλά δεν έχω διαβάσει ενώ το προσπάθησα να βρω τρόπους δεν τα κατάφερα..έχεις εσύ βρει το ποστ να με βοηθήσει?

Εμ...αυτό δεν βρίσκω να διαβάσω..την μέθοδο συσκότισης ..

Σε ευχαριστώ για το κεφάλαιο των αλγεων!!

Γιατι δεν διαβαζεις;;;; Ναι , γραφει - Κυανοβακτήριο (Blue Green Algae - BGA), μετα.... Καταπολέμηση..... μετα   Δεύτερη και πιο αποτελεσματική μέθοδο, είναι η συσκότιση του ενυδρείου. Λόγω του γεγονότος ότι τα κυανοβακτήρια είναι πολύ απλοί οργανισμοί και συνεπώς δεν έχουν μεγάλες αποθηκευτικές ικανότητες ενέργειας, δεν έχουν τη δυνατότητα να ανταπεξέλθουν σε μεγάλες χρονικές περιόδους συσκότισης. Έτσι, απενεργοποιούμε τους λαμπτήρες και καλύπτουμε με ένα παχύ, κατά προτίμηση σκούρο, ύφασμα το ενυδρείο μας ώστε να μην αφήνει να διαπερνά καθόλου φως.  ΚΤΛ.......

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...