Jump to content

ΑΛΛΑΓΗ SET UP


bill28

Recommended Posts

Θελω να αλλαξω set up στο ενυδρειο μου και απο κοινωνικο με δισκους να βαλω αφρικανες.

Τι πρεπει να κανω για τροποποιηση του νερου?

Αν κανω ολικη αλλαγη νερου και προσθεσω το ειδικο αλατι ειναι αρκετο?

Κινδυνευει η βιολογια?

Τα φωτα σας!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα προσπαθήσω να σου πω κάποια από τα βήματα που ακολούθησα μετατρέποντας ένα φυτεμένο σε κιχλίδες (texas) και ελπίζω να βοηθήσω…. Σου λέω όμως από την αρχή ότι δεν είμαι πολύ σίγουρη για την ορθότητα της μεθόδου, απλά σε μένα δούλεψε.

1. ….βγάζεις τα δισκάκια σου….. (Στενοχωριέμαι και μόνο που το γράφω….. :thumbdown: και τους εξασφαλίζεις ένα πολύ καλό καινούριο σπίτι….)

2. Βγάζεις φυτά, βγάζεις ξύλα…

3. Εγώ χρησιμοποίησα την ίδια βιολογία, με αλλαγή νερού 70-80%, αλλά καλή αποχλωρίωση του νερού και προσθήκη αλατιού 5 ώρες πριν μπει στο ενυδρείο. Και φυσικά προσθήκη βακτηρίων στο φίλτρο για να είσαι σίγουρος….

4. Τα υπόλοιπα τα ξέρεις, αφού ήδη έχεις κιχλίδες…. Πέτρες, κρυψώνες, φωλιές… και ψαράκια…..

Άντε με το καλό. Κρίμα που αφήνεις τα δισκάκια, ελπίζω να βοήθησα....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα προσπαθήσω να σου πω κάποια από τα βήματα που ακολούθησα μετατρέποντας ένα φυτεμένο σε κιχλίδες (texas) και ελπίζω να βοηθήσω…. Σου λέω όμως από την αρχή ότι δεν είμαι πολύ σίγουρη για την ορθότητα της μεθόδου, απλά σε μένα δούλεψε.

1. ….βγάζεις τα δισκάκια σου….. (Στενοχωριέμαι και μόνο που το γράφω….. :thumbdown: και τους εξασφαλίζεις ένα πολύ καλό καινούριο σπίτι….)

2. Βγάζεις φυτά, βγάζεις ξύλα…

3. Εγώ χρησιμοποίησα την ίδια βιολογία, με αλλαγή νερού 70-80%, αλλά καλή αποχλωρίωση του νερού και προσθήκη αλατιού 5 ώρες πριν μπει στο ενυδρείο. Και φυσικά προσθήκη βακτηρίων στο φίλτρο για να είσαι σίγουρος….

4. Τα υπόλοιπα τα ξέρεις, αφού ήδη έχεις κιχλίδες…. Πέτρες, κρυψώνες, φωλιές… και ψαράκια…..

Άντε με το καλό. Κρίμα που αφήνεις τα δισκάκια, ελπίζω να βοήθησα....

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...