Jump to content

Χειμερινή ναρκη σε χελωνακι


Recommended Posts

Έχω ένα χελωνακι σε χελωνειρα από τον ιουλιο σταδιακά είδα ότι δεν έτρωγε τόσο τώρα τις τελευτες ημέρες δηλαδή 5 μέρες δεν τρώει κουνιέται λίγο κάνει μια βόλτα και καν κάθετε με ανοιχτά μάτια τα κλείνει μονο το βράδυ επειδή είδα ότι το καβούκι του αν είναι σκληρό είναι ένδειξη υγειας και τα μάτια του δέν έχουν τίποτα αλλά όταν πήγα στα που σου μου είπαν ότι έπεσε σε νάρκη επίσεισα ρίχνω αυτά τα χελωνάκια κάθε μήνα σαν ασβέστης που είναι αλλάζω νερό κάθε μερα επίσεισα λέει ότι τα γαριδάκια είναι πολύ φτωχή τροφή μπορούν να φενε π.χ λαχανικά και κάποια φρουτα

Έγινε επεξεργασία - Mirto Kostantinou
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Χρειάζεσαι οπωσδήποτε θερμαντικό σώμα (θερμοστάτη) και να ρυθμίσεις θερμοκρασία νερού 25 βαθμούς Κελσίου. Χωρίς θερμοστάτη ,πέφτει σε χειμερία νάρκη, είναι υποτονικό όπως τόνισες, δεν τρώει και μικραίνει η διάρκεια ζωής του. Χρειάζεται ειδική λάμπα ερπετώνUVA & UVB  η οποία τοποθετείται σε απόσταση 15-20 εκ. πάνω από το βράχο για να μπορεί να ανεβαίνει και να "λιάζεται" όποτε θέλει. Αργότερα προσθέτεις και ένα φίλτρο γιατί ακόμα είναι μικρή η χελωνίτσα από ότι βλέπω οπότε σε βάθος νερού 5-10 εκ. δε νομίζω να μπορείς να βάλεις φίλτρο. Γαρίδες για αρχή είναι καλές αλλά σε λίγους μήνες θα πρέπει σίγουρα να εμπλουτίσεις τη διατροφή της και με διαφορετικές τροφές (πρωτεΐνη) ή φρέσκα λαχανικά.  Σε ένα χρόνο, έχε υπόψιν σου, ότι η χελώνα θα μεγαλώσει αρκετά οπότε θα χρειαστείς μεγαλύτερο χώρο να τη φιλοξενήσεις! Αυτά που σου γράφω είναι από προσωπική εμπειρία καθώς έχω δύο χελώνες τριών ετών περίπου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αααα θα το ψάξω το θέμα μπορώ να βρω από τον ξάδερφο μου έχει πολλές σε πολλά ενυδρεία θα σίγουρα θα με βοηθήσεις χελώνα διάβασα ότι ανα έχει σημάδια ατονίας είναι κακό για δειτε

image.jpg

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...