Jump to content

Μαύρα στίγματα στο χρυσόψαρο μου


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

εδώ και περίπου 2 μήνες έχω πάρει ένα χρυσόψαρο, το οποίο το έχω σε μικρό ενυδρείο 12lt. Το τελευταίο διάστημα έχει βγάλει μεγάλα έντονα μαύρα στίγματα ενώ και τα πτερύγια του είναι μαύρα (παραθέτω φωτογραφίες). Στο pet shop όπου πήγα μου έδωσαν το baction + ( αντιβιοτικό- αντιικό) το οποίο έβαζα για 4 μέρες, ωστόσο δεν είδα καμία βελτίωση αντιθέτως τα στίγματα-μαυρίλες εξαπλώθηκαν. Να πω επίσης ότι χρησιμοποιώ κανονικά αντιχλωριακό ,νιτροποιητικά βακτήρια και φίλτρο. Το ενυδρείο περιέχει ένα πλαστικό δεντράκι και πέτρες. Γενικά, το ψαράκι είναι ζωηρό και τρώει κανονικά ωστόσο με ανησυχεί ιδιαίτερα αυτή η κατάσταση μιας και δεν ξέρω που τελικά οφείλεται. Αν έχετε καμιά ιδέα παρακαλώ ενημερώστε με. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

136959200_403823017613362_447231736046034626_n.jpg

136696586_724927908160446_291780211755530482_n.jpg

136414213_149720233590575_1941089040930519970_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μαριεφη και καλή χρονιά! Δυστυχώς έχω άσχημα νέα. Το ψάρι σου καίγεται από την αμμωνία πιθανότατα. Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού? Ρε α λίτρα σου να ξέρεις είναι πολύ λίγα για το ψάρι. επίσης πρέπει να βγάλεις όλα τα ψεύτικα διακοσμητικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά και σε σένα!Και τί κάνω σε αυτή τη περίπτωση με την αμμωνία? Κάνω μια φορά τη βδομάδα όπως μου είπαν τα 2/3 του νερου του...

 

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις κάθε μέρα αλλαγή το μισό νερό μέχρι να δει βελτίωση. Και επιμένω σε αυτό κάθε μέρα αν θες να σώσεις το ψάρι σου. Θα είμαι εδώ για ότι χρειαστείς. Τι φίλτρο έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δες και λίγο το δικό μου θεμα για να καταλάβεις τι χρειάζονται τα χρυσόψαρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και πρέπει να βάζω πάλι αντιχλωριακές και βακτηριακές σταγόνες στην κάθε αλλαγή? Το φίλτρο είναι αυτό https://www.skroutz.gr/s/16194237/DoPhin-KF-150-εσωτερικό-φίλτρο.html

Link to comment
Share on other sites

Βαζε κυρίως αντιχλωριο. Να ξέρεις ότι σε αυτή τη φάση θα χρειάζεται αν όχι κάθε μέρα αργότερα σίγουρα μέρα παρά μέρα τέτοιες αλλαγές

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, άρα κάθε μέρα αλλαγή του μισού νερού , έξω όλα τα διακοσμητικά και σταγόνες αντιχλωριακές, πόσες περίπου? Συγγνώμη για τις άπειρες ερωτήσεις αλλά έχω άγνοια και όπως φαίνεται το ψάρι μου πληρώνει ακριβώς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Όσες γράφει για τα λίτρα του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

Τπτ. Δες πως πάει και ανέβαζε ποστ να μας ενημερώνεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και ενα σκουροχρωμο χαλικακι 1-3mm , για να πιασει σιγα σιγα την βιολογια, γιατι το φιλτρο ειναι πολυ μικρο και μαλλον δεν εχει βιολογικο μεσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

και ενα σκουροχρωμο χαλικακι 1-3mm , για να πιασει σιγα σιγα την βιολογια, γιατι το φιλτρο ειναι πολυ μικρο και μαλλον δεν εχει βιολογικο μεσα.

Καλημέρα και καλή χρονιά! Ρίχνοντας μια ματιά στα χαλίκια είδα ότι υπάρχει και ο ζεολίτης που βοηθά στην αφαίρεση-μείωση των τοξινών και της αμμωνίας. Ισχύει? Μήπως θα έπρεπε να πάρω αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Όχι μην ανησυχεις. Κάνε εσύ τις αλλαγές νερού και τα άλλα τα βρίσκουμε

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα έκανε να έριχνες μια ματιά και στα παρακάτω :

Στήνοντας Ένα Ενυδρείο Για Χρυσόψαρα 

Χρυσόψαρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλό θα έκανε να έριχνες μια ματιά και στα παρακάτω :

Στήνοντας Ένα Ενυδρείο Για Χρυσόψαρα 

Χρυσόψαρα

Σε ευχαριστώ πολύ!

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα σας, δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια βελτίωση. 'Ισα ίσα που τα στίγματα έχουν αυξηθεί. Βέβαια τρώει κανονικά και είναι ιδιαίτερα ζωηρό. Ξέρετε αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κάνεις κάθε μέρα αλλαγές νερού? Πόσο ποσοστό αλλάζεις τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Είναι δραστήριο? Τρώει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...