Jump to content

Νέο φίλτρο


Thanos kolonis

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω επειδή σκέφτομαι να αλλάξω το εσωτερικό μου φίλτρο με ένα εξωτερικό. Το ενυδρείο μου είναι 160λτ. Τι φίλτρο θα μου προτείνατε να αγοράσω ;;; 

Link to comment
Share on other sites

Οποίο εξωτερικό και να πάρεις, σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερο από το εσωτερικό, από άποψη διαχείρισης του βιολογικού φορτιου.

 

Μοντέλα υπάρχουν πάρα πολλά. Εξαρτάται από το μπάτζετ σου που θα κινηθείς.

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Οποίο εξωτερικό και να πάρεις, σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερο από το εσωτερικό, από άποψη διαχείρισης του βιολογικού φορτιου.

 

Μοντέλα υπάρχουν πάρα πολλά. Εξαρτάται από το μπάτζετ σου που θα κινηθείς.

Θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποιο καλο και τα γυρω γυρω που χρειαζονται γιατι δεν εχω ιδεα απο εξωτερικα φιλτρα ειναι νεος στο χομπι...

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι πλήρες ικανοποιημένος με το JBL CristalProfi e702 greenline. Για τα λίτρα σου είναι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι αν σε παίρνει θα σου έλεγα eheim 2215 ?

Link to comment
Share on other sites

Δες και το oase biomaster thermo. Πολύ βολικό το προ φίλτρο που έχει και το θερμοστοιχείο μέσα στο φίλτρο 

Έγινε επεξεργασία - Katrin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

εγώ είμαι πλήρες ικανοποιημένος με το JBL CristalProfi e702 greenline. Για τα λίτρα σου είναι μια χαρά

Περιέχει τα πάντα μέσα; Δεν χρειάζεται να αγοράσω κατι περεταίρω; Απλα το αγοράζω και το εγκαθιστώ;

Link to comment
Share on other sites

ναι τα έχει όλα εκτός απο τον ''καλοριφερ''

ο κάθε ένας είναι καλυμμένος με την μάρκα του σίγουρα όμως και αυτά που σου πρότειναν τα παιδιά είναι αξιόλογα φίλτρα απο ότι άκουσα. Στην πράξει εγώ απο αρχής καταβολής του ενυδρείου έχω μόνο JBL. :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Katrin έγραψε:

Δες και το oase biomaster thermo. Πολύ βολικό το προ φίλτρο που έχει και το θερμοστοιχείο μέσα στο φίλτρο 

Το 250 για τα λίτρα μου (160λτ) ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Εγώ πάλι αν σε παίρνει θα σου έλεγα eheim 2215 ?

To 150 ή το 250 για τα λιτρα μου (160λτ) ;

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα όταν ένα φίλτρο λέει από Χ έως ψ λίτρα, κοιτάμε το Χ. Δηλαδή μεταξύ ενός 150-250 λίτρα και ενός από 80-150 λίτρα, προτίμησε το πρώτο. Τη ροή μπορείς να την κοψεις λίγο αν θες, αλλά δεν μπορείς να την ανεβάσεις παραπάνω.

Συγκεκριμένη  μάρκα δε 6α προτείνω, αλλά οι πιο επώνυμες και πιο ακριβές, είναι συνήθως και ποιοτικότερες και μπορείς πολύ εύκολα να βρεις ανταλλακτικά, αν χρειαστείς στο μέλλον. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 250 φίλε μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ έβαλα το eheim 2217 στα 135 λίτρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος και την ροή δεν την έκοψα καθόλου απλά το σπρέι το έχω να χτυπάει λίγο πρός τα πάνω, χωράει πολύ βιολογικό

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Καλησπέρα, εγώ έβαλα το eheim 2217 στα 135 λίτρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος και την ροή δεν την έκοψα καθόλου απλά το σπρέι το έχω να χτυπάει λίγο πρός τα πάνω, χωράει πολύ βιολογικό

Καλησπέρα. To EHEIM classic 600 2217 Εξωτερικό φίλτρο που κανει γυρω στα 150ευρω ; Δεν είναι μεγάλο για τα λιτρα σου;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Thanos kolonis έγραψε:

Καλησπέρα. To EHEIM classic 600 2217 Εξωτερικό φίλτρο που κανει γυρω στα 150ευρω ; Δεν είναι μεγάλο για τα λιτρα σου;

Καλύτερα μεγάλο παρά μικρό, μην φανταστείς ότι έχει καμία τρελή ροή όταν το γεμίσεις βιολογικό και σφουγγάρια πέφτει πολύ η ροή σε όλα τα φίλτρα, εμένα πάντως δεν το κάνει πλυντήριο ίσα ίσα κουνάει τα φύλλα από τα φυτά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα 4 λίτρα βιολογικό και 2 σφουγγάρια 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το  φίλτρο που θα βάλεις εξαρτάται κυρίως και απο τι είδος ψαριών θα φιλοξενήσεις, τον αριθμο της ιχθυοφόρτισης σου και τον διακοσμο . Τι έχεις στο μυαλο σου να κανεις?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Το  φίλτρο που θα βάλεις εξαρτάται κυρίως και απο τι είδος ψαριών θα φιλοξενήσεις, τον αριθμο της ιχθυοφόρτισης σου και τον διακοσμο . Τι έχεις στο μυαλο σου να κανεις?

σκεφτομαι να βαλω καμια 20 τετρα και 3-4 αγγελοψαρα αυτα μεχρι στιγμης και να βαλω και αρκετα φυτα

 

Link to comment
Share on other sites

eheim 2217.....fluval 407.......JBL CristalProfi e902.....Oase BioMaster Thermo 350

ενα εκ των παραπανω ή αλλιως δες και τα κινεζικα αλλα δεν τα εμπιστευομαι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Thanos kolonis έγραψε:

 

biomaster Thermo δακγωτο ! και 2 κίλα seachem matrix βιολογικό  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Georgis έγραψε:

biomaster Thermo δακγωτο ! και 2 κίλα seachem matrix βιολογικό  

Πολυ καλο βιολογικό   υλικο το seachem matrix αλλά λιγο ακριβο......στην ουσια ειναι επεξεργασμενη ελαφροπετρα και απλα πληρωνεις την ονομασια ''seachem''...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Πολυ καλο βιολογικό   υλικο το seachem matrix αλλά λιγο ακριβο......στην ουσια ειναι επεξεργασμενη ελαφροπετρα και απλα πληρωνεις την ονομασια ''seachem''...

υπάρχει κάποιο link για την φτηνότερη version παρακαλώ ? :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Georgis έγραψε:

υπάρχει κάποιο link για την φτηνότερη version παρακαλώ ? :) 

εψαξα λιγακι  :rolleyes: και βρηκα αυτό ευχαριστώ :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...