Jump to content

Recommended Posts

Άψογος πολύ ωραία και τα σχέδια κατανοητά.

Μια ερώτηση η αντήλια τη δύναμη έχει, την δοκίμασες;

Πόσο ψιλά μπορεί να ανεβάσει το νερό. 

Link to comment
Share on other sites

Τη δοκίμασα Χρήστο. Μέχρι τα 2,5 μέτρα περίπου που φτάνει το χέρι μου, μια χαρά ανέβαζε. Με λίγο μειωμένη ροή βέβαια. 

Μια αντίστοιχη AC αντλία, θα είχε max 50-60cm μανομετρικο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχω φτιαξει την ιδια ακριβως αναπληρωση. Στα περιπου 5 χρονια που λειτουργει, ΚΑΝΕΝΑ προβλημα. μεγαλο bonus η ρυμιση της καθυστερησης στα θαλασινα ενυδρεια, κανει πραγματι δουλεια αποφευγοντας το τρεμοπαιγμα απο τον κυματισμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, δεν μπορεί να ρίχνει απευθείας στο σαμπακι το νερο??? Πρέπει να το ρίχνει στο μειν για κάποιο λόγο?

Link to comment
Share on other sites

Οχι κατευθειαν στο σαμπ ειναι μια χαρα!!
Τελειο εχω κ εγω ενα τετοιο για χρονια κανενα πρόβλημα!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Anthism έγραψε:

Ερώτηση, δεν μπορεί να ρίχνει απευθείας στο σαμπακι το νερο??? Πρέπει να το ρίχνει στο μειν για κάποιο λόγο?

Αν έχεις σαμπ εννοείτε οτι εκεί θα ρίχνεις. Πολλά (nano κυρίως) όμως δεν έχουν.

Link to comment
Share on other sites

@Antonis K ευχαριστουμε πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μεχρι και εγω καταλαβα ολα!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μεχρι και εγω καταλαβα ολα!!!! :D

Εσύ είπαμε, έχεις πάρει PhD στα ηλεκτρολογο-ηλεκτρονικα.:D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια απορία. Αν το φλοτερ ειναι σε διάζωμα του sump που δεν εχει κυματισμό υπαρχει προβλημα να μην μπει χρονοκαθυστέρηση ;

Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2021 at 11:29 ΠΜ, το μέλος Nikos Papantonis έγραψε:

Εγω εχω μια απορία. Αν το φλοτερ ειναι σε διάζωμα του sump που δεν εχει κυματισμό υπαρχει προβλημα να μην μπει χρονοκαθυστέρηση ;

Μπορει να καψεις την αντλια μια ωρα αρχιτερα απο το συνεχες αναψε σβησε

Έγινε επεξεργασία - Manoskap
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,
Αντωνη, εχω κάνει τη συνδεσμκλογια ακριβώς οπως το σχεδιάγραμμα ( ετσι νομιζω τουλάχιστον), αλλα η αντλία ξεκινάει εμεσως μόλις πέφτει το φλοτερακι, και σταματαει μετα απο λιγα δευτερόλεπτα.
Τι μπορεί να εχω συνδέσει λάθος?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

@vaggelisg9 σου είναι εύκολο να βάλεις μια φωτο από τη συνδεσμολογία που έχεις κάνει?

 

Πάντως αν ξεκινάει κατευθείαν θέλει και άλλο στρίψιμο το βιδακι στο ποτενσιομετρο. Παίρνει πολλές στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε μπορώ να διακρίνω, στην πλευρά του ρελε, έχεις συνδέσει το COM και το NO ή  το NC?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στο Normally Οpen.
Βέβαια εχθές το δοκιμασα και στο NC. Εκει λειτουργεί το delay πριν ανοίξει, αλλα δε κλεινει με τα φλοτερακια.
Δοκίμασα δυο διαφορετικά ρελε και δυο διαφορετικά φλοτερ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις πέσει στην περίπτωση και έχει μπει ανάποδα το ρελε με αποτέλεσμα η NC επαφή να δείχνει ΝΟ.

 

Αν δεις τη δικιά μου φωτο και τη δικιά σου το ρελε ειναι ανάποδα. 

 

Δες λίγο και το pm που σου έστειλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, αλλαξα το ρελε τελικα.
Το δικό μου ειχε πανω JQC-3FF, το οποίο εγραφε οτι ειναι disconnect delay relay (δε ξερω αν ισχύει) , έβαλα SRD και δουλεύει κανονικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αντωνη την αντλια την βαζουμε εξω απο το μπετονι με το νερο

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kostis274 έγραψε:

καλησπερα αντωνη την αντλια την βαζουμε εξω απο το μπετονι με το νερο

Μέσα :)

Κανονικά σαν ενυδρειακο κυκλοφορητη. Δε μπορεί να κάνει αναρρόφηση, αν τη βάλεις έξω και απλά βάλεις ένα σωληνάκι μέσα στο δοχείο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κατασκευή, έβαλα κ εγώ την δική μου με kit  από waterwaves.

Η μόνη ένσταση στο δικό σου είναι η βάση για τα φλοτερ, δεν εμπιστεύομαι τα κολλημένα κομμάτια πλεξι, μπορεί να ξεκολλήσουν κ φαντάσου τι έχει να γίνει μετά...

Εγώ πήρα ένα κομμάτι πλεξι και του έδωσα σχήμα με πιστόλι θερμού αέρα , το λύγισα δηλαδή αντί να το κολλήσω ,και είναι μονοκόμματο, 100% αξιόπιστο δηλαδηΑν δεν υπάρχει πιστόλι θερμού αέρα αν το πλησιάσεις κάμποση ώρα σε σόμπα μαλακώνει και περνάει το σχήμα που θέλεις.. προσοχή μην κάψεις τα χέρια σου όμως!!

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος michalos έγραψε:

Η μόνη ένσταση στο δικό σου είναι η βάση για τα φλοτερ, δεν εμπιστεύομαι τα κολλημένα κομμάτια πλεξι, μπορεί να ξεκολλήσουν κ φαντάσου τι έχει να γίνει μετά...

Έχεις ένα δίκιο σε αυτό που λες. Βέβαια τα συγκεκριμένα κομμάτια κολληθηκαν με ειδική κολλα για πλεξιγκλας. Και πιο πολύ για να φαίνεται μια βάση σαν παράδειγμα.

 

Και εγώ τη βάση που έχω τώρα, την έφτιαξα ζεσταινοντας ένα κομμάτι πλαστικό. 

20210409_205132_copy_1600x1200.thumb.jpg.a0c957468a478bb43c35df67d541252c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ την έφτιαξα δουλεύει μια χαρά εύκολη κατασκευή τα λινκ των υλικών ότι πρέπει για άμεση κατασκευή εχθές είδα την κατασκευή σήμερα έτοιμη 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα! Την έφτιαξα κι εγώ αλλά έχω ένα θέμα. Πέφτουν τα φλοτερ ξεκινάει δίνει νερό ( παρεπιπτόντως η αντλία για το μέγεθός της είναι εξαιρετική) αλλά όταν ανέβουν τα φλοτερ το νερό δεν σταματάει. Συνδεσμολογία έχω κάνει ακριβώς την ίδια με τα δύο φλοτερ. Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...