Jump to content

Recommended Posts

Σκοπός αυτού του θέματος είναι να παρουσιάσει μια αυτόματη αναπλήρωση, οικονομική και συγχρόνως πολύ εύκολη στην κατασκευή. Για λόγους ασφαλείας, επιλέχτηκε αντλία 12V, έτσι ώστε να μη εμπλέκεται πουθενά τάση 230V (πέραν του τροφοδοτικού που μπαίνει σε μια πρίζα).

Πέρα απο τα παρακάτω υλικά, δε θα χρειαστούμε τίποτα άλλο, πέρα από ένα κοφτάκι και ένα μικρο κατσαβίδι. 

Συνολικο κοστος γυρω στα 20€

Υλικά που θα χρειαστούμε:

111.thumb.jpg.61695a61df668217ca4b02bd8fe3be47.jpg

1. Φλοτέρ στάθμης (Προαιρετικά 2 τεμ. Περισσότερα παρακάτω)

https://grobotronics.com/liquid-level-sensor.html

2. Αυτοσχέδια βάση για το φλοτέρ. Εδω έχω κολλήσει κάποια κομμάτια plexi. Μπορούμε να βάλουμε οτι θέλουμε, αρκεί να είναι κάτι σταθερό.

3. Τροφοδοτικό 12V/1Α. (H αντλία έχει ονομαστική ισχύ 4,8W, όποτε το 1Α υπεραρκεί)

https://grobotronics.com/power-supply-12vdc-1a-psu-1601.html

4. Ένα κουτάκι για να στεγάσουμε το κύκλωμα. Και εδώ μπορεί να χρησιμοποιηθεί οτιδήποτε. 

5. Αντλία 12V. Γενικότερα οι DC αντλίες πέρα απο ασφάλεια, καθώς λειτουργούν σε χαμηλή τάση, προσφέρουν πολύ υψηλό

μανομετρικό. Η συγκεκριμένη έχει 3 μέτρα!!! Έτσι μπορεί πολύ άνετα να σηκώσει νερό, ακόμα και αν βρίσκεται το δοχείο με το νερό της αναπλήρωσης, στο έπιπλο κάτω απο το ενυδρείο.

https://grobotronics.com/mini-brushless-water-pump-12v-dc-240l-h-ad20p-1230a.html

222.thumb.jpg.5d2c48bed8ed5dc893a26edd66f5e083.jpg

6. Λίγο καλώδιο. (Και μικρής διατομής αρκεί)

7. Ένα ζευγάρι κλέμες

8. Ρελέ με χρονοκαθυστέρηση.

https://grobotronics.com/relay-module-with-time-delay.html

Το συγκεκριμένο module έχει ένα ρελεδάκι το οποίο οπλίζει σε 0-3 δευτερόλεπτα από τη στιγμή που θα πάρει εντολή.

Η ρύθμιση γίνεται απο το βιδάκι που υπάρχει πάνω στο ποτενσιόμετρο. Γυρνώντας αριστερόστροφα, μειώνουμε το χρόνο και δεξιόστροφα τον αυξάνουμε.

333.thumb.jpg.9be1bca2edd93b3debe7a4da4ac235bf.jpg

Ο λόγος που χρησιμοποιήθηκε αυτό το module, είναι για να αποτρέψει στιγμιαίες εκκινήσεις της αντλίας από την έντονη ανατάραξη της επιφάνειας του νερού, που υπάρχει σε πολλά ενυδρεία (κυρίως θαλασσινά). 

Η ρύθμιση έγινε στα 2 δευτερόλεπτα.

Σχέδιο κυκλώματος

aad.thumb.jpg.185a5285c992a42a44e89d2508aa2223.jpg

Για περισσότερη ασφάλεια μπορούν να μπουν 2 φλοτέρ σε σειρά. Η σύνδεση τους γίνεται ως εξής

kko.thumb.jpg.8db4eca75ccaf356e435635796f44b68.jpg

Εννοείτε οτι μπορούμε να προεκτείνουμε τα καλώδια των φλοτέρ και της αντλίας, όσο χρειάζεται.

Η υψομετρική διαφορά μεταξύ ON και OFF στο φλοτέρ, είναι περίπου 1,5mm. Η δικιά μου πρόταση είναι να μπει το 2ο φλοτέρ λίγο πιο ψηλά απο το πρώτο. Έτσι το 2ο θα είναι μόνιμα ΟΝ και μόνο αν κολλήσει το 1ο και ανέβει η στάθμη παραπάνω, να κόψει και να μας γλυτώσει απο δυσάρεστες καταστάσεις.

11111.jpg.7b782e1485a86e403f2932726deb390c.jpg

Τέλος να πω οτι η έξοδος απο το σωληνάκι που έρχεται απο την αντλία, πρέπει ΠΑΝΤΑ να είναι πιο πάνω απο τη στάθμη του νερού για προφανείς λόγους.

Τελικο αποτελεσμα. 

20210110_020048.thumb.jpg.b05622a2fa540ce314fa36fa9a071722.jpg

Το σύστημα έχει ήδη αντικαταστήσει την παλιά μου αναπλήρωση. Κανένα θέμα μέχρι στιγμής.

Είμαι διαθέσιμος για οποιαδήποτε απορία.

Καλες κατασκευες!:)

Edited by Antonis K
  • Like 9
  • Thanks 3
  • love 4

Άψογος πολύ ωραία και τα σχέδια κατανοητά.

Μια ερώτηση η αντήλια τη δύναμη έχει, την δοκίμασες;

Πόσο ψιλά μπορεί να ανεβάσει το νερό. 

Τη δοκίμασα Χρήστο. Μέχρι τα 2,5 μέτρα περίπου που φτάνει το χέρι μου, μια χαρά ανέβαζε. Με λίγο μειωμένη ροή βέβαια. 

Μια αντίστοιχη AC αντλία, θα είχε max 50-60cm μανομετρικο.

• Like 1

Εχω φτιαξει την ιδια ακριβως αναπληρωση. Στα περιπου 5 χρονια που λειτουργει, ΚΑΝΕΝΑ προβλημα. μεγαλο bonus η ρυμιση της καθυστερησης στα θαλασινα ενυδρεια, κανει πραγματι δουλεια αποφευγοντας το τρεμοπαιγμα απο τον κυματισμο.

• Like 1

Ερώτηση, δεν μπορεί να ρίχνει απευθείας στο σαμπακι το νερο??? Πρέπει να το ρίχνει στο μειν για κάποιο λόγο?

Οχι κατευθειαν στο σαμπ ειναι μια χαρα!!
Τελειο εχω κ εγω ενα τετοιο για χρονια κανενα πρόβλημα!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

πριν 10 λεπτά, το μέλος Anthism έγραψε:

Ερώτηση, δεν μπορεί να ρίχνει απευθείας στο σαμπακι το νερο??? Πρέπει να το ρίχνει στο μειν για κάποιο λόγο?

Αν έχεις σαμπ εννοείτε οτι εκεί θα ρίχνεις. Πολλά (nano κυρίως) όμως δεν έχουν.

@Antonis K ευχαριστουμε πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μεχρι και εγω καταλαβα ολα!!!! :D

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μεχρι και εγω καταλαβα ολα!!!! :D

Εσύ είπαμε, έχεις πάρει PhD στα ηλεκτρολογο-ηλεκτρονικα.:D

• Haha 1

Εγω εχω μια απορία. Αν το φλοτερ ειναι σε διάζωμα του sump που δεν εχει κυματισμό υπαρχει προβλημα να μην μπει χρονοκαθυστέρηση ;

On 16/1/2021 at 11:29 ΠΜ, το μέλος Nikos Papantonis έγραψε:

Εγω εχω μια απορία. Αν το φλοτερ ειναι σε διάζωμα του sump που δεν εχει κυματισμό υπαρχει προβλημα να μην μπει χρονοκαθυστέρηση ;

Μπορει να καψεις την αντλια μια ωρα αρχιτερα απο το συνεχες αναψε σβησε

Edited by Manoskap
  • love 1
  • 2 months later...

Καλησπέρα,
Αντωνη, εχω κάνει τη συνδεσμκλογια ακριβώς οπως το σχεδιάγραμμα ( ετσι νομιζω τουλάχιστον), αλλα η αντλία ξεκινάει εμεσως μόλις πέφτει το φλοτερακι, και σταματαει μετα απο λιγα δευτερόλεπτα.
Τι μπορεί να εχω συνδέσει λάθος?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

@vaggelisg9 σου είναι εύκολο να βάλεις μια φωτο από τη συνδεσμολογία που έχεις κάνει?

Πάντως αν ξεκινάει κατευθείαν θέλει και άλλο στρίψιμο το βιδακι στο ποτενσιομετρο. Παίρνει πολλές στροφές.

Καλημερα, το ποτενσιομετρο μου ρυθμίζει το χρόνο που θα σταματησει να λειτουργεί. 617c2dcdd3528b3633038f2263c2c6de.jpg

Επειδή δε μπορώ να διακρίνω, στην πλευρά του ρελε, έχεις συνδέσει το COM και το NO ή  το NC?

Ειναι στο Normally Οpen.
Βέβαια εχθές το δοκιμασα και στο NC. Εκει λειτουργεί το delay πριν ανοίξει, αλλα δε κλεινει με τα φλοτερακια.
Δοκίμασα δυο διαφορετικά ρελε και δυο διαφορετικά φλοτερ.

Μάλλον έχεις πέσει στην περίπτωση και έχει μπει ανάποδα το ρελε με αποτέλεσμα η NC επαφή να δείχνει ΝΟ.

Αν δεις τη δικιά μου φωτο και τη δικιά σου το ρελε ειναι ανάποδα. 

Δες λίγο και το pm που σου έστειλα.

Καλημερα, αλλαξα το ρελε τελικα.
Το δικό μου ειχε πανω JQC-3FF, το οποίο εγραφε οτι ειναι disconnect delay relay (δε ξερω αν ισχύει) , έβαλα SRD και δουλεύει κανονικά.

• Like 1

καλησπερα αντωνη την αντλια την βαζουμε εξω απο το μπετονι με το νερο

Μία ώρα πριν, το μέλος kostis274 έγραψε:

καλησπερα αντωνη την αντλια την βαζουμε εξω απο το μπετονι με το νερο

Μέσα :)

Κανονικά σαν ενυδρειακο κυκλοφορητη. Δε μπορεί να κάνει αναρρόφηση, αν τη βάλεις έξω και απλά βάλεις ένα σωληνάκι μέσα στο δοχείο.

Σε ευχαριστώ θα την βάλω μέσα 

Posted (edited)

Ωραία κατασκευή, έβαλα κ εγώ την δική μου με kit  από waterwaves.

Η μόνη ένσταση στο δικό σου είναι η βάση για τα φλοτερ, δεν εμπιστεύομαι τα κολλημένα κομμάτια πλεξι, μπορεί να ξεκολλήσουν κ φαντάσου τι έχει να γίνει μετά...

Εγώ πήρα ένα κομμάτι πλεξι και του έδωσα σχήμα με πιστόλι θερμού αέρα , το λύγισα δηλαδή αντί να το κολλήσω ,και είναι μονοκόμματο, 100% αξιόπιστο δηλαδηΑν δεν υπάρχει πιστόλι θερμού αέρα αν το πλησιάσεις κάμποση ώρα σε σόμπα μαλακώνει και περνάει το σχήμα που θέλεις.. προσοχή μην κάψεις τα χέρια σου όμως!!

Edited by michalos
  • Like 1
Μία ώρα πριν, το μέλος michalos έγραψε:

Η μόνη ένσταση στο δικό σου είναι η βάση για τα φλοτερ, δεν εμπιστεύομαι τα κολλημένα κομμάτια πλεξι, μπορεί να ξεκολλήσουν κ φαντάσου τι έχει να γίνει μετά...

Έχεις ένα δίκιο σε αυτό που λες. Βέβαια τα συγκεκριμένα κομμάτια κολληθηκαν με ειδική κολλα για πλεξιγκλας. Και πιο πολύ για να φαίνεται μια βάση σαν παράδειγμα.

Και εγώ τη βάση που έχω τώρα, την έφτιαξα ζεσταινοντας ένα κομμάτι πλαστικό. 

20210409_205132_copy_1600x1200.thumb.jpg.a0c957468a478bb43c35df67d541252c.jpg

Ευχαριστώ την έφτιαξα δουλεύει μια χαρά εύκολη κατασκευή τα λινκ των υλικών ότι πρέπει για άμεση κατασκευή εχθές είδα την κατασκευή σήμερα έτοιμη 

• Like 1
  • Agree 1
  • 2 months later...

Καλημέρα! Την έφτιαξα κι εγώ αλλά έχω ένα θέμα. Πέφτουν τα φλοτερ ξεκινάει δίνει νερό ( παρεπιπτόντως η αντλία για το μέγεθός της είναι εξαιρετική) αλλά όταν ανέβουν τα φλοτερ το νερό δεν σταματάει. Συνδεσμολογία έχω κάνει ακριβώς την ίδια με τα δύο φλοτερ. Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Antonis K
      Με την ανοδο της θερμοκρασιας τα ενυδρεια που υποφερουν περισσοτερο ειναι τα μικρα σε χωρετικοτητα. Αποφασισα λοιπον να φτιαξω ενα μικρο chiller  για το γαριδαδικο (18λτ). 
      Τα υλικα που χρειστηκαν ειναι :
      2 chip peltier http://www.ebay.com/itm/TEC1-12708-Heatsink-Thermoelectric-Cooler-Cooling-Peltier-Plate-Module-AL-/400771976664?hash=item5d4fdf0dd8:g:xG4AAOSwq7JUErdI
      1 cooling block http://www.ebay.com/itm/Aluminium-Water-Cooling-Heatsink-Block-Waterblock-Liquid-Cooler-For-CPU-GPU-SY-/281977417385?hash=item41a729eea9:g:taQAAOSwdU1W8qN~
      2  ψυκτρες επεξεργαστη PC
      και ενα τροφοδοτικο απο PC.

Για το φαινομενο PELTIER μπορειτε να διαβασετε κ εδω : https://en.wikipedia.org/wiki/Thermoelectric_cooling
      Ουσιστικα στο τσιπ peltier  οταν δωθει η αναλογη ταση στα ακρα του (12V στην περιπτωση μας) η μια του πλευρα θερμενεται κ η αλλη παγωνει. Οποτε εφαρμοζουμε την πλευρα που θερμενεται πανω στην ψυκτρα και την πλευρα που παγωνει πανω στο water block  απο το οποιο θα περνα το νερο κ θα ψυχεται. 
      Κανουμε ακριβως το ιδιο και με το δευτερο τσιπ και σφιγκουμε τις 2 ψυκτρες ωστε να συγρατουνται ολα στη θεση τους. ] 
      Τελος συνδεουμε τα καλωδια των πελτιερ και των ανεμιστηρων σε 2 εξοδους 12v του τροφοδοτικου. Με την εκκινηση του τροφοδοτικου και με την παροδο λιγων δευτερολεπτων το water block παγωνει. 
      Το μονο που μενει ειναι να συνδεθει ενα μικρο αντλιακι το οποιο θα παιρνει νερο απο το ενυδρειο θα το περνα απο το water block (6mm σωληνακια) και θα το επιστεφει στο ενυδρειο. 
      Σημερα εκανα το πρωτο πειραμα και μπορω να πω οτι λειτουργει πολυ καλα. Σε συνθηκες ανοδου της θερμοκρασιας (αναμενα φωτα) και με θερμοκρασια 26,7 C ρυθμισα τον STC στους 26C. H θερμοκρασια αυτη επιτευχθηκε σε 12 περιπου λεπτα. Στους 26,3 επαναλειτουργησε το συστημα και σταματησε μετα απο 4 λεπτα παλι στους 26C. 
      Μεγαλη προσοχη χρειαζεται ωστε η παροχη νερου απο το αντλιακι να μην σταματησει ποτε γιατι αλλιως το νερο στο water block θα παγωσει κ μπορει να σπασει.
      Η κατασκευη αυτη μπορει να χρησημοποιηθει σε ενυδρεια max 40 λτ. (Εκανα δοκιμη και σε 40λιτρο βαρελι αλλαγης νερου κ η θερμοκρασια επεφτε αλλα αρκετα πιο αργα. 1 βαθμος σε 25 λεπτα.
      Τελος να σημειωσω οτι το ολο συστημα καταλανωνει περιπου 100W. Αρκετα  σε σχεση με ψυξη με ανεμιστηρακια αλλα γλυτωνουμε την εξατμηση. Αρα ιδανικο σε περιοδο διακοπων κτλ.

• By Antonis K
      Εκανα μια ερευνα αγορας για φωτιστικο Τ5 2x24w και το φτηνοτερο που βρηκα ηταν στα 120Ε. Ετσι αποφασισα να φτιαξω ενα. Το υλικο που χρησημοποιηθηκε ηταν κοντρα πλακε θαλασσης 15mm. Αρχικα τα πλαινα κοπηκαν με ποτηροτρυπανο για να δημιουργηθει μια καμαρα και εγινε κ μια τρυπα στο πισω μερος 40mm για ανεμηστηρακι. Στη συνεχεια τα κομματια κολληθηκαν με ξυλοκολλα κ καρφωτικο αερο και η ολη κατασκευη στοκαριστηκε οπου χρειαζοταν.

Ενα χερι ασταρωμα

Και δυο χερακια βαψιμο.

Αναμονη 3 ημερων για να στεγνωσει απολυτα το χρωμα και ντυσιμο εσωτερικα με αυτοκολλητο καθρεφτη 

Σειρα ειχαν μετα οι ηλεκτρολογικες συνδεσεις. Δυο μπαλαστ για δυο λαμπες το καθενα.

Τελος εκοψα ενα κομματι plexiglass  που βρηκα και μπηκε απο κατω για να προφυλλασει τον εξοπλισμο απο υγρασια. Στις ακρες εγιναν τρυπουλες για να τραβαει το ανεμηστηρακι

Διατασεις 70x25x10cm 
      Αναλυτικο κοστος:

Ξυλα 12Ε
      Αυτ/τος καθρεφτης 7Ε
      Ασταρι/χρωμα 8Ε
      Ανεμ/ρακι, ντουι, βασεις κτλ 6Ε

Συνολο 33Ε  (Tα μπαλαστ τα ειχα , οποτε υπολογιστε αλλα 20Ε)

Το φωτιστικο εκατσε πανω σε αυτο

Σιγουρα δεν ειναι ντιζαινατο σαν τα ετοιμα αλλα πιστευω οτι δεν ειναι ασχημο.
      Το ενυδρειο ειναι κ αυτο DIY, διαστασεων 70χ40χ45(υψος) και σημερα ηταν το παρθενικο του γεμισμα(ολα καλα μεχρι στιγμης)

Μεσα στο μηνα θα ξεκινησω κ τη βαση του και αν πανε ολα καλα στο τελος του μηνα θα εχω ενα στημενο Iwagumi.

• By Kleis Gry
      Λοιπον. Σκεφτηκα να φτιαξω ενα diy φιλτρο εκανα μια αποτυχημενη προσπαθεια επειδη δεν υπηρχε ροη για αυτο σκεφτηκα να ειναι το ιδιο δηλαδη θα υπαρχει ενα διαχωριστικο αναμεσα σε ενυδρειο και φιλτρο αλλα θα ειναι πιο χαμηλο για να πεφτει το νερο θα περναι μεσα απο μακαρονι ( βιολογικο φιλτρο ) και θα καταληγει σε ενανα σωληνα ( δειτε στην φοτο ) ο οποιως θα μεταφερει το νερο στο ενυδρειο αλλα ο σωληνας θα ειναι κατω απο το χωμα δηλαδη θα εχω θα ψει τον σωληνα και θα φενεται μονο το στωμιο που ειναι μεσα στο φιλτρο και το στομιο που θα ειναι διπλα απο το διαχωριστικο ( στην πλευρα του ενυδρειου φυσικα ). Πως σας φενεται; προς τον παρων εχω τεσταρη μονο τον σωληνα για να δω αν υπαρχει ροη και ευτηχως υπαρχει.

• By Vou
      Λοιπόν σήμερα ξεκίνησα να επισκευάσω το παλιό παρατημένο και σπασμένο ενυδρειάκι διαστάσεων 60χ30χ30. Το ξεκόλλησα και θα κολληθεί από την αρχή. Τα τζάμια πλύθηκαν και οι σιλικόνες έφυγαν σχετικά εύκολα, αλλά μέχρι να βρω τον τρόπο έσπασα ένα ακόμη τζάμι . Ξέρει κανείς πως μπορώ να καθαρίσω εντελώς κάτι υπολείμματα σιλικόνης; Το περίβλημα στο κάτω μέρος έσπασε κι αυτό, αλλά ήταν λογικό μετά από τόσα χρόνια σε τέτοιες συνθήκες. Μιας και ήταν εργοστασιακή η κατασκευή του λέτε να χρειαστώ να βάλω κάτι αντίστοιχο όταν το κολλήσω ή μπορώ να το αφήσω όπως είναι; Αύριο θα παραγγείλω τα τζάμια και συνεχίζουμε, μέχρι τώρα έχω κοπεί μόνο μια φορά 💪 !

• By Irida Zor 🐟Tanganyika🐟
      Αποκατάσταση ενός σπασμένου 60λιτρου και χρόνια αχρησιμοποίητου ενυδρείου!!!
      Διαστάσεις 60*30*40.
      Νομίζω παίρνει σιγά σιγά μορφή 😁 Κάτι έκανα ... 🤣

• By aka68
      Υπάρχει τετοιο Lego fish pond !

• By thedrowningman
      Καλησπέρα Παίδες ..

Είναι 1 χρόνος κ που γνώρισα την παρέα σας κ ακόμα δεν έχω αξιωθεί να παρουσιάσω τίποτα.. όλο κάτι γίνεται ..
       Στα ξεκινήματα μου με τα ενυδρεία χάλασε το ψυγείο μας . Στη φάση εκείνη όλα τα  έβλεπα σε σχέση με ενυδρείο ( ακόμα έτσι τα βλέπω- μήπως έχω πρόβλημα??) σκέφτηκα να το κάνω μια μίνι λιμνούλα στην αυλή μου.. Ξήλωσα τα περιττά  ( μοτέρ, πόρτες κτλ ), σιλικόνιασα τρύπες κ να το. Μετά από μερικούς μήνες το έντυσα με ξύλο. Το ψυγείο αυτό ήταν κ η αφορμή να γνωρίσω το ότι υπάρχουν φόρουμ με εκατοντάδες συμπαράλυτους- ψαροκαμένους έτοιμους  να βοηθήσουν (πχ Rastaman κ όχι μόνο) αλλά κ με τόσες γνώσεις κ εμπειρίες. Η θερμοκρασία έπεφτε κ φοβόμουνα μη πάθουν κάτι τα ψάρια μου, οπότε κ προσπαθούσα να σετάρω ένα STC.. Ούτε που είχα σκεφτεί ότι το ψυγείο έχει μόνωση κ ότι κρατάει αρκετά την θερμοκρασία του..

Αρχή φόρμας
      Γενική κατηγορία ενυδρείου
      Χρυσοψαράδικο

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):125x60x50 +- 
      Συνολικά Λίτρα:380 + -
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά: Τηλέγραφος , Πόθος, Αυτί του Ελέφαντα ,Ζαχαροκάλαμο
      Ψάρια:5 Fancy Χρυσόψαρα  : 2 Fantail , 1 Veiltail, 1 Oranda Red Cap, 1 Black
      Άλλα είδη: 5-6 Σαλιγκάρια Λαθρεπιβάτες
      Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο:
      Πέτρες: Κρύσταλλο- Ποταμιού Ξύλα:
      Άλλα διακοσμητικά :
      Υπόστρωμα: Μαύρο Χαλίκι
      Βυθός:

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1x 50w Led
      Διάρκεια φωτισμού:8 Ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
      Φίλτρανση:  2 Εξωτερικά : 1 Aquanova  1200 + 1 Fluval 406
      Θέρμανση/ Ψύξη: -
      Λίπανση:
      Παροχή CO2:
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
      Διατροφή: 2 Φορές την ημέρα

Παράμετροι
      pH:7,6
      Γενική σκληρότητα (GH):
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
      Αμμωνία (ΝΗ3):0
      Νιτρώδη (ΝΟ2):0
      Νιτρικά (ΝΟ3):0-20
      Φωσφορικά (PΟ4):
      Μέση Θερμοκρασία (°C):+- 10 τον χειμώνα -- +- 25 καλοκαίρι

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: 30%  Κάθε 15μέρες+- 
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Τακτικές  Αναπληρώσεις Εξατμισμένου Νερού

Φωτογραφίες:

Βίντεο:

• By adlib
      Είπα οτι θα αντέξω μέχρι να το ολοκληρώσω αλλά δυστυχώς λύγισα..
      Ακολουθεί ιστορία... Πάρ' τε ποπ κορν!
      Έχω μετακομίσει στο εξωτερικό εδώ και κάποιο διάστημα, οπότε η ασχολία μου με τα ενυδρεία έπρεπε να μπει για λίγο στην άκρη.
      Τον τελευταίο καιρό βέβαια άρχισα δειλά δειλά να ψάχνω για καμιά γυάλα να ψιλοαρχίσω να το "βρέχω"... 
      Πριν μερικές βδομάδες και ενώ ήμουν έτοιμος να παραγγείλω επιτέλους το ενυδρείο που ήθελα, οι φίλοι μου στα γενέθλια μου, μου κάναν δώρο(μαντέψτε)..... ΕΝΥΔΡΕΙΟ!!!
      Και ενώ σαν δώρο και σκέψη ήταν τέλειο, δυστυχώς το ενυδρείο φώναζε από μακρυά οτι δεν το διάλεξε κάποιος που "ξέρει" από ενυδρεία. 

60 λίτρα(αν και σκόπευα για μεγαλύτερο, δεν με χαλάει), με αερόφιλτρο(λέω θα φάει σούτι, το'χω) και διαστάσεις 47χ30χ60 με το 47 να είναι το ΠΛΑΤΟΣ και το 60 το ΥΨΟΣ!!!!Ο Θεός να μας φυλάει!!!Έξαλλος!!!!!!Φίλοι είστε εσείς?!?!?! Δεν κρατήσατε τίποτα από όοοοοοολα αυτά που έχω πει κατά καιρούς?????
      Τι να το κάνω το όρθιο αγγούρι?????? Αφρικάνος είμαι!! Σοβαρευτείτε λίγο!!  

Μετά από κανά 2-3 μέρες με σκέψεις και παίζοντάς το χαρούμενος μπροστά τους για το δώρο τους, το αποφάσησα!!
      Θα το δω ως challenge και το λιώσω! Θα πάρω αυτη την άχαρη μάζα από πλέξιγκλας και θα το μετατρέψω σε ενυδρείο!!
      Και για να με νοιώσετε καλύτερα, τόση ώρα μιλάω για το biorb life 60(εδώ μπορείτε να κλάψετε άφοβα...θρηνήστε μαζί μου..)

Και ενώ μου πέρασαν χιλιαδες σκέψεις από το μυαλό(μέχρι να το ξαναγυρίσω στα αλάτια σκέφτηκα Παναγία μου!!), λέω θα το κανω μια Tanganyikάρα να γουστάρουμε!!
      Σε αυτό το θέμα θα δούμε σιγά σιγά το "ταξίδι" μου στο να μετατρέψω αυτό τον έμετο, σε ένα proper ενυδρείο(αν τα καταφέρω ποτε).

• By Aquadominus
      Όπως λέει και ο τίτλος έφτιαξα μια 4απλή δοσομετρική με Magnetic Stirrers η οποία δουλέυει κατευθείαν με το Robotank ή με οποιοδήποτε άλλο Arduino based Controller.

Το κουτί το έφτιαξα απο MDF...

ανοίχτηκαν τρύπες...

στοκαρίστηκε περάστηκε αρκετά χέρια primer και στο τέλος βάφτηκε μαύρο με σπρέι...

μπήκαν και ενδεικτικά λαμπάκια LED...

και η σύνδεση με καλώδιο UTP...  

Στην συνέχεια άνοιξα τρύπες για να μπουν τα κουμπιά για τα Magnetic Stirrers...

συνδέθηκαν οι πλακέτες που μου έστειλε ο Rob με τα μοτέρ και τα κουμπιά μπήκε και ένα βύσμα για τροφοδοσία και σήμα... 

τοποθετήθηκαν οι πλακέτες και τα κουμπιά...

έκοψα γωνιές για να στηρίξω τα μοτέρ...

Και έτοιμο...

Επειδή όμως ο πάτος των μπουκαλιών δεν είναι επίπεδος και δεν κάθονται σωστά τα μαγνητάκια θα φτιάξω από πολυκαρβονικό μια δεξαμενή με 4 θέσεις ακριβώς στις διαστάσεις του κουτιού και θα μπεί μέσα...
    • By Ειρήνη Σκλαβούνου
      καλησπέρα σε όλους! Αποφάσισα να φτιάξω βάση και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο ξυλουργό η αν ασχολείται κάποιος από εδώ να μου πει τι πρέπει να προσέξω κλπ.Το ενυδρείο είναι 120 λίτρα και διαστάσεις 1 μήκος και 30 πλάτος και θελει "ἑιδικη" κατασκευή λόγω περιορισμένου χώρου.
  • Create New...