Jump to content

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος Har έγραψε:

Καλημέρα! Την έφτιαξα κι εγώ αλλά έχω ένα θέμα. Πέφτουν τα φλοτερ ξεκινάει δίνει νερό ( παρεπιπτόντως η αντλία για το μέγεθός της είναι εξαιρετική) αλλά όταν ανέβουν τα φλοτερ το νερό δεν σταματάει. Συνδεσμολογία έχω κάνει ακριβώς την ίδια με τα δύο φλοτερ. Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

IMG_20210701_144602.thumb.jpg.d846cb97275d9b8665bd34ad6eb804af.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να βάλεις ένα ένα τα φλοτερακια μήπως κάποιο είναι προβληματικό και κολλάει η μαγνητική επαφή του?

Κάτι άλλο δε μου έρχεται. Αν θες βάλε μια φωτο όλη τη συνδεσμολογία. 

Link to comment
Share on other sites

Εκ πρώτης όψης μια χαρά φαίνονται όλα.

Δοκίμασε και αυτό που σου είπα με τα φλοτερ και ξαναμιλάμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την αντλία λιγο χαμηλότερα, άλλαξα θέση στο κόκκινο λαστιχακι στο ένα φλοτερ και δουλεύει μια χαρά. Ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πολυ ωραια κατασκευη και πολυ ωραια γραμενος οδηγος για να το φτιαξουν ολοι οσοι ενδιαφερονται.
Μια ερωτηση εχω
Γραφεις ¨Τέλος να πω οτι η έξοδος απο το σωληνάκι που έρχεται απο την αντλία, πρέπει ΠΑΝΤΑ να είναι πιο πάνω απο τη στάθμη του νερού για προφανείς λόγους."
Οταν η αντλια σταματαει την λειτουργια της το νερο που εχει στον σωληνα δεν θα κατεβει ολο στο δοχειο αναπληρωσης; Υπαρχει κινδυνος να σιφωναρει;
 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, γιατί έχει απόσταση από την στάθμη του νερού κ παίρνει αέρα όταν σταματάει η αντλία.

Το σιφωναρισμα συμβαίνει όταν δεν πάρει αέρα το λάστιχο.

Επίσης για τα φλοτερ αυτά που έχει στην αρχή στο link είναι της πλάκας, είναι μικρά σε μέγεθος κ  σε δύο μήνες χάλασαν, πήρα 2 από waterwaves μεγαλύτερα και τώρα όλα οκ.

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος aspmos έγραψε:

Γραφεις ¨Τέλος να πω οτι η έξοδος απο το σωληνάκι που έρχεται απο την αντλία, πρέπει ΠΑΝΤΑ να είναι πιο πάνω απο τη στάθμη του νερού για προφανείς λόγους."

 

πριν 14 λεπτά, το μέλος michalos έγραψε:

Όχι, γιατί έχει απόσταση από την στάθμη του νερού κ παίρνει αέρα όταν σταματάει η αντλία.

Το σιφωναρισμα συμβαίνει όταν δεν πάρει αέρα το λάστιχο.

Επίσης για τα φλοτερ αυτά που έχει στην αρχή στο link είναι της πλάκας, είναι μικρά σε μέγεθος κ  σε δύο μήνες χάλασαν, πήρα 2 από waterwaves μεγαλύτερα και τώρα όλα οκ.

 

Ακριβώς αυτό. 

Αν η έξοδος από το σωληνάκι της αντλίας είναι μέσα στο νερό του ενυδρείου , όταν σταματήσει να δουλευει, θα δημιουργηθεί σιφωνι και το νερό θα επιστρέψει στο δοχείο της αναπλήρωσης. Με αποτέλεσμα να ξαναδωσουν εντολή τα φλοτερ και να ξεκινήσει πάλι η αντλία.  Φαύλος κύκλος δλδ.  

 

BTW τα δικά μου φλοτερακια δουλεύουν ακόμα μια χαρά. Μπορεί να έπεσες στην περίπτωση. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Υπάρχει κάνα λινκ από φλοτερακια από ebay η aliexpres; 

Τα θέλω για δεύτερα να υπάρχουν 

. Άκυρο ειδα στην πρώτη σελίδα ότι υπάρχει και Ελλάδα 

Έγινε επεξεργασία - alan boy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσφάτως έφτιαξα 2 αναπληρώσεις για 2 φιλαράκια και απ'όσο είδα κάποια πράγματα της αρχικής λίστας βρίσκονται εκτός διαθεσιμότητας. 

Αν κάποιος χρειαστεί εναλλακτικές ας μου πει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Προσφάτως έφτιαξα 2 αναπληρώσεις για 2 φιλαράκια και απ'όσο είδα κάποια πράγματα της αρχικής λίστας βρίσκονται εκτός διαθεσιμότητας. 

Αν κάποιος χρειαστεί εναλλακτικές ας μου πει.

Και ευχαριστουμε τον Αντωνη μας πολυ πολυ πολυ πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-151::bigemo_harabe_net-151::bigemo_harabe_net-151:

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...