Jump to content

Βίντεο με την λίμνη Tanganyika


DIMITRIOS

Recommended Posts

Χαζεύοντας στο YouTube έπεσα σε αυτό το βίντεο με Simochromis,Petrochromis,Eretmodus

Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να λειτουργήσει ως θέμα με βίντεο ψαριών της λίμνης, αλλά να βάζουμε μόνο από την φύση και όχι ενυδρείων.

Το βίντεο είναι στα γερμανικά,αν κάποιος πέραν της εικόνας θέλει κάποια από τις αναφερόμενες πληροφορίες, μπορώ να του πω και δύο πράγματα, μιας και δεν γνωρίζω αν υπάρχει δυνατότητα για άλλη γλώσσα ή υπότιτλους.

Προσωπικά θεωρώ σημαντικό να βλέπουμε την φύση για να παίρνουμε ιδέες για τα ενυδρεία μας.

 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ακολουθησω με μεγαλη μου χαρα το θεμα σου βαζοντας και εγω το παρακατω βιντεο απο την λιμνη Τανγκανικα.....

 

  • Like 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Προστασία της περιοχής/φωλιάς από μια sand-dweller cichlid!!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα με βιντεο απο την περιοχη cape Capu,,,,,,προσεξτε στο 1:03 το ''κοπαδιασμα'' των  Cyprichromis leptosoma 'jumbo' και επισης τον synodontis της Τανγκανικα στο 3:10 που ψαχνει στα βραχια για αυγα απο τα ειδη των substrate brooders.

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Αρρώστησα με τα leptosoma!

Εγω με τον Καλβο, που προσπαθούν να τον διωξουν αλλα αυτος χαμπαρι δεν παιρνει λογο της ''πανοπλιας'' του?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

 

 Ένα Cyathopharynx furcifer προστατεύει την φωλιά

Απο τα ωραιότερα της λιμνης, αλλά και αυτα θελουν τουλάχιστον 400-500λ. απο οτι θυμαμαι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος corto maltese έγραψε:

Απο τα ωραιότερα της λιμνης, αλλά και αυτα θελουν τουλάχιστον 400-500λ. απο οτι θυμαμαι.

Μίνιμουμ 400 αναφέρουν,που σωστά όμως λες ότι είναι και λίγα τα λίτρα.

Είχε βάλει κάποτε φίλος σε Ρίο 400 και όταν μεγάλωσαν η γυάλα έδειχνε πολύ μικρή για αυτά.

Όποτε και εγώ θα έλεγα 500+ για να τα χαρείς, αρκεί κάποιος να παρατηρήσει το μέγεθος της φωλιάς και του χώρου που καταλαμβάνει το ψάρι για να την προστατέψει, ώστε να καταλάβει τις πραγματικές ανάγκες του ψαριού

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Θα ακολουθησω με μεγαλη μου χαρα το θεμα σου βαζοντας και εγω το παρακατω βιντεο απο την λιμνη Τανγκανικα.....

 

 

Εχουν και περιοδικο αφιερωμενο στην λιμνη οι συγκεκριμενοι

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Το Χέλι της λιμνης  που εμφανιζεται στο 3:01 ειναι το Mastacembelus sp.,ή αλλιως Tanganyikan Spiny Eels......στο 5:21 μια κλασσικη ''μονομαχια'' μεταξυ Cyprichromis sp. "Leptosoma Jumbo"

 

 

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Oresths_S έγραψε:

 

Εχουν και περιοδικο αφιερωμενο στην λιμνη οι συγκεκριμενοι

Με βλεπω να γινομαι συνδρομητης Ορέστη ?......, tanganyika travels ονομαζετε?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Με βλεπω να γινομαι συνδρομητης Ορέστη ?......, tanganyika travels ονομαζετε?

African Diving ltd και ειναι σουηδοι η πωλονοι (?). Το περιοδικο τρεχει εδω και 13 χρονια και βγαινει 2 φορες τον χρονο. Δεν ξερω ποσο εχει το subscription

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι όλοι έχουμε δει κ τα 9 parts από το συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ γιατί είναι πολυ παλιο κ πολυ εποικοδομητικό! 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Oresths_S έγραψε:

African Diving ltd και ειναι σουηδοι η πωλονοι (?). Το περιοδικο τρεχει εδω και 13 χρονια και βγαινει 2 φορες τον χρονο. Δεν ξερω ποσο εχει το subscription

 

πριν 20 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Με βλεπω να γινομαι συνδρομητης Ορέστη ?......, tanganyika travels ονομαζετε?

 

πριν 12 ώρες, το μέλος Oresths_S έγραψε:

African Diving ltd και ειναι σουηδοι η πωλονοι (?). Το περιοδικο τρεχει εδω και 13 χρονια και βγαινει 2 φορες τον χρονο. Δεν ξερω ποσο εχει το subscription

Είναι οι αδερφοί Karlsson και είναι Δανοί. Εξερευνητές της λίμνης Tanganyika, και οι πλέον ειδικοι στις κιχλιδες της, με πάρα πολλά άρθρα και μελέτες. Άρχισαν σαν εξαγωγείς άγριων ψαριών από την λίμνη αλλά η αγάπη τους για αυτήν τους έκανε να γίνουν οι προστάτες της. Ήταν οι πρώτοι που ανακάλυψαν (μεταξύ άλλων ειδών), το πολύ γνωστό στους τροφεαδες Tropheus Moorii Wampembe(Murago Tanzania) κρύβοντας την τοποθεσία του για να το προστατέψουν. 

 

Μαζί με τον Konings είναι τα τοπ πρόσωπα για την ενυδρειακη κοινότητα των κιχλιδαδων. 

 

Μπορώ να επεκταθω και άλλο για την δουλειά τους απλά δεν μας φτάνει η καραντίνα! ???

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

 

 

Μπορώ να επεκταθω και άλλο για την δουλειά τους απλά δεν μας φτάνει η καραντίνα! ???

Μπορείς επίσης να βάλεις μερικά βίντεο να περάσει η καραντίνα? 

 

Κάποτε είχαμε συζητήσει μέχρι και να πάμε Αφρική, ίσως δεν το πήραμε τότε όσο θερμά έπρεπε.

Μήπως....;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Μπορείς επίσης να βάλεις μερικά βίντεο να περάσει η καραντίνα? 

 

Κάποτε είχαμε συζητήσει μέχρι και να πάμε Αφρική, ίσως δεν το πήραμε τότε όσο θερμά έπρεπε.

Μήπως....;

Μη χτυπας σε ευαισθητα σημεια, οχι τωρα :bigemo_harabe_net-74:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Μπορείς επίσης να βάλεις μερικά βίντεο να περάσει η καραντίνα? 

 

Κάποτε είχαμε συζητήσει μέχρι και να πάμε Αφρική, ίσως δεν το πήραμε τότε όσο θερμά έπρεπε.

Μήπως....;

 

πριν 11 λεπτά, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Μη χτυπας σε ευαισθητα σημεια, οχι τωρα :bigemo_harabe_net-74:

Εγω ειμαι μεσα με τα ''μπουνια''.......μεχρι και σε τοκογλυφους θα δανειστω λεφτα για να παω μαζι σας:hehe:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@corto maltese @Oresths_S ετοιμοπολεμους σας βρίσκω. Ας φτιαξουν τα πράγματα και να ειμαστε καλα. Βεβαια παίζει να φτάσουμε εκει γερόντια με άνια?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

@corto maltese @Oresths_S ετοιμοπολεμους σας βρίσκω. Ας φτιαξουν τα πράγματα και να ειμαστε καλα. Βεβαια παίζει να φτάσουμε εκει γερόντια με άνια?

Μην ανυσηχεις, Θα μας δωσουν τιποτα ''ματζουνια'' εκει στη φυλή των Μασαϊ και θα γινουμε ξανα ''παιδαρελια'':hehe:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος corto maltese έγραψε:

Μην ανυσηχεις, Θα μας δωσουν τιποτα ''ματζουνια'' εκει στη φυλή των Μασαϊ και θα γινουμε ξανα ''παιδαρελια'':hehe:

Μην μας φάνε μονο ή μας κυνηγήσουν με αυτά που γίνονται και ολα κομπλέ

Link to comment
Share on other sites

Κοπαδακι απο Τροφεους

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Μπορείς επίσης να βάλεις μερικά βίντεο να περάσει η καραντίνα?

 

Κάποτε είχαμε συζητήσει μέχρι και να πάμε Αφρική, ίσως δεν το πήραμε τότε όσο θερμά έπρεπε.

Μήπως....;

Προ ιού πάντως υπήρχε πακέτο με περιορισμένο αριθμό ατόμων ( νομίζω 10 άτομα μάξιμουμ)που οργανωνόταν από τους αδερφούς Karlsson και αυτόν που έχει το Submerged (δεν θυμάμαι το όνομα του), εκδρομή 10μερη από UK στην Τανγκανίκα με γύρω στις 5000 λίρες αν θυμάμαι καλά, με μεταφορά, διαμονή στο  Lake Shore Lodge στο Κιπιλι της Τανζανίας που έχουν μείνει και μένουν όλοι(Karlsson, Koning κτλ) και καταδύσεις στην λίμνη για 10 ημέρες. Εννοείται ότι είχα δηλώσει ενδιαφέρον αλλά τελικά δεν έγινε ποτέ. Λένε ότι τον Μάρτη θα ξαναπροσπαθησουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...