Jump to content

Drop Checker (co2)


Thanos kolonis

Recommended Posts

Καλησπέρα επειδή είμαι νέος στο χόμπι δεν γνωρίζω καθόλου για co2. Το ενυδρείο μου είναι 160λτ και τρέχει 4 μήνες. Είχα κάποια φυτά αλλά τα έβγαλα και σκέφτομαι να ξανα βάλω μέσα εύκολα φυτά.

1) Το drop checker πρέπει να το βάλω μόνο αν εχω βάλει σύστημα co2 ή μπορώ να το βάλω και χωρίς σύστημα co2;

2) Σε περίπτωση που το βάλω το drop checker το υγρο μέσα στο drop checker το αλλάζω ή αφήνω το αρχικο για πάντα;

3) Επίσης μετράει μόνο το co2 ή μετράει και το ph ταυτόχρονα;

4) Αξίζει να το βάλω;

 

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να βάλεις αλλά δεν θα έχει κάποιο νόημα γιατί θα σου δείχνει συνέχεια ότι έχεις έλλειψη co2, κάτι που το ξέρεις και χωρίς το drop checker. :) 

Εαν  βάλεις έτσι απο περιέργεια και για την εμπορεία τότε το υγρό το αλλάζουμε μια φορά το μήνα. 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

μπορείς να βάλεις αλλά δεν θα έχει κάποιο νόημα γιατί θα σου δείχνει συνέχεια ότι έχεις έλλειψη co2, κάτι που το ξέρεις και χωρίς το drop checker. :) 

Εαν  βάλεις έτσι απο περιέργεια και για την εμπορεία τότε το υγρό το αλλάζουμε μια φορά το μήνα. 

Αυτό το υγρο που πρέπει να βάλω πιο είναι επειδή δεν γνωρίζω;

Link to comment
Share on other sites

χρειάζεσαι αυτό και αυτό.

Από το υγρό βάζεις ανάλογα με την μάρκα περίπου 5 σταγόνες και το υπόλοιπο νερό απο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

χρειάζεσαι αυτό και αυτό.

Από το υγρό βάζεις ανάλογα με την μάρκα περίπου 5 σταγόνες και το υπόλοιπο νερό απο ενυδρείο.

Σε ευχαριστώ πολυ... Μετριέται και το ph με αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος Thanos kolonis έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολυ... Μετριέται και το ph με αυτό ;

ΝΟ :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...