Jump to content

Μέγεθος ενυδρείου


Kostass1

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα να ρωτήσω το ελάχιστο μέγεθος ενός ενυδρείου που μπορεί να φιλοξενήσει Αφρικανες και μετέπειτα ένα "νορμάλ" μέγεθος  (εννοώ μήκος πλάτος ύψος )  ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας 

Link to comment
Share on other sites

Όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο. Εκμεταλλευσου κατά την γνώμη μου όλο το διαθέσιμο χώρο,σε σχέση πάντα με τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις.

Έχεις δει κάποια ψάρια;

Για δες και εδώ

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε Κώστα . 

Η απάντηση σε αυτό που ρωτάς είναι ότι όσο μεγαλύτερο τόσο περισσότερες οι επιλογές σου , Ένα <<νορμαλ>> ενυδρείο για την Αφρική ξεκινάει απο  μήκος 120 cm πλάτος 40 cm τουλάχιστον και ύψος 45cm . Βλέπεις η Αφρική εχει συνδεθεί παλαιότερα με πολύ μεγάλα ενυδρεία . Η σωστή απάντηση όμως σε αυτήν την ερώτηση βρίσκετε  στο τι ψάρια θέλεις να βάλεις .

Αν ας πούμε θέλεις να βάλεις frontoza και 400 λίτρα ίσως να είναι λίγα . Αν όμως θέλεις να βάλεις ένα  Χαρέμι Lamprologus occelatus τα 80 cm και τα 80 λίτρα είναι ικανοποιητικά. 

Αρά πηγαίνεις στα προφίλ των ψαρίων της Αφρίκης   

Προφίλ Ψαριών Ανά Ήπειρο

και βλέπεις τα ελάχιστα λίτρα που θέλει το ψάρι που σου αρέσει .

Να θυμάσαι ότι στην Αφρική δίνουμε μεγαλύτερη σημασία στο μήκος .  Έτσι ενδεικτικά μπορω να σου πω ότι ξεκίναμε απο τα 60 cm ως ελάχιστο).

Θα σου πω ότι εγω δυο χαρέμια labidochromis τα έχω σε ενυδρείο 120 Χ 40 Χ 60 .

Μπορείς να ανατρέξεις και στα καρφιτσωμένα θέματα της κατηγορίας όπου θα βρεις φωτογραφίες και βίντεο απο διάφορα ενυδρεία με κιχλίδες Αφρικής .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και σε λίγες μέρες ευελπιστώ η ομάδα της Αφρικής να ανεβάσει ένα άρθρο που θα αφορά τα λεγόμενα μικρά ενυδρεία με μήκος ως 1 μέτρο.

Εκεί θα σας παρουσιάσουμε ανα μήκος και λίτρα ενυδρείου τι ψάρια και τι συνδυασμούς μπορούμε να κάνουμε και με φωτογραφίες των ψαριών .

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας θα τα κοιτάξω , ακόμα δεν έχω σκοπό να κάνω κάποια κίνηση δίνω όλη την προσοχή μου στο reef αλλά είναι ένα πρότζεκτ που έχω σκοπό να κάνω μελλοντικά ( όχι στο πολύ μακρυνό μέλλον) πάντως λόγο έλλειψης χώρου θεωρώ πως το Μαξ που μπορώ να πάω σε ενυδρείο είναι το 1 με 1,2 μέτρα  μήκος , από εξοπλισμό αποτι είδα δεν θέλω κάτι τρελό εννοώ ένα φίλτρο εξωτερικό ένα heater αυτόματη αναπλήρωση και ανεμιστηρακια για ψύξη 

Link to comment
Share on other sites

1.20 καλύτερα τότε.

Πλάτος πόσο σε παίρνει;

Φυσικά το πιο σημαντικό είναι το μήκος, αλλά και το πλάτος βοηθάει πολύ στην Αφρική να γίνει ένα λειτουργικό στήσιμο.

Μια επιλογή θα ήταν τι juwel rio 300,που είναι 120χ50χ50 και περιλαμβάνει εσωτερικό φίλτρο με θερμαντήρα και φωτισμό, όπως πολλά βέβαια έτοιμα ενυδρεία.

Είναι από τα ακριβά ενυδρεία της κατηγορίας, αλλά αξίζει πιστεύω τα χρήματα του.

Το οικονομικό βέβαια είναι πρωτίστως δικό σου θέμα, κατέληξε σε ενυδρείο που θέλεις, διάβασε τα άρθρα που περιλαμβάνονται στα λινκ, ώστε να αποκτήσεις μια πρώτη αλλά καλή σχετικά εικόνα και εδώ είμαστε

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο πλάτος δεν έχω θέμα αν και υπάρχει ένα ενυδρείο που αν δεν κάνω λάθος είναι στο 100χ35χ40 οπότε ίσως χρησιμοποιηθεί αυτό 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Kostass1 έγραψε:

Στο πλάτος δεν έχω θέμα αν και υπάρχει ένα ενυδρείο που αν δεν κάνω λάθος είναι στο 100χ35χ40 οπότε ίσως χρησιμοποιηθεί αυτό 

Όταν έρθει η ώρα εδώ είμαστε . 

Μην ξεχνάς  βλέπεις τα προφίλ των ψαριών πρώτα .

 

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψε με 20cm στις αφρικανες έχουν σημασία γιατί είναι πολυ κτητικά ψαρια, όσον αφορά την περιοχη τους, τόπο αναπαραγωγής των αρσενικών. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...