Jump to content

Στρωσιμο-co2


Gregory Kouvaris

Recommended Posts

καλησπερα ομαδα.αρχαριος αν και ξαναειχα ενυδρειο φιλου που ειχα παρει στημενο.
Μετα απο 4 χρονια λοιπον ξαναεστησα μονος.ειναι ενα rio240 το οποιο εκανα μετατροπη το φωτιστικο απο 2*54w σε 4*54w.το ενυδρειο στηθηκε με aquascape που μου αρεσει(και της γυναικας μην φαμε ξυλο)εχει μπει υποστρωμα και χαλικι ψιλοκοκκο.και στηνω με stabilityκ αι διαλυμα αμωνιας.΄
οι ερωτησεις ειναι αρκετες μιας και ακρη δεν βρισκω.γνωριζω τις μετρησεις και το ποτε θα ειναι στρωμενο το ενυδρειο κατα κυριο λογο.
1)οταν το ενυδρειο στρωθει θελω να το φυτεψω και να βαλω μπουκαλα co2.φυτεμα δεν εγινε γιατι ακομα δεν ειχα την μπουκαλα και τωρα παει για ελεγχο και γεμισμα και δευτερον γιατι ειχα διαβασει οτι πρωτα επρεπε να στρωσω και μετα να βαλω το διοξειδιο.η ερωτηση ειναι λοιπον...οταν ολωκληρωθει ο κυκλος και κανω την αλλαγη νερου,φυτεψω και βαλω το co2 σε λειτουργια ,επειδη ψαρια δεν θα βαλω αμεσως,τα βακτηρια πως θα ζησουν???θα πρεπει να ταιζω τροφη??η να συνεχισω με μικρες δοσεις αμωνιας????
2)μου ειπε ενας συγχομπιστας αρκετα εμπειρος θα ελεγα οτι αφου τα ψαρια δεν με βιαζει να μπουν να δωσω αρκετο διοξειδιο στην αρχη να παρουν τα πανω τους τα φυτα και μετα να ριξω την ροη.γινεται αυτο??στεκει???η να ξεκινησω με μικρη ροη???πχ 1 φυσαλιδα το δευτερολεπτο???
το ενυδρειο εχει στηθει με προοπτικη να γινει ενα χαλακι απο monte carlo και μια moss σε ενα δεντρακι που εχω φτιαξει και θελω να βαλω σε ενα σημειο
ευχαριστω εκ των προτερων
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Gregory Kouvaris έγραψε:

καλησπερα ομαδα.αρχαριος αν και ξαναειχα ενυδρειο φιλου που ειχα παρει στημενο.
Μετα απο 4 χρονια λοιπον ξαναεστησα μονος.ειναι ενα rio240 το οποιο εκανα μετατροπη το φωτιστικο απο 2*54w σε 4*54w.το ενυδρειο στηθηκε με aquascape που μου αρεσει(και της γυναικας μην φαμε ξυλο)εχει μπει υποστρωμα και χαλικι ψιλοκοκκο.και στηνω με stabilityκ αι διαλυμα αμωνιας.΄
οι ερωτησεις ειναι αρκετες μιας και ακρη δεν βρισκω.γνωριζω τις μετρησεις και το ποτε θα ειναι στρωμενο το ενυδρειο κατα κυριο λογο.
1)οταν το ενυδρειο στρωθει θελω να το φυτεψω και να βαλω μπουκαλα co2.φυτεμα δεν εγινε γιατι ακομα δεν ειχα την μπουκαλα και τωρα παει για ελεγχο και γεμισμα και δευτερον γιατι ειχα διαβασει οτι πρωτα επρεπε να στρωσω και μετα να βαλω το διοξειδιο.η ερωτηση ειναι λοιπον...οταν ολωκληρωθει ο κυκλος και κανω την αλλαγη νερου,φυτεψω και βαλω το co2 σε λειτουργια ,επειδη ψαρια δεν θα βαλω αμεσως,τα βακτηρια πως θα ζησουν???θα πρεπει να ταιζω τροφη??η να συνεχισω με μικρες δοσεις αμωνιας????
2)μου ειπε ενας συγχομπιστας αρκετα εμπειρος θα ελεγα οτι αφου τα ψαρια δεν με βιαζει να μπουν να δωσω αρκετο διοξειδιο στην αρχη να παρουν τα πανω τους τα φυτα και μετα να ριξω την ροη.γινεται αυτο??στεκει???η να ξεκινησω με μικρη ροη???πχ 1 φυσαλιδα το δευτερολεπτο???
το ενυδρειο εχει στηθει με προοπτικη να γινει ενα χαλακι απο monte carlo και μια moss σε ενα δεντρακι που εχω φτιαξει και θελω να βαλω σε ενα σημειο
ευχαριστω εκ των προτερων
 

Καλωσόρισες φίλε μου και καλή αρχή!

Ξεκίνησες λίγο ανορθόδοξα χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει πως το αποτέλεσμα δεν θα είναι καλό.

Συνήθως φυτεύουμε από την πρώτη μέρα και το ενυδρείο το στρώνουμε με τα φυτά μέσα.  Είναι μια καλή αρχή και δεν χρειάζεσαι ούτε αμμωνία ούτε τίποτα για να το στρώσεις. Το στρώνουν τα φυτά για εσένα και αν θέλεις συμπληρώνεις βακτήρια για να το "βοηθας". Θα σου ελεγα να το στρώσεις με βακτήρια και ψάρια αλλά επειδή μας λες ότι είσαι αρχάριος συνέχισε έτσι. Αυτό που σου είπαν για το διοξείδιο μετά το στρώσιμο είναι λάθος. Αν εννοούσαν ότι μπορεί να σου έβλαπτε τα βακτήρια στο λέω εγγυημένα πως όχι:) αυτό που σου είπε να δώσεις στην αρχή πολύ διοξείδιο κάποιοι το κάνουν αλλά ενέχει ένα μεγάλο ρίσκο. Θα πρέπει σταδιακά και περίπου 2 εβδομάδες πριν βάλεις τα ψάρια να το κατεβάσεις λίγο λίγο γιατί αν το κατεβάσεις απότομα τότε θα έχεις πρόβλημα με άλγες σχετιζόμενες με αυτό.

Αν φυτέψεις δεν θα χρειάζεται να βάζεις αμμωνία,  κανονικά ούτε καν τροφή.

Το διοξείδιο απαιτεί μια σχετική εμπειρία για να παίζεις μαζί του. Καταρχάς τι πρόγραμμα θα ακολουθείς; θα έχεις ηλεκτροβανα για να ανοιγοκλείνει; τι υπόστρωμα έχεις;

Εν κατακλείδι θα σου δώσω μερικές συμβουλές που ισχύουν για όλους.

Φύτεψε όσο περισσότερο μπορείς.

Και γυρνα στο 2 Χ 54 watt.

Με ένα χαλι Μόντε Κάρλο δεν χρειάζεσαι τόσο φως.  Οι λαμπες αυτές είναι πολύ δυνατές. 

Με 2  t5ho 39 watt μεγάλωνα cuba χαλί και άλλα υποτιθεμενα δύσκολα φυτά και δεν προλάβαινα να τα κλαδευω.  Όταν μάλιστα πρόσθεσα μια ακόμα λάμπα ξεκίνησα να έχω για πρώτη φορά στο ενυδρείο πρασινη άλγη. Ήταν λογικό γιατί το παραπάνω φως αύξησε και τις απαιτήσεις των φυτών για διοξείδιο και λίπανση ( εκεί θα σε πάμε σε άλλο κεφάλαιο:) 

Ρώτησε μας ότι θες και κάνε έρευνα και θα πάει μια χαρά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι...επειδή είναι ψηλό το ενυδρείο και επειδή κάποτε ένα παλικάρι που έχει και μαγαζί με ενυδρειακα μου είχε πει ένα μπουσουλα για μέτρια και απαιτητικα φυτά να παίζω στο 1watt το λίτρο περίπου έγινε αυτό με τις λάμπες...από κει και πέρα με το διοξείδιο τώρα που θα τσεκαριστει και θα γεμίσει η μπουκάλα λέω να παίξω με ηλεκτρομαγνητικη,ναι... Έχω διαβάσει κάποιοι να λένε συνέχεια διοξειδίο και κάποιοι όταν ανάβουν τα φώτα και λίγο πριν....δεν ξέρω τι είναι πιο σωστό...αν και θεωρώ ότι συνεχόμενα  ανοιχτό ίσως είναι υπερβολικό και πάλι έπαιζα με χρονοδιακόπτη κάθε κάμποση ώρα για λίγο...δεν ξέρω...είπα να ασχοληθώ με αυτά και θέλω πολύ να πετύχει κάτι γιατί ακόμα μια φορά έριξα λεφτά και χρόνο (μιας και δεν δουλεύω λόγο καραντίνας)οπότε δεκτη κάθε βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Αυτή η φόρμουλα με τα watt αφορά τις τ8 λάμπες. Οι τ5 high output έχουν πολύ μεγαλύτερη ένταση.

Σπατάλη το 24ωρο co2 γιατί το βράδυ πάει άχρηστο.. ότι και να κάνεις ομως πρεπει να είσαι πολύ σταθερός. 

Προτείνω να ανοίγει 2 ώρες πριν ανοίξουν τα φώτα και να κλείνει 1 - 2 ώρες πριν κλείσουν. Καλή ροή,  καλή αναταραξη στην επιφάνεια. Με τι θα κάνεις την διάχυση;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Gregory Kouvaris έγραψε:

Επίσης για υπόστρωμα έχω flourite black sand και χαλικακι 2-4mm το οποίο αν και ήταν αναμοικτο έκατσε ψιλοτερα

"συγχαρητηρια"! Εδωσες πολλα λεφτα για κατι , το οποιο δεν θα επαιρνα (προσωπικα) με πανω απο 1€ :)

το 7 κγ εχει σχεδον 40€ .... και τι πληρωνεις;  εχει μονο αμμοχαλικο με αργιλο. :death:

Το aqua soil της ADA, που ειναι απο  τα κορυφαία εχει 36 €  τα 9λ   https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/6423-ada-aqua-soil-amazonia-9lt-4537934040216.html

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά σε αυτό που στήνω τώρα πάω με μία άμμο περίπου στο 0.7-1.2mm και ταμπλετούλες  :P   :P   :P  και λίγο θρυμματισμένη lava stone σε διχτάκια φίλτρου πίσω για να πάρω λίγο ύψος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι απ' τις αγορές τις οποίες έκανα τότε στο προηγούμενο που μου είχε προτείνει άνθρωπος με αρκετή εμπειρία θα έλεγα στα φυτεμένα... γνωστός σε όλα τα φόρουμ θα έλεγα....έδωσα πολλλλαααααα λεφτά για το black sand. Τσάμπα σίγουρα.αλλα τι να κάνεις;;;;όσο για διαχυση τώρα θα πάρω και έλεγα να ρωτήσω τι είναι καλύτερο...κεραμικός διάχυτης μέσα;;;η ένα reactor;;;όταν λες καλή ροή;;;;πόσο περίπου;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Εγώ προσωπικά σε αυτό που στήνω τώρα πάω με μία άμμο περίπου στο 0.7-1.2mm και ταμπλετούλες  :P   :P   :P  και λίγο θρυμματισμένη lava stone σε διχτάκια φίλτρου πίσω για να πάρω λίγο ύψος.

Δεν τα πληρωσες 40 € :D

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Gregory Kouvaris έγραψε:

για διαχυση τώρα θα πάρω και έλεγα να ρωτήσω τι είναι καλύτερο...κεραμικός διάχυτης μέσα;;;η ένα reactor;;;

Και με το ενα και με το άλλο μπορεις να εχεις καλο αποτελεσμα. Πανε και τα δυο συμφωνα με τα λιτρα ενυδρειου. Αν δεν θελεις να φαινεται μεσα στο ενυδρειο, παρε ενα  in line diffuser - https://www.co2supermarket.co.uk/co2-diffusers-inline-atomizer-co2-diffusers-gsc11.html

https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/diaxytes-diffusers

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/7074-dennerle-co2-diffusor-ultra-l-7074.html

ακομα για Ista  και Sera Reactor CO2 λενε καλα λογια

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν τα πληρωσες 40 € :D

Όχι άλλα ακόμα δεν έχω καταλήξει στην άμμο και ανησυχώ λίγο με κάτι τιμές που βλέπω. Το ψάχνω ακόμα για αμμο φίλτρου πισίνας η καμία χαλαζιακη από χωματεχνικη αλλά πέφτω σε αντιφατικές απόψεις για τις συγκεκριμένες και δεν έχω καταλήξει. Οι ενυδρειακες είναι ακριβές ειδικά για 350αρι που ετοιμάζω και προσπαθώ να τις αποφύγω.

 

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Gregory Kouvaris έγραψε:

Είναι απ' τις αγορές τις οποίες έκανα τότε στο προηγούμενο που μου είχε προτείνει άνθρωπος με αρκετή εμπειρία θα έλεγα στα φυτεμένα... γνωστός σε όλα τα φόρουμ θα έλεγα....έδωσα πολλλλαααααα λεφτά για το black sand. Τσάμπα σίγουρα.αλλα τι να κάνεις;;;;όσο για διαχυση τώρα θα πάρω και έλεγα να ρωτήσω τι είναι καλύτερο...κεραμικός διάχυτης μέσα;;;η ένα reactor;;;όταν λες καλή ροή;;;;πόσο περίπου;

 μπορείς να δοκιμάσεις και τον εξωτερικό ριακτορα αν είσαι σαν εμένα που δεν τρελαίνομαι να βλέπω φυσαλίδες αλλα φοβάμαι ότι θα δυσκολευτείς να τον σεταρεις. Θα σου κόψει λίγο ροή και υπάρχει και ο κίνδυνος να θέλει καμία μικρομετατροπη για να λειτουργήσει. Είχα θέματα με τον sera δεν τα κατάφερα ποτέ. Τώρα βρήκα έναν άλλο από Γερμανία όταν τον δουλέψω σας πω εντυπώσεις ( είναι όμως πιο ακριβός )

Νομίζω ότι αν πάς σε inline θα είσαι πολύ safe και με καλη διάχυση. Δεν θα μειωθεί καθολου η ροή του φίλτρου και θέλει πολύ σπανιότερα καθάρισμα αν έχει καλό φίλτρο.

Όταν λέω καλή ροή εννοώ να πάρεις ένα φίλτρο που αναγράφει περισσότερα λίτρα από όσα έχεις. Αν λέει πχ 200 έως 400 λίτρα πάρε αυτό που λέω 300 έως 600. 

Αυτό που θες να πετύχεις είναι να βλέπεις ένα ελαφρύ κυματισμο των φυτών.  Ούτε πλυντήριο,  ουτε νεκρα σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...