Jump to content

Μάυρα στήγματα σε χρυσόψαρο


Recommended Posts

Καλημέρα σας και καλή χρονιά!

 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το ψαράκι μου. Αγόρασα ένα ενυδρείο 30λτ, το ξέρω οτι είναι μικρό αλλα είναι προσωρινή λύση λόγω έλλειψης χώρου και θα αναβαθμίσω άμεσα.

 

Ειχα ήδη το ψαράκι κάποιες μέρες ως δώρο και μου είπαν απο το pet shop να το γεμίσω, να βάλω αντιχλώριο και κάθε μέρα για δέκα μέρες να βάλω βακτήρια και την πέμπτη μέρα να ρίξω μέσα το ψαράκι.

 

Το έβαλα χθές και ξαφνικά είδα ότι έβγαλε μάυρα στίγματα σε όλο το σώμα του, μαύρισε και λίγο η ουρά του καθώς επίσης το ένα ματάκι του έχει πρηστεί. Επίσης το βλέπω οτι πολύ συχνά ανεβαίνει στην επιφάνεια.

 

Εχω στεναχωρεθεί πάρα πολύ καθώς πήρα το ενυδρείο γιατί διαβάζοντας διαπίστωσα οτι το παιδεύω στη γυάλα και ενώ εκεί ήταν μια χαρά ξαφνικά τα έπαθε όλα αυτά.

 

Χθές άλλαξα 30% του νερού και έβαλα αναλογία βακτηρίων και αντιχλωρίου να το βοηθήσω και έκανα και το τέστ που μου έδωσαν αλλα πραγμάτικά δεν καταλαβαίνω τίποτα! Πόσο τελικά πρέπει να είναι τα ΝΟ2 και ΝΟ3, είναι σωστό να είναι 0? Πως διαβάζονται αυτές οι άτιμες οι μετρήσεις??

 

Ηθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε στο αν είναι άρρωστο και να με κατευθύνετε στο τι πρέπει να κάνω να το βοηθήσω καθώς εικάζω φτάει το νερό...

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

D8A6B138-4B35-4991-A50B-CDAC823C8B23_1_105_c.thumb.jpeg.3ee8cfab1e1ed717c37e41d3863d7f5d.jpeg

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλη. Ξεκινάς ανεβάζοντας φωτογραφία του ενυδρείου και του ψαριού σου για να δούμε τι γίνεται. Πιθανότατα μιλάμε για κάψιμο από αμμωνία, αλλά ανέβασε πρώτα τη φωτογραφία. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να βγάλεις όλα τα ψεύτικα διακοσμητικά και να κάνεις αλλαγές νερού 50% ΚΆΘΕ ΜΈΡΑ. φΊΛΤΡΟ ΈΧΕΙς?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Σας επισυνάπτω την φωτογραφία. Έχω φίλτρο και μάλιστα μέσα σε αυτό πρόσθεσα και εξτρα υλικό που μου έδωσαν (Βιολογικό υλικό που ευννοεί την ανάπτυξη βακτηριακών αποικιών πάνω στην πορώδη επιφάνεια του όπως γράφει το κουτί)

 

2E00C72F-422B-416C-8665-628E4A581904.thumb.jpeg.3a0060d9d9c0a633b20a4497a231fa77.jpeg

0125064E-B526-4CEF-A776-7449C4E48665_1_105_c.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι είναι χρυσόψαρο shubukin οπότε το μαύρο παίζει να είναι και στο χρώμα του. Σε κάθε περίπτωση διαβάζεις αυτά τα άρθρα:

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να ξέρεις το ψάρι που έχεις χρειάζεται κανονικά ενυδρείο μήκους τουλάχιστον 1,20 μέτρων όταν ενηλικιωθεί, ενώ χρειάζεται τουλάχιστον 70 λίτρα. μέχρι να αποφασίσεις τι θες να κάνεις θα κάνεις κάθε μέρα αλλαγή νερού 40% για να την παλέψει το ψάρι σου. Επίσης σου μεταφέρω στο θέμα στο αντίστοιχο κρύου νερού όπου και ανήκει

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . 

Ακόμα και από τα στικ φαίνεται ότι έχεις άστρωτο ενυδρείο και όπως είπε  ο @killerknight μεγάλο πρόβλημα με αμμώνια . 

Δυστυχώς θα χρειαστεί να το στρώσεις με τον δύσκολο τρόπο (με το ψάρι μέσα) . 

Συμβουλή πρώτη ¨Ακολούθησε πιστά της οδηγίες του @killerknight  γιατί με το ψάρι μέσα δεν σε παίρνει για πειραματισμούς .

Συμβουλή δεύτερη   Διάβασε αν έχεις την καλοσύνη τα παρακάτω άρθρα γιατί θα σε γλυτώσουν απο ενδεχόμενα λάθη

 

 

 Στήνοντας Ένα Ενυδρείο Για Χρυσόψαρα

 

Χρυσόψαρα

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μη χάσεις το ψάρι. Θα γίνει ένα πολύ όμορφο shubukin

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα . 

Ακόμα και από τα στικ φαίνεται ότι έχεις άστρωτο ενυδρείο και όπως είπε  ο @killerknight μεγάλο πρόβλημα με αμμώνια . 

Δυστυχώς θα χρειαστεί να το στρώσεις με τον δύσκολο τρόπο (με το ψάρι μέσα) . 

Συμβουλή πρώτη ¨Ακολούθησε πιστά της οδηγίες του @killerknight  γιατί με το ψάρι μέσα δεν σε παίρνει για πειραματισμούς .

Συμβουλή δεύτερη   Διάβασε αν έχεις την καλοσύνη τα παρακάτω άρθρα γιατί θα σε γλυτώσουν απο ενδεχόμενα λάθη

 

 

 Στήνοντας Ένα Ενυδρείο Για Χρυσόψαρα

 

Χρυσόψαρα

 Θα τα διαβάσω όλα μηπως τα καταφέρω!!! Ευχαριστώ τόσο πολύ!

 

Μόνο να ρωτήσω, ο δύσκολος τρόπος με τα ψάρια μέσα για το στρώσιμο που αναφέρετε στα άρθρα? Βρήκα τον ανορθόδοξο τρόπο αλλα δεν ξέρω αν είναι αυτό. Θα πρέπει να φροντίζω τα νιτρικά και τα νιτρώδη να ανέβουν απο το 0? ΘΑ πάω σε λίγο να πα΄ρω τεστ που δείχνουν και αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει η δυνατότητα για υγρά τεστ θα ήταν πολ'υ πολύ  καλύτερα . (τα χαρτάκια είναι αναξιόπιστα)

Θα σε παροτρύνω εδώ ότι για τις αγορές σου είναι καλύτερα να συμβουλεύεσαι τα μέλη ... θα σε γλιτώσουν από πολλές άσκοπες αγορές .

Μια <<ακριβή>> άλλα σε βάθος χρόνου πάμφθηνη  αγορά είναι τα υγρα τεστ που μας δίνουν τις περισσότερες φόρες την αίτια αν συμβαίνει κάτι στραβό στο ενυδρείο μας .

Ενδεικτικά σου προτείνω σαν την καλύτερη λύση αυτό  https://www.bluefishaquariums.gr/εξοπλισμος-ενυδρειου/τεστ-νερου-salifert/api-freshwater-test-kitd.html  .

Βέβαια μπορείς να πάρεις και ξεχωριστά κάποια τεστ άλλα στο τέλος θα πληρώσεις πολλά  περισσότερα χρήματα .

Ο δύσκολος τρόπος έχει να κάνει οτι το στρώσιμο θα γίνει με το ψάρι μέσα και αυτό απαιτεί εμπειρία .

Σκέψου ότι τα πολλά τελευταία  χρόνια το στρώσιμο γίνεται με άδειο το ενυδρείο και έτοιμα βακτήρια όπως έκανες εσυ τις πρώτες πέντε μέρες (με την ειδοποιώ διαφορά ότι έπρεπε να ρίχνεις και ένα με δυο φυλλαράκια τροφή ) 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος lacriamae έγραψε:

Γενικά το ΝΟ2 και το ΝΟ3 πρέπει να είναι 0?

Οι μετρήσεις ενός στρωμένου ενυδρείου πρέπει να είναι 

ΝΗ3/ΝΗ4 =0

ΝΟ2 = 0 

ΝΟ3 = περίπου 10 ppm. 

Αυτό επιτυγχάνεται όταν ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου 

Link to comment
Share on other sites

Στα χρυσόψαρα το NO3 και τριάντα να είναι είμαστε οκ. Όχι παραπάνω όμως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχουμε κανένα νέο εδώ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...