Jump to content

ΗΡΩΑΣ


oceanic

Recommended Posts

Ο ALEX που βλεπετε παρακατω παιδια, μετα απο εξαφανιση μισης ημερας, (το πρωι πριν φυγω για τη δουλεια δεν τον εβρισκα και φανταστηκα οτι θα εχει κρυφτει σε καποιο πυθαρι η καπου και το απογευμα που επεστρεψα επισης αφαντος) οποτε αρχισα να ψαχνω πιο εντατικα (πετρες , φυτα)με το φοβο του οτι αποδημησε! Ειχα διαβασει στο σχολειοβλ. (tsamisaquarium) οτι τα συγκεκριμενα ψαρια ειναι φοβεροι αλτες και εκανα την κινηση και ανοιξα το φιλτρο. Το παλληκαρι ηταν ολη μερα εκει! πανω απο τον υαλοβαμβακα και εκανε μισες στροφες! ( το σεναριο που παιζει στο μυαλο μου ειναι οτι κυνηγηθηκε απο τον labeo που ηταν πολυ εχθρικος απεναντι σε ολα τα αλλα ψαρια- προσεξτε τι αγοραζετε- και πανω στον πανικο του πηδηξε μεσα στο φιλτρο. Στη προσπαθεια μου να τον επαναφερω ξαναπηδηξε, αυτη τη φορα προς τα εξω.... απο 1,5m υψος και εσκασε στο πατωμα!!! τον γραπωσα και τον εβαλα παλι στο ενυδρειο σιγουρος πια οτι ηρθε το τελος. Μετα απο 10 λεπτα ημιθανους καταστασης και μεχρι και τωρα ειναι μια χαρα λες και δεν εγινε τιποτα, τρωει κανονικα,κινειται ανετα κλπ. φυσικα ο υπαιτιος της καταστασης κατα την αποψη μου αποχωρησε απο εχθες ( δωρο στον αδερφο μου που εχει κι αλλους, να φανε τα μουστακια τους)

Μετα απο αυτο απονεμω χρυσο μεταλλιο μαγκιας στο καρχαριακι μου για το κατορθωμα του αυτο και ελπιζω να μη μου παθει ποτε τιποτα!!!!

Η ιστορια μου ισως ειναι λιγο μεγαλη και κουραστικη? αλλα ηθελα να τη μοιραστω μαζι σας γιατι εγω εντυπωσιαστηκα απο την καταληξη!!!

Ευχαριστω και συγνωμη για την πολυλογια!!

SHARKS RULES!! :thumbdown::)

post-4324-1181025446_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Η ιστορια μου ισως ειναι λιγο μεγαλη και κουραστικη? αλλα ηθελα να τη μοιραστω μαζι σας γιατι εγω εντυπωσιαστηκα απο την καταληξη!!!

Ευχαριστω και συγνωμη για την πολυλογια!!

SHARKS RULES!! :thumbdown::)

Φίλε oceanic, η ιστορία σου είναι και "εκπαιδευτική" και διασκεδαστική ταυτόχρονα χωρίς να είναι μεγάλη και κουραστική.

Προσωπικά αυτό το ύφος διήγησης-εξιστόρισης, νομίζω ότι δημιουργεί εικόνες στον αναγνώστη που αποθηκεύονται "καλύτερα" στη μνήμη και κεντρίζουν τη φαντασία του (πράγμα σημαντικότατο IMHO).

Keep walking! :)

Υ.Γ. Περιμένω να διαβάσω και άλλες ιστορίες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετα απο αυτο απονεμω χρυσο μεταλλιο μαγκιας στο καρχαριακι μου για το κατορθωμα του αυτο και ελπιζω να μη μου παθει ποτε τιποτα!!!!

Και εμεις χρυσό του δίνουμε αλλά ............

Πόσο μεγάλο ειναι το ενυδρέιο σου;.......

Ξέρεις τι παράμετρους χρειάζετε το νερό που το εχεις;.............

Ξέρεις με τι ψάρια ειναι συμβατό;.............

Ξέρεις οτι η αεραντλία που εχεις κακό κάνει στο νερό; ( για το συγκεκριμένο ψάρι )..........

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω ιδιο ψαρακι ρωταω να μαθω τι κακο κανει η αεραντλια σε αυτο το ψαρι??

Οχι στο συγκεκριμένο - με αυτην την έννοια - αλλα η αεραντλια επειρεάζει το ΡΗ, το ανεβάζει.

Αφαιρει το διοξείδιο απο το νερό.

Ετσι σε ψάρια που θέλουν χαμηλό ΡΗ δεν την χρησιμοποιούμε.

Έγινε επεξεργασία - segusm
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ο ALEX που βλεπετε παρακατω παιδια, μετα απο εξαφανιση μισης ημερας, (το πρωι πριν φυγω για τη δουλεια δεν τον εβρισκα και φανταστηκα οτι θα εχει κρυφτει σε καποιο πυθαρι η καπου και το απογευμα που επεστρεψα επισης αφαντος) οποτε αρχισα να ψαχνω πιο εντατικα (πετρες , φυτα)με το φοβο του οτι αποδημησε! Ειχα διαβασει στο σχολειοβλ. (tsamisaquarium) οτι τα συγκεκριμενα ψαρια ειναι φοβεροι αλτες και εκανα την κινηση και ανοιξα το φιλτρο. Το παλληκαρι ηταν ολη μερα εκει! πανω απο τον υαλοβαμβακα και εκανε μισες στροφες! ( το σεναριο που παιζει στο μυαλο μου ειναι οτι κυνηγηθηκε απο τον labeo που ηταν πολυ εχθρικος απεναντι σε ολα τα αλλα ψαρια- προσεξτε τι αγοραζετε- και πανω στον πανικο του πηδηξε μεσα στο φιλτρο. Στη προσπαθεια μου να τον επαναφερω ξαναπηδηξε, αυτη τη φορα προς τα εξω.... απο 1,5m υψος και εσκασε στο πατωμα!!! τον γραπωσα και τον εβαλα παλι στο ενυδρειο σιγουρος πια οτι ηρθε το τελος. Μετα απο 10 λεπτα ημιθανους καταστασης και μεχρι και τωρα ειναι μια χαρα λες και δεν εγινε τιποτα, τρωει κανονικα,κινειται ανετα κλπ. φυσικα ο υπαιτιος της καταστασης κατα την αποψη μου αποχωρησε απο εχθες ( δωρο στον αδερφο μου που εχει κι αλλους, να φανε τα μουστακια τους)

Μετα απο αυτο απονεμω χρυσο μεταλλιο μαγκιας στο καρχαριακι μου για το κατορθωμα του αυτο και ελπιζω να μη μου παθει ποτε τιποτα!!!!

Η ιστορια μου ισως ειναι λιγο μεγαλη και κουραστικη? αλλα ηθελα να τη μοιραστω μαζι σας γιατι εγω εντυπωσιαστηκα απο την καταληξη!!!

Ευχαριστω και συγνωμη για την πολυλογια!!

SHARKS RULES!! :bowdown::)

Τελος καλο ολα καλα
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...