Jump to content

Καλώς σας βρήκα!


Katerina.

Recommended Posts

Κατερινα, δες εδω - πρωτα το ποστ #32 και μετα το ποστ #57

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2021 at 8:03 PM, makis206 said:

Ολική αντικατάστασή του με ένα πιο "γήινο" φως ίσως;

 

Έρχεται.. Αγόρασα αυτό στην φωτο κι ελπίζω να είναι το τελευταίο που αγοράζω γι αυτό το ενυδρείο ?

Σ'αυτό τουλάχιστον ρυθμίζονται όλα (ύψος, ένταση κ.α.)

 

11 hours ago, natateo said:

μαζευεις απο αλγη οτι μπορεις, και ριχνεις algexit

 

Σήμερα έκανα μια αλλαγή περίπου 40%, μάζεψα οτι μπόρεσα, όχι οτι είναι εύκολο ειδικά στο γρασίδι.. ξεφυτεύεται. Το algexit το έχω παραγγείλει αλλά δεν υπήρχε σε απόθεμα.. 4-10 μερες το καλύτερο που βρήκα.

 

11 hours ago, natateo said:

Αν εχεις σκοπο να δοκιμαζεις καινουρια φυτα συνεχεια , παρε soil

 

Αν και φλερτάρω με την ιδέα εδώ και εβδομάδες, φοβάμαι κιόλας για τα ζωντανά του ενυδρείου. Όσο για τα φυτά δεν ξέρω.. σίγουρα θα άλλαζα 1-2..

Για παράδειγμα το hydrocotyle.. τώρα με Co2 τα φύλλα του έχουν γίνει σαν πιατάκια του καφέ. Ευχαρίστως θα το άλλαζα με την μικρότερη έκδοση ?

 

12 hours ago, natateo said:

σε καταλαβαινω! ετσι ημουν και εγω

 

Αυτό με παρηγορεί αφάνταστα.. τώρα αισθάνομαι καλύτερα. Σ' ευχαριστώ.

Καμια φορά αναρωτιέμαι.. Αν υποθετικά το φτάσω σ'ενα σημείο που όλα τα φυτά μου αρέσουν.. μετά τι? παμε γι άλλο? ?

 

image_2021-05-05_221358.png

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, natateo said:

Κατερινα, δες εδω - πρωτα το ποστ #32 και μετα το ποστ #57

 

Έχω μείνει άφωνη.. σοκ και δέος!

Τι να πω? Μπράβο στον Χρήστο και για τον πόλεμο που έκανε και για το υπέροχο στήσιμο... respect!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Η άλγη στο ενυδρείο μου αυξάνεται με γρήγορους ρυθμούς, όσο και να καθαρίζω (πράγμα δύσκολο γιατι λιώνει) την επόμενη μέρα είναι διπλάσια, είμαι σίγουρη πως πάει να γίνει σαν την άλγη του Χρήστου αλλά στο καφέ της. Εδώ και 2 μέρες βάζω και 0.5 ml Nitrogen + 1 ml specialized nutrition αλλά τα νιτρικά συνεχίζουν και είναι στο 0.5 και σήμερα έκανε δειλά την επανεμφάνιση του το κυανό σε 2-3 σημεία στο υπόστρωμα κοντά στο τζάμι. Καθαρίζω και περιμένω το algexit.

Τα καλά νέα τώρα.. παρέλαβα το καινούργιο φως και έχω πάθει πλάκα.. τόσα χρώματα δεν φανταζόμουν οτι υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο.. ακόμη και ο ψάρης είναι λες και έχει καταπιεί χρωματιστά λαμπάκια, συν οτι όλα έχουν γίνει 3D, ακόμη και η σιχαμένη άλγη φαίνεται πιο συμπαθητική (λέμε τώρα)

Νομίζω πως ερωτεύτηκα ?

Δυστυχώς η κάμερα του κινητού δεν πιάνει όλα τα χρώματα. Μπράβο στον Κινέζο κι ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Κυριο Γιώργο και τον Τόλη που με βοήθησαν να επιλέξω φωτιστικό.

 

7.5_21.thumb.jpg.d614de68666e4a4416c3b99f34d9ddcb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιο φωτιστικο πηρες;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μήπως να έκοβες για λίγο την παροχή λιπάσματος μέχρι να στρώσει κάπως η κατάσταση με τις αλγες;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

Ποιο φωτιστικο πηρες;

 

Chihiros CII RGB.. 20W - 1580 lm

 

49 minutes ago, makis206 said:

Επίσης μήπως να έκοβες για λίγο την παροχή λιπάσματος μέχρι να στρώσει κάπως η κατάσταση με τις αλγες;

 

να τα σταματήσω όλα?

 

Link to comment
Share on other sites



 
να τα σταματήσω όλα?


Το λίπασμα "τρέφει" και την άλγη εκτός από τα φυτά, όταν έχεις τέτοια έξαρση το πρόβλημα μεγαλώνει με γρηγορότερους ρυθμούς. Μάλιστα οι αλγες τραβάνε περισσότερα στοιχεία από το λίπασμα, ειδικά όταν τα φυτά μας είναι αργής ανάπτυξης.

Δεν ξέρω για το nitrogen αλλά το ίδιο θα ισχύει και για εκείνο υποθέτω.

Ας πει και η Ναταλία που ξέρει περισσότερα γι αυτά που ανέφερα..
Link to comment
Share on other sites

η αλγη εμφανιζεται , οταν τα φυτα εχουν ελλειψεις - σε λιπασμα, φως, CO2.

Δεν κοβουμε τα λιπασματα. Δεν κοβουμε CO2. Καθαριζουμε την αλγη, βαζουμε Excel τοπικα (πχ πανω στο ξυλο, που εχει αρκετη)

Την νυχτα "φτιαχνουμε" καλη αναταραξη της επιφανειας νερου. Δεν πειραζουμε τον βυθο.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε άκυρο το σκεπτικό μου, προς στιγμήν θεώρησα ότι η άλγη θα μαζέψει περισσότερα στοιχεία από όλες αυτές τις παροχές (φως και λίπασμα κυρίως - δεν παρατήρησα ότι υπάρχει Co2 στο ενυδρείο) και θα ενισχυθεί η ανάπτυξή της. Προφανώς λοιπόν την "προλαβαίνουν" τα φυτά και την ρίχνουν στην "πείνα" ενώ όση δεν μαζευτεί χειροκίνητα θα χαθεί με τον καιρό απο μόνη της, σωστά;

Μπερδεύτηκα μάλλον αφού στην ανάπτυξή της συνήθως χαμηλώνουμε τον φωτισμό, εκεί πήγε το μυαλό μου. Όταν υπάρχει Co2 όμως αλλάζει το πράγμα, κατάλαβα καλά;



Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, makis206 said:

Το λίπασμα "τρέφει" και την άλγη εκτός από τα φυτά, όταν έχεις τέτοια έξαρση το πρόβλημα μεγαλώνει με γρηγορότερους ρυθμούς. Μάλιστα οι αλγες τραβάνε περισσότερα στοιχεία από το λίπασμα, ειδικά όταν τα φυτά μας είναι αργής ανάπτυξης.

 

Απ' ότι καταλαβαίνω οι περισσότες άλγες που εμφανίστηκαν στο ενυδρείο μου, όπως και το κυανό, οφείλονται στα χαμηλά επίπεδα νιτρικών. Με αυτό το σκεπτικό προσπαθώ να τα ανεβάσω τουλάχιστον στο 10 γιατί σκέφτομαι πως ακόμη κι αν το algexit καθαρίσει τα πάντα, αν τα επίπεδα των νιτρικών δεν έρθουν εκεί που πρέπει τότε οι άλγες θα εμφανιστούν ξανά. Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

Παρόλα αυτά, σήμερα σήμερα οι άλγες δεν παρουσιάζουν μεγάλη ανάπτυξη (τουλάχιστον οχι τόσο όσο τις προηγούμενες ημέρες)

 

6 hours ago, natateo said:

Καθαριζουμε την αλγη, βαζουμε Excel τοπικα (πχ πανω στο ξυλο, που εχει αρκετη)

Την νυχτα "φτιαχνουμε" καλη αναταραξη της επιφανειας νερου. Δεν πειραζουμε τον βυθο.

 

Ο μεγάλος όγκος της άλγης είναι στο γρασίδι. Εκεί δεν μπορώ να καθαρίσω γιατί ξεφυτεύεται και πρέπει να ξαναφυτέψω αρα να πειράξω τον βυθό.

Από τα ξύλα και τα άλλα φυτά καθαρίζεται πιο εύκολα με την οδοντόβουρτσα.

Αυτό που βλέπω στο γρασίδι.. ενώ έχει βγάλει πολλά καινούργια φυλλαράκια, τα παλιά έχουν γίνει κιτρινοκαφέ και πεθαίνουν, αν λέει κάτι αυτό για τα θρεπτικά συστατικά. Πφφφ.. άλλον το ενυδρείο μου σαπίζει σιγά σιγά ?

 

834244714_.thumb.jpg.d4e3436b41e628b33cd464737250c382.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος makis206 έγραψε:

Μπερδεύτηκα μάλλον αφού στην ανάπτυξή της συνήθως χαμηλώνουμε τον φωτισμό, εκεί πήγε το μυαλό μου.

χαμηλωνουμε τον φωτισμο για να μπορεσουμε πιο εβκολα να βρουμε την ισορροπεια θρεπτικων στο ενυδρειο.

Ολοι βαζουν φουλ φως και καθολου λιπασματα και το αποτελεσμα - αλγη.

πριν 3 ώρες, το μέλος Katerina. έγραψε:

Αυτό που βλέπω στο γρασίδι.. ενώ έχει βγάλει πολλά καινούργια φυλλαράκια, τα παλιά έχουν γίνει κιτρινοκαφέ και πεθαίνουν,

Αν πηρες το φυτο σε γλαστρακι (emmersed), τοτε φυσιολογικο ειναι. τα καινουρια φυλλαρακια πρεπει να ειναι πρασινα, τα παλια σιγα σιγα θα διαλυθουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Restart.. 1000 + 1 ώρες και υπτάμενο χαλί (φωτο).. ελπίζω όχι χάλι ?

 

Ντρέπομαι αλλά η άλγη νίκησε..

Προχθές έγινε restart στο ενυδρείο. Μπήκε soil Amazonia 2, καινούργια ξύλα, πέτρες και φυτά (εκτός από 1-2 φυτά που τα λυπήθηκα γιατί έδειχναν ζωντανά)

Σήμερα έκανα πρώτη φορά μετρήσεις (καμία σχέση με τις προηγούμενες)

 

PH: 6.2 ________________________ 7 πριν (με Cο2)

Ammonia: 6.0 ppm ____________ 0 πριν

No2: 2.0 ppm _________________ 0 πριν

No3: 80 ppm _________________ 5 πριν

GH: 7 _________________________ 19 πριν

KH: 4 _________________________ 13 πριν

 

Σε 2-3 ώρες θα κάνω την πρώτη αλλαγή.

Το φώς είναι 6 ώρες στο 80% συν μισή ώρα πριν και μισή ώρα μετά που ανάβει και σβύνει σταδιακά

Co2 μια σταγόνα το δευτερόλεπτο

Θερμοκρασία στους 22 χωρίς θερμοστάτη

Εννοείται πως το ενυδρείο είναι ακατοίκητο.

Παρακαλώ διορθώστε με άν έχω κάνει κάτι λάθος.

 

new2.thumb.jpg.2c83e58294f9d9287e7ea5606465ac77.jpg

  • Like 5
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!!!

Είναι πανέμορφο!!!

Η υπομονή σου και η επιμονή σου σε επιβράβευσε!!

Natural style..?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου!! Πολύ όμορφο αποτέλεσμα. Το μόνο που ίσως δεν βλέπω σωστά απο την φωτογραφία αλλά δεξιά κ αριστερά κάτι ανούμπιες δείχνουν σαν φυτεμένες. Ελπίζω να μην είναι.  Επίσης η ανούμπια πάνω είναι αρκετά ψηλά κ κοντά στην πηγή του φωτός κάτι που θα σου δημιουργήσει άλγη. Βάλτην πιο χαμηλά αν γίνεται 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, AquaNewbie said:

Το μόνο που ίσως δεν βλέπω σωστά απο την φωτογραφία αλλά δεξιά κ αριστερά κάτι ανούμπιες δείχνουν σαν φυτεμένες. Ελπίζω να μην είναι.  Επίσης η ανούμπια πάνω είναι αρκετά ψηλά κ κοντά στην πηγή του φωτός κάτι που θα σου δημιουργήσει άλγη.

 

Οι ανούμπιες δεν είναι φυτεμένες, είναι δεμένες σε πετρούλες. Για την επάνω ναι.. θα της αλλάξω θέση. Ευχαριστώ!

Όχι άλλη άλγη, δεν θα την αντέξω.

 

Link to comment
Share on other sites

Κατερινα, βαλε θερμοστατη στους 24 βαθμους.

Πολυ ομορφο γινεται το ενυδρειο!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφο!! Συγχαρητήρια ! 
η μόνη παρατήρηση ειναι οτι θα μπορούσες να βάλεις λίγη moss στα ξυλαράκια αριστερά γιατι φαίνονται τεχνητά κομμένα , ή να έκοβες τις άκρες με ενα κοφτακι ώστε να φαίνονται πιο φυσικά 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Nik.sof said:

θα μπορούσες να βάλεις λίγη moss στα ξυλαράκια αριστερά γιατι φαίνονται τεχνητά κομμένα

 

Έχεις απόλυτο δίκιο.. Το είδα κι εγώ αλλά ήταν λίγο αργά. Όταν φύγει η άσπρη γλίτσα από τα ξύλα θα βάλω σίγουρα. Ευχαριστώ!

 

Καινούργιες μετρήσεις πριν την αλλαγή:

Ammonia: 2.0 ppm

No2: 0.25 ppm

No3: 10 ppm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Σήμερα είδα αυτό στα φύλλα μιας ανούμπιας (petite). Οι υπόλοιπες φαίνονται καλά. Τι κάνω? αφαιρώ τα φύλλα?

Μήπως φταίει ότι έκοψα το φυτό στα 2 πριν το δέσω πέτρες?

 

anubias.thumb.jpg.f85c1edbd6f6e224544ed9dc33ec7a45.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Katerina. έγραψε:

Μήπως φταίει ότι έκοψα το φυτό στα 2 πριν το δέσω πέτρες?

Κανονικα δεν επηρεαζει.

Μηπως εριξες Excel απο πανω και καηκαν τα φυλλα; ή εχεις το φυτο σε σημειο, που εχει υπερβολικο φωτισμο; Βαλε το στην σκια.

Κοψε ολα τα χαλασμενα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, natateo said:

Μηπως εριξες Excel απο πανω και καηκαν τα φυλλα;

 

Καλημέρα

Δεν εχω ρίξει καθόλου Excel, καμία ουσία, κανένα λίπασμα μέχρι στιγμής.. μόνο αλλαγές. Έχω άλλες ανούμπιες πολύ πιο κοντά στο φως και είναι μια χαρά. Εκτός αν το φως συγκεκριμένα εκεί κάνει κάτι. Έκοψα τα χαλασμένα, γύρισα και λίγο το φως να κάνει σκιά σ'αυτό το σημείο και βλέπουμε. Ευχαριστώ πολύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Katerina. έγραψε:

Καλησπέρα!

Σήμερα είδα αυτό στα φύλλα μιας ανούμπιας (petite). Οι υπόλοιπες φαίνονται καλά. Τι κάνω? αφαιρώ τα φύλλα?

Μήπως φταίει ότι έκοψα το φυτό στα 2 πριν το δέσω πέτρες?

 

anubias.thumb.jpg.f85c1edbd6f6e224544ed9dc33ec7a45.jpg

 Δεν παίζει κάτι άλλο ..........................

 

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/24/2021 at 5:15 PM, marinos said:

Δεν παίζει κάτι άλλο ..........................

 

 

 

Είπα της γιαγιάς να κάνει το κολπο με το λάδι.. έβαλα κοντά και 1-2 σκόρδα.. και δεν ξαναγράφω, παραιτούμαι.. Έχω πάλι την ίδια άλγη (τις καφέ λεπτές τρίχες).

Είναι τοπικά στο ίδιο σημείο που σαπίζει η ανούμπια αλλά προς το παρόν δεν είναι πολύ.

Εχθές έβαλα μέσα 6 απρόμαυρα guppies και 5-6 γαριδούλες και το αφήνω στην τύχη του. Θα κάνω τις αλλαγές του και ότι γίνει.

Παιδιά σας ευχαριστώ για όλα και πάνω απ' όλα για την υπομονή σας. 

Μάλλον εξορκισμός χρειάζεται και όχι απλό ξεμάτιασμα ?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω Γατόψαρο Algea Eaters Siamensis ή Otocinclus εφόσον τηρείς τις απαιτήσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...