Jump to content

Ερώτηση για φωτισμό


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μετά από πολύ προσπάθεια στησίματος το ενυδρείου μου, νομίζω ότι πλέον έχω κάτι που χαίρομαι να παρακολουθώ. Η αλήθεια είναι ότι με τα φυτά δυσκολεύτηκα πολύ, με αργή ανάπτυξη και απώλειες.

Τα φυτά που πλέον έχω είναι:

Anubias var. Nana

Hygrophila Polysperma και var. Rosanervig

Egeria Densa (πλέον ελάχιστα γιατί έλιωσαν)

Christmas Moss

Και σήμερα προστεθηκαν

Bacopa Caroliniana

Bucephlandra Wavy green και serimbu brown

 

Διαβάζοντας καταλαβα ότι είχα ελλείψεις σε θρεπτικά συστατικά και ενίσχυσα τι υποστρωμα μου με ταμπλέτες Seachem και τη στήλη με Υγρά λιπάσματα (ιχνοστοιχεία και άζωτο) της ADA. Δε χρησιμοποιώ κάποιο σύστημα CO2 και θέλω να το αποφύγω και στο μέλλον. Το αποτέλεσμα φαίνεται στη φωτογραφία.

 

Για φωτισμό χρησιμοποιώ ένα στοιχείο led της Nilcrew (αγνώστων λοιπών στοιχείων) που πήρα από Κίνα πολύ πριν βάλω τα φυτά, το οποίο ελέγχεται από χρονοδιακοπτη της ιδια εταιρίας (με προγραμμα ανατολής και δύσης). Η φωτοπεριοδος ειναι από τις 9:30 έως και τις 22:30.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Είναι το φωτιστικό αρκετό; Θα δω διαφορα στην ανάπτυξη των φυτών με την αλλαγή φωτιστικού και αν ναι, ποιό προτείνετε;7f44752f708ce006af37a8f19047a2bf.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα σου απαντησουν μελοι με καλυτερη γνωση και εμπειρια αλλα νομιζω χωρις να δωσεις τις λεπτομεριες απο το φωτιστικο που εχεις αλλα και πληροφοριες για το ενυδρειο γενικα (ποσο καιρο τρεχει, διαστασεις, ρουτινα, και οτι μετρησεις ειναι δυνατον) δε θα μπορεσει κανεις να απαντησει ευκολα τις ερωτησεις σου.

 

Γενικα αν δεν εχεις σκοπο να βαλεις Co2 και εφοσον παραμεινεις στην ευκολη κατηγορια φυτων δε χρειαζεται και να βαλεις καποιο φωτιστικο τερας.

 

Αν θες ταχυτερη αναπτυξη στα φυτα δε σημαινει οτι θα το πετυχεις με πιο δυνατο φωτιστικο μοναχα. Περαν του οτι χρειαζεται να παρεχεις και τις υπολοιπες παραμετρους σε αντιστοιχη αυξηση (Co2, λιπασματα κτλ), καποια φυτα γενικα εχουν αργη αναπτυξη και καπου οι συνθηκες οσο καλες και αν ειναι φτανουν σε κορεσμο (anubias, Bucephlandra)

 

Επισης πανω στο θεμα λιπασματων, της ADA ειναι για lean dosing, που σημαινει να βαζεις μικρη ποσοτητα απο λιπασματα τακτικα ωστε να τα τρωνε τα φυτα πριν προλαβουν οι αλγες. Ισως ειναι μια καλη επιλογη (ακριβη μεν) θα πρεπει ομως να εχεις καιτα υπολοιπα της σειρας (καλιο, σιδηρο κτλ) για να μην υπαρξουν ελλειψεις. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικό είναι αυτό ; https://www.amazon.com/NICREW-ClassicLED-Aquarium-Extendable-Brackets/dp/B0191EWII2

Και για να μην ξεχνάμε το τρόπο ? βρες την απάντηση εδώ. 

Βρες το κάθε φυτό που έχεις ή θέλεις να βάλεις,  δες τι απαιτήσεις έχει από φωτισμό λίπανση CO2 και προχωράς .

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

@Eos ευχαριστώ την απάντηση, προτίμησα τη λίπανση της ADA για αυτό ακριβώς που αναφέρεις (δε θέλω να σκεφτώ καν οποιαδήποτε έξαρση άλγεων, έστω και εις βάρος της ταχύτητας ανάπτυξης των φυτών).

@marinos αυτή τη φορά με βρήκες διαβασμένο από την αρχή :DΗ επιλογή των φυτών έγινε από τον οδηγό που αναφέρεις (εκτός ίσως από τις βουκεφαλάνδρες, αλλά με γοήτευσαν...). Για την πρώτη μου προσπάθεια διάλεξα "εύκολα" φυτά, με κύρια προταιρεότητα την αποφυγή συστημάτων CO2 (κυρίως για οικονομικούς λόγους). Το φωτιστικό είναι αυτό ακριβώς που μου έστειλες στο λινκ στη διάσταση 18-24 in. για το οποίο δεν έχω κανένα άλλο στοιχείο πλην της διάστασης. Στη σελίδα της εταιρίας δεν αναφέρει καμία λεπτομέρεια σχετικά με Watt ή Lumens ή οτιδήποτε άλλο. 

Η ερώτηση είναι αν γνωρίζετε οποιαδήποτε άλλα στοιχεία για την λάμπα και αν κατά τη γνώμη σας είναι αρκετή.

Σημειώνω ότι μετά τη λίπανση του υποστρώματος, βλέπω ότι η ανάπτυξη των φυτών έχει ξεκινήσει, τουλάχιστον καθ'ύψος. Απλά παρατηρώ ότι τα φύλλα στα κατώτερα τμήματα των φυτών κιτρινίζουν και πέφτουν, ενώ προς τα πάνω είναι πιο υγιή (αν και κάπως αραιά), και σας παραθέτω και λεπτομέρειες για το ενυδρείο μου.

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό, Φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 58x35x48
Συνολικά Λίτρα: 97 λίτρα (συνολικά), 70-75 
(Ωφέλιμα)
Sump (λίτρα): ---

Οργανισμοί
Φυτά: Christmas Moss, Anubias Barteri var. Nana, Hyrgophila Polysperma, Hygrophila Polysperma Rosanevig, Bacopa Caroliniana, 
Bucephlandra Wavy green και serimbu brown
Ψάρια: 2 Corydoras Albino, 4 Guppy
Άλλα είδη: 2 Zebra Snail, 2 Apple Snail, 1 Physa Fontinalis (ήρθε με τα φυτά), 10-12 Neocaridina

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Αφίσα μαύρου χρώματος
Πέτρες: Γκρί πέτρα από τη θάλασσα
Ξύλα: Ρίζα Redmoor
Άλλα διακοσμητικά : ---
Υπόστρωμα: Λευκό (ανοιχτόχρωμο) χαλαζιακό χαλίκι 1-2 mm 
Βυθός: Παλαιότερο χαλίκι που υπήρχε στο ενυδρείο (λογικά 4-5 mm)

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 Λάμπα LED (Αγνώστων λοιπών στοιχείων)
Διάρκεια φωτισμού: 9-10 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Εσωτερικό φίλτρο Eheim Biopower 160 με προσθήκη extra κεραμικού υλικού σε πρόσθετο καλαθάκι. 
Θέρμανση/ Ψύξη: Θερμοστάτης Dennerle Nano Heater Compact 150W
Λίπανση: Ταμπλέτες Seachem Flourish, ADA Green Brighty K, ADA Green Brighty Mineral (1 δόση την ημέρα, με το άζωτο να ρυθμίζεται σύμφωνα με τις ενδείξεις τεστ)
Παροχή CO2: ---
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: ---
Διατροφή: Νιφάδες Tetra (τις αλέθω για να γίνουν μικρές)


Παράμετροι (09/01/2021)
pH: 7,6o +
Γενική σκληρότητα (GH): 12o d
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 20o d
Αμμωνία (ΝΗ3): 0 mg/L
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0 mg/L
Νιτρικά (ΝΟ3): <0,25 mg/L (0,13 σύμφωνα με τη μέτρηση από την εφαρμογή της Tetra για το κινητό)
Φωσφορικά (PΟ4): Δεν έχει γίνει ποτέ τεστ
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25oC

Οι μετρήσεις NH3, NO2 και ΝΟ3 γίνονται με υγρά τέστ της Tetra, ενώ οι μετρήσεις για pH, GH, KH με stick

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 30-40% ανά 7 ημέρες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Tetra Aquasafe
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Σε κάθε αλλαγή νερού ξεπλένονται με νερό ενυδρείου τα σφουγγάρια του φίλτρου και τα κεραμικά σφαιρίδια από τα πυκνά "κατακάθια".

 

Έγινε επεξεργασία - Χρυσόψαρος
Link to comment
Share on other sites

Για να σας προάβω μόλις είδα ότι τουλάχιστον στο λινκ του @marinos έχει κάποιες πληροφορίες για το φωτιστικό στοιχείο. Σας παραθέτω κάποια στοιχεία:

Lumens: 920 lm

Watts: 18 W

PAR@12in: 62

LUX@12in: 3800

Τα παραπάνω ισχύουν για φωτιστικό διαστάσεων 30-36 ιντσών. Για να βρώ τι αντιστοιχεί στο δικό μου χρησιμοποιώ τη μέθοδο των 3ων ή δεν είναι τόσο απλό;

Και το παραπάνω ερώτημα παραμένει. Είναι αρκετό για το ενυδρείο μου; 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ενημερωθείς αν θέλεις για τον φωτισμό απο το πρόσφατα ενημερωμένο άρθρο του @Χρήστος παρακάτω .

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...