Jump to content

120 Λίτρα Κοινωνικό Φυτεμένο!


mimaras

Recommended Posts

Γενικές πληροφορίες:

Juwel Lido 120 - 61x41x58

Λίτρα: 120

Sump: Όχι

 

Οργανισμοί:

ΨΑΡΙΑ:

Rummy nose Tetra (5)

Cardinal Tetra (10)

Betta - Μονομάχος (1)

Ancistrus SP. (1)

Apistogramma Cacatuoides (1)

ΦΥΤΑ:

Ludwigia Repens (1)

Microsorum Pteropus (1)

Anubias Barteri (1)

Ceratophyllum Demersum (1)

Cladophora Aegagrophila (2)

Echinodorus Ozelot (1)

Vallisneria Gigantea (3)

 

Διακοσμητικά:

Βυθός: Μαύρο χοντρό χαλίκι πρώτα και από πάνω μαύρο μικρό χαλικάκι

Μαύρο φόντο

DriftWood (3)

Afrikana Stone (2)

 

Φωτισμός:

MultiLux Led - Juwel - Day & Nature

Διάρκεια Φωτισμού: 7 ώρες

 

Υποστήριξη - Φίλτρανση:

AquaHeat 100W

Bioflow M Juwel, 500 L/H - (siporax-μπλε σφουγγάρι-πράσινο σφουγγάρι για νιτρικά-σφουγγάρι άνθρακα-υαλοβάμβακας)

Λίπανση: 3 φορές την εβδομάδα - Tropica Premium Fertiliser & 1 φορά το μήνα - ταμπλέτες βυθού

Παροχή Co2: Tropica Plant Growth Co2 System Nano

Διατροφή: Καθημερινά από μία φορά - κάθε μέρα και διαφορετική ανάμεσα σε Κατεψυγμένη Bloodworms, Nutrition Spirulina Flakes, Nutrition Community Formula Flakes και ταμπλέτες για τον Ancistrus.

 

Παράμετροι:

PH: 7 - 7,2

GH: 7 - 9

KH:

NH3: 0

NO2: 0

NO3: 0 - 2

 

Συντήρηση:

Αλλαγή νερού 30% ανά 20 μέρες περίπου.

Προετοιμασία νερού - Api Stress Coat & Microbe-Lift Special Blend

2.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οπτικά μου αρέσει . Πιστεύω πως θα γίνει ποιο ωραίο αν βγάλεις αυτό που έχεις μπροστά και δεξιά . (αυτό με τις τρύπες) 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!

Μαρίνο αυτό το αφήνω μέσα στο ενυδρείο διότι το έχει κάνει μόνιμη κατοικία η Apistogramma και μπαινοβγαίνει όλη μέρα...ούτε εμένα με τρελαίνει οπτικά να σου πω την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Και βγάλε το σφουγγάρι του άνθρακα απο το φίλτρο δεν κάνει κάτι τώρα . Στην θέση του συμπλήρωσε siporax mini για να ενισχύσεις την βιολογία .(εγώ θα έβγαζα και το πράσινο)

Και για λόγους αρχείου καλύτερα να μην ανοίγεις πολλά θέματα ((για το φίλτρο λέω) γιατί έτσι θα χάσεις την μπάλα .

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και την βοήθεια.

Τον άνθρακα τον βάζω για να φαίνεται πιο κρυστάλλινο το νερό (απ ότι μου έχουν πει δηλαδή, να σου πω την αλήθεια).

Το πράσινο το βάζω λόγο του ότι έχω αρκετά νιτρικά στο νερό της βρύσης μου και με κάποιον τρόπο θέλω να τα ρίχνω λίγο.

Όσο για το θέμα του φίλτρου σκέφτηκα ότι θα είναι καλύτερο να το ανοίξω στην συγκεκριμένη κατηγορία για να μην μπερδεύω τα παιδιά που μπορούν να με βοηθήσουν στην επιλογή που θέλω να κάνω!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος mimaras έγραψε:

Και πάλι ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και την βοήθεια.

Τον άνθρακα τον βάζω για να φαίνεται πιο κρυστάλλινο το νερό (απ ότι μου έχουν πει δηλαδή, να σου πω την αλήθεια). (Δεν ισχύει απόλυτα αυτήν την δουλεία την κάνει το ενυδρειακό βαμβάκι )

Το πράσινο το βάζω λόγο του ότι έχω αρκετά νιτρικά στο νερό της βρύσης μου και με κάποιον τρόπο θέλω να τα ρίχνω λίγο. (και τα ρίχνει (;) αν ναι σε από τι τιμές στην βρύση σε τι τιμές στο ενυδρείο )

Όσο για το θέμα του φίλτρου σκέφτηκα ότι θα είναι καλύτερο να το ανοίξω στην συγκεκριμένη κατηγορία για να μην μπερδεύω τα παιδιά που μπορούν να με βοηθήσουν στην επιλογή που θέλω να κάνω!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπήκα ποτέ στην διαδικασία να δω από βρύση σε ενυδρείο πόσο αλλάζουν οι τιμές...απλά παρατήρησα χωρίς το πράσινο ανέβαιναν λίγο τα νιτρικά μου στο ενυδρείο ενώ με αυτό παίζω σε πολύ χαμηλά επίπεδα.

Όπως επίσης μετά από το κερατόφυλλο που έβαλα, έβλεπα στις μετρήσεις ότι έπεφτα κι άλλο στα νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

«Το πράσινο το βάζω λόγο του ότι έχω αρκετά νιτρικά στο νερό της βρύσης μου και με κάποιον τρόπο θέλω να τα ρίχνω λίγο. (και τα ρίχνει (;) αν ναι σε από τι τιμές στην βρύση σε τι τιμές στο ενυδρείο )   »

Αν είναι εφικτό θα ήθελα τις μετρήσεις απο την βρύση και μετα απο το ενυδρείο γιατί δυο μέλη ο @Sokratis Megas και @Σπύρος Χαλκιδική έχουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....από βρύση είμαι κοντά στο 10 και στο ενυδρείο αυτή την στιγμή είμαι σχεδόν μηδενικός!!

Link to comment
Share on other sites

Μηδεν τι μηδεν ; Δεν γινεται να εισαι μηδεν εστω και πεντε πρεπει να εχεις για να τρωνε τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος mimisrasel έγραψε:

Μαρίνο είμαι το πολύ στο 2 αυτή την στιγμή.

Με τι τεστακι μετρας;

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε το πρασινο σφουγγαρι σε παρακαλω και αν δεν βαριεσε αυριο ξανα μετρας .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος mimisrasel έγραψε:

Της Salifert

Και μάλιστα τελείωσε και πρέπει να πάω για αγορά καινούριου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος mimisrasel έγραψε:

Και μάλιστα τελείωσε και πρέπει να πάω για αγορά καινούριου.

Δημητρη χωρις νιτρικα θα πεινασουν τα φυτα σου .

Link to comment
Share on other sites

Το έβγαλα ήδη το πράσινο και αύριο θα ξανά μετρήσω με καινούριο.

 

Ευχαριστώ Μαρίνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...