Jump to content

Εξωτερικό φίλτρο - Fluval / Συμβουλές


mimaras

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Ανοίγω αυτό το θέμα διότι είμαι σε δίλλημα...Θέλω να αγοράσω ένα εξωτερικό φίλτρο για καλύτερη βιολογική φίλτρανση με Siporax και είμαι ανάμεσα στα Fluval 107 και 207.

Να επισημάνω ότι το εσωτερικό φίλτρο της Juwel δεν θα καταργηθεί.

Το ενυδρείο είναι αυτό... 

 

 

Λοιπόν.........ακούω γνώμες!!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θα παραμείνει το εσωτερικό έχεις κάποιο πρόβλημα στις μετρήσεις σου και θέλεις να βάλεις εξωτερικό ; 

Αν πάρεις εξωτερικό εγω θα πρότεινα αυτό 

https://www.bluefishaquariums.gr/filtra-eksoterika/εξωτερικό-φίλτρο-oase-filtosmart-200d.html

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω κάποιο πρόβλημα στις μετρήσεις μου...ευτυχώς!

Απλά θα ήθελα να προσφέρω καλύτερες συνθήκες διαβίωσης στα ζωντανά του ενυδρείου.

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο διότι τα έχω βρει σε πολύ καλή τιμή μεταχειρισμένα και επίσης να επισημάνω ότι δεν θα ήθελα να έχω μεγάλη ροή στο νερό μου και να το κάνω μέσα αχταρμά, αυτός είναι και ο λόγος που είμαι και ανάμεσα στο 107 της Fluval.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος mimaras έγραψε:

Όχι δεν έχω κάποιο πρόβλημα στις μετρήσεις μου...ευτυχώς!

Απλά θα ήθελα να προσφέρω καλύτερες συνθήκες διαβίωσης στα ζωντανά του ενυδρείου.

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο διότι τα έχω βρει σε πολύ καλή τιμή μεταχειρισμένα και επίσης να επισημάνω ότι δεν θα ήθελα να έχω μεγάλη ροή στο νερό μου και να το κάνω μέσα αχταρμά, αυτός είναι και ο λόγος που είμαι και ανάμεσα στο 107 της Fluval.

Τότε πάρε το 207 και αν σε καλύπτει βγάζεις το εσωτερικό και κερδίζεις και χώρο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος mimaras έγραψε:

αν πάω στο 207 θα είμαι οκ με την ροή του νερού πιστεύεις ή θα έχω θέμα παράλληλα με το εσωτερικό της Juwel?

Δημήτρη  οι μετρήσεις και στα εσωτερίκα τα μπουκώματα μας λένε αν θέλουμε μεγαλύτερο ή όχι φίλτρο.

Αν πάρεις το 207 δεν βλέπω τον λόγο να κρατήσεις και το εσωτερικό .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με προβλημάτισες τώρα και βλέπω να παραμένω με το εσωτερικό...διότι δύο χρόνια τώρα δεν είχα κάποιο σοβαρό πρόβλημα με το συγκεκριμένο, πέρα από κάποιες μικρές άλγες (τρίχες) που βγάζουν στο τελείωμα τους οι βαλισνέριες και δεν τις έχω αποφύγει εδώ και αρκετό καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Αν το 207 ειναι ευκαιρία πσρτο και ασε το να κάθετε.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Λες ε?!

Θα το πάρω τότε και θα του βάλω μία spray bar για να ελαττώσω την ένταση στο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι οπως λες ευκσιρία παρτο και καποια στιγμη που θα θελήσεις παρσπανω χωρο το βάζεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...