Jump to content

Λευκά εξογκώματα σε ρόταλα


Recommended Posts

Καλησπέρα. Πριν από δύο μέρες παρατήρησα πάνω στο φίλτρο κάτι άσπρα μπαλάκια σε μέγεθος κεφαλιού καρφίτσας και υπέθεσα ότι το σαλιγκάρι ίσως γέννησε αυγά. Σήμερα όμως παρατήρησα και στη ρόταλα που είναι δίπλα στο φίλτρο να έχει πάνω της τα ίδια και μου φαίνεται λίγο δύσκολο να είναι από το σαλιγκάρι. Τα αφαίρεσα από το φυτό,ήταν σκληρά. Σας παραθέτω φωτογραφία μήπως γνωρίζει κανείς τι μπορεί να είναι..

IMG_20210112_222124.jpg

IMG_20210112_222021.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι είναι . 

Όμως κάλο είναι με το χεράκι να τα αφαιρέσεις 

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα βγάλω το φίλτρο να δω αν έχει και μέσα τέτοια. Και να καθαρίσω ο,τι μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένετε λίγο ισως απαντήσει κάποιος που ξέρει ;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Περιμένετε λίγο ισως απαντήσει κάποιος που ξέρει ;

Ναι,θα περιμένω,έχω διαβάσει αυτό το άρθρο και διάφορα άλλα,το μόνο που δεν έχω κάνει στην ενυδρείο είναι μετρήσεις,αλλά το έχω βάλει στο πρόγραμμα να προμηθευτώ.

Πέρα από αυτό κύριε marino μιλάτε μου στον ενικό! ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα σαλιγκάρι Nerite και αφήνει τα ίδια ακριβώς αυγά στα πιο απίθανα σημεία. Σε τέτοιο βαθμό που με κάνει να πιστεύω ότι τα αφήνει στο νερό κι αυτά πάνε και κολλάνε όπου βρουν αφού σε αρκετά από αυτά τα σημεία το σαλιγκάρι δεν χωράει επουδενί.!

99,9% όμως είναι αυγά από το σαλιγκάρι σου. Και θα συνεχίσεις να βρίσκεις, ανά περιόδους αφήνει πολλά και μετά σταματάει για ένα διάστημα.

Επίσης (εξαρταται απο το ειδος του σαλιγκαριού που έχεις υποθέτω ) δεν υπάρχει λόγος να ανησυχήσεις για γέννες σαλιγκαριών. Μόνο για το αντιαισθητικό κομμάτι που όταν αρχίσει να γεμίζει ο τόπος είναι κάπως.. κι από τα τζάμια θα τα βγάζεις εύκολα, από φυτά και ξύλα που πιθανότατα έχεις όμως..

Μόλις χτες καθάρισα ότι μπόρεσα από το δικό μου ενυδρείο, έφαγα ώρες. Κι έτσι αποφάσισα να τον δωρίσω και να κρατήσω μόνο τα Ranshorns.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος makis206 έγραψε:

Έχω ένα σαλιγκάρι Nerite και αφήνει τα ίδια ακριβώς αυγά στα πιο απίθανα σημεία. Σε τέτοιο βαθμό που με κάνει να πιστεύω ότι τα αφήνει στο νερό κι αυτά πάνε και κολλάνε όπου βρουν αφού σε αρκετά από αυτά τα σημεία το σαλιγκάρι δεν χωράει επουδενί.!

99,9% όμως είναι αυγά από το σαλιγκάρι σου. Και θα συνεχίσεις να βρίσκεις, ανά περιόδους αφήνει πολλά και μετά σταματάει για ένα διάστημα.

Επίσης (εξαρταται απο το ειδος του σαλιγκαριού που έχεις υποθέτω ) δεν υπάρχει λόγος να ανησυχήσεις για γέννες σαλιγκαριών. Μόνο για το αντιαισθητικό κομμάτι που όταν αρχίσει να γεμίζει ο τόπος είναι κάπως.. κι από τα τζάμια θα τα βγάζεις εύκολα, από φυτά και ξύλα που πιθανότατα έχεις όμως..

Μόλις χτες καθάρισα ότι μπόρεσα από το δικό μου ενυδρείο, έφαγα ώρες. Κι έτσι αποφάσισα να τον δωρίσω και να κρατήσω μόνο τα Ranshorns.
 

Αυτό είναι το σαλιγγάρι μου!! Ούφφφ.. ησύχασα!! Ευχαριστώ!

IMG-faa877586f19933fed92db990204606f-V.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zebra Nerite Snail λοιπόν και επιβεβαιωνόμαστε.! Ετοιμάσου να δεις πολλά τέτοια αυγά όσο περνάει ο καιρός, είναι λίγο άσχημο κατά τη γνώμη που στην όψη του ενυδρείου αλλά το θετικό είναι ότι δεν θα γεννηθούν σαλιγκάρια από αυτά (θέλουν αλατόνερο αν θυμάμαι σωστά ) κι επίσης δεν έχεις να φοβηθείς για κάτι όσον αφορά τις παραμέτρους του νερού σου.
Πάρε ξυράφι να τα αφαιρείς από τα τζάμια αν σε χαλάει η εικόνα - αυτό είναι το εύκολο. Το δύσκολο είναι να τα αφαιρείς από τα ξύλα -αν τυχόν έχεις- και από τα φυτά φυσικά.
Αυτός ήταν κι ο λόγος που χάρισα το δικό μου σαλιγκάρι εντέλει, μετά το πολύωρο καθάρισμα των ξύλων του ενυδρείου μου πήρα άμεσα και την απόφαση να το αποχωριστώ. Κάνει τρομερή δουλειά στον καθαρισμό της άλγης πάντως.. default_smile.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι φοβερό το καθάρισμα που κάνει!? Ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει χαμός....θα δούμε στη συνέχεια!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...