Jump to content

Νεο ξεκίνημα με nano


aiasgeorge

Recommended Posts

Καλησπέρα καλή χρονιά με υγεία σε όλους!
Μετά το απροσδόκητο τέλος του ενυδρείου μου: 

Ενυδρεία γλυκού και θαλασσινού νερού, νανοενυδρεία, βάσεις έπιπλα ενυδρείων, μεταλλικές βάσεις, αλεξίσφαιρες γυάλες ενυδρείου, tropical aquarium, marine aquarium, salt aquarium, schrimp aquarium, nano aquarium, plant aquarium, natural aquarium, big aquari

Περιγραφή προϊόντος Το Ocean Cube 80 είναι κάτι περισσότερο από νανο Ωστόσο το μέγεθός της αποτελεί μια σύνδεση μεταξύ του παραδοσιακού νανοκουβίου και ενός μεγαλύτερου ενυδρείου ύφαλου Με τον ενσωματωμένο θάλαμο φιλτραρίσματος και την επιλογή ενσωμάτωσης ενός skimmer πρωτεΐνης απευθείας

με την διαφορά ότι εγώ πήρα σκέτη τη γυάλα με την αντλία επιστροφής.
Από φωτισμό είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2:

 


Τείνω περισσότερο για το red sea. Πιστεύω θα με καλύψει. Στο ενυδρείο θα φιλοξενηθούν εύκολα μαλακά κοράλλια.
Κάθε γνώμη και παρατήρηση δεκτή!

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

Καλησπέρα καλή χρονιά με υγεία σε όλους!
Μετά το απροσδόκητο τέλος του ενυδρείου μου: 

Αποφάσισα να επανέλθω με κάτι πιο μικρό μιας και στην θέση του παλιού μπήκε ένα φυτεμένο 240 λίτρα. Ενυδρείο έχω παραγγείλει και περιμένω αυτό:Ενυδρεία γλυκού και θαλασσινού νερού, νανοενυδρεία, βάσεις έπιπλα ενυδρείων, μεταλλικές βάσεις, αλεξίσφαιρες γυάλες ενυδρείου, tropical aquarium, marine aquarium, salt aquarium, schrimp aquarium, nano aquarium, plant aquarium, natural aquarium, big aquari

Περιγραφή προϊόντος Το Ocean Cube 80 είναι κάτι περισσότερο από νανο Ωστόσο το μέγεθός της αποτελεί μια σύνδεση μεταξύ του παραδοσιακού νανοκουβίου και ενός μεγαλύτερου ενυδρείου ύφαλου Με τον ενσωματωμένο θάλαμο φιλτραρίσματος και την επιλογή ενσωμάτωσης ενός skimmer πρωτεΐνης απευθείας

με την διαφορά ότι εγώ πήρα σκέτη τη γυάλα με την αντλία επιστροφής.
Από φωτισμό είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2:

 


Τείνω περισσότερο για το red sea. Πιστεύω θα με καλύψει. Στο ενυδρείο θα φιλοξενηθούν εύκολα μαλακά κοράλλια.
Κάθε γνώμη και παρατήρηση δεκτή!

Από εξοπλισμό υπάρχει:
skimmer deltc mce 601
wave maker jebao sw 8
wave maker ow 40
Αντλία Sicce Syncra 2,5 λίτρα
Grotech Refractometer
Eheim/Jager automatic heater 75 και 100watt
Κοντρόλερ θερμοκρασίας
Ηλεκτρολογικός πίνακας με πρίζες
Αραγωνίτης
Βράχος
Από αυτά δεν θα χρησιμοποιηθούν, ο μεγάλος wavemaker, η αντλία και μάλλον ο βράχος (σκέφτομαι για την αγορά ζωντανού)

Έγινε επεξεργασία - aiasgeorge
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα aiasgeorge. 

 

Λοιπον και τα 2 φωτιστικά φαίνονται άψογα. Μπορείς να πάρεις όποιο θέλεις. Αν ηταν δικό μου το ενυδρείο ίσως να επέλεγα το maxspect για τον μοναδικό λόγω οτι ειχα παλια και είχα μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος. 

 

Μπορεις να βάλεις για βράχο 70% ζωντανό και 30 νεκρό. Αλλά αν το budget σε βγάζει για 100% ζωντανό και εχεις βρει όμορφα κομμάτια τοτε εννοείται πάρε τον ζωντανό. 

 

Αντιστρωφη όσμωση εχεις ετσι? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Καλημερα aiasgeorge. 

 

Λοιπον και τα 2 φωτιστικά φαίνονται άψογα. Μπορείς να πάρεις όποιο θέλεις. Αν ηταν δικό μου το ενυδρείο ίσως να επέλεγα το maxspect για τον μοναδικό λόγω οτι ειχα παλια και είχα μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος. 

 

Μπορεις να βάλεις για βράχο 70% ζωντανό και 30 νεκρό. Αλλά αν το budget σε βγάζει για 100% ζωντανό και εχεις βρει όμορφα κομμάτια τοτε εννοείται πάρε τον ζωντανό. 

 

Αντιστρωφη όσμωση εχεις ετσι? 

Αντιστροφη οσμωση φυσικα εχω, απλα ξεχασα να την αναφερω. Ειναι 5 σταδιων με μοναδα απιονισμου. Οσον αφορα τον βραχο πιστευω οτι με κανα 5αρι κιλα ειμαι καλυμμενος. Οσο για τοσο αντεχω. Για τα κομματια τωρα, εαν δεν εισαι ο ιδιος να τα διαλεξεις... αλλα εαν εισαι απο επαρχια οπως εγω αναγκαστικα παιρνεις οτι σου στειλουν

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - aiasgeorge
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

Αντιστροφη οσμωση φυσικα εχω, απλα ξεχασα να την αναφερω. Ειναι 5 σταδιων με μοναδα απιονισμου. Οσον αφορα τον βραχο πιστευω οτι με κανα 5αρι κιλα ειμαι καλυμμενος. Οσο για τοσο αντεχω. Για τα κομματια τωρα, εαν δεν εισαι ο ιδιος να τα διαλεξεις... αλλα εαν εισαι απο επαρχια οπως εγω αναγκαστικα παιρνεις οτι σου στειλουν

 

 

 

 

Ζήτα κλήση με κάμερα να τα δεις εσύ χαχα, μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο και να το ζητήσεις το πολύ πολύ να σου πούνε δεν γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Χθες παρέλαβα το ενυδρείο και προσάρμοσα το skimmer (έκοψα λίγο την σωλήνα εισόδου και την σωλήνα εξόδου. Σήμερα έγινε παραγγελία το φωτιστικό της RedSea και έδωσα τα μέτρα για τα ξύλα του επίπλου (μαύρη μελαμίνη 25mm) για να προχωρήσω στην κατασκευή του.

 

20210115_225003.thumb.jpg.27ad9cea746c18c2ca87443bd67a1fee.jpg20210115_225030.thumb.jpg.81bea69a5c23bed8b203cff4a89ca613.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να το γεμίζεις. 

Με το σκίμερ θα μείνεις πάρα πολυ ευχαριστημένος.  Το δουλεύω χρόνια το συγκεκριμένο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Με το καλό να το γεμίζεις. 

Με το σκίμερ θα μείνεις πάρα πολυ ευχαριστημένος.  Το δουλεύω χρόνια το συγκεκριμένο μοντέλο.

εγώ στο προηγούμενο που είχα δεν πρόλαβε να δουλέψει ούτε μήνα. Εύχομαι εδώ να πάνε καλύτερα τα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, απλο και τακτοποιημένο, καμιά σχέση με το δικό μου που γίνεται ο κακος χαμός με καλώδια και Μπρίζες!

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Άψογο!

Με την υγρασία τι θα κάνεις???

Θα βάλεις σαμπ μέσα στο έπιπλο?

Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2021 at 7:23 ΜΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

Άψογο!

Με την υγρασία τι θα κάνεις???

Θα βάλεις σαμπ μέσα στο έπιπλο?

όχι δεν θα μπει sump, θα αρκεστω στο sump πλατης του ενυδρείου. Οπότε δεν τίθεται θέμα υγρασίας

Έγινε επεξεργασία - aiasgeorge
Link to comment
Share on other sites

Για αραγωνίτη λεω να πάρω αυτόν https://www.aquariumshop.gr/el/ypostroma-enydreioy/2815-2-caribs-ocean-dir-oolite-2-27kg.html

Με 4 κιλά πιστεύω θα είμαι κομπλέ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω θα γίνει πολύ καλό, έχει όλα τα στοιχεία που μου αρέσουν, και το μέγεθος είναι καλό, τα 80 λίτρα δεν απαιτούν ακριβό εξοπλισμό και έχουν χαμηλό κόστος συντήρησης.

Το sump πλάτης στα λίτρα αυτά είναι ότι καλύτερο , πολύ απλό στις συντηρήσεις που θα κάνεις και μηδενικός κίνδυνος για πλημμύρες, διάβρωση του επίπλου κτλ.

Θεωρώ ότι θα γίνει ένα μικρό διαμάντι!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Σήμερα παρέλαβα τα πράγματα. Ο αραγωνίτης τελικά είναι λίγος αλλά την Τρίτη θα έχω άλλα 6 κιλά μαζί με 5 κιλά ζωντανού βράχου

 

 

20210225_130521.jpg

20210225_185728.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μερικές φωτογραφίες με αναμμένο το φωτιστικό με λειτουργία στο 100% και στα 2 κανάλια του λευκού και του μπλέ. Όταν στηθεί το ενυδρείο μάλλον θα αφήσω το μπλέ στο 100% και το λευκό θα το πάω στο 80% να γίνει λίγο πιο μπλέ

 

 

20210207_184813.jpg

20210207_184821.jpg

20210207_184832.jpg

20210207_184841.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία χρόνια συμπαθώ όλο και περισσότερο τα ενυδρεία κύβος. Δεν φαίνεται για 80λ, φαίνεται μεγαλύτερο.

Μαρεσει και το έπιπλο, εύγε.

Έχεις σκεφτεί την τοποθέτηση του βράχου;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει ένα πολύ όμορφο και προσεγμένο σετ απ, φαίνεσαι ότι έχεις σκεφτεί προκαταβολικά πριν κανεις αγορές. Για τα δικά μου γούστα αυτές οι διαστάσεις είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει. 
 

Περιμένω να δω τι θα κάνεις με τον βράχο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Έχεις κάνει ένα πολύ όμορφο και προσεγμένο σετ απ, φαίνεσαι ότι έχεις σκεφτεί προκαταβολικά πριν κανεις αγορές. Για τα δικά μου γούστα αυτές οι διαστάσεις είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει. 
 

Περιμένω να δω τι θα κάνεις με τον βράχο 

Περιμένω να δω τα κομμάτια που θα παραλάβω και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μέτρηση το νερό της όσμωσης και μέτρησα 6ppm. Παλιότερα κάπου είχα διαβάσει ένα πόστ για το πόσο είναι το ιδανικό αλλά δεν το βρίσκω. Εάν θυμάμαι καλά έλεγε 0,03ppm. Εάν είναι όντως έτσι τότε είμαι ψηλά. Αύριο θα αλλάξω τα φίλτρα και την ρητίνη, θα ξαναμετρήσω και βλέπω. Εάν είναι ακόμα ανεβασμένα θα κάνω παραγγελία για να αλλάξω και την μεμβράνη. Το νερό της βρύσης είναι 135ppm

Link to comment
Share on other sites

Το πρωί που είχα λίγο χρόνο έφτιαξα μια βάση για τους controllers των skimmer και wave maker και αφού μου βγήκε και λίγο μεγαλύτερη έβαλα και την αυτόματη αναπλήρωση

 

 

20210226_120529.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

Έκανα μέτρηση το νερό της όσμωσης και μέτρησα 6ppm. Παλιότερα κάπου είχα διαβάσει ένα πόστ για το πόσο είναι το ιδανικό αλλά δεν το βρίσκω. Εάν θυμάμαι καλά έλεγε 0,03ppm. Εάν είναι όντως έτσι τότε είμαι ψηλά. Αύριο θα αλλάξω τα φίλτρα και την ρητίνη, θα ξαναμετρήσω και βλέπω. Εάν είναι ακόμα ανεβασμένα θα κάνω παραγγελία για να αλλάξω και την μεμβράνη. Το νερό της βρύσης είναι 135ppm

Καλα εισαι ακομα. Αυτα τα 6 μπορει να ειναι απο το πρωτο νερο, που κατεβαινει απο το φιλτρο. Αφησε λιγα λεπτα να τρεχει το φιλτρο και μετα βαλε το σωληνακι στο δοχειο, που μαζευεις την οσμωση. Μπορει και το δοχειο να εχει κατι. Ξεπλυνε το με οσμωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...