Jump to content

Επιστροφη στο χομπυ


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Αποφασισα να ξανά στήσω το παλιο μου ενυδρειο μετα απο 4 χρόνια και εχώ κάποιες ερωτήσεις. Το ενυδρείο ειναι το sunsun hr500 με διαστάσεις 50x30x46.1ον το ενυδρείο ηταν στην αποθήκη 4 χρόνια πριν ξεκινήσω την δοκιμή στο μπαλκόνι πρέπει να κάνω κάτι προηγουμενος???2ον το ενυδρείο αυτό θα μπορέσει να φιλοξενήσει dwarf gourami (παλια αγαπη)??. 3ον θα ηθελα καποιες γνωμες για φωτιστικό για το συγκεκριμένο ενυδρείο σκεφτομαι να βαλω καποια ευκολα φυτα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε,

Νομίζω ότι δεν θα έχει κανένα πρόβλημα το ενυδρείο. Έλεγξε τυπικά τις σιλικόνες του μήπως έχουν ξεραθεί αλλά αν ήταν προστατευμένο από τον ήλιο η το υπερβολικό κρύο δεν έχει θέμα.

Το συγκεκριμένο ενυδρείο μπορεί να πάρει άλλο φωτιστικό από αυτό που φοράει;

Όσον αφορά το dwarf gourami εγω προσωπικά θα σε στεναχωρήσω λίγο και θα πω όχι... το είχα σε 250 λίτρα και μπορώ να πω ότι ήταν ένα από τα πιο ενεργά ψάρια που είχα μέσα. Πολλή κίνηση πέρα δώθε και αρκετά τσαμπουκάς μπορώ να πω..

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ηταν μεσα στην κουτα του σε αποθηκη. Για το φωτιστικό κάτι πρέπει να γίνει γιατι το δικο του δεν μπόρεσα να το βρώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και πάλι .

Το προφίλ του ψαριού είναι εδώ . https://www.aquazone.gr/forums/topic/86055-colisa-lalia-hamilton-1822/  και συμφωνά με αυτό είσαι οριακά οκ για ένα ζευγάρι.

Φωτιστικό να πάρεις ένα ικανοποιητικό γιατί θα χρειαστείς πολλά φυτά για αυτα τα ψάρια και τέλος το μπαλκόνι θα σου δείξει αν θέλει κατι το ενυδρείο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Gent6951 έγραψε:

Το ενυδρειο ηταν μεσα στην κουτα του σε αποθηκη. Για το φωτιστικό κάτι πρέπει να γίνει γιατι το δικο του δεν μπόρεσα να το βρώ.

Είναι λίγο δύσκολο αυτό το ενυδρειακι για τον φωτισμό του αποτι θυμάμαι. Και ακρυλικο Επίσης. Αν θυμάμαι καλά δεν βγαίνει το καπάκι 

Link to comment
Share on other sites

Το καπακι βγαίνει μόνο αμα ξεβιδωσεις της 2 βασεις που εχει στην πλατη. Το ακρυλικό το αναφερεις για κάποιο λογο? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Gent6951 έγραψε:

Το καπακι βγαίνει μόνο αμα ξεβιδωσεις της 2 βασεις που εχει στην πλατη. Το ακρυλικό το αναφερεις για κάποιο λογο? @Fred13

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν τρέχει θέμα που είναι ακρυλικο,  απλά πρόσεχε το γιατί γρατζουνιζεται εύκολα στον καθαρισμό.

Αν δεν σε πειράζει να αφήσεις το ενυδρείο χωρίς καπάκι κοίταξε την αγορά ενός twinstar b line 30 εκατοστά.

Περίπου 40 ευρώ led , rgb με πολύ ωραία χρώματα και ότι πρέπει για φυτα. Μπαίνει από πάνω,  έχει ποδαράκια και πατάει στο τζαμί. Μια πολύ ποιοτική λύση εφόσον όμως θες να βγάλεις το καπάκι. Αυτό δεν θα το αλλάξεις ποτέ γιατι τα led αντέχουν χρόνια.

Έγινε επεξεργασία - Fred13
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να το κρατήσω το καπάκι.Ως τελευταία λυση εχω το να το βγάλω,το ειδα το φωτιστικό που λες και ισως να καταφερω να το βαλω μαζι με το καπακι,τα 9w ομως ειναι αρκετά για φυτεμενο? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . 

Για το τι φωτισμό θα χρειαστείς μπορείς και μόνος σου να το δεις στο πολύ χρήσιμο άρθρο που θα διαβάσεις ποιο κάτω 

Ο φωτισμός του ενυδρείου.

Τώρα για φωτιστικό εγω στην θέση σου θα έπαιρνα κατ΄ελάχιστο αυτό https://www.aquariumshop.gr/el/fotismos-led/11126-2-twinstar-light-45b.html

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. 

Με βάση το άρθρο θα χρειαστώ για το συγκεκριμένο ενυδρείο για ενα μέτριο φωτισμό 20-40lumen/l δηλαδή 1200-2400  lumen. Αρα και αυτο που μου πρωτεινεις ειναι οριακα σωστά? 

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν σωστά .

Βλέπεις παλιά με τις Τ5 είχαμε ποιο ακριβείς τοποθετήσεις . Βλέπαμε τα wat / λίτρο και ξέραμε . Τώρα με τα lumen πάμε κυριολεκτικά κατά προσέγγιση .

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα.Το θέμα μου είναι οτι θελω να κρατήσω το καπάκι και μου φαίνεται δυσκολο πλεον με τα φωτιστικά που μου δείχνετε

Link to comment
Share on other sites

Δείξε μου λίγο το καπάκι απο μέσα (φωτο) για να δω αν μπορεις να προσαρμόσεις κάτι ;

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τότε μπορείς να το προσαρμόσεις στο καπάκι κάνοντας 4 τρύπες και με 2 δεματικά καλωδίων να το προσαρμόσεις 

https://www.leroymerlin.gr/gr/ilektrologika/dianomi-kalodiou-kai-stereosi/dematika-kalodion/dematiko-kalodion-chs-pvc-m250mm-x-p35mm-61865895

Link to comment
Share on other sites

Πλέον φίλε μου με τα led δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να κοιτάς ούτε τα λουμεν. 

Τα λουμεν για εμένα είναι μια πληροφορία για το πόσο φως θα δω με το μάτι. Τι αίσθηση δηλαδή θα μου κάνει η ένταση του.

Τα led τα μετράνε με par meter. Και γενικότερα έχουν αλλάξει ότι ξέραμε ως τώρα σχετικά με το πώς μετρούσαμε παλαιότερα. 

Επίσης, δεν μας έχεις πει αν θα βάλεις πχ διοξείδιο. Το να βάλεις περισσότερο φως δεν θα βγει απαραίτητα σε καλό. Θα αυξήσεις τις ανάγκες σε διοξείδιο και λίπανση. Τι σκοπεύεις να κάνεις;

Όσον αφορά τις βιβλιογραφίες που θα συναντήσεις σχετικά με την δυσκολία των φυτών,  πολλές θα ανακαλύψεις ότι απαιτούν ανανέωση. Φυτά τα οποία θεωρούνταν απαιτητικά στον φωτισμό τους εν τέλει μεγαλώνουν με μια απλή λαμπα.

Πες μας τα σχέδια σου και τα φυτά που σου αρέσουν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Fred13 έγραψε:

Πλέον φίλε μου με τα led δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να κοιτάς ούτε τα λουμεν. 

Τα λουμεν για εμένα είναι μια πληροφορία για το πόσο φως θα δω με το μάτι. Τι αίσθηση δηλαδή θα μου κάνει η ένταση του.

Τα led τα μετράνε με par meter αλλα δυστυχως λιγοι κατασκευαστες δινουν στοιχεία. Και γενικότερα έχουν αλλάξει όσα  ξέραμε ως τώρα σχετικά με το πώς μετρούσαμε παλαιότερα. 

Επίσης, δεν μας έχεις πει αν θα βάλεις πχ διοξείδιο. Το να βάλεις περισσότερο φως δεν θα βγει απαραίτητα σε καλό. Θα αυξήσεις τις ανάγκες σε διοξείδιο και λίπανση. Τι σκοπεύεις να κάνεις;

Όσον αφορά τις βιβλιογραφίες που θα συναντήσεις σχετικά με την δυσκολία των φυτών,  πολλές θα ανακαλύψεις ότι απαιτούν ανανέωση. Φυτά τα οποία θεωρούνταν απαιτητικά στον φωτισμό τους εν τέλει μεγαλώνουν με μια απλή λαμπα.

Πες μας τα σχέδια σου και τα φυτά που σου αρέσουν. 

 

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που θα ήθελα ηταν να μπει καποιο (Γρασιδι) στο πατο. Κατα τα αλλα δεν εχω καποιο αλλο φυτο στο μυαλό μου η επιλογή τους θα γίνει με βαση τις ανάγκες τους, θα κοιτάξω για ευκολα φυτα. Για co2 δεν σκέφτομαι να βάλω @Fred13

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Gent6951 έγραψε:

Το μονο που θα ήθελα ηταν να μπει καποιο (Γρασιδι) στο πατο. Κατα τα αλλα δεν εχω καποιο αλλο φυτο στο μυαλό μου η επιλογή τους θα γίνει με βαση τις ανάγκες τους, θα κοιτάξω για ευκολα φυτα. Για co2 δεν σκέφτομαι να βάλω @Fred13

Υπάρχουν εύκολα γρασίδια που δεν χρειάζονται απαραίτητα διοξείδιο όπως το lilaleopsis brazilensis (αν το γράφω σωστά). Αυτό δεν σημαίνει ότι αν βάλεις διοξείδιο δεν θα μεγαλώσει ακόμα καλύτερα,  αλλά μεγαλώνει και χωρίς αυτό.

Από την στιγμή λοιπόν που δεν θα βάλεις διοξείδιο και δεν θα έχεις μεγάλη φυτομαζα στο ενυδρείο σου δεν χρειάζεται να έχεις πολύ φως.

Ενας τροπος να το προσεγγίσεις αυτό που θέλεις να κάνεις είναι να βάλεις ένα υπόστρωμα για φυτα της επιλογής σου (ούτε αυτό είναι απαραίτητο, μπορείς να βάλεις και ένα απλό) , χαμηλό φως και ίσως λίγο λίπασμα εβδομαδιαία.  Μια χαμηλής ενέργειας δηλαδή προσέγγιση.

 

Link to comment
Share on other sites

 @Fred13 το γρασιδι ειναι ακριβός αυτο που ψάχνω. Υπόστρωμα για φυτά θα αγοράσω σίγουρα (αμα εχεις κατι να πρωτεινεις θα με βοηθούσε). Το ιδιο και με το λιπασμα να αγοράσω αμα βοηθαει, αλλα το βασικο ερωτημα παραμένει τι φωτιστικο να παρω? 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν τα κλειστά ενυδρεία ούτως ή άλλως. Δηλαδή δεν θα είχα πρόβλημα να το αφήσω χωρίς και να πάρω το twinstar.

Προσαρμογή στο καπάκι δεν θα του έκανα γιατί θα το έφερνα πολύ κοντά στην επιφάνεια του νερού και δεν μπορεί κανείς να σου εγγυηθεί για το πόσο στεγανό είναι.

Ποιος είναι ο κύριος λόγος που θες το καπάκι;

Όσον αφορά το υπόστρωμα εξαρτάται.

Υπόστρωμα Τύπου tropica plant substrate η dennerle deponit mix Είναι μια χαρά εφόσον θες να το σκεπάσεις με ψιλοκκοκο χαλίκι.

Αλλιώς ένα soil το οποίο θα μπει μόνο του.

Αισθητικά τι θες να βλέπεις;

Όσον αφορά το λίπασμα,  θα πας σε κάτι πολύ ήπιο όπως της tropica.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν τα κλειστά ενυδρεία ούτως ή άλλως. Δηλαδή δεν θα είχα πρόβλημα να το αφήσω χωρίς και να πάρω το twinstar.

Προσαρμογή στο καπάκι δεν θα του έκανα γιατί θα το έφερνα πολύ κοντά στην επιφάνεια του νερού και δεν μπορεί κανείς να σου εγγυηθεί για το πόσο στεγανό είναι.

Ποιος είναι ο κύριος λόγος που θες το καπάκι;

Όσον αφορά το υπόστρωμα εξαρτάται.

Υπόστρωμα Τύπου tropica plant substrate η dennerle deponit mix Είναι μια χαρά εφόσον θες να το σκεπάσεις με ψιλοκκοκο χαλίκι.

Αλλιώς ένα soil το οποίο θα μπει μόνο του.

Αισθητικά τι θες να βλέπεις;

Όσον αφορά το λίπασμα,  θα πας σε κάτι πολύ ήπιο όπως της tropica.

Ο λογος για το καπακι ειναι ο γατος μου με ανοιχτο ενυδρειο ειναι δυσκολα τα πραγματα. Καποιο χαλικακι η αμμο αμα γινεται θα την ηθελα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...