Jump to content

Περίεργη συμπεριφορά γαρίδας


Recommended Posts


Καλησπέρα,
στο ενυδρείο μου έχω μια γαρίδα που έχω και μια εβδομάδα έχει αλλάξει κέλυφος και κατέβασε αυγά. Μέχρι χθες γράψω μια χαρα, κινητική και ορεξάτη. Χθες το βράδυ παρατήρησα ακίνητη και σήμερα το μεσημέρι, αφού επέστρεψα από τη δουλειά, την είδα ακίνητη στη γωνία του ενυδρείου (όπου πηγαίνει σπάνια) και στη ράχη της έχει τη χαρακτηριστική "ρωγμή" που υποδηλώνει αλλαγή κελύφους. Είναι δυνατό και τέτοιο εφόσον εχει αυγά;d3f856dcc2c633ceb6004e2892060b90.jpgf95b2611204b2cfd1401d8cdb8d39683.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειναι ακινητες, κατι τρεχει με το νερο. Κανε μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

@natateo οι μετρήσεις έγιναν, νιτρικά, νιτρώδη και αμμωνία είναι σε κανονικές τιμές, ενώ οι υπόλοιπες γαρίδες συμπεριφέρονται φυσιολογικά. Θα δω πως θα πάει απόψε. Ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Χρυσόψαρος έγραψε:

@natateo οι μετρήσεις έγιναν, νιτρικά, νιτρώδη και αμμωνία είναι σε κανονικές τιμές, ενώ οι υπόλοιπες γαρίδες συμπεριφέρονται φυσιολογικά. Θα δω πως θα πάει απόψε. Ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ωραια. νομισα ολα ειναι ακινητα. Αν ειναι μονο μια, συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,
Σήμερα βρήκα τη δεύτερη νεκρή γαρίδα από την τελευταία μας επικοινωνία. Πεθαναν μια ανα δυο ημέρες και οι δυο έχοντας ακριβως την ίδια συμπεριφορά, ήταν δηλαδή ληθαργικες μια μέρα πριν. Προφανώς κάτι πάει πολύ στραβά στο ενυδρείο μου. Σήμερα το πρωί έκανα μια πολύ μεγάλη αλλαγή νερού της τάξης του 70%, κλάδεψα ολα τα φυτά και καθάρισα πολύ καλά το βυθό. Δεν ξερω αν έκανα καλα αλλα μου φάνηκε η πιο λογική κίνηση. Καμια πρόταση για το πως θα συνεχίσω;; (Σημειώνω ότι οι μετρήσεις που έκανα πριν την αλλαγή ήταν εντάξει)

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάτι πάει στραβά άλλα το τι φταίει δεν μπορώ να το καταλάβω . Έχεις πάρα πολλούς θανάτους σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα . 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...