Jump to content

στρωσιμο 25l ενυδρειου (νεος)


Recommended Posts

καλησπερα παιδια.εκανα σημερα μετρησεις ΝΟ3 10

ΝΟ2 κατι ενδιαμεσο απο 0 και 1

GH >6°D

KH 10°D

PH 7.6

CL2  0

δεν μου εχουν ερθει ακομα τα τες αμμωνιας.το ενυδρειο τρεχει απο τις 9 ιανουαριου χωρις καμια αλλαγη νερου,με βακτηρια SERA και τροφη καθε 2 με 3 μερες.ηπαρχει περιπτωση να εχει στροσει ή να ειναι κοντα;αυτο που με εχει προβληματησει ειναι το γεγονος οτι δεν ανεβαινουν με τιποτα τα ΝΟ3....περιμενω απαντησεις.ευχαριστω πολυυυ

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις αν εστρωσε δεν χρειαζεται να μετρας τα παντα, μετρα μονο nh3/nh4,no2 και no3.

Το ενυδρειο θα εχει στρωσει οταν η αμμωνια και τα νιτρωδη θα ειναι μηδενικα καθως τα νιτρικα θα ανεβαινουν.

Εγω στην θεση σου θα εκανα και μια μικρη αλλαγη νερου(περιπου 20-30%), οχι οτι χρειαζεται απαραιτητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα νιτρικα ομως εδω και 13 μερες εχουν φτασει μεχρι το 10.ειναι φυσιολογικο αυτο;

Έγινε επεξεργασία - spirosv
Link to comment
Share on other sites

τα νιτρικα ομως εδω και 13 μερες εχουν φτασει μεχρι το 10.ειναι φυσιολογικο αυτο;
Μέτρησε πρώτα την αμμωνία να δεις τι γίνεται. Στον κύκλο του αζώτου πρωτα πρέπει να μετρήσεις αμμωνία. Μόλις η αμμωνία αρχισει να πέφτει θα αρχισουν να ανεβαίνουν τα ΝΟ2. Οταν η αμμωνία και τα ΝΟ2 μηδενιστουν τα ΝΟ3 θα ανέβουν. Οταν ολοκληρώνεται αυτή η διαδικασία λέμε οτι το φίλτρο έστρωσε. Κάνεις μια μεγαλη αλλαγή νερού και λογικά είσαι έτοιμος.

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος spirosv έγραψε:

τα νιτρικα ομως εδω και 13 μερες εχουν φτασει μεχρι το 10.ειναι φυσιολογικο αυτο;

13-ς μερες λιγες ειναι. Τροφη συνεχιζεις να ριχνεις.

Ειναι καλο, που ανεβασε τα ΝΟ2, αυτο σημαινει, οτι το στρωσιμο προχωραει. Σε καμια εβδομαδα θα ανεβουν και τα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...