Jump to content

Ένα η δυο φίλτρα είναι καλύτερα? Παρακαλώ τις γνώμες σας :)


Mr.fox

Recommended Posts

Γεια σε όλους τους φίλους του φορουμ?

εχω ένα ενυδρείο  Juwel Vision 450 με εσωτερικό φίλτρο Juwel Bioflow Xl

και 1 εξωτερικό eheim 2080 1200xl .

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

εαν τοποθετήσω και ένα δεύτερο φίλτρο eheim 2080 1200xl το οποίο ήδη το εχω ,θα βοηθήσει πουθενά στην ποιότητα νερού η δεν υπάρχει λόγος να το τοποθετήσω και αυτό ?
οι αλλαγές νερού γίνονται κάθε βδομάδα 30%
ρωταω επειδή θέλω να προσφέρω όσο δυνατών καλύτερη ποιότητα νερού και συνθήκες στα ψαράκια μου για να μπορώ να τα χαίρομαι για όσο περισσότερα χρόνια είναι δυνατών.

 

θα χαρώ πολυ να ακούσω τις συμβουλές σας

ευχαριστω πολυ ?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μία ώρα πριν, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Γεια σε όλους τους φίλους του φορουμ?

εχω ένα ενυδρείο  Juwel Vision 450 με εσωτερικό φίλτρο Juwel Bioflow Xl

και 1 εξωτερικό eheim 2080 1200xl .

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

εαν τοποθετήσω και ένα δεύτερο φίλτρο eheim 2080 1200xl το οποίο ήδη το εχω ,θα βοηθήσει πουθενά στην ποιότητα νερού η δεν υπάρχει λόγος να το τοποθετήσω και αυτό ?
οι αλλαγές νερού γίνονται κάθε βδομάδα 30%
ρωταω επειδή θέλω να προσφέρω όσο δυνατών καλύτερη ποιότητα νερού και συνθήκες στα ψαράκια μου για να μπορώ να τα χαίρομαι για όσο περισσότερα χρόνια είναι δυνατών.

 

θα χαρώ πολυ να ακούσω τις συμβουλές σας

ευχαριστω πολυ ?

 

Καλησπέρα.

Θα μπορούσες και με τα τρία φίλτρα να κάνεις δουλειά αλλά το θεωρώ υπερβολή @corto maltese μη με φας??.

Εγώ στην θέση σου θα έβγαζα το εσωτερικό φιλτρο ώστε να αυξηθούν και τα λιτρα και να μεγαλώσει ο χώρος κολύμβησης, και θα λειτουργούσα τα δύο εξωτερικά.Το ένα θα το είχα με φουλ βιολογικό υλικό και το άλλο με σφουγγάρια και λίγο βιολογικό και εκεί..

Αλλιώς αν θέλεις και τα τρία φίλτρα θα μπορούσες να κάνεις τα εξωτερικά με φουλ βιολογικό υλικό και το εσωτερικό μόνο με σφουγγάρια για μηχανική φίλτρανση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Καλησπέρα.

Θα μπορούσες και με τα τρία φίλτρα να κάνεις δουλειά αλλά το θεωρώ υπερβολή @corto maltese μη με φας??.

Εγώ στην θέση σου θα έβγαζα το εσωτερικό φιλτρο ώστε να αυξηθούν και τα λιτρα και να μεγαλώσει ο χώρος κολύμβησης, και θα λειτουργούσα τα δύο εξωτερικά.Το ένα θα το είχα με φουλ βιολογικό υλικό και το άλλο με σφουγγάρια και λίγο βιολογικό και εκεί..

Αλλιώς αν θέλεις και τα τρία φίλτρα θα μπορούσες να κάνεις τα εξωτερικά με φουλ βιολογικό υλικό και το εσωτερικό μόνο με σφουγγάρια για μηχανική φίλτρανση.

Σε ευχαριστω πολυ φίλε μου για την γνώμη σου ?

λογικα προς το παρών θα κάνω τα δυο εξωτερικά Φούλ με eheim Substrat pro και το εσωτερικό με σφουγγάρια μιας και είναι και πολυ εύκολο να το καθαρίζω κάθε βδομάδα με την αλλαγή νερού.

σε περίπου 3-4 μήνες τα ψάρια θα μεταφερθούν σε άλλο μεγαλύτερο ενυδρείο 200χ70χ80 

επισης εχω ακόμη μια ερώτηση για την καλύτερη τοποθέτηση των φίλτρων,

τωρα το εσωτερικό είναι στην δεξιά πλευρά του ενυδρείου και το εξωτερικό το εχω την έξοδο δεξιά και επιδη έχει δυο εισόδους νερού το συγκεκριμένο φίλτρο εχω μια αριστερά και μια δεξιά.

γνωριζει κανένας κανένα καλύτερο τρόπο για να τοποθετηθούν τα 2 εξωτερικά φίλτρα φίλτρα για καλύτερη κυκλοφορία νερου ?

οποιαδηποτε γνώμη/συμβολή / παρατήρηση ευπρόσδεκτη ?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Σε ευχαριστω πολυ φίλε μου για την γνώμη σου ?

λογικα προς το παρών θα κάνω τα δυο εξωτερικά Φούλ με eheim Substrat pro και το εσωτερικό με σφουγγάρια μιας και είναι και πολυ εύκολο να το καθαρίζω κάθε βδομάδα με την αλλαγή νερού.

σε περίπου 3-4 μήνες τα ψάρια θα μεταφερθούν σε άλλο μεγαλύτερο ενυδρείο 200χ70χ80 

επισης εχω ακόμη μια ερώτηση για την καλύτερη τοποθέτηση των φίλτρων,

τωρα το εσωτερικό είναι στην δεξιά πλευρά του ενυδρείου και το εξωτερικό το εχω την έξοδο δεξιά και επιδη έχει δυο εισόδους νερού το συγκεκριμένο φίλτρο εχω μια αριστερά και μια δεξιά.

γνωριζει κανένας κανένα καλύτερο τρόπο για να τοποθετηθούν τα 2 εξωτερικά φίλτρα φίλτρα για καλύτερη κυκλοφορία νερου ?

οποιαδηποτε γνώμη/συμβολή / παρατήρηση ευπρόσδεκτη ?

 

Ώπα 2μετρο ενυδρείο θα έχει πολύ ενδιαφέρον αυτό!!

Οι έξοδοι των εξωτερικών φίλτρων είναι με spraybar?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Καλησπέρα.

Θα μπορούσες και με τα τρία φίλτρα να κάνεις δουλειά αλλά το θεωρώ υπερβολή @corto maltese μη με φας??.

 

πριν 7 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Γεια σε όλους τους φίλους του φορουμ?

εχω ένα ενυδρείο  Juwel Vision 450 με εσωτερικό φίλτρο Juwel Bioflow Xl

και 1 εξωτερικό eheim 2080 1200xl .

?

 

πριν 4 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

σε περίπου 3-4 μήνες τα ψάρια θα μεταφερθούν σε άλλο μεγαλύτερο ενυδρείο 200χ70χ80

 

Για να αναφερεις το ονομα μου, θα θελεις να ακουσεις την αποψη μου,  σωστα @Νικόλαξ??

Καλημερα @Mr.fox.  εχω καποια ερωτηματα πριν πω και εγω την αποψη μου, για να μην μιλαμε στο ''κουτουρου'' που λενε και στο χωριο μου...... Τι ειδους ψαρια φιλοξενεις,  ποσα ψαρια, το ενυδρειο ειναι φυτεμενο ????

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στον τίτλο ρωτάς για "ένα ή δύο" ενώ το ερώτημα είναι για "δύο ή τρία".!
Τα τρία λοιπόν ακούγονται υπερβολικά αλλά αφού μιλάμε για τόσο μεγάλο ενυδρείο οκ, το πράγμα αλλάζει και αποκτά ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Είναι βέβαια και η ιδιαιτερότητα των Juwel (Rio 125άρι έχω και ξέρω ) με τα "κοψίματα" πίσω για τις σωληνώσεις αλλά και τα flaps από πάνω που θέλουμε να πατάνε σωστά σε όλο το μήκος του ενυδρείου οπότε το πράγμα περιορίζει λίγο, ένα παραπάνω αφού το δεξί "κόψιμο" πέφτει πάνω στο εσωτερικό φίλτρο και δεν επιτρέπει είσοδο για έξτρα σωληνώσεις. Τέσσερεις "σωλήνες" των δύο εξωτερικών φίλτρων δεν χωράνε μόνο στο αριστερό "κόψιμο" υποθέτω, αυτό τουλάχιστον το υπογράφω για το μικρό 125άρι μου. Για το δικό σου δεν ξέρω.

Βρίσκω ωραίο το σκεπτικό του να γεμίσεις βιολογικό τα εξωτερικά και να αφήσεις τα σφουγγάρια στο εσωτερικό, πάλι όμως υποθέτω ότι στα εξωτερικά θα χρειαστείς ένα ενυδρειακό βαμβάκι έστω, σωστά;
Πράγμα που αυτομάτως θα σε αναγκάζει να το αλλάζεις κάθε τόσο. Εκτός κι αν όντως σκοπεύεις να τα αφήσεις με 100% βιολογικό και τη συντήρησή τους να απαιτεί τεφτέρι για να θυμάσαι πότε τα άνοιξες τελευταία φορά!
Πρέπει όμως να κρατήσεις μέσα τους και τα όποια σωματίδια μαζευτούν στο βιολογικό υλικό μετά από κάποιο διάστημα.. άρα θα χρειαστείς και βαμβάκι αλλά και ένα χοντρό σφουγγάρι που να κρατάει τα χοντρά ώστε να μην στουμπώνει γρήγορα το βαμβάκι, θα κρατάει και το βιολογικό υλικό πιο καθαρό για μεγαλύτερα διαστήματα..

Άλλο θέμα είναι όντως η ροή, αυτή από τρία φίλτρα τέτοιου μεγέθους όντως μπορεί να γίνει αχταρμάς αν δεν γίνει σωστά. Ή να πάρει σωστή μορφή αλλά να γίνει πολύ δυνατότερη απ' όσο πραγματικά χρειάζεται.

Μπελαλίδικο ζήτημα γι' αυτό εγώ απλώς προχώρησα στην αφαίρεση του εσωτερικού φίλτρου και τοποθέτησα δύο εξωτερικά στο έπιπλο. Τη ροή μου τη βρήκα εύκολα με αυτόν τον τρόπο.
Σε κάθε περίπτωση το σκεπτικό σου έχει ενδιαφέρον κι αν μπορεί να υλοποιηθεί θα κάνει το νερό σου τούμπανο! Θα παρακολουθώ.!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος corto maltese έγραψε:

εχω καποια ερωτηματα πριν πω και εγω την αποψη μου, για να μην μιλαμε στο ''κουτουρου'' που λενε και στο χωριο μου...... Τι ειδους ψαρια φιλοξενεις,  ποσα ψαρια, το ενυδρειο ειναι φυτεμενο ????

Ιδια ερωτηματα εχω.....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα παιδιά. Φιλτατε άλλο είναι πχ να έχεις φυτεμένο και άλλο να έχεις εκεί μέσα θηρευτές. Από ιχθυοφορτιση τι παίζει? Γιατί και αυτό μετράει. Από ότι βέβαια καταλαβαίνω εφόσον μιλάς για δύο μέτρα ενυδρείο, πιθανότατα έχεις πολλά και θηριακια

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Για να αναφερεις το ονομα μου, θα θελεις να ακουσεις την αποψη μου,  σωστα @Νικόλαξ??

Το όνομα σου το αναφέρω και γιατί θέλω να ακούσω την άποψη σου αλλά και επειδή έχω δει σε διάφορα ποστ ότι χρησιμοποιείς πολλά φίλτρα στα ενυδρεία σου..? 

πριν 4 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Τι ειδους ψαρια φιλοξενεις,  ποσα ψαρια, το ενυδρειο ειναι φυτεμενο ????

Αυτή  είναι η παρουσίαση του ενυδρείου του και με βάση αυτή την παρουσίαση του απάντησα, επειδή δεν είναι πυκνοφυτεμενο και έχει 17 ψαράκια (botia, loach και άλλο ένα είδος)από ότι είχα διαβάσει σε προηγούμενο θέμα του..

Οπότε γι αυτό πιστεύω ότι με τα 2 eheim και αν έχει και spraybar θα κάνει καλή δουλίτσα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

 

Για να αναφερεις το ονομα μου, θα θελεις να ακουσεις την αποψη μου,  σωστα @Νικόλαξ??

Καλημερα @Mr.fox.  εχω καποια ερωτηματα πριν πω και εγω την αποψη μου, για να μην μιλαμε στο ''κουτουρου'' που λενε και στο χωριο μου...... Τι ειδους ψαρια φιλοξενεις,  ποσα ψαρια, το ενυδρειο ειναι φυτεμενο ????

 

 

Τα ψάρια που φιλοξενώ είναι 5χ chromobotia (Clown loach)

10x yoyo loach

1x Albino pleco

και αργότερα όταν στηθεί το μεγαλύτερο ενυδρείο σκέφτομαι να προσθέσω και μερικά pearl Gourami

Το ενυδρείο είναι φυτεμένο με anubia,bucephalandra ,Java fern και μερικά ακόμα.

συστημα Co2 με pH Controller 

 

πολλές κρυψώνες τύπου τούνελ πίσω από τα δυο μεγάλα Mangrove ξυλα

το pH το εχω ρυθμίσει στο 7 μόνιμα και είναι το εχω σταθερό μέρα νύχτα.

η θερμοκρασία 27 βαθμους

οτι άλλη πληροφορία χρειάζεστε ευχαρίστως να σας τις δώσω προκειμένου να γίνει το ενυδρείο όσο δυνατών καλύτερο για τα ψαρια.

θα χαρώ για οποιαδήποτε συμβουλή ώστε να πλησιάσει όσο δυνατών καλύτερες συνθήκες για τα ψαράκια μου.?

οικονομικό θέμα δεν υπάρχει μιας και είναι το μόνο έξοδο που εχω και εχω μια καλή εργασια

ευχαριστω πολυ

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος makis206 έγραψε:

Στον τίτλο ρωτάς για "ένα ή δύο" ενώ το ερώτημα είναι για "δύο ή τρία".!
Τα τρία λοιπόν ακούγονται υπερβολικά αλλά αφού μιλάμε για τόσο μεγάλο ενυδρείο οκ, το πράγμα αλλάζει και αποκτά ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Είναι βέβαια και η ιδιαιτερότητα των Juwel (Rio 125άρι έχω και ξέρω ) με τα "κοψίματα" πίσω για τις σωληνώσεις αλλά και τα flaps από πάνω που θέλουμε να πατάνε σωστά σε όλο το μήκος του ενυδρείου οπότε το πράγμα περιορίζει λίγο, ένα παραπάνω αφού το δεξί "κόψιμο" πέφτει πάνω στο εσωτερικό φίλτρο και δεν επιτρέπει είσοδο για έξτρα σωληνώσεις. Τέσσερεις "σωλήνες" των δύο εξωτερικών φίλτρων δεν χωράνε μόνο στο αριστερό "κόψιμο" υποθέτω, αυτό τουλάχιστον το υπογράφω για το μικρό 125άρι μου. Για το δικό σου δεν ξέρω.

Βρίσκω ωραίο το σκεπτικό του να γεμίσεις βιολογικό τα εξωτερικά και να αφήσεις τα σφουγγάρια στο εσωτερικό, πάλι όμως υποθέτω ότι στα εξωτερικά θα χρειαστείς ένα ενυδρειακό βαμβάκι έστω, σωστά;
Πράγμα που αυτομάτως θα σε αναγκάζει να το αλλάζεις κάθε τόσο. Εκτός κι αν όντως σκοπεύεις να τα αφήσεις με 100% βιολογικό και τη συντήρησή τους να απαιτεί τεφτέρι για να θυμάσαι πότε τα άνοιξες τελευταία φορά!
Πρέπει όμως να κρατήσεις μέσα τους και τα όποια σωματίδια μαζευτούν στο βιολογικό υλικό μετά από κάποιο διάστημα.. άρα θα χρειαστείς και βαμβάκι αλλά και ένα χοντρό σφουγγάρι που να κρατάει τα χοντρά ώστε να μην στουμπώνει γρήγορα το βαμβάκι, θα κρατάει και το βιολογικό υλικό πιο καθαρό για μεγαλύτερα διαστήματα..

Άλλο θέμα είναι όντως η ροή, αυτή από τρία φίλτρα τέτοιου μεγέθους όντως μπορεί να γίνει αχταρμάς αν δεν γίνει σωστά. Ή να πάρει σωστή μορφή αλλά να γίνει πολύ δυνατότερη απ' όσο πραγματικά χρειάζεται.

Μπελαλίδικο ζήτημα γι' αυτό εγώ απλώς προχώρησα στην αφαίρεση του εσωτερικού φίλτρου και τοποθέτησα δύο εξωτερικά στο έπιπλο. Τη ροή μου τη βρήκα εύκολα με αυτόν τον τρόπο.
Σε κάθε περίπτωση το σκεπτικό σου έχει ενδιαφέρον κι αν μπορεί να υλοποιηθεί θα κάνει το νερό σου τούμπανο! Θα παρακολουθώ.!
 

Ούπς σορρυ ☺️ 

εννοούσα τα εξωτερικά ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ιδια ερωτηματα εχω.....

5χClown 

10x yoyo

1x Albino pleco το οποίο θα το δώσω σε ένα φίλο που έχει μόνο pleco στα ενυδρεία του και πιστεύω ότι είναι καλύτερα για το ψάρι διότι τα loach του τρώνε το φαγητό και τον ταΐζω αναγκάστηκα μέρα παρά μέρα αγγούρι και κολοκύθι βρασμένο  και τα βυθίζω με screwcumber?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Τώρα είσαι πάρα πολύ καλά με αυτά τα φίλτρα . Όταν με το καλό πας στο 2μετρο τότε να βάλεις τα 2 εξωτερικά και πάλι θα  είσαι εντάξει . Σφουγγάρι βάζουμε σε όλα μας τα φίλτρα για να μην  μαζεύουν βρωμιά τα βιολογικά υλικά . Να θυμάσαι οι μερτήσεις του νερού και η συμπεριφορά των ψαριών είναι αυτές που μας δείχνουν αν είναι αρκετό -α τα φίλτρα μας . Προσωπική μου άποψη είναι να τοποθετώ στα φίλτρα μου όσο περισσότερα υλικά για να αναπτύξω βιολογία και περιορίζω στο αναγκαίο τα σφουγγάρια .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Συμφωνώ με τα παιδιά. Φιλτατε άλλο είναι πχ να έχεις φυτεμένο και άλλο να έχεις εκεί μέσα θηρευτές. Από ιχθυοφορτιση τι παίζει? Γιατί και αυτό μετράει. Από ότι βέβαια καταλαβαίνω εφόσον μιλάς για δύο μέτρα ενυδρείο, πιθανότατα έχεις πολλά και θηριακια

Από ψαράκια είχα πιο πολλά αλλά τα έβαλα στο 300αρι  Oase Highline,
θελω επισης να ανεβάσω κάποια στιγμή φωτογραφίες όλα μου τα ενυδρεία με αναλυτικές παραμέτρους νερού εξοπλισμό κτλπ και να δούμε τι αλλαγές πρέπει να κάνω και τι ψαροσυνθεση ταιριάζει σε αυτά τα ενυδρεία για να γίνει κάτι σωστό.

αυτη την στιγμή εχω συνολικά 3 μεγάλα ενυδρεία (το μεγαλύτερο που ειναι200χ70χ80 είναι άδειο ακόμα και θα στηθεί σε 3 μήνες περίπου με back to nature Amazonas Xl backround και Giessmann λάμπα 1.90 μέτρα.?)

Μετά εχω ένα μικρότερο eheim κύβο 150 λιτρα με dwarf Puffer της κοπέλας μου

και 2 dennerle Nano Cube 30 και 60 λιτρα που δεν εχω τελειώσει το aquascape ακόμα και προορίζονται για γαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Ώπα 2μετρο ενυδρείο θα έχει πολύ ενδιαφέρον αυτό!!

Οι έξοδοι των εξωτερικών φίλτρων είναι με spraybar?

Προς το παρών δεν εχω spraybar σε κανένα διότι το ενυδρείο είναι ψηλό και δεν βλέπω πρόβλημα στα φυτά ούτε καν που κουνιούνται τα φύλα τους.

θα τοποθετήσω τα spraybar στο μεγάλο ενυδρείο αργότερα εαν βοηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Το spraybar να ξέρεις βοηθά πολύ στην ενίσχυση της οξυγόνωσης του ενυδρείου σου λόγω της αυξημένης κινητικότητας της επιφάνειας του νερού

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Το spraybar να ξέρεις βοηθά πολύ στην ενίσχυση της οξυγόνωσης του ενυδρείου σου λόγω της αυξημένης κινητικότητας της επιφάνειας του νερού

Και τις δυο εξόδους τις εχω να ¨γλυφουν¨ στην Επιφάνια με αποτέλεσμα καλή ανατάραξη μεμβράνης ,αλλά εαν τα spraybar προσφέρουν κάτι καλύτερο για τα ψάρια πολυ ευχαρίστως να τα τοποθετήσω μιας και ήδη τα εχω?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Το όνομα σου το αναφέρω και γιατί θέλω να ακούσω την άποψη σου αλλά και επειδή έχω δει σε διάφορα ποστ ότι χρησιμοποιείς πολλά φίλτρα στα ενυδρεία σου..?

Οχι παντα.... Αναλογα με τις αναγκες του ενυδρειου και τους οργανισμους που φιλοξενω χρησιμοποιω και την αναλογη φιλτρανση. Στις Κιχλιδες Αφρικης που εχουν αναγκη απο δυνατη ροη, καλη κυκλοφορια, και νερο πλουσιο σε οξυγονο ειχα 2 φιλτρα με 1000λ/ω ροη σε 24ο λιτρα,, βεβαια θα μπορουσα να εχω 1 φιλτρο και 1 wave maker, αλλά ειναι και θεμα ασφαλειας το 2ρο φιλτρο.......στο ενυδρειο με τις Χελωνες που ειναι 250λ. ''καθαρα'' (360μεικτα) εχω 1 φιλτρο 100λ/ω διοτι  θελουν μικρη ροη και απο τη στιγμη που με καλυπτει βιολογικα, δεν εχω θεμα.

Μία ώρα πριν, το μέλος Mr.fox έγραψε:

5χClown 

10x yoyo

1x Albino pleco το οποίο θα το δώσω σε ένα φίλο που έχει μόνο pleco στα ενυδρεία του και πιστεύω ότι είναι καλύτερα για το ψάρι διότι τα loach του τρώνε το φαγητό και τον ταΐζω αναγκάστηκα μέρα παρά μέρα αγγούρι και κολοκύθι βρασμένο  και τα βυθίζω με screwcumber?

Στο 450 εισαι παραπανω απο καλα με το εσωτερικο και το 1 εξωτερικο.......στο 2μετρο οταν πας παρολο που ο καδος του eheim2080 χωραει 12λ. βιολογικο υλικο και απο εκει θα εισαι καλυμενος,  απο θεμα  ροης/κυκλοφοριας αλλα και ασφαλειας που ειπα παραπανω καλο ειναι να βαλεις και το δευτερο eheim2080 .

Συμφωνα με τις αναγκες του ενυδρειου και τους οργανισμους που φιλοξενεις πραξε.

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Και τις δυο εξόδους τις εχω να ¨γλυφουν¨ στην Επιφάνια με αποτέλεσμα καλή ανατάραξη μεμβράνης ,αλλά εαν τα spraybar προσφέρουν κάτι καλύτερο για τα ψάρια πολυ ευχαρίστως να τα τοποθετήσω μιας και ήδη τα εχω?

 

Κάλο κάνει.  Αν το έχεις τοποθέτησε το .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα .

Τώρα είσαι πάρα πολύ καλά με αυτά τα φίλτρα . Όταν με το καλό πας στο 2μετρο τότε να βάλεις τα 2 εξωτερικά και πάλι θα  είσαι εντάξει . Σφουγγάρι βάζουμε σε όλα μας τα φίλτρα για να μην  μαζεύουν βρωμιά τα βιολογικά υλικά . Να θυμάσαι οι μερτήσεις του νερού και η συμπεριφορά των ψαριών είναι αυτές που μας δείχνουν αν είναι αρκετό -α τα φίλτρα μας . Προσωπική μου άποψη είναι να τοποθετώ στα φίλτρα μου όσο περισσότερα υλικά για να αναπτύξω βιολογία και περιορίζω στο αναγκαίο τα σφουγγάρια .

Επισης ξέχασα να αναφέρω ότι εχω αγοράσει και τοποθετήσει βαρελάκια

προφίλτρα eheim στην κάθε εισαγωγή του εξωτερικού φίλτρου 2080,

και τα καθαρίζω κάθε βδομάδα και αυτά με την αλλαγή νερου?

 

Link to comment
Share on other sites

Τότε γέμισε το εξωτερικό μόνο με βιολογικά υλικά και θα είσαι υπέρ καλυμμένος από θέμα φίλτρου . 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Κάλο κάνει.  Αν το έχεις τοποθέτησε το .

Πως πιστεύεις είναι καλύτερα?
να είναι κοντά στην Επιφάνια το spraybar και οι τρύπες να ειναι ευθεία?,

η να είναι ακομα πιο κάτω Και να είναι οι τρύπες λίγο προς τα πάνω ώστε το νερό να δημιουργεί μικρή καμπύλη με αποτέλεσμα μεγαλύτερη ανατάραξη επιφανιας

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με αντλία 1700 l/h εγώ θα έκανα τον δεύτερο τρόπο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Και τις δυο εξόδους τις εχω να ¨γλυφουν¨ στην Επιφάνια με αποτέλεσμα καλή ανατάραξη μεμβράνης ,αλλά εαν τα spraybar προσφέρουν κάτι καλύτερο για τα ψάρια πολυ ευχαρίστως να τα τοποθετήσω μιας και ήδη τα εχω?

 

 Ναι μεν βοηθουν στην αναταραξη τα spray bar αλλα ''κοβουν'' και απο την ροη, αλλά εσυ θα το δεις αυτο και ανάλογα πρατεις

πριν 7 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Επισης ξέχασα να αναφέρω ότι εχω αγοράσει και τοποθετήσει βαρελάκια

προφίλτρα eheim στην κάθε εισαγωγή του εξωτερικού φίλτρου 2080,

και τα καθαρίζω κάθε βδομάδα και αυτά με την αλλαγή νερου?

 

αν τα καθαριζεις σε καθε αλλαγη νερου ωστε να μην μπουκονουν τοτε εισαι μια χαρα...κρατας και τα υλικα του φιλτρου''καθαρα'' και δεν το ανοιγεις για καθαρισμα συχνα.

πριν 59 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

(το μεγαλύτερο που ειναι200χ70χ80 είναι άδειο ακόμα και θα στηθεί σε 3 μήνες περίπου με back to nature Amazonas Xl backround και Giessmann λάμπα 1.90 μέτρα.?)

Με τι ψαρια θα γινει το ''αμαζονιακο''?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

 Ναι μεν βοηθουν στην αναταραξη τα spray bar αλλα ''κοβουν'' και απο την ροη, αλλά εσυ θα το δεις αυτο και ανάλογα πρατεις

αν τα καθαριζεις σε καθε αλλαγη νερου ωστε να μην μπουκονουν τοτε εισαι μια χαρα...κρατας και τα υλικα του φιλτρου''καθαρα'' και δεν το ανοιγεις για καθαρισμα συχνα.

Με τι ψαρια θα γινει το ''αμαζονιακο''?

Τα ψαράκια που εχω Ίδη θα τοποθετήσω,

Ξέρω ότι οι περισσότεροι θα τοποθετούσαν διαφορετικά ψάρια αλλά τα συγκεκριμένα τα αγαπάω παρά πολυ?

επισης θα χρειαστώ βοήθεια για το στήσιμο διότι είναι δυο διαφορετικά Ίδη από διαφορετικές περιοχές τα Yoyo με τα Clown ,και θέλω να βρω μια ισορροπία στο τοπίο (φυτά πέτρες στολισμός γενικά ,και πάνω από όλα παραμετρους νερού και ροής φιλτρων(αν και εχω καταλάβει ότι γουστάρουν να πάνε αντίθετα στο δυνατό ρεύμα νερού ?

AFDDA92D-AC6B-442C-A4B7-149063BD9586.jpeg

685031A0-E627-46E3-AC1F-1BD196042F5A.jpeg

5E05FD46-B51D-4BD6-A1A3-354EAB833968.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...