Jump to content

Ένα η δυο φίλτρα είναι καλύτερα? Παρακαλώ τις γνώμες σας :)


Mr.fox

Recommended Posts

πριν 18 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Όπως είπαν τα παιδιά η τιμή δεν υπάρχει! Και το biohome είναι για εμένα από τα τοπ(αν όχι το τοπ) υλικό για φιλτρανση! 

Όσο για τον φωτισμό, επειδή έχω δοκιμάσει πολλά, πιστεύω ότι καλύτερο αποτέλεσμα θα έχουν 3-4 σποτ λεντ(εγώ έχω 4 Σμαρτ λάμπες και τις ρυθμίζω με το κινητό), παρά μια ενιαία λάμπα. Και αν βάλεις background, θα δώσουν πολύ καλύτερες σκιές.

:bigemo_harabe_net-122:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 6 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Όχι τα ξέρω τα φίλτρα,τα είχε σε λειτουργία πιο πριν κανονικά.

δεν τον νοιάζουν τα χρήματα αυτόν,τον ενδιαφέρει να πιάσουν τόπο.

τα 2 eheim  2080 επισης τα πήρα από τον ίδιο για 160 ευρώ και τα δυο μαζί ,4 μήνες δουλεμένα και την λάμπα την είχε Αγορασει πριν χρόνια 2 χιλιάρικα μου είπε,και μου την έδωσε τζάμπα μαζί με το ενυδρείο το 2μέτρο 

Εισαι διπλά τυχερός, μη σου πω Τριπλά......:thumbup:

1ον.  εχεις βρει ''φιλτραρες'' σε τιμη απιστευτα χαμηλη

2ον. έχουν πεσει  για βοήθεια σου ως προς το στήσιμο, ιχθυοσυνθεση κλπ...σοβαροι και εμπειροι Αφρικανοι χομπιστες του Φορουμ...

3ον. Εχεις ευκολη προσβαση ωστε να διαλεξεις οτι ειδος κιχλιδας σου αρεσει που εμεις δεν πρόκειται στην Ελλαδα να δουμε ποτε

Αν δεν κανεις σωστη ''δουλεια'', θα ερθω Ελβετια να σε πυροβολησω:hehe:

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Εισαι διπλά τυχερός, μη σου πω Τριπλά......:thumbup:

1ον.  εχεις βρει ''φιλτραρες'' σε τιμη απιστευτα χαμηλη

2ον. έχουν πεσει  για βοήθεια σου ως προς το στήσιμο, ιχθυοσυνθεση κλπ...σοβαροι και εμπειροι Αφρικανοι χομπιστες του Φορουμ...

3ον. Εχεις ευκολη προσβαση ωστε να διαλεξεις οτι ειδος κιχλιδας σου αρεσει που εμεις δεν πρόκειται στην Ελλαδα να δουμε ποτε

Αν δεν κανεις σωστη ''δουλεια'', θα ερθω Ελβετια να σε πυροβολησω:hehe:

Ωχ ωχ ξεκίνησαν οι απειλές......να ξέρεις φίλε μου οι Αφρικανοί τέτοιοι τύποι είναι.... Ενώ εμείς οι χρυσοψαραδες είμαστε τα καλύτερα παιδιά.ε τα φίλτρα που έχεις διάθεση και το ενυδρείο των δύο μέτρων εγώ θα σου έλεγα να βάλεις χρυσόψαρα. Έχουν φοβερά χρώματα και γίνονται και τεράστια. ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για τα φίλτρα στο 450αρι :

επιδη δεν έχει άλλο χώρο για αλλά μπαστούνια από πίσω στις τρύπες στο ενυδρείο, εαν συνδέσω με ένα τάφ τα λάστιχα από τις εξόδους  και από τα δυο φίλτρα και καταλήγουν σε μια υπάρχει πρόβλημα?

και η είσοδος με τον ίδιο τρόπο επισης.

το συγκεκριμένο φίλτρο έχει δυο εισόδους αλλά τις εχω ταπωμένες από την μια μεριά ,όποτε είναι λες και έχει μια,

αργοτερα στο μεγαλύτερο θα μπουνε κανονικά.

για πείτε γνώμες για τα δυο φίλτρα με μια έξοδο και μια είσοδο ,θα υπάρχει πρόβλημα?
ξερω ότι δεν θα αποδίδουν όπως θα έπρεπε αλλά δεν θα είναι καλύτερα απ’οτι τωρα που τρέχει με ένα εξωτερικό?
το εσωτερικό έχει επισης eheim Substrat pro και λίγα σφουγγάρια,

και αν μου πείτε το οκ κάθομαι και κάνω την αλλαγη και κάνω τα δυο εξωτερικά με ένα μόνο σφουγγάρι και το υπόλοιπο όλο με Substrat pro, και το εσωτερικό μόνο σφουγγάρια μπλε και πράσινο που είναι για νιτρικά αν δεν κάνω λάθος.

περιμενω τις συμβουλές και παρατηρήσεις σας ώστε να το φτιάξουμε όσο καλύτερο γίνεται ?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Εισαι διπλά τυχερός, μη σου πω Τριπλά......:thumbup:

1ον.  εχεις βρει ''φιλτραρες'' σε τιμη απιστευτα χαμηλη

2ον. έχουν πεσει  για βοήθεια σου ως προς το στήσιμο, ιχθυοσυνθεση κλπ...σοβαροι και εμπειροι Αφρικανοι χομπιστες του Φορουμ...

3ον. Εχεις ευκολη προσβαση ωστε να διαλεξεις οτι ειδος κιχλιδας σου αρεσει που εμεις δεν πρόκειται στην Ελλαδα να δουμε ποτε

Αν δεν κανεις σωστη ''δουλεια'', θα ερθω Ελβετια να σε πυροβολησω:hehe:

Ναι και ευχαριστω πολυ όλα τα παιδιά του φόρουμ ?

Εγώ θα κάνω ότι μου πείτε 

δεν είμαι άτομο που κοιτάει ούτε το φθινό ούτε το όμορφο,

κειταω τι είναι καλό για τα ψάρια πρώτα και μετά όλα τα υπόλοιπα.

Αυτοκίνητο αγόραζα με τόσα που εχω δωσει για τα ψαράκια ,αλλά δεν με νοιάζει γιατί αυτά με κάνουν χαρούμενο και θέλω και αυτά να είναι σε όσο δυνατών καλύτερο περιβάλλον για να είναι και αυτά χαρούμενα όπως τους αξίζει.

ελβετια να έρθεις με το καλό να σε φιλοξενήσω να πιούμε έναν καφέ,αλιως όταν έρθω εγώ Ελλάδα για διακοπές να μου δείξετε και τις ψαρούκλες ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Ωχ ωχ ξεκίνησαν οι απειλές......να ξέρεις φίλε μου οι Αφρικανοί τέτοιοι τύποι είναι.... Ενώ εμείς οι χρυσοψαραδες είμαστε τα καλύτερα παιδιά.ε τα φίλτρα που έχεις διάθεση και το ενυδρείο των δύο μέτρων εγώ θα σου έλεγα να βάλεις χρυσόψαρα. Έχουν φοβερά χρώματα και γίνονται και τεράστια. ?

Έχει ένα πολυ μεγάλο πετ σοπ κάτι Koi πολυ μεγάλα και απίστευτα ομορφα

τα ταΐζω κάθε φορά που πάω, έχει μηχάνημα ρίχνεις ένα ευρώ και βγάζει μια μικρή ποσότητα τροφής.

εχουν κάτι στοματαρες τεράστιες ?

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεις για να τα ταιζεις? Ρε αυτοί είναι πιο μεγάλα λαμόγια από εμάς. Θα πω στον φίλο μου στον εθνικό κήπο να χρεώνουν και αυτοί το τάισμα με τη μεζούρα?? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα έχουν πιο πολυ για αξιοθέατο για τον κόσμο 

και έχουν αυτό με το τάισμα για να βγάζουν κάποια χρήματα να τα συντηρούν κτλπ.

με την πρώτη ευκαιρία θα στείλω βίντεο. 
εχω και ένα βίντεο από τα loach που τράβηξα χθες το βράδυ την ώρα που καθάριζα αλλά δεν ξέρω πως να το ανεβάσω 

Link to comment
Share on other sites

Πέρα πάντως από την πλάκα να ξέρεις ότι τα χρυσόψαρα είναι που υποτιμημενα ψάρια. Για αυτό και πρέπει να τα βάλεις? (βλέπω τον Άρη να με κυνηγάει....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Έχουν μυαλό οι τύποι. Ενώ αν έρθεις με το καλό Ελλάδα και πας πάρκο Τρίτση, θα κλαις με την κατάντια του....

Link to comment
Share on other sites

Τα ξέρω τα πράγματα πως είναι στην Ελλάδα.

πριν δυο χρόνια γνώρισα την δικιά μου στην Ελλάδα το καλοκαίρι ,και ήρθα Ελβετία και έπαθα πλάκα.

στην Ελλάδα πολλές φορές δεν είχα ούτε 10 ευρώ να βάλω πετρέλαιο στο σμαρτακι?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ τελείως διαφορετικές συνθήκες? Δουλειά βρήκες εύκολα?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Να φανταστώ τελείως διαφορετικές συνθήκες? Δουλειά βρήκες εύκολα?

Παραδεισος.

Δύσκολα.

τον πρώτο χρόνο που δεν ήξερα καθόλου την γλώσσα ήταν χάλια,

δουλεψα για λίγο και μετά δεν εύρισκα τίποτα,

μετα τον δεύτερο χρόνο καλύτερα ,και λογικά σε ένα εξάμηνο θα είναι τέλεια αν όλα πάνε καλα

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Πέρα πάντως από την πλάκα να ξέρεις ότι τα χρυσόψαρα είναι που υποτιμημενα ψάρια. Για αυτό και πρέπει να τα βάλεις? (βλέπω τον Άρη να με κυνηγάει....

Χρήστο τώρα έβλεπα το προφίλ σου  και είδα ότι έχεις ένα ενυδρείο 400 λίτρα  και μια λίμνη με χρυσόψαρα . Και η ερώτηση μου είναι (το λέω σε εσένα για να απαντήσουν και άλλοι) πως δεν έχεις δοκιμάσει να ασχοληθείς και με άλλα ψάρια . Πχ εγω με Αφρικανικές κιχλίδες ασχολούμαι κατά κόρον άλλα αυτην τι στιγμή εχώ και ένα φυτεμένο με σκαλάρια . 

Αλήθεια πως θα σου φαίνονταν ή ιδέα να ασχοληθείς με κιχλίδες στο 400αρι ; Πιστεύω οτι είναι στα μέτρα σου μιας και δεν εχει φυτά εχει μεγάλες σκληρότητες (δεν δίνεις πολυ σημασία στο νερό) και απο χρώματα άλλο τίποτα .

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Οχαχαχαχα δε ντρέπεσαι?  Πας να με προσηλιτησεις???

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όντως αν άλλαζα ποτέ σε Αφρική θα πήγαινα πιθανότατα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Πέρα πάντως από την πλάκα να ξέρεις ότι τα χρυσόψαρα είναι που υποτιμημενα ψάρια. Για αυτό και πρέπει να τα βάλεις? (βλέπω τον Άρη να με κυνηγάει....

Ένα πραγμα που ήθελα πάντα στην ζωή μου ήταν μια λίμνη με κοι

οπως έχουν οι ιαπωνες

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία στο μάτι αλλά πολύ ακριβή επίσης φίλε μου. Λίμνη με ιαπωνικά κοι γύρω στα 15.000 λίτρα πάει πάνω από 10.000-15000 ευρώ. Και πάει και παραπάνω αν πάρεις τα ψάρια μεγάλα που η τιμή τους εκτοξεύεται. Αλλά όντως η ομορφιά της δε συγκρίνεται

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Οχαχαχαχα δε ντρέπεσαι?  Πας να με προσηλιτησεις???

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Πάντως όντως αν άλλαζα ποτέ σε Αφρική θα πήγαινα πιθανότατα?

Καλά με έχεις για τέτοιο άνθρωπό ; Καθαρά φιλολογικά σε ρωτάω ; Πως και δεν ασχολήθηκες και με ένα δεύτερο είδος . Πιστευεις δηλάδή οτι αν ασχοληθείς με τις κιχλίδες θα πάψεις να θεωρείς τον εαυτό σου είδικό στα χρυσόψαρα ; Νιώθεις οτι δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις ; Τι είναι αυτό που σε φρενάρει ; Τις κιχλίδες τις έφερα σαν παραδείγμα γιατι ειναι κόντα με τα χρυσοψαρά και το θεωρώ κάτι σαν φυσική συνέχεια ......

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Πολύ ωραία στο μάτι αλλά πολύ ακριβή επίσης φίλε μου. Λίμνη με ιαπωνικά κοι γύρω στα 15.000 λίτρα πάει πάνω από 10.000-15000 ευρώ. Και πάει και παραπάνω αν πάρεις τα ψάρια μεγάλα που η τιμή τους εκτοξεύεται. Αλλά όντως η ομορφιά της δε συγκρίνεται

Δεν με κατάλαβες 

θα ήθελα κάτι τέτοιο ?

ξέρω ότι δεν προβείτε αλλά άσε με να ονειρεύομαι ?

80757305-E166-43D4-A6E8-7CADAF87958F.jpeg

4DA97177-4B0F-4FC1-95CF-E0E3F958FB5C.jpeg

B9AB1F0B-10C4-485C-8FD9-F43F7F0A642D.jpeg

6E0A35DD-8CD2-43A7-AD33-326059BDF846.jpeg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Α ναι κάτι απλό δηλαδή. Απλό και λιτό ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

 

Καλά με έχεις για τέτοιο άνθρωπό ; Καθαρά φιλολογικά σε ρωτάω ; Πως και δεν ασχολήθηκες και με ένα δεύτερο είδος . Πιστευεις δηλάδή οτι αν ασχοληθείς με τις κιχλίδες θα πάψεις να θεωρείς τον εαυτό σου είδικό στα χρυσόψαρα ; Νιώθεις οτι δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις ; Τι είναι αυτό που σε φρενάρει ; Τις κιχλίδες τις έφερα σαν παραδείγμα γιατι ειναι κόντα με τα χρυσοψαρά και το θεωρώ κάτι σαν φυσική συνέχεια ......

Και πως θα είμαι διασώστης χρυσόψαρων μετά? Ε για πες μου ?

Link to comment
Share on other sites

Για τα φίλτρα όμως δεν μου ειπατε.

τωρα εχω ένα στο μπάνιο το δοκιμάζω εδώ και 3 ώρες..

μια χαρά δείχνει ,όλα τέλεια ?

εκτως από το μπάνιο που έχει γίνει χάλια.....?

 

 

image.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Και πως θα είμαι διασώστης χρυσόψαρων μετά? Ε για πες μου ?

Αυτά είναι τα εύκολα . Άλλα περίμενω να μου απαντήσεις και σοβαρά . Βλέπεις ότι ο Βαγγέλης εδώ τα λατρεύει και θα συνεχίσει να λατρεύει τα ψάρια του άλλα γουστάρει να δει και να βιώσει τις κιχλιδές . Είναι ερώτημα που το κάνω και σε εναν φίλο μου που εχει μόνο κιχλίδες Αφρικής και δεν βάζει κάτι άλλο .

Τι είναι αυτο που σας κάνει να κολλάτε σε ενα είδος και μόνο ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Αυτά είναι τα εύκολα . Άλλα περίμενω να μου απαντήσεις και σοβαρά . Βλέπεις ότι ο Βαγγέλης εδώ τα λατρεύει και θα συνεχίσει να λατρεύει τα ψάρια του άλλα γουστάρει να δει και να βιώσει τις κιχλιδές . Είναι ερώτημα που το κάνω και σε εναν φίλο μου που εχει μόνο κιχλίδες Αφρικής και δεν βάζει κάτι άλλο .

Τι είναι αυτο που σας κάνει να κολλάτε σε ενα είδος και μόνο ;

Για αυτό θα φτιάξω 3 ενυδρεια .

ενα για τα loach

ένα malawi

και ένα taganika αργοτερα  (ξέρω δεν το γράφω σωστά )?

καλα και τα φυτεμένα με σκαλάρια δίσκους κτλπ αλλά δεν θέλω να μπλέξω,πιστεύω έχουν πιο πολυ φασαρία και θέλει να ασχολείσαι περισσότερο και δεν ξέρω,αν θα μπορούσα σαν αρχάριος να τα κάνω.

εχω καινούργια όσμωση  στο κουτί της αλλά μάλλον εκεί θα μείνει ?

 

και ελπίζω κάποια στιγμή να καταφέρω να εκπληρώσω και εγώ το όνειρο μου να εχω μια λιμνούλα μικρή η μεγάλη 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...