Jump to content

Αναζητηση ενυδρειου


Recommended Posts

Ο χελωνακος εφτασε τα δεκα εκατοστα μηκος και αποφασισα να του παρω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο. Τωρα του εχω ενα 5 λιτρων στο οποιο τον ειχαμε οταν τον αγορασαμε αλλα τοτε ηταν πιο μικρουλης ενω τωρα τον βλεπω και εχει αρχισει και ... στενευεται. Παρεπιπτοντως μεγαλωνουν πολυ γρηγορα μεσα σε 4 μηνες διπλασιαστηκε σε μεγεθος!!! Μαλλον καλοπερναει.....

Μπορειτε να με καθοδηγησετε οσων αφορα την επιλογη ενυδρειο? Λαμπες υποθετω θα κρατησω τις ιδιες αλλα θα αλλαξω φιλτρο και θερμοστατη για μεγαλυτερη ποσοτητα νερου.

Ευχαριστω εκ των προτερων!

IMG_20210114_213832.jpg

IMG_20210114_213839.jpg

IMG_20210114_213851.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.

Δεν είμαι ειδικός στις χελώνες άλλα λίγο που έψαξα βρήκα ? καρφιτσωμένο αυτό το άρθρο στην κατηγορία σου  Χελωνάκια

και μέσα γράφει :

 

ενυδρείο:

κατάγεται σε ειδικη κατηγωρία aqua - terrarium
το ενυδρειο πρέπει να έχει μέγεθος 5 χ το μηκος της χελώνας το μισο πλάτος και ύψος νερου το 2 χ το μηκος χελώνας (όλα αυτα για μεχρι 2 χελωνες) δηλαδη μια χελώνα 5εκατοστα σημαινει ενυδρείο
5 χ5 =25εκ μηκος 25/2=12,5εκ πλάτος και ύψος νερου 10εκ

θέρμανση-με έναν ενυδριακο θερμαντηρα και για θερμασνη του αερα στη στερια τουλαχιστον με μια λάμπα πυρακτωσεως(θερμανσης)να πετυχενουμε θερμοκρασια νερου 26 βαθμους και αερα 35 βαθμους όσο πιο πολύ ζεστη τοσο πιο μεγαλο μεταβολισμο και κινητικοτητα

φως- μια λάμπα uv για αντικατασταση φως ηλιού όπου να εκπέμπει ακτινες uv-a uv-b
η λάμπα όχι μεγαλυτερη αποσταση απο 20εκ κατα προσεγγιση και αναμενη σε τροπικα κληματα περιπου 12 ωρες(όλα αυτα επιβάλωνται για την αναπτυξη τους ,συνθετουν βιταμινη d3 ,και στεγνωνουν για αποφυγη μυκητιάσεων του δέρματος)(όταν μεγαλώνουν το καβούκι αφηνει στο νερο μικρές μεβράνες σε κομμάτια)

στερια -απο οποιοδηποτε μη τοξικο υλικο(πλαστικο-γυαλι-φελιζολ-κεραμικο-πέτρα) η στερια να φτανει να βγαινουνε τα ζώα άνετα και να λιάζωνται, καλο ειναι να μην ειναι ολο ισια για να στεγνωνει και το καβουκι απο κάτω γιαυτο σκαρφαλώνει και η μια πάνω στην άλλη)

φιλτρο- όσο πιο μεγαλο τοσο πιο καλα στην αρχη με μικρη σταθμη νερου ένα εσωτερικο που να σκεπάζεται ειναι καλο και αργοτερα ενα εξωτερικο ιδανικό
υλικά φιλτρου-Ζεόλιθος ,ενεργος ανθρακας(με αντικατασταση αυστηρη κάθε μηνα),σφουγγαρια,υαλοβαμβακας,κεραμικο μηχανικο μακαρονιγια καλυτερη κυκλοφορια νερου εντοε φιλτρου,μπετονια μπερδεμενη)
καθαρισμος καθε 15 μερες κατα προσεγγιση ή ελληψη ροής και καθαρισμος σε τακτα χρονικα διαστηματα των σωληνων τροφοδοσιας νερου απο και προς το φιλτρο(σωληνες 12/16mm)

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου το εχω διαβασει το εν λογω ποστ. Αυτο που ζηταω ειναι αν καποιος εχει υποψην καποιο συγκεκριμενο ενυδρειο γιατι απο αναζητησεις που κανω τα περισσοτερα ειναι για ψαρια που ειναι ειτε μικροσκοπικα ειτε τεραστια και για χελωνες εχουν μονο τις πλαστικες χελωνιερες που ειναι αχρηστες....οσο για τους petshopades εκει η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κάτσε να τα υπολογίσουμε μαζί .

Άλλα για να γίνει αυτό πρέπει να μου πεις πόσο θα φτάσει σε τελικό μέγεθός η χελώνα σου .

Αν υποθέσουμε ότι θα έχει τελικό μήκος τους 20 πόντους ....

Το ενυδρείο σου (γυάλα ) θα πρέπει να έχει διαστάσεις 1 μέτρο μήκος Χ 50 cm πλάτος Χ 50 cm ύψος . 

Άρα ψάχνεις για τέτοια γυάλα .

Η  γυάλα σου είναι 250 λίτρα άρα θα ψάξεις φίλτρο εξωτeρικ;o που το μινιμουμ που δίνει ο κατασκευαστής είναι τα 250 λίτρα (κάτι σαν και αυτό https://www.bluefishaquariums.gr/filtra-eksoterika/εξωτερικό-φίλτρο-boyu-ef25d.html ) και έναν θερμαντήρα 200w . 

Λάμπες λογικά κρατάς και στεριά θα βάλεις ποιο μεγάλη.

Αν γίνει τελικό 15 cm  το ενυδρείο θα είναι 75 χ 36 Χ 40  .

Έχω και έναν γνωστό εδώ μέσα που τα ξέρει καλύτερα και ίσως επέμβει για να μας δώσει τα φώτα του.

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Dungeons & Dads έγραψε:

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου το εχω διαβασει το εν λογω ποστ. Αυτο που ζηταω ειναι αν καποιος εχει υποψην καποιο συγκεκριμενο ενυδρειο γιατι απο αναζητησεις που κανω τα περισσοτερα ειναι για ψαρια που ειναι ειτε μικροσκοπικα ειτε τεραστια και για χελωνες εχουν μονο τις πλαστικες χελωνιερες που ειναι αχρηστες....οσο για τους petshopades εκει η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα.....

Καλησπέρα φίλε μου χωρίς να έχω ιδέα για τις χελώνες από μια αναζητηση που έκανα βρήκα https://aquaclubdesign.com/aquatlantis-turtle-aquaterrarium-tortum-100-104x40x30-cm-black-001.html έχει διαφορά μεγέθοι και σίγουρα υπάρχει και σε άλλα καταστήματα ( δεν θέλω να κάνω διαφήμιση το συγκεκριμένο απλά μου το έβγαλε στην αναζήτηση ) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Λοιπόν κάτσε να τα υπολογίσουμε μαζί .

Άλλα για να γίνει αυτό πρέπει να μου πεις πόσο θα φτάσει σε τελικό μέγεθός η χελώνα σου .

Αν υποθέσουμε ότι θα έχει τελικό μήκος τους 20 πόντους ....

Το ενυδρείο σου (γυάλα ) θα πρέπει να έχει διαστάσεις 1 μέτρο μήκος Χ 50 cm πλάτος Χ 50 cm ύψος . 

Άρα ψάχνεις για τέτοια γυάλα .

Η  γυάλα σου είναι 250 λίτρα άρα θα ψάξεις φίλτρο εξωτeρικ;o που το μινιμουμ που δίνει ο κατασκευαστής είναι τα 250 λίτρα (κάτι σαν και αυτό https://www.bluefishaquariums.gr/filtra-eksoterika/εξωτερικό-φίλτρο-boyu-ef25d.html ) και έναν θερμαντήρα 200w . 

Λάμπες λογικά κρατάς και στεριά θα βάλεις ποιο μεγάλη.

Αν γίνει τελικό 15 cm  το ενυδρείο θα είναι 75 χ 36 Χ 40  .

Έχω και έναν γνωστό εδώ μέσα που τα ξέρει καλύτερα και ίσως επέμβει για να μας δώσει τα φώτα του.

Καλο θα ηταν να ηξερα ποσο θα γινει οταν μεγαλωσει αλλα δεν εχω ιδεα........ειναι η πρωτη νεροχελωνα που ειχα ποτε...

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποια απο αυτές 

http://www.iart.gr/i-chelones-tou-glikou-nerou/

Link to comment
Share on other sites

Όποτε το ιδανικό για αυτές ενυδρείο θα εχει μήκος 150 πόντους πλάτος 75 και ύψος νερού 60 πόντους . Το φίλτρο σου θα πρέπει να είναι (προφανώς εξωτερικό) κατάλληλο για 675 λίτρα. Τώρα αν δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις σε αυτές τις απαιτήσεις κάνε ότι καλύτερο μπορείς σε διαστάσεις και φίλτρο .

Ελπίζω να σε κάλυψα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...