Jump to content

Red cherry


Recommended Posts

Χθες ηρθαν στο πετ σοπ της πολης μου οι γαριδες που ειχα παραγγειλει.Να πω την αληθεια δεν περιμενα να ερθουν ποτε. Τωρα ομως ηρθαν και δεν θελω να μεινουν στο νερο του πετ σοπ για πολυ ακομα.Το ενυδρειο που θα τις βαλω ειναι φυτεμενο 35-40 λιτρα(καπου εκει). Οι γαριδες ειναι 5 πολυ μικρες και η μια κουβαλαει αβγα.Οπως ειπα πριν δεν ημουν ετοιμασμενος για κατι τετοιο.Δηλαδη το ενυδρειο δεν ειναι στρωμενο.Τι κανω? Θα υπαρξει καποιο προβλημα αμμωνιας κλπ με 5 γαριδες σε 35λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Δηλαδη το ενυδρειο δεν ειναι στρωμενο.Τι κανω?

Αν δεν εβαλες υποστρωμα και εχεις μονο χαλικακι, δεν παρχει θεμα. Αν εχεις μπολι απο άλλο ενυδρειο, βαλε στο φιλτρο.

Θα κάνεις αλλαγες νερου μερα παρα μερα , απο λιγο - 20% πχ. και ταιζεις τοσο, οσο θα φανε μεσα σε 30-40 λεπτα. Αν μεινει κατι, το βγαζεις ("ρουφας" με το λαστιχακι). Θα στρωσει με τις γαριδες μεσα. Κρισιμες ειναι οι πρωτες 3-4 ημερες. Αν δεν θα τα χασεις, θα πανε ολα καλα.

Κανε προσαρμογη για 30-40 λεπτα. Δεν ειναι και τόσο ευαισθητες.

Το ενυδρειο πόσο τρεχει;

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Αν δεν εβαλες υποστρωμα και εχεις μονο χαλικακι, δεν παρχει θεμα. Αν εχεις μπολι απο άλλο ενυδρειο, βαλε στο φιλτρο.

Θα κάνεις αλλαγες νερου μερα παρα μερα , απο λιγο - 20% πχ. και ταιζεις τοσο, οσο θα φανε μεσα σε 30-40 λεπτα. Αν μεινει κατι, το βγαζεις ("ρουφας" με το λαστιχακι). Θα στρωσει με τις γαριδες μεσα. Κρισιμες ειναι οι πρωτες 3-4 ημερες. Αν δεν θα τα χασεις, θα πανε ολα καλα.

Κανε προσαρμογη για 30-40 λεπτα. Δεν ειναι και τόσο ευαισθητες.

Το ενυδρειο πόσο τρεχει;

 

 

3 προς 4 μηνες. Ειναι αυτο που ειχε πιασει αλγη

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

3 προς 4 μηνες. Ειναι αυτο που ειχε πιασει αλγη

Τότε μια χαρα ειναι. Οταν εγραψες, οτι δεν ειναι στρωμενο, καταλαβα, οτι τρεχει 4-5 ημερες....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μολις τωρα κανω. Τελειωνω...και παω να τις παρω απο κει.

Χθες εκανα κι αλλαγη νερου 60%

 

 

Έγινε επεξεργασία - NikosPapak13
Link to comment
Share on other sites

ολα 0 εκτος απο νιτρικα που παει προς 5(υγρα τεστ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ειναι τελικα, η μια εχει αβγα, θα περιμενω 40 λεπτα, τις εχω βαλει σε κουβα και πεφτει νερο απο το ενυδρειο σταγονα σταγονα.Το νερο εχει θερμοκρασια 27 βαθμους περιπου,καλα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

3 ειναι τελικα, η μια εχει αβγα, θα περιμενω 40 λεπτα, τις εχω βαλει σε κουβα και πεφτει νερο απο το ενυδρειο σταγονα σταγονα.Το νερο εχει θερμοκρασια 27 βαθμους περιπου,καλα ειναι?

κατεβασε την θερμοκρασια στος 24 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

κατεβασε την θερμοκρασια στος 24 βαθμους.

οκ,εχει κατεβει 25, τις εβαλα μεσα και αρχισαν την μασα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να παρεις ακομα 5-6 γαριδες. Τους αρεσει η παρεα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα ερθουν κι αλλες απο εβδομαδα. Τι τις ταιζω?,αν και δεν πιστευω να εχω καποιο θεμα γιατι εχω μος-αλγη-και μυκητα πανω σε ξυλα και πετρουλες που βλεπω πως τους αρεσει πολυ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

θα ερθουν κι αλλες απο εβδομαδα. Τι τις ταιζω?,αν και δεν πιστευω να εχω καποιο θεμα γιατι εχω μος-αλγη-και μυκητα πανω σε ξυλα και πετρουλες που βλεπω πως τους αρεσει πολυ!

Καλυτερα παρε μια ειδικη τροφη για γαριδες πχ sera Shrimps Nature,Tropical Shrimp sticks, Tropical Caridina Nano Sticks, Dennerle - https://misirlis-aquarium.gr/4011-4011-trofes_glykoy#/κατασκευαστής-dennerle_shrimp_king

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το πετ σοπ δεν εχει τετοια τροφη,μεχρι να ερθει απο παραγγελια τι αλλο μπορω να τους δωσω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Επειδη το πετ σοπ δεν εχει τετοια τροφη,μεχρι να ερθει απο παραγγελια τι αλλο μπορω να τους δωσω?

Μπορεις να δωσεις βρασμενο (2λεπτα) σπανακι, τσουκνιδα (εχουμε ακομα κατω απο το χιονι). Και τροφη για ψαρια τρωνε. Βασικα τρωνε τα παντα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μπορεις να δωσεις βρασμενο (2λεπτα) σπανακι, τσουκνιδα (εχουμε ακομα κατω απο το χιονι). Και τροφη για ψαρια τρωνε. Βασικα τρωνε τα παντα.

Ευχαριστω!Ποση τροφη απο χρυσα να ριξω?

Έγινε επεξεργασία - NikosPapak13
Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2021 at 10:49 ΠΜ, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Ευχαριστω!Ποση τροφη απο χρυσα να ριξω?

Αν εχεις granules, μην βαζεις πανω απο 1-2 κομματακια (κοκκους).

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβαλα αλλες 6 γαριδες, συνολο 9.(ειχες δικιο,τους αρεσει η παρεα)

αμμωνια και νιτρωδη 0-  νιτρικα καπου προς το 5.

Απο τροφη εριξα μονο μια  νιφαδα(flake) και την προτιμησαν.Γενικοτερα τρεφονται με τις αλγες και τους μικροοργανισμους του ενυδρειου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Σημερα εβαλα αλλες 6 γαριδες, συνολο 9.(ειχες δικιο,τους αρεσει η παρεα)

αμμωνια και νιτρωδη 0-  νιτρικα καπου προς το 5.

Απο τροφη εριξα μονο μια  νιφαδα(flake) και την προτιμησαν.Γενικοτερα τρεφονται με τις αλγες και τους μικροοργανισμους του ενυδρειου.

Οταν θα γινουν πολλες, θα πρεπει να ταιζεις, δεν θα τις φτανουν αυτα, που υπαρχουν στο ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα, οι γαριδουλες red cherry εχουν γινει παρα πολλες και πλεον αυτο το ενυδρειο μου δινει μια ευχαριστηση?

ΑΛΛΑ, δεν θελω να σταματησω εδω κι ετσι αυριο μου ερχονται γαριδουλες αμανο και το σημαντικοτερο ειναι οτι θελω να δοκιμασω αναπαραγωγη

τωρα που ερχεται πασχα κι θα εχω πολυ χρονο.

Τι θα χρειαστω για την αναπαραγωγη?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι πιο καλοφτιαγμένο και ενημερωτικό έχω δει για γαρίδες τους τελευταίους μήνες. Σου κρατά το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο των 23 λεπτών.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...