Jump to content

Ξέρει κάποιος τι είναι αυτό;


g tsapakis

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω ένα μικρό ενυδρείο 52 λίτρα και φιλοξενώ δύο χρυσόψαρα εδώ και ένα μήνα. Ξαφνικά εμφανίστηκε στο ενυδρείο κάτι που δεν μπορώ να το περιγράψω. Φαίνεται να κινητε ανάλογα με την ροή του φίλτρου. Ενω τα ψάρια είναι κοντά κοντά σχεδόν ακίνητα προς τον βυθό μακρυά από αυτό. Ξέρει κανείς τι είναι; Φαίνεται σανωοργαμισμος

IMG_20210115_160837.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι κακάκια χρυσόψαρου μου θυμίσει στα οποία είναι εγκλωβισμένο και οξυγόνο. Θέλω όμως να δω καλύτερα τα ψάρια σου. Κάνε μια περιγραφή του εξοπλισμού του ενυδρείου σου, κάνεις τεστ παραμέτρων? Πόσο νερό αλλάζεις και κάθε πότε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το νερό το άλλαξα εχθές. Το αδειάζω μέχρι το σημείο που ίσα ίσα κολυμπούν τα ψάρια κατο γεμίζω και βάζω υγρό για το χλώριο. Το ενυδρείο διαθέτει θερμοστάτη και φίλτρο. Τελικά μάλλον έχεις δίκιο γιατί η γυναίκα μου ελεγε ότι μάλλον τους έδωσε πολύ τροφή σήμερα και 'αδειάζουν' συνέχεια. 

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Δεν μου είπες όμως κάθε πότε αλλάζεις το νερό. Σε ρωτάω γιατί είναι σημαντικό. Πόσες φορές τη μέρα επίσης ταιζεις?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο αλλαγή νερού μια φορά την εβδομάδα και φαγητό μια φορά την ημέρα. Τα ταΐζω νιφάδες μια τσιμπια με τα τρία δάκτυλα 

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι όσο είναι σε αυτό το ενυδρείο τα ψάρια θα χρειάζεται να αλλάζεις το 40 τις εκατό κάθε τρεις μέρες και αν μεγαλώσουν τα ψάρια σου κάθε μέρα. Να ξέρεις ότι φτάνουν μέχρι 35 εκατοστά και όταν φτάσουν στο πλήρες μέγεθος τους χρειάζονται 70 λίτρα έκαστο

Link to comment
Share on other sites

Δια άσε και αυτό για να καταλάβεις

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω επίσης ότι καλο θα ήταν να ταίζεις κρατώντας λίγο τα φυλαράκια με τα δαχτυλά σου μέσα στο νερό, ώστε να μουλιάζουν λίγο και να μην τρώνε από την επιφάνεια για την αποφυγή κατάποσης αέρα και κατ επέκταση προβλημάτων με τη νυκτική τους κύστη:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...