Jump to content

Πρόβλημα αμμωνιας


Recommended Posts

Καλησπερα διάβασα παρα πολλα άρθρα λογικά το προβλημα με το θολό νερό στο ενυδρείο οφείλετε η' στο ότι καθαρίζω την αντλία με καθαρό νερό βρυσης η' στο ότι δε βάζω κάποιο φάρμακο για την αμμωνία που πιθανον έχει αν δεν μπορείτε να με βοηθήσετε διαγράψτε με από την ομάδα πραγματικα τα έχω παιξει που δε μπορω να βοηθησω τη χελώνα μου IMG_20210111_182449.thumb.jpg.40a57dd92c5cc07d007259babd083e51.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Georgia Terzaki έγραψε:

Καλησπερα διάβασα παρα πολλα άρθρα λογικά το προβλημα με το θολό νερό στο ενυδρείο οφείλετε η' στο ότι καθαρίζω την αντλία με καθαρό νερό βρυσης η' στο ότι δε βάζω κάποιο φάρμακο για την αμμωνία που πιθανον έχει αν δεν μπορείτε να με βοηθήσετε διαγράψτε με από την ομάδα πραγματικα τα έχω παιξει που δε μπορω να βοηθησω τη χελώνα μου IMG_20210111_182449.thumb.jpg.40a57dd92c5cc07d007259babd083e51.jpg

Καλησπέρα Γεωργία.

Εγώ θέλω να σε βοηθήσω , εσύ ειναι το θέμα αν θέλεις την βοήθεια μας. 

Ειμαι διατεθημένος να πάμε βημα βήμα απο την αρχή.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Απο που τετοιες πληροφοριες; Σγκεκριμενα; Δωσε λινκ.

 η αμμωνια βλαπτει τα ψαρια (γιατι εχουν βραγχια), για να φτασεις σε τετοια επιπεδα αμμωνιας, για να βλαπτει την χελωνα σου ειναι σχεδον αδυνατον(αφου κάνεις αλλαγες νερου).

Ναι , οι χελωνες πινουν νερο και δεν ειναι καλο νε εχεις αμμωνια, αλλά για να παθει κατι πρεπει να υπαρχουν μεγαλες τιμες αμμωνιας στο ενυδρειο για πολυ καιρο.

Εχεις μετρησει την αμμωνια;  Πόσο εχεις;

Αν σε πειραζει η θολουρα - άλλο θεμα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα Γεωργία.

Εγώ θέλω να σε βοηθήσω , εσύ ειναι το θέμα αν θέλεις την βοήθεια μας. 

Ειμαι διατεθημένος να πάμε βημα βήμα απο την αρχή.

Φυσικα και θελω δεν μπηκα μεσα στην ομαδα γιανα τσακωνομαι επειδη μου αρεσει απλα δε μπορω να προσαρμοστω καλα στο site με αποτελεσμα να διμιουργω προβλημα και εκνευρισμο σε εσας και εγω να παθαινω πανικο!!

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία ηρέμησε πάρε μια αναπνοή και όλα θα πάνε καλά μετά. Πάμε λοιπόν σιγά σιγά. Έχεις θεμα με θολό νερό στο ενυδρείο σου που φιλοξενεί μια χελώνα. Νερό κάθε πότε αλλάζεις και πόσο? Ποιο φίλτρο έχεις? 

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θα χρειαστείς είναι προσοχή  και πίστη τήρηση των όσω λέμε και σε λίγο χρόνο θα αντιμετωπίσουμε τα πάντα . 

Ερώτηση πρώτη 

Έχεις υγρά τεστ ή στικ για να δούμε την ποιότητα του νερού ;

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Γεωργία ηρέμησε πάρε μια αναπνοή και όλα θα πάνε καλά μετά. Πάμε λοιπόν σιγά σιγά. Έχεις θεμα με θολό νερό στο ενυδρείο σου που φιλοξενεί μια χελώνα. Νερό κάθε πότε αλλάζεις και πόσο? Ποιο φίλτρο έχεις? 

Καθε 15 με λαθος τροπο ξεπλενω την αντλια απο οτι μου ειπε ο κατασκευαστης θα πρεπει να ξεπλενω την ανλια νερου με τα φιλτρα της μεσα στο νερο του ενυδρειου γιατι πλενοντας τα με καθαρο νερο περνω ολα τα βακτηρια που χρειαζεται να υπαρχουν 

Μου ειπε να παρω το bacterial bloom  και να του βαλλω και φτιαξει.το φιλτρο που εχω ειναι το fluval 307 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Γεωργία ηρέμησε πάρε μια αναπνοή και όλα θα πάνε καλά μετά. Πάμε λοιπόν σιγά σιγά. Έχεις θεμα με θολό νερό στο ενυδρείο σου που φιλοξενεί μια χελώνα. Νερό κάθε πότε αλλάζεις και πόσο? Ποιο φίλτρο έχεις? 

 

πριν 6 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Το μόνο που θα χρειαστείς είναι προσοχή  και πίστη τήρηση των όσω λέμε και σε λίγο χρόνο θα αντιμετωπίσουμε τα πάντα . 

Ερώτηση πρώτη 

Έχεις υγρά ή στικ για να δουμε την ποιότητα του νερού ;

Οχι δεν εχω θελετε να μου προτεινετε πως μπορω να αγορασω αυτα τα test και bacterial bloom;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Georgia Terzaki έγραψε:

Καθε 15 με λαθος τροπο ξεπλενω την αντλια απο οτι μου ειπε ο κατασκευαστης θα πρεπει να ξεπλενω την ανλια νερου με τα φιλτρα της μεσα στο νερο του ενυδρειου γιατι πλενοντας τα με καθαρο νερο περνω ολα τα βακτηρια που χρειαζεται να υπαρχουν 

Μου ειπε να παρω το bacterial bloom  και να του βαλλω και φτιαξει.το φιλτρο που εχω ειναι το fluval 307 

Αυτό το ξεχνάς . Βγαλε και δείξε μας μια φωτογραφία το φιλτρο σου. Αυτο που λες αντλία

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Αυτό το ξεχνάς . Βγαλε και δείξε μας μια φωτογραφία το φιλτρο σου. Αυτο που λες αντλία

 

IMG_20210116_192032.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχει ο Μαρίνος. Όσον αφορά τα τεστ προτείνω να πάρεις αυτά 

 

https://www.abyssos.gr/exoplismos-enydreiou/test-nerou-enudreion/a.p.-ammonia-nh4-clone/

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία εννοείς ότι τα σφουγγάρια του φίλτρου πλένεις με νερό βρύσης? Η τα κεραμικά υλικά;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Γεωργία εννοείς ότι τα σφουγγάρια του φίλτρου πλένεις με νερό βρύσης? Η τα κεραμικά υλικά;

Τα υλικά και τα σφουγγαρακια μια φορά αυτά τα επλυνα τα επλυνα με νερό βρύσης!! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Δίκιο έχει ο Μαρίνος. Όσον αφορά τα τεστ προτείνω να πάρεις αυτά 

 

https://www.abyssos.gr/exoplismos-enydreiou/test-nerou-enudreion/a.p.-ammonia-nh4-clone/

 

 

Αυτά γράφει πως είναι εξαντλημενα 

Link to comment
Share on other sites

Οκ να ξέρεις τα σφουγγάρια ενοντσο και με νερό βρύσης. Τα υλικά όμως μόνο με νερό ενυδρείου. Αλλαγές νερού κάθε πότε κάνεις και σε τι ποσοστό? Η χελώνα ? σου τι συμπεριφορά έχει από τότε που ξεκίνησε η θολούρα? Φαίνεται οκ? Όσον αφορά τα τεστ θα τα φέρει πάλι σύντομα σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Georgia Terzaki έγραψε:

 

IMG_20210116_192032.jpg

Ωραία . Οπως το βλέπεις μέχρι να τελειώσουμε δεν θα το ξαναπειράξεις αυτό . 

Αν μπορείς να πάρεις τα τεστ που σου έδειξε ο @killerknight ua ;htan καλό περισσότερο για να μετρήσουμε την αμμωνία .

Και πάμε τώρα bacterial bloom λέγετε η κατάσταση που κάνει το νερο του ενυδρείου σου θόλο , 

Τι θα κάνεις τώρα για να το ξεθολώσεις ; Πολύ απλά σχεδόν τίποτα . Θα κάνεις μια άλλαγη νερού περίπου 20% και θα ταίζεις την χελώνα όσο ποιο λίγο γίνετε .

Αν δεν πειράξεις το φίλτρο και μειώσεις το υαίσμα στο σημείο που η χελόνα να μην λιμοκτονεί η θολούρα θα φύγει. 

Και το ξαναλέω και ας γίνω κουραστικός . Δεν πειράζεις το φίλτρο . 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Οκ να ξέρεις τα σφουγγάρια ενοντσο και με νερό βρύσης. Τα υλικά όμως μόνο με νερό ενυδρείου. Αλλαγές νερού κάθε πότε κάνεις και σε τι ποσοστό? Η χελώνα ? σου τι συμπεριφορά έχει από τότε που ξεκίνησε η θολούρα? Φαίνεται οκ? Όσον αφορά τα τεστ θα τα φέρει πάλι σύντομα σίγουρα

Αν εξαιρέσεις ότι δεν αντέχω εγώ να βλέπω το ενυδρείο θολό και να σκεφτομαι ότι έχω να την ταισω 2 μέρες η χελώνα είναι μια χαρά έχει ανέβει εξέδρα χαζευει εμάς και μπαίνει και κολυμπάει γενικά είναι καλα

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία αν δεν με κατάλαβες αυτό που σου λέω είναι ότι δεν θα ξανά καθαρίσεις τίποτα μέχρι να σου το πω εγώ. Δεν ακουμπάς τίποτα . 

Μόνο ελάχιστο ταισμα στην χελώνα για να μην πεθάνει απο την πείνα . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Georgia Terzaki έγραψε:

Ωραία δεν είχα σκοπό έτσι και αλλιως να το πειραξω μέχρι να βρω και να έρθει και το bacterial bloom

Γεωργία bacterial bloom λέμε την αίτια που προκαλεί την θολούρα . Δεν είναι κάποιο προιον .

Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται Γεωργία περισσότερο έχεις αγχωθει παρά υπάρχει μεγάλο θέμα. Θέλει λίγο έως πολύ υπομονή μέχρι να υποχωρήσει. Ο Μαρίνος έχει δίκιο σε αυτό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  Ξανά ρώτησα και μου είπαν για 4 μέρες να βάλω βακτήρια και να μη ταισω τη χελώνα ακόμα και όταν θα αλλάζω το νερό να πλενω το φίλτρο με το ήδη υπάρχων νερό του ενυδρειου θα παρω και τα τεστ που μου είπατε 

Link to comment
Share on other sites

Σε ρώτησα αν θέλεις να σε βοηθήσω και μου είπες ναι.

Δεν με νοιάζει τι σου είπαν οι άλλοι . 

Αν με ακούσεις θα το ξεπεράσεις με την θολούρα θα στρώσουμε και το φίλτρο και θα είσαι και εσύ και η χελωνίτσα σου ευχαριστημένες .

Ούτε βακτήρια ούτε τίποτα . Δεν ζητάω πολλά , να μην κάνεις απολύτως τίποτα σου ζητώ .

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...