Jump to content

Video με ΚΟΙ απο φάρμες της Ιαπωνίας


marinos

Recommended Posts

Καλημέρα .

 

  • Like 3
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές έχω δει αυτό το ντοκιμαντέρ δεν ξέρω.......?. Πολύ μπροστά ο τύπος και βγάζει πλέον και φράγκα από το κανάλι του

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σιγά τα views. Το video μου "KOI Pond construction (3.000 lt)" έχει 1 εκατομύριο περισσοτερα views ? ?


Πέρα απο την πλάκα πολύ καλό ντοκιμαντερ

Link to comment
Share on other sites

Οχαχαχα κάψιμο.....?

Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος είναι πολύ καλός και πολύ μπροστά. Απλά έχει επενδύσει σε αυτό που αγαπάει και τον ανταμείβει. Να γνωρίζετε έχει και κατάστημα που πουλάει Koi αλλά δυστυχώς δεν στέλνει Ελλάδα. Γράψτε στο Facebook Martins Koi Shop και θα το βρείτε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος kohaku έγραψε:

Κάποιοι ειναι καθηγητές και καποιοι απλα το παίζουν καθηγητές

Φίλε μου αυτό στη χώρα μας και όχι μόνο ισχύει για όλους του τομείς στη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

'Οποιος ενδιαφέρεται να κάνει τεχνητό breeding στην διάθεση του αν και είμαι υπέρ της φυσικής αναπαραγωγής διότι έχω δει ότι βγαίνουν δυνατότερα μωρά και το culling γίνεται από την ίδια την φύση που είναι σοφότερη όλων. Υπάρχουν χομπίστες στην Ελλάδα που είναι πολύ advanced αλλά δεν γνωρίζουν τα forum και το πληκτρολόγιο και έχουμε να μάθουμε πολλά από αυτούς αρκεί να τους δοθεί βήμα.

Έγινε επεξεργασία - DrKOI
Link to comment
Share on other sites

Όχι διότι βοήθησα κάποιους φίλους να το κάνουν και δεν είχαμε βοηθό για να βιντεοσκοπήσει. Άλλωστε άγχος μας ήταν να πάνε όλα καλά και να μην ταλαιπωρήσουμε τα ψάρια. Δεν μας ενδιέφερε να το ανεβάσουμε στο Youtube. Προσωπικά προτιμώ την φυσική αναπαραγωγή και ας βγουν λιγότερα ψάρια. Όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να τον βοηθήσω μόνο δια ζώσης. Βιντεοσκοπημένο έχω το δικό μου φυσικό breeding αλλά και φωτογραφίες από αυτό στην σελίδα μου της KOIHELLAS στο Facebook αν ανατρέξεις στο μήνα Μάιο.

Πάντως σαν διαδικασία δεν είναι και πολύ δύσκολη εφόσον έχει γίνει αναισθησία τα αυγά φεύγουν από μόνα τους. Όλα είναι θέμα timing και να βρεις την κατάλληλη εποχή. Υπάρχουν και βίντεο πως το κάνουν οι Ιάπωνες αν θες στο Youtube.

Η μοναδική προσπάθεια που έκανα ήταν για την εμπειρία και δεν διατίθεμαι να ξανακάνω διότι όσο καλή και να είναι η γέννα και όσο όμορφα μωρά και να γεννηθούν,  κανείς δεν είναι πιο έμπειρος από τους Ιάπωνες στο culling και για αυτό δεν πρόκειται να ασχοληθώ με την αναπαραγωγή. Θα προτιμήσω να εισάγω πραγματικά ιαπωνικά koi και να δώσω στον κόσμο κάτι που το έχουν προσέξει οι ειδικοί στο είδος.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - DrKOI
Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2021 at 10:22 ΠΜ, το μέλος DrKOI έγραψε:

 Υπάρχουν χομπίστες στην Ελλάδα που είναι πολύ advanced αλλά δεν γνωρίζουν τα forum και το πληκτρολόγιο και έχουμε να μάθουμε πολλά από αυτούς αρκεί να τους δοθεί βήμα.

Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί που να μην μπορούν ούτε τα βασικά σε έναν PC, αλλά και όσοι υπάρχουν αν θέλουν να μεταδώσουν  γνώσεις θα βοούν τον τρόπο, είτε απο φίλο είτε απο συγγενικό πρόσωπο είτε μέσα απο την οικογένεια. Απλά δεν θέλουν, αρέσκονται να ξέρουν μόνο αυτοί και κανείς άλλος.

 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Χρήστος said:

Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί που να μην μπορούν ούτε τα βασικά σε έναν PC, αλλά και όσοι υπάρχουν αν θέλουν να μεταδώσουν  γνώσεις θα βοούν τον τρόπο, είτε απο φίλο είτε απο συγγενικό πρόσωπο είτε μέσα απο την οικογένεια. Απλά δεν θέλουν, αρέσκονται να ξέρουν μόνο αυτοί και κανείς άλλος.

 

Και όμως αγαπητέ υπάρχουν και είτε δεν γνωρίζουν είτε δεν έχουν το χρόνο και το κουράγιο να ασχοληθούν. Λόγω επαγγελματικής ενασχόλησης πλέον βλέπω να ξεπηδάνε διαμαντάκια εκεί που δεν το περιμένεις. Υπάρχουν αρκετοί που έχουν λίμνες είτε μικρές είτε μεγάλες τελικά. Και τις καλύτερες που έχω δει τις έχω δει από ανθρώπους που δεν είναι γραμμένοι σε forum και δεν τις δημοσιοποιούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Και δείτε τώρα πως ένα τεράστιο ενυδρείο γίνετε ποιο μικρό και από γυάλα . Το ανησυχητικό  είναι ότι πήρε πολύ περισσότερα like από ότι dislike .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα σχόλια εστιάζουν στο πόσο μικρό είναι το τανκ για τέτοια ψάρια, μετράει περισσότερο από τα likes νομίζω. Μπορεί να είναι και προσωρινή φύλαξη, ποιος ξέρει..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Και οι Κινέζοι έχουν πλέον κάποιες καλές φάρμες με Ιαπωνικά Koi. Αξίζει να την δείτε. Ο ιδιοκτήτης της έχει πάρει αρκετά Grand champion βραβεία στο AJKS και θα συνεχίσει να παίρνει όπως φαίνεται.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ανεβάζω το post αυτό παρόλο που δεν είναι Ιαπωνική φάρμα είναι όμως ένα παραδεισένιο μέρος στην Ελλάδα με αξιόλογα Ιαπωνικά Koi αλλά και Bonsai. Αυτό έρχεται να αναδείξει το προηγούμενο post που είχα κάνει και είχα αναφέρει ότι οι καλύτερες λίμνες απέχουν από τα Forums και τα social media διότι κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν το χρόνο ή την επαφή με την τεχνολογία. 

 

Έγινε επεξεργασία - DrKOI
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Η μεγαλύτερη και ακριβότερη λίμνη με ΚΟΙ στην Αμερική. Φάτε μάτια ψάρια !!!!!!! όσο για το κόστος της, δεν θέλω να το μάθω καν  🤣

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...