Jump to content

Χρυσόψαρο με τι . . . .;


madlef

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Μετά από αποχή 6 χρόνων από τα ενυδρεία μου ζήτησε η κόρη μου μία γυάλα με ένα χρυσόψαρο . . . Επειδή αυτό όμως δεν γίνεται (απλά μία γυάλα) έστησα ένα παλιό ενυδρείο που είχα. Το ενυδρείο τώρα που μιλάμε είναι όπως την φώτο που ανέβασα τώρα. Το "θέμα" μας είναι τι άλλο θα μπορούσαμε να βάλουμε μέσα μιας και δεν θέλουμε να βγάλουμε το black moor (ανωτέρα βία (δλδ η κόρη . .) αλλά και το ενυδρείο είναι μικρό (60 λίτρα ονομαστικά).

Μας ενδιαφέρει οτιδήποτε μπορεί να μπει. Ίσως σαλιγκάρια.. γαρίδες..  άλλο ψαράκι που να ταιριάζει ίσως (εάν μπορούσε να καθαρίζει και το βυθό λίγο ακόμα καλύτερα).

Ευχαριστώ πολύ και χαίρομαι πραγματικά που ξανά μπαίνω στον χορό . . !!

Υ.γ. 2 χρόνια είχα φυτευτό και τα υπόλοιπα 8 είχα reef και μετά αποχή 6 χρόνια άρα καταλαβαίνεται πως ξανά διαβάζω τα πάντα . . . . :)

aqua.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε μου. Μπορείς οριακά να βάλεις ένα ακόμη black moor η οποιοδήποτε άλλο fancy χρυσοψαρο (χοντρουλι δλδ). Επειδή όμως τα λίτρα σου είναι οριακά, στη θέση σου θα έβγαζα αυτό το τόσο μεγάλο ξύλο για να τους αφήσω χώρο κολύμβησης και θα έβαζα ένα μικρότερο. Είναι κοινωνικά ψάρια οπότε πρέπει να έχεις δύο. Επίσης μπορείς να βάλεις εκτός αυτών των δύο και σαλιγκαρια. (προτείνω Ramshorn). Κάποιο άλλο ψάρι όχι ενώ και οι γαρίδες να ξέρεις θα γίνουν μεζές. Επίσης να σου πω να μην έχεις αιχμηρές διακοσμήσεις γιατί είναι ατσουμπαλα και θα τραυματιστουν. Επίσης κάποια στιγμή θα χρειαστείς εξωτερικό φίλτρο. Τέλος πάντα να μουλιαζεις τις τροφές τους ώστε να πηγαίνουν στον πάτο. Δεν κάνει να τρώνε από την επιφάνεια γιατί έχουν θέμα με τη νυκτικη κύστη τους.

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και επειδή πήρα φόρα να σου πω και ένα καλώς ήρθες ξανα στο χώρο μας!!! Α και να ξέρεις αλλαγές νερού κάθε τέσσερις μέρες 30-40 τις εκατό γιατί είναι πολύ ρυπογόνα ψάρια. Και πάντα υγρά τεστ.

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Κι εμείς βάλαμε ξύλο και πέτρα για καλύτερα. Βέβαια είχα σκοπό να βάλω γαρίδες ,τέτρα κτλ αλλά υπολόγισα χωρίς το αφεντικό ( αφεντικό = κόρη . . . . ).

Εκτός άμα βρω κανέναν να το δώσω πιο μετά και βλέπουμε. Άμα πείσουμε την μικρή πρώτα . . :P

Link to comment
Share on other sites

Όπως θες φίλε μου. Εγώ είμαι με την κόρη σου πάντως να ξέρεις (τι γαρίδες και τετρα τώρα....?). Διάβασε και αυτό μια για να μπεις πιο πολύ στο πνεύμα.

 

Λινκ για τον κύκλο του αζώτου εννοείται ότι δε σου στέλνω αφού εισαι παλαιουρας σε αυτά ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Με βλέπω να πάω να πάρω κανένα μεταχειρισμένο ενυδρείο . . Και να βάλω μέσα τον Μαυρούλι ( έτσι τον φωνάζουμε . . .!!) μαζί με άλλο ένα για παρέα . .!!

Το θέμα είναι ότι για δύο από ότι διαβάζω θέλει πάνω από 80  - 100 λίτρα και δεν ξέρω που θα μπει . . . . .

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε. Για δύο fancy όπως σου είπα οριακά κάνουν και τα εξήντα λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό είπα για πάνω από 80 - 100. Εκεί θα μπουν τα χρυσόψαρα μόνο. Λυπάμαι να "χαλάσω" το μικρό τώρα που έχω βάλει υπόστρωμα, φυτά κτλ κτλ αλλά όπως είπαμε και πολύ πιο βασικό από τον πρώτο λόγο δεν χωράνε 2 χρυσόψαρα  . . .

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ωχ δλδ ήδη ξεκινάς να ψάχνεις μεγαλύτερο ενυδρείο? ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνω άλλη μία ερώτηση;

Στο ενυδρείο όπως είναι τώρα (με το black moor και τα ζωντανά φυτά) μπορώ να βάλω κάποιο είδος σαλιγκάρι κι ναι πρέπει να περάσει κάποιος καιρός μιας και το ενυδρείο είναι λιγότερο από 2 μηνών;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς μια χαρά να βάλεις πχ ramshorn

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Μπορώ να βάλω και Zebra Nerite Snail ή Yellow Horn Snail  να φανταστώ;

Επειδή τα ramshorn τα βρίσκω τώρα μόνο σε μαγαζί στην Κρήτη, αντέχουν άμα τα παραγγείλω από εκεί να μου έρθουν ή είναι λάθος;

Ευχαριστώ πολύ killerknight. Όπως βλέπεις κάνω τα πάντα για να μείνω με το Black Moor . . . !! :)

Έγινε επεξεργασία - madlef
Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο σαλιγκάρια που ανέφερες κάνουν μια χαρά με τα Black Moor. Επιβεβαιωμένο για καιρό από εμένα. Δύο λεπτομέρειες μόνο για το κάθε σαλιγκάρι ξεχωριστά ώστε να αποφασίσεις σε ποιο θα καταλήξεις.

Με το Nerite δεν θα έχεις γέννες και υπερπλυθισμό στο ενυδρείο σου με τον καιρό. Πιθανότατα θα έχεις όμως αυγά (κατάλευκα σε μέγεθος μύτης καρφίτσας ) που θα πρέπει να ξύνεις από τα τζάμια σου αν σε ενοχλούν οπτικά, το χειρότερο είναι ότι θα τα εναποθέτει και σε σημεία που θα φεύγουν πιο δύσκολα. Σε ξύλα, πέτρες, φίλτρα, θερμόμετρα, όπου βρει. Και όχι, δεν θα εκκολαφθούν στο γλυκό νερό και δεν θα φεύγουν από τα σημεία αν δεν θα αφαιρέσεις ο ίδιος, όσος καιρός κι αν περάσει.. ο λόγος που χαρισα τα δύο Nerite που είχα ήταν αυτός. Τρομερή δουλειά κατά της άλγης πάντως.

Τα Ramshorn έχουν το άλλο "κακό". Δεν εναποθέτουν αυγά, γεννάνε όμως νέα σαλιγκάρια. Και ένα Ramshorn να βάλεις, αυτό σαν ερμαφρόδιτο που είναι θα τον βρει τον τρόπο του να αφήσει απογόνους. Και οι απόγονοι θα κάνουν το ίδιο όταν μεγαλώσουν και ούτω καθεξής. Με τον καιρό θα μαζευτούν πολλά και φίλους να έχεις να χαρίζεις. Δεν γίνεται από τη μια στιγμή στην άλλη αυτό που περιγράφω αλλά κάποια στιγμή θα έρθει.
Για να σου δώσω μια εικόνα, το καλοκαίρι ανακάλυψα ένα Ramshorn που μπήκε λαθρεπιβάτης από κάποιο φυτό μάλλον στο ενυδρείο μου. Μέσα σε μερικούς μήνες, κάπου στα τέλη Σεπτέμβρη δηλαδή το 1 έγινε 3.
Ξαφνικά μέσα στις γιορτές άρχισα να βρίσκω 3-4 νέα μικρά, όσο μεγάλωναν όμως άρχισα να διαπιστώνω ότι είναι περισσότερα τελικά, 6-7 υπολογίζω σήμερα συν 3 τα μεγάλα πιάσαμε τα 10. Δεν θέλω να σκεφτώ τι θα γίνει σε κάνα 3μηνο 4μηνο που θα μεγαλώσουν κι αυτά τα μικρά.. Δεν με ενοχλούν οπτικά, αντιθέτως είναι πολύ όμορφα σαλιγκαράκια και κάνουν επίσης πολύ καλή δουλειά στο ενυδρείο μου και αυτά. Απλά δεν ξέρω που θα τα δώσω όταν χρειαστεί, αν τα υποδεχτεί το petshop που ψωνίζω όλα καλά. Αν όχι, πραγματικά τρέμω στην ιδέα. Δεν τα σκοτώνω με την καμία όμως. Φυσικά δεν θέλω κι ένα ενυδρείο γεμάτο σαλιγκάρια, σωστά;

Άσχετο αλλά προσφάτως χάρισα τα δύο υπέροχα Black moor που είχα γιατί μεγάλωσαν αρκετά για το 125αρι που έχω, έτσι αισθάνθηκα εγώ δηλαδή.
Τα έδωσα με χαρά σε φίλο με 400αρι επίσης fancy-χρυσοψαράδικο ενυδρείο. Αντικατέστησα την ψαροσύνθεσή μου με Tiger barbs και μερικά Corydoras, όλα αυτά εξακολουθούν να συνυπάρχουν πολύ αρμονικά με τα Ramshorn μέσα στο ενυδρείο μου. default_smile.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, μπορείς να βάλεις και Apple snails..τα έχω βάλει στα χρυσόψαρά μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Αυτή την στιγμή Ramshorn βρίσκω μόνο εκτός Αττικής και δεν ξέρω άμα επιβιώνουν με αποστολή κούριερ γι αυτό το αποφεύγω...

Τα apple snails ξέρω ότι τρώνε τα φυτά . .

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος madlef έγραψε:

Καλημέρα σε όλη την παρέα.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Αυτή την στιγμή Ramshorn βρίσκω μόνο εκτός Αττικής και δεν ξέρω άμα επιβιώνουν με αποστολή κούριερ γι αυτό το αποφεύγω...

Τα apple snails ξέρω ότι τρώνε τα φυτά . .

Τρώνε τα φυτά όταν δεν τα ταίζεις , μέρα παρά μέρα ένα κολοκυθάκι & εναλάξ ένα veggie smoothie gel  

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Δεν το γνώριζα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...