Jump to content

επέστρεψε το κυανοβακτήριο ??!! ??


Georgis

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα !

Χθές παρατήρησα αυτή τη σαχλαμάρα ! και κάπως έτσι είχε ξεκινήσει και την τελευταία φορά  και το αντιμετώπισα με μια εβδομάδα συσκότιση  και σας ερωτώ επέστρεψε ο κυανοβακτήριος ? Να πάρω μισό κιλό ερυθρομυκίνη να του τη σκάσω !? ?

 

Αλλαγές νερού κάθε βδομάδα 20%-30% 

Λύπανση:  Δευτέρα 5ml Flourish , NO3 10ppm , PO4 1ppm ,

                  Τρίτη 15ml trace , 2ml iron

                  Τετάρτη κάλιο 10ml (γύρο στα 10ppm)

                  κάθε μέρα πριν ανάψουν τα φώτα 5ml excel  

Φωτοπερίοδος 7ώρες

 

Φίλτρανση biomaster 350 & ένα wave maker 2000l/h που ανοιγοκλείνει μες την μέρα  

 

Σχετικά με αυτό το πόστ περίμενα να καθαρίσει να ξεμπερδέψω εντελώς απο κάποιες καφέ (ελάχιστες) άλγες για να βάλω μπροστά το CO2 - φώτα , 

Μετα Κυανοβακτήριο εποχή , Juwel rio 240 

 

Ευχαριστώ

cyano.jpg

cyano2.jpg

Έγινε επεξεργασία - Georgis
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο, δεν βλεπω καθολου κυανο.... Δεν υπαρχει... :huh:

Πού εχεις;

 

Link to comment
Share on other sites

Screenshot_1.thumb.jpg.3635879c9a54ab49f78ca006f8650ca0.jpg

οχι ??

Link to comment
Share on other sites

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κυανο.  Μοιαζει πιο πολυ με green spot  kai diatoms σαν να εχει λιγο.

Το κυανο ειναι σαν μυξα.https://www.aquasabi.com/aquascaping-wiki_algae_bga-blue-green-algae

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε CO2 και λιγο παραπανω φως.

πριν 10 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

wave maker 2000l/h

Στο φυτεμενο (γνωμη μου) μονο ζημια κανει (αν κάνει μεγαλη αναταραξη της επιφανειας.)

Προσωπικα θα επαιρνα πιο δυνατο φιλτρο. 1100λ/ωρα μεγιστη ροη δεν ξερω τι σημαινει.... μετρανε με υλικα; χωρις υλικα; Αν βγαζει τόσο με υλικα, τότε καλα ειναι.

Το φιλτρο πρεπει να κρατας καθαρο - βαμβακι αλλαζεις καθε 1-2 εβδομαδες το πολυ,  μην κανεις μεταφυτεψεις και μην βαζεις σκουπα.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Βαλε CO2 και λιγο παραπανω φως.

Στο φυτεμενο (γνωμη μου) μονο ζημια κανει (αν κάνει μεγαλη αναταραξη της επιφανειας.)

Προσωπικα θα επαιρνα πιο δυνατο φιλτρο. 1100λ/ωρα μεγιστη ροη δεν ξερω τι σημαινει.... μετρανε με υλικα; χωρις υλικα; Αν βγαζει τόσο με υλικα, τότε καλα ειναι.

Το φιλτρο πρεπει να κρατας καθαρο - βαμβακι αλλαζεις καθε 1-2 εβδομαδες το πολυ,  μην κανεις μεταφυτεψεις και μην βαζεις σκουπα.

 

 

υπολογίζω να έχω το co2 στα μέσα της άλλης βδομάδας και τα φώτα εώς τέλος του μήνα, 

το wave maker είναι nano και δεν κάνει χάμο , ούτε χτυπάει επιφάνεια λιγο ρεύμα μόνο για να είναι σε φόρμα οι αρλεκίνοι . (121cm πλάτος)

θα κάνω μια ψάχτικη μπας και βρω τα πραγματικά του λίτρα/ωρα .

Το φίλτρο το έχω στην πένα ,  2 φόρες τη βδομάδα καθαρίζω το προ φίλτρο μιας και είναι εύκολο και floss συνήθως 1φ μήνα .

Θα ακολουθήσω τις συμβούλες σου σχετικά με την ρουτίνα του φίλτρου μιας και τα άλλα τα έχουμε πει στο άλλο ποστ και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα , ίσως καθύστερησω την εγκατάσταση co2/φώτα (αυτά είναι τα δύσκολα, να τα έχεις και να μην τα βάζεις :hehe:) μπας και βρώ την αίτια  δλδ αν είναι η ρουτίνα μου(σχετικα με το floss)  ή ο εξοπλισμος.

Ευχαριστώ πολύ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Βαλε CO2 και λιγο παραπανω φως.

Στο φυτεμενο (γνωμη μου) μονο ζημια κανει (αν κάνει μεγαλη αναταραξη της επιφανειας.)

Προσωπικα θα επαιρνα πιο δυνατο φιλτρο. 1100λ/ωρα μεγιστη ροη δεν ξερω τι σημαινει.... μετρανε με υλικα; χωρις υλικα; Αν βγαζει τόσο με υλικα, τότε καλα ειναι.

Το φιλτρο πρεπει να κρατας καθαρο - βαμβακι αλλαζεις καθε 1-2 εβδομαδες το πολυ,  μην κανεις μεταφυτεψεις και μην βαζεις σκουπα.

 

Σχετικά με την αναταραξη της επιφάνειας να σου πω την αλήθεια και εγώ το ίδιο πίστευα αλλά τελικά ανακάλυψα ότι όσο είχα πολλή καλή αναταραξη τόσο περισσότερο co2 μπορούσα να βάζω.  Ήθελε προσοχή βέβαια και μετρούσα και επίπεδα οξυγόνου γιατί έφευγα πάνω από 30 ppm.

Έτρεχα έτσι μήνες αλλά δεν το συνιστώ σε κανέναν μα κανέναν γιατί το λάθος δεν είναι μακριά. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

υπολογίζω να έχω το co2 στα μέσα της άλλης βδομάδας και τα φώτα εώς τέλος του μήνα, 

Θα δεις μεγαλη διαφορά με CO2!

Εγω στο γαριδαδικο κραταω φυτα και μέτριας δυσκολιας χωρις CO2 και φαινονται μια χαρα, μονο και μονο γαιτι εχω Ph=6.8 ,  ΚΗ=0 και GH=5-6,

Στο φυτεμενο το ΡΗ παιζει μεγαλο ρολο.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...