Jump to content

Δίσκοι και πλακόστομοι


Recommended Posts

Όπως μπορείτε να δείτε και από το προφίλ μου έχω ένα ενυδρείο με δίσκους 200 λίτρων και τα πάω αρκετά καλά μετά από αρκετές προσπάθειες. Ήθελα να ρωτήσω τους έμπειρους του είδους (από τους οποίους έχω μάθει πολλά διαβάζοντας σχεδόν όλα τα post :thumbdown: ) είναι καλή κίνηση να βάλω πλακόστομους;

Link to comment
Share on other sites

...είναι καλή κίνηση να βάλω πλακόστομους;

Δεν νομίζω να μπορεί να σου απαντήσει κανείς, γιατί δεν ξέρω να υπάρχουν τέτοια ψάρια...

Πλεκόστομους, ίσως... :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα ,καλυτερα οχι.

εκτος του οτι γινονται μεγαλοι,βγαζουν και αρκετα''αποβλητα'' που ειναι ανεπιοθυμητα σε δισκοενυδρεια...

μπορεις να ψαχτεις με μικροτερα ειδη,οπως πχ οτοκυκλους η σαε....

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να μπορεί να σου απαντήσει κανείς, γιατί δεν ξέρω να υπάρχουν τέτοια ψάρια...

Πλεκόστομους, ίσως... :thumbdown:

Ευχαριστώ τον φίλο filoxeno για την διόρθωση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις ancistrus και άλλα πολλά είδη της οικογένειας των λορικαριίδων...

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα που είχα δίσκους και τώρα που έχω σκαλαρια δεν είχα κανένα πρόβλημα με τους ancistrus sp.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αλέξανδρε είναι πραγματικά στο χέρι σου. Αν ψάξεις υπάρχει πληθώρα πλεκόστομων που μπορούν να μπούν σε ενυδρείο με τις παραμέτρους του νερού ίδιες με αυτές των δίσκων και να παραμένουν σχετικά μικρού μεγέθους. Πχ. έχω 2 χρόνια τώρα έναν L204 και περίπου 6 μήνες εναν .... Snowball και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Ψάξε στο www.planetcatfish.com που υπάρχει άλλωστε και στην αρχική σελίδα του ΑΖ όλο κα ι κάτι θα βρείς. Μερικοί βέβαια αναφέρουν ότι οι πλέκο κάτω απο συνθήκες πείνας μπορεί να "επιτεθούν" στους δίσκους μιάς και τους αρέσει το εξωτερικό "ζελέ" που περιβάλλει το σώμα των δίσκων. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου ενυδρείο έχω έαν penaque (με ρήγες) ο οποίος δεν μεγαλώνει πανω απο 15cm.

Με τους δίσκους δεν ασχολείται καθόλου ακόμα και όταν βρίσκεται σε απόσταση επαφής.

Τα ξύλα είναι πεντακάθαρα καθότι του αρέσει να τρώει την άλγη και μέρος της επιφάνειας του ξύλου.

Την ημέρα είναι κρυμένος κάτω από ένα ξύλο Jati. Τρώει ταμπλέτες της sera με ιτιά (το βράδυ).

Είναι ψάρι ακριβό και πολύ όμορφο.

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Όπως μπορείτε να δείτε και από το προφίλ μου έχω ένα ενυδρείο με δίσκους 200 λίτρων και τα πάω αρκετά καλά μετά από αρκετές προσπάθειες. Ήθελα να ρωτήσω τους έμπειρους του είδους (από τους οποίους έχω μάθει πολλά διαβάζοντας σχεδόν όλα τα post :thumbdown: ) είναι καλή κίνηση να βάλω πλακόστομους;

απο προσωπικη εμπειρια πολλων ετων του πατερα μου κυριως παρατηρησε σε μερικους πλεκο που ειχε σε διαφορα ενυδρεια οτι 2 απο αυτους(ισως να αποτελουν εξαιρεση,απλα το αναφερω σαν προσωπικη εμπειρια και για να φυλαγομαστε) οταν μεγαλωσαν αρκετα(6++ετων)ειχαν την ταση να επιτιθοντε στα μεγαλυτερα ψαρια και να βεντουζαρουν πανω τους!!!εγω πριν 5 χρονια ειχα 1 καφε πλεκο ο οποιος οταν μεγαλωσε αποθουσε τα ψαρια απο την βυθιζομενη τροφη και αναγκαστικα τον εδωσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλας για τους κλασσικους πλεκοστομους καλο θα ηταν να μην το επιχειρησεις.Απο εκει και περα ειτε με καποιους ancistrus ειτε με καποιο αλλο ψαρι της οικογενειας των λορικαριδων(οπως αλλωστε προειπε και ο istellas!) δεν θα εχεις κανενα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου δώσατε, θα ψάξω και θα δω τι μπορώ να βρω στην εδώ αγορά και θα πράξω ανάλογα. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις ancistrus και άλλα πολλά είδη της οικογένειας των λορικαριίδων...

μπορουμε να δουμε καποιες φωτο τετοιων ψαριων?

γιατι και εγω στο δισκοενυδρειο εχω πλέκο αν ειναι να τον βγαλω.βεβαια δεν ειδα (ακομα) κατι υποπτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...