Jump to content

Απτεζιες


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι διανύοντας τον 6-7 μήνα στο θαλασινο μου ενυδρείο  Rio 180 έχω καμιά 20 απτεζιες που με παιδευουν έχω βάλει 3 γαριδες  wondermany (ελπίζω  να το γράφω καλα) τίποτα..κάτι ξύδια   τίποτα...παρακαλώ την βοηθεια σας

Δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω άλλο ψάρι έχω 2  cloun 2 tank 1 mandarino 1 gobi  και άλλο ένα (εχει κολλήσει το μυαλό μου )

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Αλεξης Χετζακης έγραψε:

Καλησπέρα και πάλι διανύοντας τον 6-7 μήνα στο θαλασινο μου ενυδρείο  Rio 180 έχω καμιά 20 απτεζιες που με παιδευουν έχω βάλει 3 γαριδες  wondermany (ελπίζω  να το γράφω καλα) τίποτα..κάτι ξύδια   τίποτα...παρακαλώ την βοηθεια σας

Δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω άλλο ψάρι έχω 2  cloun 2 tank 1 mandarino 1 gobi  και άλλο ένα (εχει κολλήσει το μυαλό μου )

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα filefish που έγραψε και ο Νίκος, μπορείς να δοκιμάσεις και κάποιο από τα πραγματικά πανέμορφα πεταλουδόψαρο όπως Chaetodon lunula, Chaetodon auriga ή Chaetodon kleini που κάνουν πραγματικά καλή δουλειά. ΠΡΟΣΟΧΗ όμως: Όταν τελειώσουν με τις aiptasia θα στραφούν σε άλλα κοράλλια! Συνήθως δεν πειράζουν sps ή leather αλλά θα αφανίσουν lps και άλλους μικρούς πολύποδες τύπου zoanthus, star polyps κ.α.

3butter.jpg

Έγινε επεξεργασία - timor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τις γαρίδες ποσο καιρό τις έχεις? 

Εγω όσες φορες εχω βάλει, μου έχουν κάνει δουλειά αλλά αργούν πάρα πολυ. Δηλαδη μια γαρίδα στα 180 λτ κυβος , για να δω διαφορά πρεπει να περάσει τουλάχιστον 3 μηνο. Και οταν λεω διαφορά δεν εννοω να εχουν φύγει ολες οι απταίσιες. Αλλά σε μερικά σημεια. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω με τις γαριδες να δω πως θα πάει και θα βάλω μια πεταλούδα ή ένα filifish   αργότερα, γιατί έχω πολλά ψάρια και φοβάμαι μήπως δημιουργήσω αλλα προβλήματα

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια..καλη συνέχεια, θα ενημερώσω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μένα το καλύτερο αν γίνεται βέβαια είναι να κοπεί το κομματάκι βράχου που είναι πάνω η aptaisia προσεκτικά χωρίς να πειραχτει αυτή, διαφορετικά αν στρεσαριστει θα αφήσει σπόρους και θα βγουν πολλες

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2021 at 10:32 ΠΜ, το μέλος timor έγραψε:

Εκτός από τα filefish που έγραψε και ο Νίκος, μπορείς να δοκιμάσεις και κάποιο από τα πραγματικά πανέμορφα πεταλουδόψαρο όπως Chaetodon lunula, Chaetodon auriga ή Chaetodon kleini που κάνουν πραγματικά καλή δουλειά. ΠΡΟΣΟΧΗ όμως: Όταν τελειώσουν με τις aiptasia θα στραφούν σε άλλα κοράλλια! Συνήθως δεν πειράζουν sps ή leather αλλά θα αφανίσουν lps και άλλους μικρούς πολύποδες τύπου zoanthus, star polyps κ.α.

3butter.jpg

Δεν είναι σίγουρο ότι θα τελειώσουν με τις απταιζιες και μετά θα πάνε στα κοράλλια, μπορει να γίνει και το αντίστροφο. Μπορεί επίσης να τρώει μόνο κοράλλια.  Γενικά είναι μια μέθοδος που ο κάθε ιδιοκτήτης πρέπει να ξέρει και τα πολλά ρίσκα που παίρνει. Επειδή το ενυδρείο είναι μικρό δες για Bergia. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ξεκίνησαν να κάνουν δουλειά οι γαρίδες σημαντική βελτίωση...

Ρε παιδεία περνάς το ενα δεν προλαβαίνεις να πεις ησύχασα λίγο σου βγαίνει το άλλο 

Κάτι δεν πάει καλά με τα κοραλια μου...

 

Link to comment
Share on other sites

Αλατοτητα 1025

Θερμοκρασία 26,5

Αμμωνία 0

Νο3 30

Νο2 0

Po4  0.135

Ph 7.8

Kh 9.3

Calcium 425

Magnesium 1275

 

16115105418213197961107837438763.jpg

16115107063847175374875347635500.jpg

16115107308734852064278472244967.jpg

16115107529438825860645442584694.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στις 3 πρώτες φώτος τα κοράλλια δεν ειναι και απο τα ποιό εύκολα. Κάποτε που ειχα και εγω μου απεβίωσαν χωρίς κάποιο λόγω. 

Για την τελευταία φώτο που μαλλον ειναι μια poccilopora  φαίνεται σε άσχημη κατάσταση και ίσως χρειαστεί να την αφαιρέσεις κρατώντας αν ειναι εφικτό ενα κομματάκι υγειές μηπως και σου ζήσει.

 

Οταν κάνεις αλλαγή νερού μηπως βγαίνει εκτός νερου το κοραλλι και τώρα με τα κρύα εμεινε πολύ ώρα εκτός νερου? 

 

Επισης οι τιμες σου θελουν ελαφρώς μια διόρθωση αν και πιστεύω δεν ειναι κατα 100% αυτή η αιτια. 

 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλατοτητα 1025

Θερμοκρασία 26,5

Αμμωνία 0

Νο3 30

Νο2 0

Po4  0.135

Ph 7.8

Kh 9.3

Calcium 425

Magnesium 1275

 

Link to comment
Share on other sites

Μια διορθωτική κίνηση είναι όπως καταλαβαίνεις να φέρεις τα ΝΟ3 γυρω στο 10 , τα ΡΟ4 γύρω στο 0,07 , το ΚΗ 8 .  Τα αλλά νομιζω ειναι οκ. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι ευχαριστώ πολύ κάτι δεν πάει καλά ..

Το Σάββατο θα αλλάξω το αλάτι που είχαμε συζητήσει παλαιότερα για πρώτη φορά και θα ξανακάνω μετρήσεις, θα κάνω μια αλλαγή 50 λίτρα και θα ενημερώσω, φοβάμαι μήπως επηρέασε το ξυδι που έριξα στις απτέζιες

Γενικά κανω αλλαγές κάθε 20 μέρες 45 λίτρα και ο φωτισμός μου είναι στις 7 ώρες ημερησίως 

Τα γράφω μήπως κάνω κάτι λάθος..

Και πάλι ευχαριστώ 

 

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις κακό με το ξύδι θα πρέπει:

- Να πέσει πάρα πολύ μεγάλη ποσότητα για τα λίτρα σου. Πχ στο 180 λτ να βάλεις 300 μλ πχ την ίδια στιγμή ξυδι.

- Καθώς θα το κάνεις τάργκετ να έχει γειτονικά κοράλλια , στα οποία να πηγαίνει κάποια ποσότητα ξυδιού ακριβώς πάνω τους.

- Να βάζεις κάθε μέρα ξύδι απο λίγο , έτσι ώστε σε 5 μέρες πχ η αθροιστική ποσότητα να ειναι τετοια που να σου αλλάζει διάφορα πράγματα μέσα στο νερο.

 

Για τα ΝΟ3  , αλλαγές νερου, λιγότερο ταισμα ψαριών -κοραλλιων, να δουλεύει σωστά το σκίμερ, προσθήκη βακτηριδίων σε κάθε αλλαγή νερου (Ισως και 10-15% περισσότερο της αναγραφόμενης δοσολογίας σε περιπτώσεις με τιμές σαν τις δικίες σου) ,  έλεγχος για νεκρους οργανισμούς που είναι σε αποσύνθεση, και τέλος με κάποιο σκεύασμα τύπου ΝΟΡΟΧ ή κάποιο υλικό απορρόφησης ΝΟ3. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα προσέχω, θα ξυδι που έχω βάλει είναι ελάχιστο μια δυο σύριγγες να έχω βάλει..θα κάνω μια πλήρη ανάλυση τι έχω τι έχω βάλει τι έχω κάνει και πως το κάνω από το 0  θα ξανακάνω μετρήσεις και θα τα ξανα ανεβάσω να μου πεις τι κάνω λάθος. .

Το καλό είναι ότι πέρασε το κυοανοβακυηριο γιατι είχε γεμίσει κόκκινες τρίχες παντού και πάνω στα κοραλια παντού .

Ελπίζω να βρω λύση και με τις απτεζιες με τις γαριδες σιγά σιγά και βλέπουμε 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που βλέπω λάθος είναι το ph .

Αυτό θα έφτιαχνα εγώ!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξεκινώντας έναν απολογισμό για το ενυδρειο μου ,για τα λάθη τα σωστά κτλ κτλ θα ήθελα τις γνώσεις σας ,τις γνώμες σας και τις απόψεις σας τι μπορώ να βελτιώσω 

Έχω ένα rio180 που τρέχει 8 μήνες περίπου  θαλασσινό ,εχει δυο κυκλοφοριτες της since 5000ltr x2 ψηλά στο ενυδρείο για αρκετή κυκλοφορία,  έναν δεξιά μπροστά και έναν αριστερά πίσω ενα σκιμερ της deltek mc 400 ενα εσωτερικό φίλτρο με μηνιαία αλλαγή άνθρακα και αντιφοσφορου σιδήρου 

Έχω νερό από α/ο στο 4 ,αυτόματη αναπλήρωση, σταθερή θερμοκρασία 26,5 με θερμοστάτη μια πεντάδα ανεμηστηρακια με έλενκτη θερμοκρασιας

30 κιλά ζωντανό βράχο,15-20 κιλά αραγωνητη 

Απο ψάρια 2 cloun fish, 1 Blu tang ενα yellow tank,έναν μανδαρίνο, έναν καρδιναλιο,ενα gabby, valeriana poualaris 3 γαριδες wanternany,1 cleaner και δυο σαλιγκάρια turbo 

Τα ταΐζω καθημερινά με flaxe και 2 με 3 φορές την εβδομάδα copiooda, και lobster eggs κατεψυγμένη 

Βιταμίνες και σκόρδοζούμο που και που μόλις παρατηρήσω κάτι ύποπτο 

Τον τελευταίο μήνα έχω βάλει και 5 σακουλάκια ζωντανά κοπιποδα το βράδυ με κλειστά φωτα

12 κοράλλια και τα ταΐζω 1 φορά την εβδομάδα εναλλάξ μια target και μια στη στήλη του νερού 

1 φορά  τη βδομάδα  coral amino 7 σταγόνες περίπου στη στήλη του νερού 

Τα τεστ μου είναι της salifert και θα ανεβάσω μετρήσεις σε λίγο

Αλλάξα  πρώτη φορά σήμερα αλάτι tropik marin pro  και κανω αλάγες καθε 20 μέρες 45 λίτρα (κάθε αλλαγή προσθέτω βακτήρια για τα συνολικά λίτρα του ενυδρείου)

Το ενυδρειακο βαμβάκι το αντικαθιστώ κάθε βδομάδα και καθάρισμα στο ποτήρι του σκιμερ το ίδιο,το σκιμερ περίπου κάθε 2 με 3 μήνες οποτε παρατηρήσω ότι έχει μαζέψει βρωμιά 

Τα φώτα μου είναι led ενα άσπρο ενα μπλε και έχω φωτοπεριοδο από τις 1400 μέχρι τις 2200

Έχω περάσει διατομικη ,πράσινη αλγη που κολλάει στα τζάμια, κυανοβακτηριδιο και δόξα το θεό τώρα είναι πεντακάθαρο 

Έχω καμιά δεκαρια απτεζιες αλλα πιστεύω με τις γαριδες να βελτιωθεί η κατάσταση 

Φωτο από κοράλλια παρακάτω 

 

16121068054123909010051303198975.jpg

16121069785006587529724877544354.jpg

16121071241454662615545933836439.jpg

16121072021257135661540475158775.jpg

1612107441503781094286804772565.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως μας τα λες δεν κάνεις κάπου λάθος. 

Αυτό στο δείχνει το ενυδρείο. 

Πέρασε από τις παιδικές ασθένειες και προχωράει!

Γιατί έχεις τόσο ψηλά την θερμοκρασία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...