Jump to content

Απτεζιες


Recommended Posts

Το ιδανικό θα ήταν σταθερά 25 χειμώνα καλοκαίρι. 

Όμως και 24 να φτάνει το χειμώνα και 26_27 το καλοκαίρι είσαι οκ !

Ότι γίνεται θα γίνεται σταδιακα !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα 

Σκέφτομαι σιγά σιγά να αρχίσω να βάζω και κάποιο σκληρό κοραλι ,θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει στο τι φωτα μπορώ να βάλω, 

Έχω αυτή τη στιγμή στο rio 180 

Μια blu led και μια άσπρη lef , θα μπορουσα να βάλω της jwwel  σαν προσθετο φωτιστικό το φάσμα χρωμάτων ? πρεπει να αφαιρέσω το παλιό? Μπορώ να τα έχω ταυτόχρονα και τα δυο η πρεπει να πάρω άλλο φωτιστικο από επάνω ?θέλω να βλέπω το βράδυ τα κοράλλια μου να λάμπουν στο μπλε χρώμα που έχετε οι περισσότεροι 

Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τον συγκεκριμένο φωτισμό που εχεις δεν τον γνωρίζω. 

Αυτό που μπορώ να σου πω ειναι οτι τα κοράλλια λαμπουν στο ακτινικό φώς.  Καποιος που να ξερει για το συγκεκριμενο φωτιστικό σου ισως να μπορει να σε καθοδηγήσει. 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Αλεξης Χετζακης έγραψε:

Καλημέρα 

Σκέφτομαι σιγά σιγά να αρχίσω να βάζω και κάποιο σκληρό κοραλι ,θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει στο τι φωτα μπορώ να βάλω, 

Έχω αυτή τη στιγμή στο rio 180 

Μια blu led και μια άσπρη lef , θα μπορουσα να βάλω της jwwel  σαν προσθετο φωτιστικό το φάσμα χρωμάτων ? πρεπει να αφαιρέσω το παλιό? Μπορώ να τα έχω ταυτόχρονα και τα δυο η πρεπει να πάρω άλλο φωτιστικο από επάνω ?θέλω να βλέπω το βράδυ τα κοράλλια μου να λάμπουν στο μπλε χρώμα που έχετε οι περισσότεροι 

Ευχαριστώ!!!!

Όταν λες σκληρό κοράλλι εννοείς "ανθεκτικό "???

Ή 

SPS???

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Sps

Και κάτι ακόμα αν μπορείς να με βοηθήσεις

Σκέφτομαι στην πλάτη του ενυδρείου να την κλείσω με καποιο τρόπο για να στρεσάρονται λιγότερο τα ψάρια, να αφήσω να γεμίσει κοραλινη? ,να βαλω κάποιο χαρτόνι μαύρο ? Να αφήσω την αλγη να κάνει τη δουλειά της ?

Ευχαριστώ...

On 6/2/2021 at 8:13 ΠΜ, το μέλος Αλεξης Χετζακης έγραψε:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασια κατέβασα 26

Και σιγά σιγά θα κατεβάσω 25

On 6/2/2021 at 8:13 ΠΜ, το μέλος Αλεξης Χετζακης έγραψε:

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Αλεξης Χετζακης said:

Sps

Και κάτι ακόμα αν μπορείς να με βοηθήσεις

Σκέφτομαι στην πλάτη του ενυδρείου να την κλείσω με καποιο τρόπο για να στρεσάρονται λιγότερο τα ψάρια, να αφήσω να γεμίσει κοραλινη? ,να βαλω κάποιο χαρτόνι μαύρο ? Να αφήσω την αλγη να κάνει τη δουλειά της ?

Ευχαριστώ...

Βαψε την μαυρη απο την εξω μερια.

Οσο για το φως θες led με uv και μπλε ακτινικο για να δεις το florescent των κοραλιων.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλέξη σε πρώτη φάση κάνε τις ερωτήσεις τέτοιου είδους σε άλλο θέμα (δεν ξέρω αν έχεις άλλο θέμα με το ενυδρείο). Γιατί εδώ έχεις τίτλο Απταιζιες. 

 

Για sps είναι νωρίς ακόμα. 

Με ποσα ψάρια έχεις νιτρικά 20 ?

Πως είναι η ροές σου ?

Πως είναι ο φωτισμός σου ?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος fishbone! έγραψε:

Αλέξη σε πρώτη φάση κάνε τις ερωτήσεις τέτοιου είδους σε άλλο θέμα (δεν ξέρω αν έχεις άλλο θέμα με το ενυδρείο). Γιατί εδώ έχεις τίτλο Απταιζιες. 

 

Για sps είναι νωρίς ακόμα. 

Με ποσα ψάρια έχεις νιτρικά 20 ? 7  ψαρια

Πως είναι η ροές σου ? Μια χαρά εχουν εξαφανιστεί και οι αλγγες όλα καλα

Έχω δύο κυκλοφοριτες ψηλά και περιμετρικά το σκιμερ μέσα στο ενυδρείο με καταρράκτη και το φίλτρο με άνθρακα και αντιφοσφορο

Πως είναι ο φωτισμός σου ? 2 λάμπες   1 led   blu και μια λευκή,   εχω το φωτιστικο του rio   180 και έχω αλλάξει μόνο τις λάμπες 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

χρειάζεται πολύ υπομονή, και που και που να παρεμβαίνεις και εσυ με ένεση με ξύδι, ή με κάποιο άλλον προιόν που τις εξουδετερώνει. 

Ιδίως αν εχουν μεγαλώσει , δεν ξερω κατα πόσο θα την πέσει η γαρίδα πάνω της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Επειδή είμαι παθών, όπως σου είπε και ο κύριος submarine1981 αν γίνει θηριάκι η απταίζια η γαριδούλα δεν θα την πλησιάσει. Πρόσφατα πήρα της red sea το φάρμακο εξουδετέρωσης τους και μπορώ να πω ότι έχω δει καλά αποτελέσματα και είναι και reef safe. H απόφαση δική σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε, τα ξαναγράφω να τα έχεις μαζεμένα: 

 

Θα σου έλεγα να μην μπεις στην διαδικασία για την συγεκριμένη πεταλούδα. Μπορείς να πας σε άλλες (Klein's ,Lunula, Auriga, Lemon) που έχεις περισσότερες πιθανότητες να τις κρατήσεις. Αλλά θα πρέπει να ξέρεις το ρίσκο σε κοράλλια sps-lps που παίρνεις. Μια άλλη επιλογή είναι Filefish (tomentosus) αλλά και εκεί δεν ξες αν θα χτυπήσει κοράλλια (λιγότερες πιθανότητες ) ή αν θα χτυπήσει aiptaisia. Επίσης τα bergia για το ενυδρείο σου είναι μια λύση. 

 

Αυτό που προτείνουν τα παιδία με ξύδι, kalkwasser, κάποιο σκεύασμα κτλ κτλ. , μπορεί ναι μεν να λειτουργεί αλλά έχεις πολλές πιθανότητες να δεις απταίσιες σε άλλα σημεία του ενυδρείου σου αργότερα.  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φοβήθηκα πολύ οι απτεζιες είχαν αρχίσει να φεύγουν και σε μέγεθος και σε πληθυσμό 

Έβαλα την chanthokefalous και μια ακόμα γαρίδα wontermany (δεν βρήκα κάποιο file fish ψάχνω καιρό) κατάλαβα ότι είναι αρκετά μεγάλο ρίσκο 

Από την Παρασκευή μέχρι σήμερα απτεζια δεν έχει μείνει καμία 

Δεν ξέρω ποιος τις τσάκισε, το πρωί και με τα φώτα ανοιχτά δεν παρατήρησα την πεταλούδα να πειράζει τις απτεζιες

Δεν πείραξε ακόμα κοράλλια ευτυχώς (το ξέρω ότι είναι νωρίς)

Το κακό είναι ότι δεν μου τρωει ακόμα και όλο τσιμπάει στα βράχια 

Κάποια ιδέα τι να προσπαθήσω να την ταΐσω

Ευχαριστώ 

Οπότε ρίχνω φαγητό πάει και κρύβετε 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2021 at 8:59 ΠΜ, το μέλος salamander έγραψε:

Καλημέρα φίλε, τα ξαναγράφω να τα έχεις μαζεμένα: 

 

Θα σου έλεγα να μην μπεις στην διαδικασία για την συγεκριμένη πεταλούδα. Μπορείς να πας σε άλλες (Klein's ,Lunula, Auriga, Lemon) που έχεις περισσότερες πιθανότητες να τις κρατήσεις. Αλλά θα πρέπει να ξέρεις το ρίσκο σε κοράλλια sps-lps που παίρνεις. Μια άλλη επιλογή είναι Filefish (tomentosus) αλλά και εκεί δεν ξες αν θα χτυπήσει κοράλλια (λιγότερες πιθανότητες ) ή αν θα χτυπήσει aiptaisia. Επίσης τα bergia για το ενυδρείο σου είναι μια λύση. 

 

Αυτό που προτείνουν τα παιδία με ξύδι, kalkwasser, κάποιο σκεύασμα κτλ κτλ. , μπορεί ναι μεν να λειτουργεί αλλά έχεις πολλές πιθανότητες να δεις απταίσιες σε άλλα σημεία του ενυδρείου σου αργότερα.  

Εσύ μου τα γράφεις και σε ευχαριστώ 

Ελπίζω να μην μετανιώσω μετά αλλά είχα αρχίσει να γεμίζω απταιζιες 

Την έβαλα την πεταλούδα μαζί με άλλη μια γαρίδα 5 στο σύνολο 

Δεν έχει μείνει τίποτα δεν ξέρω τι έγινε ποιος τι που ....

Εξαφανίστηκαν τα πάντα 

Δεν έχω παρατηρήσει για την ώρα να επιτεθεί σε κάποιο κοραλι περισσότερο bulling  έχει φάει από όλους τους άλλους tank και  καρδινάλιους που  την περιτριγηριζουν

Ευχαριστώ

Νωρίς είναι ακόμα 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Αλεξης Χετζακης έγραψε:

Φοβήθηκα πολύ οι απτεζιες είχαν αρχίσει να φεύγουν και σε μέγεθος και σε πληθυσμό 

Έβαλα την chanthokefalous και μια ακόμα γαρίδα wontermany (δεν βρήκα κάποιο file fish ψάχνω καιρό) κατάλαβα ότι είναι αρκετά μεγάλο ρίσκο 

Από την Παρασκευή μέχρι σήμερα απτεζια δεν έχει μείνει καμία 

Δεν ξέρω ποιος τις τσάκισε, το πρωί και με τα φώτα ανοιχτά δεν παρατήρησα την πεταλούδα να πειράζει τις απτεζιες

Δεν πείραξε ακόμα κοράλλια ευτυχώς (το ξέρω ότι είναι νωρίς)

Το κακό είναι ότι δεν μου τρωει ακόμα και όλο τσιμπάει στα βράχια 

Κάποια ιδέα τι να προσπαθήσω να την ταΐσω

Ευχαριστώ 

Οπότε ρίχνω φαγητό πάει και κρύβετε 

 

 

Ευχάριστα νέα και εύχομαι να συνεχίσουν, σίγουρα η πεταλούδα τις βάρεσε, οι γαρίδες θέλουν χρόνο και προϋποθέσεις. Είπες δεν τσιμπάει κοραλια, πολύ ενδιαφέρον, περιμένω βίντεο και νεώτερα. 

Πάρε κατεψυγμένη, μυσις η αρτεμια και τάισε την. Επισεις υπάρχει και το maastix τροφή που την πάθεις εσύ για δύσκολα ψάρια. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απτέζιες.............. 0

Για την ώρα την τάισα μύσις  ...έφαγε διλά διλά ... αλλα έφαγε , όλα καλά

ευχαριστώ nicknick

κοράλλια δεν έχει πειράξει για την ώρα μόνο στα βράχια τσιμπάει όλη την ώρα  

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...