Jump to content

το ενυδρειο μου


sidiropoulosefi

Recommended Posts

:thumbdown::)

γεια σαs ,

ειμαι καινουργιος στο forum και ειπα να βαλω και εγω καποιες φωτογραφιες απο το ενυδρειο με κιχλιδες αμερικης-αφρικης που εχω :);)

ασχολουμαι 6 χρονια και πιστευω οτι εχω φτιαξει κατι ομορφο...

περιμενω σχολια..

Νεκταριος

;):thumbup::thumbup::wootwoot::Dpost-4348-1181035655_thumb.jpgpost-4348-1181035741_thumb.jpgpost-4348-1181037189_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι το ενυδρείο σου και εύχομαι να το κάνεις στο μέλλον ακόμη πιο καλό :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Νεκτάριε καλωσόρισες !!

Κατά τη γνώμη μου το ενυδρείο σου έχει προοπτικές αλλά όμως για να φανούν οι προοπτικές του στη θέση σου θα αποφάσιζα τελικά προς τα που θέλω να πάω (Αφρική - Αμερική) και μετά θα προσπαθούσα να αφιερώσω την προσοχή μου και το περιβάλλον του ενυδρείου σε ένα από τα δύο.

Σκέψου μόνο ότι τα ψάρια που έχεις ανάμικτα έχουν και διαφορετικές απαιτήσεις τόσο ως προς το aquascape όσο και ως προς τις παραμέτρους νερού.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

:thumbdown::)

γεια σαs ,

ειμαι καινουργιος στο forum και ειπα να βαλω και εγω καποιες φωτογραφιες απο το ενυδρειο με κιχλιδες αμερικης-αφρικης που εχω ;);)

ασχολουμαι 6 χρονια και πιστευω οτι εχω φτιαξει κατι ομορφο...

περιμενω σχολια..

Νεκταριος

:thumbup::thumbup::wootwoot::D:blink:post-4348-1181035655_thumb.jpgpost-4348-1181035741_thumb.jpgpost-4348-1181037189_thumb.jpg

νεκταριε γεια σου καλο το ενυδρειο σου αλλα σαν το δικο μου δεν ειναι :)

πλακα σου κανω. μου αρεσει και να συνεχισεις ετσι.εχω και γω αφρικανες και αμερικανες μαζι και συμβιωνουν μια χαρα. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

νεκταριε γεια σου καλο το ενυδρειο σου αλλα σαν το δικο μου δεν ειναι :thumbdown:

πλακα σου κανω. μου αρεσει και να συνεχισεις ετσι.εχω και γω αφρικανες και αμερικανες μαζι και συμβιωνουν μια χαρα. ;)

Αγαπητέ χρήστο, χωρίς παρεξήγηση και με καλή διάθεση απέναντί σε σένα και στον Νεκτάριο, θα ήθελα να πω ότι η σιγουριά σου με βάζει στον πειρασμό να σε ρωτήσω πώς ακριβώς έχεις καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι συμβιώνουν μια χαρά και αν αυτό έχει να κάνει απλά και μόνο επειδή δεν πλακώνονται μεταξύ τους.

Κατά τα άλλα δεκτές όλες οι απόψεις αλλά να υπάρχει και κάποιου είδους τεκμηρίωση :) καλά θα ήταν.

Εγώ δεν θα τις έβαζα μαζί γιατί:

1. Έχουν κατά κανόνα διαφορετικές διατροφικές ανάγκες

2 Διαφορετικές ανάγκες σε νερό (μαλακό - σκληρό, ph όξινο ανθρακικό)

3. Ζουν εν γένει σε εντελώς διαφορετικά περιβάλλοντα, ξύλα φυτά από τη μια πέτρες από την άλλη (εκτός ίσως από μερικά ήδη πέρα από τις λίμνες όπως τα kribensis τα οποία συχνά διατηρούμε σε κοινωνικά ενυδρεία με συγκάτοικους που μπορούν ίσως να αντέξουν την επιθετικότητά τους)

4. Διαφορετικά τελικά μεγέθη (οι αμερικάνες μπορούν να γίνουν τεράστιες)

5. Διαφορές στη συμπεριφορά, αν και όλες είναι λίγο πολύ επιθετικές και διεκδικητικές

6. Η ανάμειξη σε ένα υβριδικό περιβάλλον καταργεί ουσιαστικά την όποια φυσιολογική συμπεριφορά θα μπορούσαμε να παρατηρήσουμε στο ενυδρείο.

7. Το να λέμε ότι ζουν "ευτυχισμένες" εγώ απαντώ ότι το να επιβιώνουν δεν σημαίνουν ότι περνάνε και καλά.

8. Εδώ πολλές φορές περιοριζόμαστε σε μία ήπειρο και σε μία λίμνη μόνο και πάλι ψάχνουμε διεξοδικά για το ποια είδη μπορούν από την ίδια λίμνη να συμβιώσουν στο ενυδρείο.

9. Τα ίδια ακριβώς σχόλια θα έλεγα και για το δικό σου ενυδρείο χρήστο (είδα την παρουσίασή σου), μόνο που εδώ υπάρχει ακόμη ένα προβληματάκι που λέγεται: "αστακός".

Καλό διάβασμα σας εύχομαι (γιατί πιστεύω ότι το χρειάζεστε) :)

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

:thumbdown:
Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο!!!!!!!!!!! :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ χρήστο, χωρίς παρεξήγηση και με καλή διάθεση απέναντί σε σένα και στον Νεκτάριο, θα ήθελα να πω ότι ...

........................................................................................................

Καλό διάβασμα σας εύχομαι (γιατί πιστεύω ότι το χρειάζεστε) :thumbdown:

Φιλικά

Ανδρέας

Χαρά στην υπομονή σου Ανδρέα... :)

Δεν ήθελα να γράψω όταν είδα τα σχετικά θέματα, αλλά τελικά νομίζω ότι πρέπει. Οχι για τα παιδιά, αλλά για τα ψάρια τους...

Παιδιά... και οι δύο χρειάζεστε επειγόντως σήκωμα τα μανίκια και ριζικές αλλαγές στα ενυδρεία σας!

Τέτοια ενυδρεία έχετε τη δυνατότητα (λόγω μεγέθους εννοώ) να τα κάνετε ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ και τα ψάρια που θα ζουν μέσα να είναι πραγματικά ΚΑΛΑ - και όχι να νομίζετε εσείς ότι είναι καλά...

Ασύμβατα είδη από πλευράς συνθηκών νερού...

Ασύμβατα είδη από πλευράς διατροφής...

Ασύμβατα είδη από πλευράς μεγέθους...

Ασύμβατα είδη από πλευράς συμπεριφοράς...

Ασύμβατα είδη από πλευράς περιβάλλοντος...

και τέλος,

Ασύμβατα είδη από πλευράς αισθητικής... (αν και αυτό δεν έχει καμία σημασία για τη ζωή των ψαριών).

Τό ότι λέτε πως δεν έχετε προβλήματα, εγώ το ακούω βερεσέ και να ξέρετε ότι είναι θέμα χρόνου να έρθουν και αυτά... και όταν έρθουν θα είναι αρκετά σοβαρά! (κάπου είδα μέχρι και μια φροντόζα ή μου φάνηκε..? :) ...). Διαβάστε πολύ για τις ιδιαίτερες ανάγκες του κάθε είδους και θα καταλάβετε τις σας λέμε. Και επειδή όλα διορθώνονται όσο είναι ακόμα νωρίς, ξανασκεφτείτε το και ψάξτε το...

Καλή συνέχεια στο χόμπι, καλώς ήρθατε στο Aquazone, καλή τύχη στα ψαράκια σας και εύχομαι σύντομα να μας εκπλήξετε ευχάριστα από αυτό που θα παρουσιάσετε.

Link to comment
Share on other sites

Χαρά στην υπομονή σου Ανδρέα... :)

Δεν ήθελα να γράψω όταν είδα τα σχετικά θέματα, αλλά τελικά νομίζω ότι πρέπει. Οχι για τα παιδιά, αλλά για τα ψάρια τους...

Παιδιά... και οι δύο χρειάζεστε επειγόντως σήκωμα τα μανίκια και ριζικές αλλαγές στα ενυδρεία σας!

Τέτοια ενυδρεία έχετε τη δυνατότητα (λόγω μεγέθους εννοώ) να τα κάνετε ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ και τα ψάρια που θα ζουν μέσα να είναι πραγματικά ΚΑΛΑ - και όχι να νομίζετε εσείς ότι είναι καλά...

Ασύμβατα είδη από πλευράς συνθηκών νερού...

Ασύμβατα είδη από πλευράς διατροφής...

Ασύμβατα είδη από πλευράς μεγέθους...

Ασύμβατα είδη από πλευράς συμπεριφοράς...

Ασύμβατα είδη από πλευράς περιβάλλοντος...

και τέλος,

Ασύμβατα είδη από πλευράς αισθητικής... (αν και αυτό δεν έχει καμία σημασία για τη ζωή των ψαριών).

Τό ότι λέτε πως δεν έχετε προβλήματα, εγώ το ακούω βερεσέ και να ξέρετε ότι είναι θέμα χρόνου να έρθουν και αυτά... και όταν έρθουν θα είναι αρκετά σοβαρά! (κάπου είδα μέχρι και μια φροντόζα ή μου φάνηκε..? :thumbdown: ...). Διαβάστε πολύ για τις ιδιαίτερες ανάγκες του κάθε είδους και θα καταλάβετε τις σας λέμε. Και επειδή όλα διορθώνονται όσο είναι ακόμα νωρίς, ξανασκεφτείτε το και ψάξτε το...

Καλή συνέχεια στο χόμπι, καλώς ήρθατε στο Aquazone, καλή τύχη στα ψαράκια σας και εύχομαι σύντομα να μας εκπλήξετε ευχάριστα από αυτό που θα παρουσιάσετε.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου και θα κανω οτι ειναι δυνατο για ενα καλυτερο ενυδρειο :thumbdown: γνωριζω τα περισσοτερα απο αυτα που μου εγραψες αλλα μου αρεσει να κανω και ασυμβιβαστα πραγματα καμμια φορα για να μαθαινω και απο μονος μου :) Με εκτιμηση.χρήστος.

Link to comment
Share on other sites

...αλλα μου αρεσει να κανω και ασυμβιβαστα πραγματα καμμια φορα για να μαθαινω και απο μονος μου...

Το να αναζητά κανείς τη γνώση και την εμπειρία ψάχνοντας, είναι θεμιτό και πάρα πολύ θετικό.

Φρόντισε μόνο να μην πληρώσουν "άλλοι" με τη ζωή τους ή την υγεία τους, αυτές τις πληροφορίες που θα αποκομίσεις εσύ...

Οι πειραματισμοί θα πρέπει να γίνονται όσο γίνεται πιο ανώδυνα για τα εκάστοτε "πειραματόζωα". Διαφορετικά καλύτερα να μην γίνονται (ΙΜΟ).

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο άνθρωπος θέλησε με χαρά να παρουσιάσει το ενυδρείο του εάν ήθελε γνώμες θα άνοιγε θέμα στην ανάλογη κατηγορία. Μην του κάνουμε μαύρη την καρδιά ακόμη δεν ήρθε.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, εάν ήταν έτσι ΔΕΝ θα πόσταρα, ειλικρινά το λέω...

Ο μόνος λόγος που κατέθεσα τη γνώμη μου, είναι γιατί έγραψε: "περιμενω σχολια..."

γεια σαs ,

ειμαι καινουργιος στο forum και ειπα να βαλω και εγω καποιες φωτογραφιες απο το ενυδρειο με κιχλιδες αμερικης-αφρικης που εχω :):)

ασχολουμαι 6 χρονια και πιστευω οτι εχω φτιαξει κατι ομορφο...

περιμενω σχολια..

Νεκταριος...

Και εν πάση περιπτώσει, δεν νομίζω ότι του επιτέθηκε κανείς...

Εγώ τουλάχιστον, ότι έγραψα το έγραψα απολύτως καλοπροαίρετα. Και με στόχο τη βελτίωση και την εξέλιξη προς το καλύτερο. :thumbdown:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Ντίνο δεν το είπα με την έννοια της κρητικής το ‘’περιμένω σχόλια’’ εγώ το έλαβα εάν μας αρέσει ή όχι.

Απλός σε αυτήν την κατηγορία ποστάρουμε ‘’στιγμές από τα ενυδρεία μας’’. Εάν αρχίσουμε να αναλύουμε και εδώ τα προβλήματα, εάν το ενυδρείο είναι σωστά στημένο ή όχι, κ.τ.λ. τότε τσάπα υπάρχουν η άλλες κατηγορίες.

Αυτό το νόημα είχε η παρέμβαση μου και όχι να στεναχωρήσω η να κρίνω ή να φανώ αυστηρός. Απλός ή λίγο πιο παλιοί που γνωρίζουν πώς λειτουργεί το φόρουμ. Μπορούν να εκφράσουν την γνώμη τους επιδερμικά προτρέποντας το μέλος να ανοίξει νέο θέμα στην ανάλογη κατηγορία για να επιλυθεί το πρόβλημα.

Πιστεύω να συμφωνείς Ντίνο. Το φόρουμ δεν είναι η Mod αλλά τα μέλει του και πιστεύω όλοι έχουν το δικαίωμα να βοηθούν να γίνει πιο άρτιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντίθετα πιστεύω ότι αυτή η κατηγορία θα εξελιχθεί σε μια κατηγορία κατ' εξοχήν κριτικής και σχολίων (εάν παρουσιάζονται ενυδρεία), από την οποία θα προκύψουν πολύ μεγάλα ποστ... Είναι από τη φύση της τέτοια και το βλέπω δύσκολο να αποφευχθούν (ειδικά εδώ) οι κριτικές και τα σχόλια για διάφορα, όπως: ιχθυοφορτίσεις, εξοπλισμό, διακόσμηση, αισθητική, συμβατότητες κλπ. Δεν είναι δυνατόν κάποιος να σηκώνει γενικές φωτογραφίες του ενυδρείου του εν είδη παρουσίασης, να ζητάει σχόλια από όλους εμάς και να του λέμε πάντα "Μπράβο!" ή " τι ωραίο ενυδρείο!", ότι και να βλέπουμε στις φωτογραφίες...

Εξάλλου, η κατηγορία λέει "Στιγμές από τα ενυδρεία σας" και όχι "παρουσίαση ενυδρείου"... Κανονικά αυτό το θέμα εδώ, θα έπρεπε να μεταφερθεί, γιατί δεν παρουσιάζει στιγμές από ένα ενυδρείο, αλλά το ίδιο το ενυδρείο (και μας ζητάει και σχολιασμό...).

Χρήστο, πιστεύω ότι η κριτική εάν είναι καλοπροαίρετη, είναι πάντα εποικοδομητική και οδηγεί σε θετική μετεξέλιξη. Οπως επίσης θεωρώ λάθος να "χαϊδεύονται αυτιά" ή να μην θίγονται θέματα, χάριν δεν ξέρω κι εγώ τι, όταν υπάρχουν τέτοιες χοντράδες... (και συγνώμη, αλλά είναι χοντράδα τέτοιες συνθέσεις, πράγμα που το ξέρουμε όλοι μας πολύ καλά..).

Link to comment
Share on other sites

kalos irthes .kai apo emena .

mhn pareksigis kanenan den milane apo kakia alla gia kalo.kai ego to idio exo kanei mia anamiksi psarion .

alla meta apo 5 xronia akoma den mporo na katastalakso se ti idos na mino.

tha paramino stis kixlides giati einai fadastika psarakia alla ti idos?kai apo oti blepo oyte esi tha katastalaksis .

giayto kali sinexia kai na ta xerese.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε εδώ, που ταιριάζει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμφωνήσω με τον filoxenos.

Αν είναι να βλέπεις κάτι λάθος και να μην το επισημαίνεις (με ωραίο βέβαια τρόπο και καλοπροαίρετη διάθεση), τότε η συγκεκριμένη κατηγορία να μην έχει απαντήσεις στα θέματα που δημοσιεύονται.

Πόσο μάλλον στην συγκεκριμένη περίπτωση όπου ο φίλος - όπως αναφέρει - δεν είναι καινούργιος στο χόμπυ και με εμπειρία αρκετά καλή, και όχι αρχάριος που έχει και την δικαιολογία για τέτοια λάθη.

Νομίζω ότι έτσι βοηθιέται και ο ίδιος αλλά και τα ζωντανά.

Link to comment
Share on other sites

Πολλη ομορφο το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι συμφωνώ με τον filoxeno ως προς το θέμα της κριτικής ή όχι.

Να σημειώσω ότι επίσημη κατηγορία "παρουσιάσεις ενυδρείων γλυκού νερού" δεν υπήρχε μέχρι πρόσφατα στο aquazone (εκτός αν κάνω λάθος). Συνεπώς παρατηρήσεις - πάντα καλοπροαίρετες- γίνονται όπου κάποιος παρουσιάζει γενικότερα το ενυδρείο του. Πάντως το πρώτο μήνυμά μου ήταν στο πνεύμα που περιέγραψες Χρήστο (με κεφαλαίο Χ) δηλαδή σχετικά επιδερμικό και σκοπό είχε να βάλει τον αγαπητό φίλο σε σκέψεις.

Δεν είχα σκοπό να γράψω πιο λεπτομερές μήνυμα αν -όπως ανέφερα άλλωστε στο δεύτερο μήνυμά μου- δεν με έβαζε σε πειρασμό το post του χρήστου (με μικρό χ) το οποίο ήρθε ουσιαστικά ως απάντηση στην φιλική μου παρατήρηση περί συμβίωσης, παραθέτω τη σχετική φράση του χρήστου: "μου αρεσει και να συνεχισεις ετσι.εχω και γω αφρικανες και αμερικανες μαζι και συμβιωνουν μια χαρα." .

Από τη στιγμή όμως που κάποιος καταθέτει τη γνώμη ότι σε ένα ενυδρείο όλα είναι καλά και κατά κάποιο τρόπο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα (ενώ είναι φανερό ότι τα προβλήματα περισσεύουν) νομίζω ότι έπρεπε να απαντηθεί για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις και σε πιο νέους φίλους που διαβάζουν τα post.

Μάλιστα η συζήτηση που ακολούθησε αφορούσε το χρήστο παρά το Νεκτάριο.

Δεδομένου ότι τώρα, απ' ότι είδα υπάρχει κατηγορία παρουσίασης ενυδρείων γλυκού νερού ("ενυδρεία μελών"), όποιος θέλει ας παρουσιάζει το ενυδρείο του εκεί και ας καταθέτει ο καθένας τη γνώμη του, Ίσως Χρήστο, ως moderator, έπρεπε εσύ να είχες προτρέψει το φίλο να ανοίξει αλλού θέμα για να ακούσει την πάντα καλοπροαίρετη κριτική μας και παρακαλώ μην με παρεξηγήσεις.

Τις θέσεις μου περί "αλάθητου" και "τελειότητας" πολλοί φίλοι τις γνωρίζουν από μία συζήτηση που έγινε παλαιότερα σχετικά με το διαγωνισμό. Είπαμε παιδιά ότι ο καθένας μπορεί να βάλει και το προσωπικό του γούστο και δεν είμαστε όλοι Amano (συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου φυσικά) αλλά να λέμε "μπράβο" απλά για να μην χαλάσουμε τις καρδιές μας ........

Πάντα Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

euxaristw osous mpikan ston kopo na grapsoun thn gnwmi tous.....

thelw mono na pw sto forum oti eis gnwsi moy exw psaria apo diaforetikes limnes apla mou aresoun kai kanw oti pernaei apo to xeri moy gia na zoun kala.....

euxaristw

Nektarios..... :thumbdown::):););)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για σας και από εμένα με πολύ ταπεινότητα θα ήθελα να πω και εγώ την γνώμη μου, και νομίζω ότι παρόλα αυτά που ειπώθηκαν εδώ και είναι όλα πολύ σωστά, έχω την μακράν ελπίδα ότι τα ψάρια σιγά σιγά προσαρμόζονται στο περιβάλλων που είναι η και όπου θα βρεθούν αργότερα και νομίζω ότι η μητέρα φύση τα έχει προικίσει και αυτά, φυσικά όλα αυτά με την μεγάλη προσοχή και επίβλεψη δική μας. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...