Jump to content

Παραλίγο τραγωδία με Co2


Mr.fox

Recommended Posts

Παιδιά παραλίγο να χάσουμε όλα τα dwarf Puffer από πρόβλημα με το Co2.

δεν ξέρω τι έγινε πάντως ειμουν σπίτι μέχρι τις 5 και πριν φύγω κειταξα όλα τα ενυδρεία και ήταν όλα μια χαρά.

Γυρναει η κοπέλα μου σπίτι στις 9 και με πέρνει τηλ κλαίγοντας  και μου λέει κάτι έχει γίνει με το Co2 και βγάζει με πολυ πίεση μπουρμπουλήθρες και το drop checker έχει γίνει κίτρινο.

παω σπίτι αμέσως και βρίσκω όλα τα παφερακια της να δείχνουν νεκρά.

δεν ήξερα τι να κάνω το μόνο που μπόρεσα να σκεφτώ εκείνη την στιγμή ήταν να παρω μια μεγάλη λεκάνη και να παρω νερό από το μεγάλο ενυδρείο των loach και να βάλω τα ψάρια εκεί.

εβαλα αναλογία 2 μέρη  από το δηλητήριασμενο νερό και ένα μέρος καλό νερό από τα loach με pH 7 (όσο ήταν και των παφερ πριν το ατύχημα με το Co2)

Έβαλα αμέσως 3 δυνατές αεραντλίες που εχω να δουλεύουν μαζί Και πρόσθεσα σιγά σιγά περισσότερο νερό από το μεγάλο ενυδρείο των loach.

Στην αρχή δεν πίστευα ότι θα ζήσει κανένα αλά τελικά έγινε το θαύμα και συνήλθαν όλα μέσα σε 10 περίπου λεπτα.

τωρα θα τα αφήσω στην λεκάνη και θα αδειάσω το μισό νερό κ θα περιμένω μέχρι το pH να πάει στο 7

ελπιζω να πάνε όλα καλα γιατί στεναχωρήθηκα παρά πολυ,και η δικιά μου ακόμα κλαίει.

δεν ξέρω τι έγινε με το Co2 αλλά παιδιά πολυ προσοχή με το διοξείδιο.αυριο θα τοποθετήσω και σε αυτό το ενυδρείο pH Controller 

Ps Sorry αλλά δεν ήξερα που να το τοποθετήσω το θέμα 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

ευτυχως που τα προλαβες και αντεδρασες !

τι ρυθμιστη πιεσης  co2 χρησιμοποιεις ?μονο ? διπλο ?  

Link to comment
Share on other sites

Σπάνιο φαινόμενο αλλά η τεχνολογία έχει κάποιες φορές και τα αρνητικά της.

Καλό είναι να προσπαθούμε να παίρνουμε ποιοτικά προϊόντα, όχι ότι και αυτά δεν χαλνούν αλλά μειώνουμε τον κίνδυνο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Georgis έγραψε:

ευτυχως που τα προλαβες και αντεδρασες !

τι ρυθμιστη πιεσης  co2 χρησιμοποιεις ?μονο ? διπλο ?  

Το μονο.

dennerle Evolution Primus.

δεν ξέρω τι μπορεί να πήγε στραβά.

το Co2 ήταν εδώ και βδομάδας σε λειτουργία χωρίς να το ακουμπήσει κανείς,κάτω στο έπιπλο του ενυδρείου.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Σπάνιο φαινόμενο αλλά η τεχνολογία έχει κάποιες φορές και τα αρνητικά της.

Καλό είναι να προσπαθούμε να παίρνουμε ποιοτικά προϊόντα, όχι ότι και αυτά δεν χαλνούν αλλά μειώνουμε τον κίνδυνο.

 

 

 

Dennerle ήταν όλο το σύστημα.

το είχα πάρει μεταχειρισμένο,και ίσως να ήταν κάπου μπουκωμένο με κάτι και μόλις ξεμπούκωσε να αυξήθηκε το Co2.

Πάντως ειμουν όλη μέρα σπίτι και όλα συνέβησαν σε δυο ώρες που έλειψα.

τουλαχιστον το μόνο καλό είναι ότι μέχρι στιγμής είναι όλα τα ψάρια καλα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . 

Βαγγέλη αν κόλλησε μια φορά υπάρχει πιθανότητα να ξανά κολλήσει .... στη θέση σου θα αγόραζα άλλο . Τα παιδιά απο το φυτεμένο θα σε βοηθήσουν να πάρεις κάποιο αξιόπιστο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα . 

Βαγγέλη αν κόλλησε μια φορά υπάρχει πιθανότητα να ξανά κολλήσει .... στη θέση σου θα αγόραζα άλλο . Τα παιδιά απο το φυτεμένο θα σε βοηθήσουν να πάρεις κάποιο αξιόπιστο

Εχω ακόμα ένα dennerle Evolution Deluxe που προοριζόταν για το Oase.

όποτε θα βάλω αυτό μαζί με το pH Controller  και πιστευω θα είμαι εντάξει ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα . 

Βαγγέλη αν κόλλησε μια φορά υπάρχει πιθανότητα να ξανά κολλήσει .... στη θέση σου θα αγόραζα άλλο . Τα παιδιά απο το φυτεμένο θα σε βοηθήσουν να πάρεις κάποιο αξιόπιστο

Συγγνωμη για το νιτζακου στο θέμα , άλλα θα ήθελα εγω μια βοήθεια για κάτι αξιοπίστο :D

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Georgis έγραψε:

Συγγνωμη για το νιτζακου στο θέμα , άλλα θα ήθελα εγω μια βοήθεια για κάτι αξιοπίστο :D

Κανονικά δεν πρέπει να το κάνω αυτό άλλα εδώ χρειάζεστε ειδικές γνώσεις οπότε ...... @natateo  Ναταλία σε παρακαλώ εαν μπορείς βοήθησε ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Κανονικά δεν πρέπει να το κάνω αυτό άλλα εδώ χρειάζεστε ειδικές γνώσεις οπότε ...... @natateo  Ναταλία σε παρακαλώ εαν μπορείς βοήθησε ....

Θα ανοίξω ενα θέμα , κανένα προβλημα , τζάμπα είναι και είμαστε και προβλεπόμενοι ! :hehe:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δούλευα πολλά χρόνια κινέζικα φτηνά μανόμετρα, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Αστοχίες πάντως μπορεί να υπάρξουν και σε ακριβά συστήματα.

 

Και λίγη θεωρία:

Υπάρχουν 2 ειδών ρυθμιστές πίεσης. Οι single stage και οι dual stage και ΔΕΝ έχει να κάνει με το πόσα μανόμετρα έχει (1 ή 2).

Οι single stage έχουν προκαθορισμένη πίεση εξόδου γύρω στα 30psi και το αρνητικό τους είναι οτι η πίεση αυτή μεταβάλλεται, όσο αδειάζει οι μπουκάλα. Στους dual stage μπορούμε να ρυθμίσουμε εμείς την πίεση εξόδου και η πίεση αυτή μένει σχεδόν αμετάβλητη, μέχρι το άδειασμα της μπουκάλας. Και γενικότερα είναι λίγο πιο ποιοτικοί. Αρνητικό? Πολλαπλάσια τιμή!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Προσωπικά δούλευα πολλά χρόνια κινέζικα φτηνά μανόμετρα, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Αστοχίες πάντως μπορεί να υπάρξουν και σε ακριβά συστήματα.

 

Και λίγη θεωρία:

Υπάρχουν 2 ειδών ρυθμιστές πίεσης. Οι single stage και οι dual stage και ΔΕΝ έχει να κάνει με το πόσα μανόμετρα έχει (1 ή 2).

Οι single stage έχουν προκαθορισμένη πίεση εξόδου γύρω στα 30psi και το αρνητικό τους είναι οτι η πίεση αυτή μεταβάλλεται, όσο αδειάζει οι μπουκάλα. Στους dual stage μπορούμε να ρυθμίσουμε εμείς την πίεση εξόδου και η πίεση αυτή μένει σχεδόν αμετάβλητη, μέχρι το άδειασμα της μπουκάλας. Και γενικότερα είναι λίγο πιο ποιοτικοί. Αρνητικό? Πολλαπλάσια τιμή!

Ναι για dual stage με ηλεκτροβανα (η όπως αλλιώς λεγεται xD ) σωληνοοο...?? Γνωρίζοντας 5 πράγματα σχετίκα με τους ρυθμιστές πίεσης

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος Georgis έγραψε:

Ναι για dual stage με ηλεκτροβανα (η όπως αλλιώς λεγεται xD ) σωληνοοο...??

Ηλεκτροβάνα λέγεται (solenoid valve). 

 

@Mr.fox κάπου διάβασα οτι υπάρχει περίπτωση (σπάνια βέβαια) ,όταν η μπουκάλα είναι σχεδόν άδεια, όλο το CO2 να γυρνάει σε αέρια μορφή (απο υγρή που είναι μέσα στη μπουκάλα) και μη μπορώντας να το διαχειριστεί ενας φτηνός ρυθμιστής, να το ρίχνει ολο στο ενυδρείο. Όταν έγινε το συμβάν, η μπουκάλα σε τι ποσοστό περίπου ήταν γεμάτη?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Antonis K έγραψε:

 

Ηλεκτροβάνα λέγεται (solenoid valve). 

 

@Mr.fox κάπου διάβασα οτι υπάρχει περίπτωση (σπάνια βέβαια) ,όταν η μπουκάλα είναι σχεδόν άδεια, όλο το CO2 να γυρνάει σε αέρια μορφή (απο υγρή που είναι μέσα στη μπουκάλα) και μη μπορώντας να το διαχειριστεί ενας φτηνός ρυθμιστής, να το ρίχνει ολο στο ενυδρείο. Όταν έγινε το συμβάν, η μπουκάλα σε τι ποσοστό περίπου ήταν γεμάτη?

Δεν ξέρω ακριβώς αλλά η μπουκάλα ήταν μισό κιλό μιας χρήσης,και δούλευε μέρα νύχτα χωρίς να το κλείνω,αλλά το είχα ρυθμισμένων να βγάζει λίγο ώστε το drop checker είναι σκούρο πράσινο.

τι να πω δεν ξέρω τι έγινε πάντως όταν γύρισε η δικιά μου από την δουλειά,το pipe που βγάζει τις φούσκες από το Co2 έβγαζε παρά πολυ ποσότητα, χαμός μου είπε γινόταν λες και ήταν αεραντλια.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Δεν ξέρω ακριβώς αλλά η μπουκάλα ήταν μισό κιλό μιας χρήσης,και δούλευε μέρα νύχτα χωρίς να το κλείνω,αλλά το είχα ρυθμισμένων να βγάζει λίγο ώστε το drop checker είναι σκούρο πράσινο.

τι να πω δεν ξέρω τι έγινε πάντως όταν γύρισε η δικιά μου από την δουλειά,το pipe που βγάζει τις φούσκες από το Co2 έβγαζε παρά πολυ ποσότητα, χαμός μου είπε γινόταν λες και ήταν αεραντλια.

Την μπουκάλα την είχα περίπου 2 βδομάδας ίσως και λίγο παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...