Jump to content

Σύνθεση εξοπλισμού Co2 (βομβάρδισμος ερωτήσεων ..sort of) :P


Georgis

Recommended Posts

Καλημέρα σας

Ήρθε η ώρα που όλα τα φυτά του ενυδρείου μου περίμεναν CO2 :ChristmasTree: 

λιτρα 240

 

Ο εξοπλησμός που έχω βάλει στο μάτι ειναι

Pro-SE Series Complete Aquarium CO2 System with in-tank Flux_ Diffuser & μια 2κιλη μπουκάλα , ίσως και ένα pH controller ? Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο ?

 

Ποσο καιρο θα με βγαζει η 2κιλη ?

Υπαρχει καποιο (δικο μας)μαγαζι  για μπουκαλες ? & που γεμιζουμε ?

 

Σας ευχαριστώ 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε ενυδρείο 180lt μπουκάλα 2kg με 2 bubbles/sec μου κρατάει 4-5 μήνες. Για γέμισμα υπάρχουν αρκετά μαγαζιά, εμένα με έχει βολέψει λόγω εγγύτητας στη δουλειά η Olympia στον Κολωνό. Πάντως, αν ξαναέμπαινα στα έξοδα θα αγόραζα μπουκάλα 5kg.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Πάντως, αν ξαναέμπαινα στα έξοδα θα αγόραζα μπουκάλα 5kg.

Συμφωνω με 1000%, τουλαχιστον αν μιλαμε για ενυδρεια πανω απο 120λ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

Ο εξοπλησμός που έχω βάλει στο μάτι ειναι

Pro-SE Series Complete Aquarium CO2 System with in-tank Flux_ Diffuser & μια 2κιλη μπουκάλα ,

Ακριβουτσικο ειναι, αν παρεις και μπουκαλα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ακριβουτσικο ειναι, αν παρεις και μπουκαλα....

Οτι πληρώνεις παίρνεις δε λένε ? Μπουκάλα θα πάω σε 5kg για πιο σταθερη πιεση να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο ένα π.μ.που σου εχω στείλει. Ευχαριστώ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εντυπώσεις για αύτο το ph controller ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοτας για ph controller έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα Αγορά PH Controller  από το 2015 και μπερδεύτικα περισσότερο .. :huh: 24ώρη παρόχη ή όχι ?  5 χρόνια μέτα εξακολουθούν τα ph controller να έχουν τα θέματακια τους ? 

Η' μήπως κατά την εκκίνηση του συστήματος (24ώρο) δλδ ξεκίνοντας με 1 φυσαλίδα/sec 1η εβδομάδα ,  2φ/sec 2η εβδομάδα κοκ πλακωθώ στις μετρήσεις Ph , 

Στόχος μου δεν είναι να ρίξω όσο περισσότερο co2 μπορώ αλλά να καταφερω να κάνω ενα χαλί επιτέλους και να μην τρέχω με τα καπάκια του excel κάθε απόγευμα :hehe:

Τρέχον τιμές  Gh 10 , Kh 5 , Ph 7,4 

Έγινε επεξεργασία - Georgis
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

5 χρόνια μέτα εξακολουθούν τα ph controller να έχουν τα θέματακια τους ? 

Κανονικα δεν εχουν θεμα (δεν μιλαμε για πολυ "κινεζικα")

πριν 2 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

Η' μήπως κατά την εκκίνηση του συστήματος (24ώρο) δλδ ξεκίνοντας με 1 φυσαλίδα/sec 1η εβδομάδα ,  2φ/sec 2η εβδομάδα κοκ πλακωθώ στις μετρήσεις Ph , 

Εγω χωρις ΡΗ controler τα καταφερνω. Μονο drop checker μου φτανει. Με κοντρολερ βεβαια ειναι άλλη φαση...... Στα 120λ 2φυσ/δευτ ειναι μια χαρα, αν εχεις καλο φωτισμο και καλουτσικο diffusor. Προσωπικα για την νυχτα κλεινω την παροχη Co2.

Τιμες νερου καλες ειναι για φυτεμενο.

Χαλακι απο τι θελεις να κάνεις; Cuba;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To ph controller της JBL θεωρείται πολύ καλό υπό την προϋπόθεση βέβαια ότι θα θυσιάσεις ένα μηχανάκι για να το αγοράσεις ?

Κατά τα άλλα δεν έχω δουλέψει ποτέ κανένα και ούτε νομιζω ότι χρειάζεται.

Στόχευσε στο διοξείδιο που πρέπει και κρατά σταθερά τις ώρες που ανοίγει και κλείνει. Καλή ροή, καλό difusser η reactor και όλα καλά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Κανονικα δεν εχουν θεμα (δεν μιλαμε για πολυ "κινεζικα")

Εγω χωρις ΡΗ controler τα καταφερνω. Μονο drop checker μου φτανει. Με κοντρολερ βεβαια ειναι άλλη φαση...... Στα 120λ 2φυσ/δευτ ειναι μια χαρα, αν εχεις καλο φωτισμο και καλουτσικο diffusor. Προσωπικα για την νυχτα κλεινω την παροχη Co2.

Τιμες νερου καλες ειναι για φυτεμενο.

Χαλακι απο τι θελεις να κάνεις; Cuba;

 

Καταβρόχθισα κάμποσα άρθα & threads τις τελευταίες 4 ώρες και νομίζω πως έχω μια ίδεα πώς να ξεκινήσω μέχρι να βρω τη "χρυσή τομή" του ενυδρείου, παρήγγειλα ph meter & tds για να δώ τα πάνω και τα κάτω του ph σε όλο το 24ώρο . Το tds to πήρα κυρίως για να κάνω ενα εγχείρημα με τις amano (άσχετο με το θέμα μας )

Τη νύχτα ανοίγεις αεροαντλία ?

Με τόσα fail που έχω φάει απο τα χαλία όλα θέλω να τα βάλω ! :hehe: αλλά ναι για cuba & marsilea hirsuta

240 είναι το ενυδρείο , το diffusor είναι co2art bazooka και από πάνω του θα έχει ένα wavemaker 1000 ή 2000l/h τα φώτα τα περιμένω 12/2  helialux 

 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Fred13 έγραψε:

To ph controller της JBL θεωρείται πολύ καλό υπό την προϋπόθεση βέβαια ότι θα θυσιάσεις ένα μηχανάκι για να το αγοράσεις ?

Κατά τα άλλα δεν έχω δουλέψει ποτέ κανένα και ούτε νομιζω ότι χρειάζεται.

Στόχευσε στο διοξείδιο που πρέπει και κρατά σταθερά τις ώρες που ανοίγει και κλείνει. Καλή ροή, καλό difusser η reactor και όλα καλά.

το έχω μπανίσει αυτό της JBL άλλα μου πέφτει λιγάκι βαρύ προς το παρόν ,  θα κάνω μια δοκιμή με το difusser που είχε μέσα το kit και εδώ είμαστε ! :) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

Το tds to πήρα κυρίως για να κάνω ενα εγχείρημα με τις amano (άσχετο με το θέμα μας )

Για πες! Ειπες το Α πες και το Ω :D

πριν 2 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

Τη νύχτα ανοίγεις αεροαντλία ?

Οχι, σηκωμω πιο πανω το μπαστουνι εξοδου, για μεγαλυτερη αναταραξη επιφανειας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

Καταβρόχθισα κάμποσα άρθα & threads τις τελευταίες 4 ώρες και νομίζω πως έχω μια ίδεα πώς να ξεκινήσω μέχρι να βρω τη "χρυσή τομή" του ενυδρείου, παρήγγειλα ph meter & tds για να δώ τα πάνω και τα κάτω του ph σε όλο το 24ώρο . Το tds to πήρα κυρίως για να κάνω ενα εγχείρημα με τις amano (άσχετο με το θέμα μας )

Τη νύχτα ανοίγεις αεροαντλία ?

Με τόσα fail που έχω φάει απο τα χαλία όλα θέλω να τα βάλω ! :hehe: αλλά ναι για cuba & marsilea hirsuta

240 είναι το ενυδρείο , το diffusor είναι co2art bazooka και από πάνω του θα έχει ένα wavemaker 1000 ή 2000l/h τα φώτα τα περιμένω 12/2  helialux 

 

 

το έχω μπανίσει αυτό της JBL άλλα μου πέφτει λιγάκι βαρύ προς το παρόν ,  θα κάνω μια δοκιμή με το difusser που είχε μέσα το kit και εδώ είμαστε ! :) 

 

 

Είμαι αρκετά ψειρας και με πιάνει τελειομανία και ψάχνω και εξοπλισμούς και τα πάντα.  

Πέρα από τα λεφτά δεν το βρήκα ποτέ απαραίτητο. Μάλιστα ψάχνοντας παλαιότερα να δω αν αξίζει κλπ, έβλεπα πολλά προβλήματα από χομπιστες ανά τον κόσμο με το καλιμπραρισμα τους κλπ κλπ.

Από co2art αγοράζω.  Όλα τα difusser τους είναι καλά.  Τα inline ακόμα καλύτερα για εμένα.

Το μόνο που θα ήθελα να έχουν είναι και έναν καλό ριακτορα.

Όπως και να έχει βάλε το difusser σε σημείο με καλή ροή. Πολλοί το βάζουν κάτω από την έξοδο, εγώ προσωπικά όταν είχα intank difusser τον έβαζα απέναντι. Με αυτόν τον τρόπο το χτύπαγε με το που έβγαινε και όχι αφού έφτανε κοντά στην επιφάνεια.  Και αισθητικά ήταν καλύτερο.

Όπως και να το κάνεις επικέντρωσου στο να είναι σταθερό. Τις πρώτες μέρες ειδικά μέτρα το με το λεπτό να βεβαιωθείς ότι σταθεροποιήθηκε. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

εγώ προσωπικά όταν είχα intank difusser τον έβαζα απέναντι.

το ιδιο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Για πες! Ειπες το Α πες και το Ω :D

Οχι, σηκωμω πιο πανω το μπαστουνι εξοδου, για μεγαλυτερη αναταραξη επιφανειας.

Εεεε..! τι κάνει νίαου νίαου στα κεραμίδια... τα amanaκια  !:P σχετικά τα του tds & salinity meter ! 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Είμαι αρκετά ψειρας και με πιάνει τελειομανία και ψάχνω και εξοπλισμούς και τα πάντα.  

Πέρα από τα λεφτά δεν το βρήκα ποτέ απαραίτητο. Μάλιστα ψάχνοντας παλαιότερα να δω αν αξίζει κλπ, έβλεπα πολλά προβλήματα από χομπιστες ανά τον κόσμο με το καλιμπραρισμα τους κλπ κλπ.

Από co2art αγοράζω.  Όλα τα difusser τους είναι καλά.  Τα inline ακόμα καλύτερα για εμένα.

Το μόνο που θα ήθελα να έχουν είναι και έναν καλό ριακτορα.

Όπως και να έχει βάλε το difusser σε σημείο με καλή ροή. Πολλοί το βάζουν κάτω από την έξοδο, εγώ προσωπικά όταν είχα intank difusser τον έβαζα απέναντι. Με αυτόν τον τρόπο το χτύπαγε με το που έβγαινε και όχι αφού έφτανε κοντά στην επιφάνεια.  Και αισθητικά ήταν καλύτερο.

Όπως και να το κάνεις επικέντρωσου στο να είναι σταθερό. Τις πρώτες μέρες ειδικά μέτρα το με το λεπτό να βεβαιωθείς ότι σταθεροποιήθηκε. 

 

Είδα και εγώ διάφορα με τα probes για αυτό και ρώτησα μπας και έχει γίνει καμία ανατροπή

Για inline το έψινα πολύ άλλα δεν θα κόψει κάμποση ροή απο το φίλτρο ?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

Εεεε..! τι κάνει νίαου νίαου στα κεραμίδια... τα amanaκια  !:P σχετικά τα του tds & salinity meter ! 

 

Είδα και εγώ διάφορα με τα probes για αυτό και ρώτησα μπας και έχει γίνει καμία ανατροπή

Για inline το έψινα πολύ άλλα δεν θα κόψει κάμποση ροή απο το φίλτρο ?

 

Το inline βγαίνει ακριβώς στην διάμετρο του φίλτρου. Δεν κόβει την ροή καθόλου.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

Εεεε..! τι κάνει νίαου νίαου στα κεραμίδια... τα amanaκια  !:P σχετικά τα του tds & salinity meter ! 

Καλη επιτυχια!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Το inline βγαίνει ακριβώς στην διάμετρο του φίλτρου. Δεν κόβει την ροή καθόλου.  

Εννοείται πως το τσίμπησα .. μια ερώτηση η έξοδος που είναι σπρεί μπάρ πειράζει ?  ή θα χρειάστει κάτι άλλο ??

 

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Καλη επιτυχια!

 

ευχαριστώ ! ! !

 

 

και κάτι τελευταίο αυτό κάνει τίποτα ή είναι σαν το όζον που πούλαγε κάποτε ο Φικιωρης ? :P 

https://twinstareu.com/steriliser/algae-inhibition/ 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ειχα δει πετυχημενα πικνοφυτεμενα και με σπρει μπαρ (λιγα). Νομιζω καλυτερα lily pipe.  Η ροη ειναι πιο απαλη και πιο "φαρδια" καπως, δεν βαραει τα φυτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Georgis έγραψε:

Εννοείται πως το τσίμπησα .. μια ερώτηση η έξοδος που είναι σπρεί μπάρ πειράζει ?  ή θα χρειάστει κάτι άλλο ??

 

 

ευχαριστώ ! ! !

 

 

και κάτι τελευταίο αυτό κάνει τίποτα ή είναι σαν το όζον που πούλαγε κάποτε ο Φικιωρης ? :P 

https://twinstareu.com/steriliser/algae-inhibition/ 

 

 

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με σπρέι μπαρ αλλά εγώ δουλεύω λιλι pipe. Μια χαρά θα είσαι.

Τα προϊόντα της twinstar ειναι όλα πολύ καλά γενικότερα. 

Όσον αφορά το sterilizer , έχω και εγώ ένα ετοιμο παροπλισμένο να χρησιμοποιήσω.

Επειδή τα έχω ψάξει πολύ θα σου πω τι γίνεται με αυτά.

Βοηθάει και γενικά αποστειρωνει το νερό από σπορους άλγης και ασθένειες.

Παρόλα αυτά είναι ένα εξτραδακι το οποίο δεν καθορίζει την επιτυχία του ενυδρείου σου ούτε θα σε σώσει αμα κάνεις βασικά πράγματα λάθος.

Βοηθάει σκοτώνοντας τους σπόρους της άλγης πρώτου δημιουργηθεί άλγη.  Άπαξ και έχεις άλγη δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

Κάποιοι ορκίζονται γενικότερα για την αποτελεσματικότητα του αλλά δεν είναι πανάκεια. Αν έχεις λεφτά να ρίξεις και σου αρέσουν τα  gadget κακο δεν θα κάνει αυτό είναι σίγουρο.  Οξυγωνονει και το νερό.

Αν όμως πιστεύεις ότι αυτό θα είναι ο λόγος επιτυχίας η μη τότε όχι! 

Η ισορροπία του φωτισμού,διοξειδίου, λίπανσης και η σωστή και τακτική συντήρηση του ενυδρείου με αλλαγές νερου θα την καθορίσουν. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 18 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

 

Η ισορροπία του φωτισμού,διοξειδίου, λίπανσης και η σωστή και τακτική συντήρηση του ενυδρείου με αλλαγές νερου θα την καθορίσουν. 

 

101%

 

Συμφωνώ απόλυτα !  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@natateo @Fred13

Να με να συγχωρατε για το tag !

Αυτή η άλγη έχει να κάνει με το co2 ? Σημίωση το pogostemon erectus μπήκε μετά το co2 σύστημα.

1.thumb.jpg.8028835b37ee3ff94717fb33933b303f.jpg

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά ! :) 

2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δες λιγο το φιλτρο σου, μηπως θελει καθαρισμα;

Προσωπικα θα εβαζα μια σκουπα βιθου να μαζεψω ολο αυτο και μετα μια καλη αλλαγη νερου....

Σαν diatom ειναι. Μπορεις να βγαλεις ακομα μια φωτο να φαινεται πιο καλα, πιο κοντινη φωτο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2021 at 9:41 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Δες λιγο το φιλτρο σου, μηπως θελει καθαρισμα;

Προσωπικα θα εβαζα μια σκουπα βιθου να μαζεψω ολο αυτο και μετα μια καλη αλλαγη νερου....

Σαν diatom ειναι. Μπορεις να βγαλεις ακομα μια φωτο να φαινεται πιο καλα, πιο κοντινη φωτο

Καλημέρα και συγνώμη για την αργοποριμένη απάντηση αλλά ειδοποιηση για την απάντηση δεν ήρθε ποτέ !

Το φίλτρο πεντακάθαρο είναι , το προιγούμενο δεν ήταν καθαρό επείδη ήταν εσωτερικό, είχαμε πει πως ίσως έχει βγεί λόγο της πολύς σκούπας που έβαζα, την έχω κόψει τώρα μόνο τα χοντρά και απο 2εκ απόσταση. Μόλις ανάψουν τα φώτα το απόγευμα θα βγάλω πιο κοντινές!

 

 Ήρθαν και τα φώτα , υπάρχει κάποιο άρθο να διαβάσω? πχ με τι ένταση ξεκινάω , πόσο μπορώ να ανεβάσω, που σταματάω? Το site λεει πως βγάζει 140lm/l

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Georgis έγραψε:

Ήρθαν και τα φώτα , υπάρχει κάποιο άρθο να διαβάσω? πχ με τι ένταση ξεκινάω , πόσο μπορώ να ανεβάσω, που σταματάω? Το site λεει πως βγάζει 140lm/l

Δωσε λιγο το λινκ για φωτιστικο.

Οταν αλλαζεις τον φωτισμο, παντα ξεκινας απο κατω και σιγα σιγα ανεβαζεις. Δηλ, αν εχεις καλο λεντ φωτιστικο, ξεκινας με περιπου 20 lum/l, και 7 ωρες την ημερα.

Μεσα σ επομενες 2-3 εβδομαδες φτανεις προοδευτικα στα 30 lum/l kai 8 ωρες φωτισμου. Το CO2 πρεπει να δουλευει στο φουλ. Προσεχε μονο να μην παρακάνεις με CO2.

Απο φυτα τι πηρες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...