Jump to content

Παροχη CO2 στο φυτεμενο 500 λ και πανω


natateo

Recommended Posts

Καλησπερα φιλοι και φιλες.

Τελευταια δεχομαι πολλες ερωτησεις για παροχη CO2 σε ενυδρεια μεγαλυτερα των 500λ.

Θα ηθελα να μοιραστουμε σ άυτο το θεμα  τις εμπειριες μας. Τι εννοω....

Πρωτα απ ΄ολα εξοπλισμός.... Οχι απλα να αναφερουμε λεξεις - διαχυτης, atomizer, reactor...., αλλά συγκεκριμενα μοτνελα, που γνωριζουμε, οτι ειναι αξιοπιστα και δουλευουν καλα. Και τα αρνητικα τους και τα θετικα τους. Και πιο τυπο διαχυσης θεωρειτε πιο σωστο σε τοσα μεγαλα λιτρα.

Μιλαμε για μετριο ως πικνοφυτεμενο ενυδρειο.

Για τους πρωτάρηδες χρειαζεται πρωτα διαβασμα εδω- https://www.aquazone.gr/forums/topic/100134-διοξείδιο-του-άνθρακα-co2/

Ολοκληρωμένο σύστημα με Μπουκάλα.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ολοι θα συμφωνισουμε, οτι μια μπουκαλα 5λ τουλαχιστον θα χρειαστει.

Για τον τροπο διαχυσης , πιστευω in line atomazer ή CO2 active reactor θα κανουν καλη δουλεια

@Fred13, @Antonis K, @Χρήστος εχετε δουλεψει με in line;

πχ https://www.co2supermarket.co.uk/up-inline-atomizer-co2-diffuser-16-22-p189.html

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/2099-sera-flore-co2-active-reactor-500-4001942080576.html

Link to comment
Share on other sites

ότι υπάρχει σε διαχυτήρα τα έχω δουλέψει, απο τα λινκ που έστειλε η Ναταλία το πρώτο αν μπορώ να πω σε ποσοστό είχα μια διάχυση του CO2 85%. Σε επώνυμα ελαφρός καλύτερα γύρω στα 90%.

Στο δεύτερο είχα διάχυση κοντά 100% πολύ καλό αλλά η φτερωτή μαζεύει το co2 και αρκετές φορές κάνει θόρυβο μπουρπουλιτό, και επειδή είμαι πολύ ιδιότροπος με τον θόρυβο κατέληξα στο πρώτό.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

...να συμπληρώσω ότι ποτέ δεν είχα co2 σε ενυδρείο με καθαρά λίτρα πάνω απο 350, τη γίνεται στα 500+ δεν ξέρω αλλά τα 350 λίτρα ήταν φουλ φυτεμένο τίγκα στα φυτά. :)

Τώρα αν θέλετε να αναλύσω για ενυδρεία έως 350 λίτρα έχει καλός αλλιώς σταματώ εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο @salamander ετοιμάζει ένα τέτοιο πρότζεκτ και αν και το έχουμ μελετήσει και συζητήσει αρκετές φορές, μένει να δούμε στο αποτέλεσμα το ποσοστό διοξειδίου αλλά και την διαχυση και κατά πόσο καλή αυτή θα είναι!

Βεβαια ένα αρνητικό σε αυτή την περίπτωση είναι η χρήση sump και το ποσοστό της απώλειας που θα δεχτεί το σύστημα.. Στην πορεία νομίζω ότι θα μπορέσει να μας αναλύσει κάποια πράγματα..!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε fish only ή φυτεμενο,ευελπιστώ σε αυτά τα λίτρα. Όποτε θα παρακολουθησω το άρθρο με μεγάλη προσοχη κ ευχαρίστηση. Τώρα αμα δουν τι γραφω ο marinos κ ο corto maltese εδώ δε με σώζει τίποτα... Αν το ενυδρείο είναι πανω απο 350lt ενδέχεται να αλλά ζουν κάποιοι παράμετροι;Ξεκινάω με τα link που ανεβάσατετε! 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Ναταλία και εγώ τον inline δούλευα για χρόνια.

Στα συν, ότι δεν βλέπεις σχεδόν καθόλου φυσαλίδες (Πολύ καλή διαχυση) και έχεις ένα μαραφετι  λιγότερο μέσα στο ενυδρείο. 

Στα μείον, ότι μπουκωνει σχετικά εύκολα, είναι λίγο παιδεμα στο καθάρισμα και θες πολύ πίεση (Δηλαδή πάνω απο 2φ/δευτ θες καλό σετ μανομετρα)

Αυτά βέβαια σε 100 λίτρα καθαρά. Σε 500  μάλλον θα πήγαινα σε ριακτορα. Αλήθεια ένα 500lt high-tech πόσο co2 να θέλει? 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Είμαι ανάμεσα σε fish only ή φυτεμενο,ευελπιστώ σε αυτά τα λίτρα. Όποτε θα παρακολουθησω το άρθρο με μεγάλη προσοχη κ ευχαρίστηση. Τώρα αμα δουν τι γραφω ο marinos κ ο corto maltese εδώ δε με σώζει τίποτα... Αν το ενυδρείο είναι πανω απο 350lt ενδέχεται να αλλά ζουν κάποιοι παράμετροι;Ξεκινάω με τα link που ανεβάσατετε! 

όλοι έχουμε τα κρυφά μαστικά μας όπως και εγώ...:D 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Είμαι ανάμεσα σε fish only ή φυτεμενο,ευελπιστώ σε αυτά τα λίτρα. Όποτε θα παρακολουθησω το άρθρο με μεγάλη προσοχη κ ευχαρίστηση. Τώρα αμα δουν τι γραφω ο marinos κ ο corto maltese εδώ δε με σώζει τίποτα... Αν το ενυδρείο είναι πανω απο 350lt ενδέχεται να αλλά ζουν κάποιοι παράμετροι;Ξεκινάω με τα link που ανεβάσατετε! 

Καλά κάνεις .. Δεν ήμουν ποτέ υπέρ της μιας και μόνο ενυδρειακής προσέγγισης αλλά θεωρώ οτι πάντα θα σου κάνουν ενα κλικ παραπάνω τα ψάρια της Αφρικής.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Για μπουκαλα.... Εχω απο https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/fiales-dioxeidiou-co2/φιάλη-2kg-co2-detail

Ηταν μια χαρα μεχρι το πρωτο γεμισμα.... εχουμε κατι μαστόρια (ή μαστούρια), που οταν γεμιζουν, μπορουν και να χαλασουν την  στροφιγγα....

Ξερω πολλα παιδια, που πηραν και απο https://olympia-p.gr/fiali-co2-enidreiou-5kg

Αν καποιος εχει (ειχε) επωνυμη μπουκαλα, πεστε - υπαρχει διαφορά; πχ υπαρχουν και αλουμινιου...

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω μια επώνυμη 6 λίτρα amstel 20 χρόνια τώρα καλά κρατεί. 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω και μπουκάλα της dennerle και μπουκάλα αγορασμένη από Olympia. Δεν υπάρχει κάποια εμφανής διαφορά σ'εμενα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος έγραψε:

...να συμπληρώσω ότι ποτέ δεν είχα co2 σε ενυδρείο με καθαρά λίτρα πάνω απο 350, τη γίνεται στα 500+ δεν ξέρω αλλά τα 350 λίτρα ήταν φουλ φυτεμένο τίγκα στα φυτά. :)

Τώρα αν θέλετε να αναλύσω για ενυδρεία έως 350 λίτρα έχει καλός αλλιώς σταματώ εδώ.

Χρηστο! Θελουμε! Αναλυτικα ομως! Ξεσκόνισε και καμια φωτογραφια....

Link to comment
Share on other sites

κάτσε να πάω να βγάλω την φιάλη μια φωτογραφία απο το κινητό με το μανόμετρο που και αυτό είναι πανάρχαιο δεν υπάρχει άλλο στην αγορά, μιλάμε για μανόμετρο 30 ετών. θα δω και τη φωτογραφίες έχω τουλάχιστον μια δυο να βρω και θα επανέλθω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, τωρα οσο αφορά τα μανομετρα.....

Ειχα ενα κινεζο δουλευε καλα, χωρις θεμα  https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/valvides-rythmistes-co2/ηλεκτρικός-ρυθμιστής-co2-detail

Ενα φιλαρακι εχει Tunze με ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα λεει του αρεσε ( το πηρε πολυ πιο φθηνα απο εξωτερικο)- https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/4596-tunze-μειωτής-πίεσης-co2-με-διπλό-μανόμετρο-7077-3-4025167707735.html

 

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

κάτσε να πάω να βγάλω την φιάλη μια φωτογραφία απο το κινητό με το μανόμετρο που και αυτό είναι πανάρχαιο δεν υπάρχει άλλο στην αγορά, μιλάμε για μανόμετρο 30 ετών. θα δω και τη φωτογραφίες έχω τουλάχιστον μια δυο να βρω και θα επανέλθω.

Τετοιο θελουμε! Να κραταει 30 χρόνια!!!!!

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η φιάλη amstel  και το μανόμετρο dennerle λόγο μεγέθους τα κρύβω πίσω απο την κουρτίνα :)

426586104_CO2a.thumb.jpg.516448b7eccade6e86069995a669c563.jpg162391158_CO2b.thumb.jpg.18320dd2a9e67585301f75a741375c94.jpg

 

 

κάποιες φωτογραφίες είναι απο την εποχή του φίλμ όταν ήμουν Γερμανία. Στην ελλαδίτσα μας δεν κατάφερα να έχω ενυδρείο μεγαλύτερο απο 350 λίτρα.

Απο παλιά είχα τρέλα με τα φυτά με μικρά και λίγα ψάρια και όπως τώρα έτσι και παλιά δεν έλλειπαν οι καρδινάλιοι το ενυδρείο που ήταν περίπου 800 λίτρα και λειτούργησε έως το 2000 αν θυμάμαι καλά.  Τότε δεν είχα ντιφούζορ αλλά το λειτουργούσα με 3 μεγάλες σκάλες διάχυσης. Γενικά με της σκάλες ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος απλά ήθελαν μια φορά την εβδομάδα καθάρισμα και σίγουρα δεν είναι τόσο αποδοτικές όσο τα σημερινά μοντέρνα συστήματα αλλά ακόμη υπάρχουν στην αγορά. Προσωπικά κατά καιρούς της χρησιμοποιώ ακόμη της σκάλες είναι απλές στην χρήση, παντελώς αθόρυβες και αξιόπιστες, δεν μπορείς να κάνεις κάτι λάθος.

1174245647_aqua1.thumb.jpg.9a84f1a2e8b17dee08a445027af48830.jpg

 

το παρακάτω ενυδρείο δούλεψε στην αρχή με active reactor  για 6 μήνες όπως είπα ήμουν ευχαριστημένος δεν είχα πρόβλημα πλην του θορύβου για αυτό και πήγα στο Inline Atomizer. Εξίσου καλό και δεν χρειάστηκε καθάρισμα το δικό μου ποτέ. Απλά το πρώτο ήταν κινέζικο no name σε ενάμιση χρόνο ψώριασε.  Όταν θέλησα να το ξεβιδώσω για να το καθαρίσω προληπτικά με έμεινε στα χέρια. Το δεύτερο επώνυμο και σε σχεδόν διπλή τιμή αντέχει ακόμη. το ίδιο ενυδρείο το είχα και με ποιο πολλά φυτά και ποιο απαιτητικά απλά δεν βρίσκω τώρα φωτογραφία.

e06.thumb.jpg.cbce144621853648497c68a4c2e03984.jpg

 

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα, που σε ξεσκεπασα.... θα απαντας εσυ στα θεματα του φυτεμενου!!!!! :D

Χα-χα!!!!!

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

μπααααα τώρα τα ξέχασα γιατί έχω αυτό χωρίς co2 :bleh:

afrika.thumb.jpg.5474f18df334b0be86249a6c78e39c80.jpg

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω δουλέψει και με τα 3 αλλά περισσότερο απόλα με inline difusser.

Στο project που ετοιμάζω τώρα πάω με εξωτερικό καθαρά για θέμα αισθητικής όσον αφορά τις φυσαλίδες και τίποτα άλλο γιατί δεν τις συμπαθώ.

 

Ο intank difusser θέλει καλή κυκλοφορία και συχνό καθάρισμα για να αποδίδει. Στα πολλά λίτρα δυσκολεύει η διάχυση με αυτόν τον τρόπο.

Ο inline είναι εξαιρετικός, αρκεί να είναι καλής ποιότητας να κάνει αυτό το περιβόητο mist και το φίλτρο αρκετά δυνατό ίσως και με υποβοήθηση από κανένα σκίμμερ ή pump ώστε να πηγαίνει παντού.

Ο εξωτερικός ριάκτορας είναι ουσιαστικά ο καλύτερος όσον αφορά την απόδοση σε αναλογία με την ποσότητα που διαχύουμε. 

Το πρόβλημα με αυτόν είναι ότι πάντα ρίχνει την απόδοση του φίλτρου μας και θέλει αρκετή δουλίτσα για να δουλέψει σωστά.

Π.χ. ο sera 1000 που είχα δεν δούλεψε ποτέ.

Αισθητικά δεν έχει φυσαλίδες καθόλου για όποιον τον ενοχλεί.

 

Έχω βρει έναν ριάκτορα όπου σαν δυνατότητες και specs είναι ότι καλύτερο έχω δει ως τώρα. Βγαίνει και σε μοντέλα για έως και 3000 λίτρα (κτήνος). Λειτουργεί με ένα bypass το οποίο κόβει την ροή προς τον ριάκτορα για να του δίνει χρόνο να διαλύσει το co2, χωρίς όμως να χρειάζεται να μειώνεις την ένταση της αντλίας του φίλτρου.

Δεν μπορώ να το συστήσω γιατί δεν το έχω δουλέψει ακόμα, εύχομαι όμως σύντομα να ετοιμάσω το ενυδρείο και να έχω άποψη.

 

Εν κατακλείδι, η πιο οικονομική λύση (ο ριάκτορας κοστίζει) που έχει δουλέψει σε εμένα απροβλημάτιστα , είναι ένα καλό Inline difusser. Σπάνιο καθάρισμα εφόσον έχουμε καλή μηχανική φίλτρανση , αρκετά αποδοτικό σε σχέση με το intank και αθόρυβο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να γράψω για τις μπουκάλες, αλλά βρήκα αυτό 

Να σημειώσω και κάτι άλλο. Είχα 2 μπουκάλες πυροσβεστήρες. Και οι 2 είχαν την κλασσική σκανδάλη, οπότε τις έπιανα με δεματικο για να είναι μόνιμα ανοιχτο το co2. Αυτό δούλεψε για 2 χρόνια, μέχρι που η μια άρχισε να χανει. Οπότε στο επόμενο γέμισμα, μου άλλαξαν την σκανδάλη με στρόφιγγα και καθάρισα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λίγο κινέζικα μου ακούγονται αλλά δεν έχω τελειώσει τη μελέτη του πρώτου link που μου στείλατε οπότε ευελπιστώ να μπορώ να σας ακολουθήσω. Πάντως κ μόνο που μπαίνεις σε ξένα νερά μετά από 10 χρόνια στις αφρικανες κ έχεις να μάθεις νέα πραγματα είναι αναζωογονητικό. Τώρα αν αρχίζουν να μου γράφουν κ οι αλμυροι θα βαρεσω tilt!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλά κάνεις .. Δεν ήμουν ποτέ υπέρ της μιας και μόνο ενυδρειακής προσέγγισης αλλά θεωρώ οτι πάντα θα σου κάνουν ενα κλικ παραπάνω τα ψάρια της Αφρικής.

Κάτσε μην το κάνω κ το καινούργιο παλι αφρικανικό κ θα με κυνηγάνε όλοι αυτοί μετά ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Κάτσε μην το κάνω κ το καινούργιο παλι αφρικανικό κ θα με κυνηγάνε όλοι αυτοί μετά ?

Εσύ άρχισες τις δηλώσεις. Τώρα ότι και να το κάνεις, κάποιος θα σε κραξει :P:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Είμαι ανάμεσα σε fish only ή φυτεμενο,ευελπιστώ σε αυτά τα λίτρα. Όποτε θα παρακολουθησω το άρθρο με μεγάλη προσοχη κ ευχαρίστηση. Τώρα αμα δουν τι γραφω ο marinos κ ο corto maltese εδώ δε με σώζει τίποτα... Αν το ενυδρείο είναι πανω απο 350lt ενδέχεται να αλλά ζουν κάποιοι παράμετροι;Ξεκινάω με τα link που ανεβάσατετε! 

Ειμαι της ιδιας αποψης με τον Μαρινο, αρα μη φοβασαι για ''πογκρόμ'' & ''διώξεις'' :hehe:

Γιαννη οτι θα σε ευχαριστήσει να κάνεις και μακαρι να ηξερα απο ''κηπουρικη'' να σε βοηθησω .......αλλωστε το ξερεις και εσυ οτι εμεις οι Αφρικανοι παρολο που εχουμε ''τρελα'' με τις κιχλιδες μας, ποτε δεν θα πουμε κατι αρνητικο για τα αλλου ''τυπου'' ενυδρεια, το αντιθετο μαλιστα, ειδικα εμένα τα φυτεμενα και του Αμαζονιου μου αρεσουν παρα πολυ........... πολλοι των αλλων ''κατηγοριων'' οποτε ακουν για Αφρικη  βγαζουν ''σπυρια'' λες και τους ''φαγαμε'' την/ον γκομενα/ο?

πριν 2 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Κάτσε μην το κάνω κ το καινούργιο παλι αφρικανικό κ θα με κυνηγάνε όλοι αυτοί μετά ?

500 λιτρα φυτεμένο, σίγουρα  θα ειναι λίγο ''ταλαιπωρία'' και με ''έξοδα'' ............εσύ που εχεις και ''Διδακτορικο'' στη Μαλαουι, βάλε κάνα 2 είδη από όμορφα Χαπς για να εχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο, και άστους να σε κυνηγάν οι ''μποσταναδες'' :hehe:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...