Jump to content

Τι ψάρια να βάλω!


Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι νέα σε αυτό το χόμπι, και χρειάζομαι τις συμβουλές σας . Εδώ και 5 μέρες έχω πάρει ένα ενυδρείο 80λτ , το έχω φυτέψει με φυτά που είχα σε ένα μικρότερο ενυδρείο, του έχω βάλει AquaSAfe της  Tetra και Profito για τα φυτά μου, τα οποία είναι σε πολύ καλό δρόμο αφού ήδη έχουν αρχίσει να μεγαλώνουν. Έψαξα αρκετά στο forum, αλλά πιστεύω ότι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Αρχικά από αυτά που διάβασα κατάλαβα πως σίγουρα πρέπει να προσθέσω κάποιο προιόν για βακτήρια , όπου και έχω ένα το Bacto Start της Colombo.(εδώ θέλω την γνώμη σας). Έχω είδη δύο Bushymouth ή Pleco ένα albino και ένα μαύρο, ίσως να είναι ένα και ένα, που θα τα βάλω σε αυτό το ενυδρείο και σκέφτομαι να βάλω μέσα ένα χαρεμάκι Guppies 1/3 και  4-5 γαρίδες. Το έχω σκεφτεί καλά ή όλα αυτά δεν ταιριάζουν μαζί .

Επίσης τι μου προτείνεται να αγοράσω για να κάνω μετρήσεις στο νερό ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Έγινε επεξεργασία - maria yugi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μαρία και καλώς όρισες στο χόμπι μας .

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να στρώσεις την βιολογία του ενυδρείου . Το πως θα το δεις εδώ .

Όσον αφορά τα ψαράκια τα Guppies με τις γαρίδες είναι καλά. 

Αλλά αν είναι pleco αυτά που έχεις δεν κάνουν για το ενυδρείο σου μια που το τελικό τους μέγεθος είναι πάνω απο 25 cm . 

συμβουλέψου το προφίλ τους εδώ

Βέβαια για να σε βοηθήσουμε παραπάνω θα πρέπει να μας πεις τις διαστάσεις του ενυδρείου τι φωτισμό και κυρίως τι φίλτρο έχεις .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος maria yugi έγραψε:

 

Επίσης τι μου προτείνεται να αγοράσω για να κάνω μετρήσεις στο νερό ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αυτό 

API Freshwater Master Test Kit

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, marinos said:

Καλησπέρα Μαρία και καλώς όρισες στο χόμπι μας .

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να στρώσεις την βιολογία του ενυδρείου . Το πως θα το δεις εδώ .

Όσον αφορά τα ψαράκια τα Guppies με τις γαρίδες είναι καλά. 

Αλλά αν είναι pleco αυτά που έχεις δεν κάνουν για το ενυδρείο σου μια που το τελικό τους μέγεθος είναι πάνω απο 25 cm . 

συμβουλέψου το προφίλ τους εδώ

Βέβαια για να σε βοηθήσουμε παραπάνω θα πρέπει να μας πεις τις διαστάσεις του ενυδρείου τι φωτισμό και κυρίως τι φίλτρο έχεις .

Είναι αυτά με τις τρίχες στο πρόσωπο, μάλλον είναι Bushymouth. 

Είναι 61 πλάτος 32 βάθος 51 ύψος

Εσωτερικό φίλτρο EasyCrystal 600 της Tetra 

Φωτισμός LED 10 W

Link to comment
Share on other sites

Ωραία . Ξεκινάς με το στρώσιμο όπως περιγράφετε στο link που σου έδωσα .

Αργότερα κάνεις μετρήσεις και μας τις δείχνεις .

Ερώτηση 

Τι φίλτρο έχει μέσα μόνο σφουγγάρια ή έχει και άλλα κεραμικά υλικά; 

Το μικρό ενυδρείο είναι ακόμα σε λειτουργία ;

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, marinos said:

Ωραία . Ξεκινάς με το στρώσιμο όπως περιγράφετε στο link που σου έδωσα .

Αργότερα κάνεις μετρήσεις και μας τις δείχνεις .

Ερώτηση 

Τι φίλτρο έχει μέσα μόνο σφουγγάρια ή έχει και άλλα κεραμικά υλικά; 

Το μικρό ενυδρείο είναι ακόμα σε λειτουργία ;

Το φίλτρο έχει διπλό στρώμα fleece και BioGrid και ενεργό άνθρακα 

Το μικρό ενυδρείο είναι ακόμα ενεργό , μέσα είναι ακόμα τα Bushymouth μαζί με 5 Neon Tetra τα οποία θα παραμείνουν εκεί. 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος maria yugi έγραψε:

Το μικρό ενυδρείο είναι ακόμα ενεργό , μέσα είναι ακόμα τα Bushymouth μαζί με 5 Neon Tetra τα οποία θα παραμείνουν εκεί. 

Τα neon tetra χρειαζονται μεγαλο ενυδρειο(περιπου 100 λιτρα+) και εκτος απο αυτο  ενα κοπαδακι αποτελειται απο τουλαχιστον 8 νεον τετρα.

Για το αλλο ψαρακι δεν ξερω να σου πω?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, NikosPapak13 said:

Τα neon tetra χρειαζονται μεγαλο ενυδρειο(περιπου 100 λιτρα+) και εκτος απο αυτο  ενα κοπαδακι αποτελειται απο τουλαχιστον 8 νεον τετρα.

Για το αλλο ψαρακι δεν ξερω να σου πω?

Το έμαθα το τελευταίο διάστημα , που άρχισα να ψάχνω στο forum . 

Όταν αγόρασα το μικρό ενυδρείο πριν απο 8 μήνες, μου είπαν από το κατάστημα οτι μπορώ να βάλω 10 Neon tetra και ένα Bushymouth. Τώρα έχουν μείνει 5 Neon Tetra και έχω προσθέσει και ένα ακόμα Bushymouth σε μικρότερη ηλικία από το άλλο , που και αυτό μου είπαν ότι γίνεται. Όμως έχω παρατειρήσει ότι του επιτήθεται το μεγάλο , στην αρχή περισσότερο αλλά τώρα το έχει ελλατώσει . Πιστεύω πως φταίνε τα λίτρα του ενυδρείου και η διαφορά ηλικίας τους , αφού το μεγάλο είναι αρσενικό και βρίσκεται σε αναπαραγωγηκή ηλικία. 

Όταν άρχησα να ψάχνω περισσότερα για αυτά τα μικρά ζωάκια κατάλαβα πως έχω κάνει πολλά λάθοι, έτσι πήρα το καινούριο ενυδρείο και αποφάσησα αυτή την φορά να ξεκινήσω και να συνεχίσω σωστά . 

Επίσης το μικρό ενυδρείο σκέφτομαι να το κάνω φυτόριο

 

Και κάτι ακόμα , έχω μέσα στο μεγάλο ενυδρείο έναν αμφορέα στον οποίο επάνω έχει φυτρώσει ένα θαμνάκι , το οποίο έχω ψάξει τι είναι αλλά δεν έχω βρει απάντηση . Έχω την εντύπωση πως είναι άλγη , αλλα δεν ξέρω αν κάνει καλο στην βιολογία του ενυδρείου!

 

IMG_20210124_150740.jpg

Έγινε επεξεργασία - maria yugi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος maria yugi έγραψε:

Το έμαθα το τελευταίο διάστημα , που άρχισα να ψάχνω στο forum . 

Όταν αγόρασα το μικρό ενυδρείο πριν απο 8 μήνες, μου είπαν από το κατάστημα οτι μπορώ να βάλω 10 Neon tetra και ένα Bushymouth. Τώρα έχουν μείνει 5 Neon Tetra και έχω προσθέσει και ένα ακόμα Bushymouth σε μικρότερη ηλικία από το άλλο , που και αυτό μου είπαν ότι γίνεται. Όμως έχω παρατειρήσει ότι του επιτήθεται το μεγάλο , στην αρχή περισσότερο αλλά τώρα το έχει ελλατώσει . Πιστεύω πως φταίνε τα λίτρα του ενυδρείου και η διαφορά ηλικίας τους , αφού το μεγάλο είναι αρσενικό και βρίσκεται σε αναπαραγωγηκή ηλικία. 

Όταν άρχησα να ψάχνω περισσότερα για αυτά τα μικρά ζωάκια κατάλαβα πως έχω κάνει πολλά λάθοι, έτσι πήρα το καινούριο ενυδρείο και αποφάσησα αυτή την φορά να ξεκινήσω και να συνεχίσω σωστά . 

Επίσης το μικρό ενυδρείο σκέφτομαι να το κάνω φυτόριο

 

Και κάτι ακόμα , έχω μέσα στο ενυδρείο έναν αμφορέα στον οποίο επάνω έχει φυτρώσει ένα θαμνάκι , το οποίο έχω ψάξει τι είναι αλλά δεν έχω βρει απάντησει . Έχω την εντύπωση πως είναι άλγη , αλλα δεν ξέρω αν κάνει καλο στην βιολογία του ενυδρείου!

 

IMG_20210124_150740.jpg

Το μικρο ενυδρειο αν θες μπορεις να το κανεις και γαριδαδικο. Μετρησεις νερου προς το παρον εχεις κανει στο μικρο?

Η αλγη αυτη εκει που ειναι δεν κανει κατι κακο,αν θες ομως μπορεις να την αφαιρεσεις.

Τα φυτακια σου πως πανε?

Βγαλε μια καλη φωτογραφια ολο το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, NikosPapak13 said:

Το μικρο ενυδρειο αν θες μπορεις να το κανεις και γαριδαδικο. Μετρησεις νερου προς το παρον εχεις κανει στο μικρο?

Η αλγη αυτη εκει που ειναι δεν κανει κατι κακο,αν θες ομως μπορεις να την αφαιρεσεις.

Τα φυτακια σου πως πανε?

Βγαλε μια καλη φωτογραφια ολο το ενυδρειο σου.

Στο μικρό ενυδρείο δεν έχω κάνει ποτέ μετρήσεις ! Αύριο θα πάω να ψωνίσω για τα ενυδρεία μου απαρέτητα πράγματα που δεν έχω. 

Η άλγη αυτή μου αρέσει για αυτό ήθελα να μάθω αν είναι καλή .

Τα φυτά μου μεγαλώνουν καθημερινά σε τρελό βαθμό ! 

 

 

IMG_20210124_152210.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Μαρία μην κάνεις καμία αγορά εκτός από τα τεστ

. Αυτά θα σου πουν μετά αν χρειάζεσαι κάτι άλλο .

Εδώ θα είμαστε να σε βοηθήσουμε .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μικρό διαστάσεις ;

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, marinos said:

Το μικρό διαστάσεις ;

Καλημέρα. Το μικρό εχει διαστάσεις 36,0 μήκος ,22,0 πλάτος , 37,0 ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία είναι 29 λίτρα. 

Δυστυχώς τα Τέτρα δεν αισθάνονται όμορφα σε τόσο λίγα λίτρα με αποτέλεσμα να μην βλέπεις και εσύ τις συμπεριφορές τους.

Μπορείς όμως να βάλεις μέσα έναν πανέμορφο μονομάχο και να το κάνεις κάπως έτσι  Φαντάζομαι θα σε βοηθήσει και η @Χριστινα. σε αυτό άλλα σε κάθε περίπτωση θα υπάρχουν και άλλα μέλη που μπορούν να σε βοηθήσουν .

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος maria yugi έγραψε:

Και κάτι ακόμα , έχω μέσα στο μεγάλο ενυδρείο έναν αμφορέα στον οποίο επάνω έχει φυτρώσει ένα θαμνάκι , το οποίο έχω ψάξει τι είναι αλλά δεν έχω βρει απάντηση . Έχω την εντύπωση πως είναι άλγη , αλλα δεν ξέρω αν κάνει καλο στην βιολογία του ενυδρείου!

https://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-άλγες-γλυκού-νερού/?do=findComment&comment=774574

Cladophora Algae, να μην σου τυχει....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, marinos said:

Μαρία είναι 29 λίτρα. 

Δυστυχώς τα Τέτρα δεν αισθάνονται όμορφα σε τόσο λίγα λίτρα με αποτέλεσμα να μην βλέπεις και εσύ τις συμπεριφορές τους.

Μπορείς όμως να βάλεις μέσα έναν πανέμορφο μονομάχο και να το κάνεις κάπως έτσι  Φαντάζομαι θα σε βοηθήσει και η @Χριστινα. σε αυτό άλλα σε κάθε περίπτωση θα υπάρχουν και άλλα μέλη που μπορούν να σε βοηθήσουν .

Και τι μπορώ να κάνω με τα Νεον τετρα. Να τα δώσω πίσω? Δεν ξέρω αν θα τα πάρουν μετα από τόσους μήνες .

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος maria yugi έγραψε:

Και τι μπορώ να κάνω με τα Νεον τετρα. Να τα δώσω πίσω? Δεν ξέρω αν θα τα πάρουν μετα από τόσους μήνες .

Κάλο θα ήταν να κάνεις μια προσπάθεια . Διαφορετικά να έβαζες κάποια αγγελία ;

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, natateo said:

Άρα τι να κάνω με την άλγη. Είναι ή δεν είναι κακή! 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, marinos said:

Κάλο θα ήταν να κάνεις μια προσπάθεια . Διαφορετικά να έβαζες κάποια αγγελία ;

Αυτό δεν το σκέφτηκα. Ευχαριστώ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με την άλγη θα σου πουν οι ποιο ειδικοί . Αυτό που προέχει τώρα είναι να δεις τις μετρήσεις στο ενυδρείο σου .

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο πετ σοπ και δεν είχανε κανενα υγρο τεστ κιτ, πήρα στικ. 

Οι ενδίξεις είναι 

PH: 6,4

Chlorine: 0

KH: 3

NO2 : 0

NO3: 10

GH : >4 - >7

 

Έγινε επεξεργασία - maria yugi
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος maria yugi έγραψε:

Πήγα στο πετ σοπ και δεν είχανε κανενα υγρο τεστ κιτ, πήρα στικ. 

Οι ενδίξεις είναι 

PH: 6,4

Chlorine: 0

KH: 3

NO2 : 0

NO3: 10

GH : >4 - >7

 

Μαρία τα στικ δεν ειναι αξιοπιστα και μάλλον ηταν λάθος αγορά. Δεν μετραει και αμμωνια ετσι;

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, marinos said:

Μαρία τα στικ δεν ειναι αξιοπιστα και μάλλον ηταν λάθος αγορά. Δεν μετραει και αμμωνια ετσι;

Mόνο αυτά που έχω γράψει μετράει . 

 

και το μικρό ενυδρείο 

NO3: 100

NO2: 0

GH: >7

PH: 6,4

KH: 3

Chlorine: 0

Έγινε επεξεργασία - maria yugi
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος maria yugi έγραψε:

Mόνο αυτά που έχω γράψει μετράει . 

 

και το μικρό ενυδρείο 

NO3: 100

NO2: 0

GH: >7

PH: 6,4

KH: 3

Chlorine: 0

Κανε αλλαγη νερού τώρα .40%

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος maria yugi έγραψε:

Άρα τι να κάνω με την άλγη. Είναι ή δεν είναι κακή! 

καλες αλγες - μονο στο θαλασσινο υπαρχουν. Βγαλε το μαζι με διακοσμητικο εξω και καθαρισε καλα αυτο το σημειο. Μπορεις να ξεπλυνεις το σημειο με βραστο νερο.

Κανονικα cladophora ειναι πρασινη, μπορει να φταιει η φωτογραφια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...