Jump to content

Τι ψάρια να βάλω!


Recommended Posts

Τα νιτρικα ΝΟ3, δεν πρεπει να ειναι πανω απο 40 ppm. Αλλαγες νερου συχνες θελει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Κανε αλλαγη νερού τώρα .40%

Νο3 10 ήθελε μάλλον να γράψει και μπερδεύτηκε,

πιο πάνω είχε γράψει 10

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

καλες αλγες - μονο στο θαλασσινο υπαρχουν. Βγαλε το μαζι με διακοσμητικο εξω και καθαρισε καλα αυτο το σημειο. Μπορεις να ξεπλυνεις το σημειο με βραστο νερο.

Κανονικα cladophora ειναι πρασινη, μπορει να φταιει η φωτογραφια.

Ειναι σχεδόν όπως φαίνεται στην φωτογραφία. Κυπαρισσί σκούρο. 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Mr.fox said:

Νο3 10 ήθελε μάλλον να γράψει και μπερδεύτηκε,

πιο πάνω είχε γράψει 10

Δεν είμαι σίγουρη αν τα έχω γράψει σωστά,γιατι τα γράφει . Nitrate: 10 Nitrite:0

Επίσης τα μετράει σε mg/l

Έγινε επεξεργασία - maria yugi
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος maria yugi έγραψε:

Δεν είμαι σίγουρη αν τα έχω γράψει σωστά,γιατι τα γράφει . Nitrate: 10 Nitrite:0

Επίσης τα μετράει σε mg/l

Mάρια ,πάρε αύριο το πρωί ένα καθαρό μπουκάλι και βάλε λίγο νερό από το ενυδρείο σου,πήγανε σε ένα μεγάλο πετ σοπ και ζήτησε τους αν μπορούν να σου κάνουνε τεστ το νερό.

Από ότι είδα γράφεις ότι είσαι Γερμανία, εαν πας στο Kölle Zoo ,pet Shop 

θα σου το κάνουνε χωρίς χρέωση,(εχω πάει πολλές φορές πριν αγοράσω δικά μου τεστ)

επισης ρωτά τους εαν μπορούν να πάρουν πίσω τα ψάρια σου,και εξήγησε τους τους λόγους.

εγω είχα πάρει ένα pleco και τους τον γύρισα πίσω την επόμενη επιδη μαλώνανε με τον δικό μου ,και τον δέχτηκαν χωρίς κανένα πρόβλημα.

εαν όχι μπορείς να βάλεις μια αγγελία σε ένα σάιτ να τα δώσεις με μικρό συμβολικό χρηματικό ποσό ,και αργοτερα όταν είναι όλα κομπλέ με το ενυδρείο σου να βάλεις τα σωστά ψαράκια για λιτρα σου και το φίλτρο σου, (θα σου πούνε τα παιδιά απο εδώ στο φόρουμ τι μπορείς βάλεις στα λιτρα σου ώστε να είναι και αυτά ευτυχισμένα και χωρίς προβλήματα ,και εσυ χαρούμενη )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Mr.fox said:

Mάρια ,πάρε αύριο το πρωί ένα καθαρό μπουκάλι και βάλε λίγο νερό από το ενυδρείο σου,πήγανε σε ένα μεγάλο πετ σοπ και ζήτησε τους αν μπορούν να σου κάνουνε τεστ το νερό.

Από ότι είδα γράφεις ότι είσαι Γερμανία, εαν πας στο Kölle Zoo ,pet Shop 

θα σου το κάνουνε χωρίς χρέωση,(εχω πάει πολλές φορές πριν αγοράσω δικά μου τεστ)

επισης ρωτά τους εαν μπορούν να πάρουν πίσω τα ψάρια σου,και εξήγησε τους τους λόγους.

εγω είχα πάρει ένα pleco και τους τον γύρισα πίσω την επόμενη επιδη μαλώνανε με τον δικό μου ,και τον δέχτηκαν χωρίς κανένα πρόβλημα.

εαν όχι μπορείς να βάλεις μια αγγελία σε ένα σάιτ να τα δώσεις με μικρό συμβολικό χρηματικό ποσό ,και αργοτερα όταν είναι όλα κομπλέ με το ενυδρείο σου να βάλεις τα σωστά ψαράκια για λιτρα σου και το φίλτρο σου, (θα σου πούνε τα παιδιά απο εδώ στο φόρουμ τι μπορείς βάλεις στα λιτρα σου ώστε να είναι και αυτά ευτυχισμένα και χωρίς προβλήματα ,και εσυ χαρούμενη )

Για το να επιστρέψω τα ψάρια ρώτησα από εκεί που τα πήρα και μου είπαν ότι δεν παίρνουν από σπίτι γιατί μπορει να είναι άρρωστα. Βέβαια από ότι έχω καταλάβει αυτό το πετ σοπ δεν είναι καθόλου αξιόπιστο. 

Ναι στην Γερμανία είμαι , δεν γνωρίζω αυτό το πετ σοπ, όμως ξέρω ένα άλλο λίγο πιο έξω από την πόλη που μένω και είναι μεγάλο . Θα πάω εκεί τα νερά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος maria yugi έγραψε:

Για το να επιστρέψω τα ψάρια ρώτησα από εκεί που τα πήρα και μου είπαν ότι δεν παίρνουν από σπίτι γιατί μπορει να είναι άρρωστα. Βέβαια από ότι έχω καταλάβει αυτό το πετ σοπ δεν είναι καθόλου αξιόπιστο. 

Ναι στην Γερμανία είμαι , δεν γνωρίζω αυτό το πετ σοπ, όμως ξέρω ένα άλλο λίγο πιο έξω από την πόλη που μένω και είναι μεγάλο . Θα πάω εκεί τα νερά. 

Ας δούμε πρώτα τι θα δείξει το τεστ και ύστερα θα σου πούνε εδώ τι πρέπει να κανείς,και αποφασίζεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Mr.fox said:

Ας δούμε πρώτα τι θα δείξει το τεστ και ύστερα θα σου πούνε εδώ τι πρέπει να κανείς,και αποφασίζεις

Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Αύριο θα έχω νεότερα .

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος maria yugi έγραψε:

Για το να επιστρέψω τα ψάρια ρώτησα από εκεί που τα πήρα και μου είπαν ότι δεν παίρνουν από σπίτι γιατί μπορει να είναι άρρωστα. Βέβαια από ότι έχω καταλάβει αυτό το πετ σοπ δεν είναι καθόλου αξιόπιστο. 

Ναι στην Γερμανία είμαι , δεν γνωρίζω αυτό το πετ σοπ, όμως ξέρω ένα άλλο λίγο πιο έξω από την πόλη που μένω και είναι μεγάλο . Θα πάω εκεί τα νερά. 

Και αν βρεις αγόρασε και υγρά τεστ . Είτε αυτό που σου έδειξα είτε μεμονωμένα τα NH3/NH4 - NO2 - NO3 . 

Πριν κάνεις μια αγορά να ρωτάς εδώ . Πίστεψε με έχουμε πετάξει πάρα πολλά λεφτά σε άχρηστες αγορές και υπάρχει η εμπειρία για να σε προστατέψουμε 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να και τα Bushymouth, το μαύρο είμαι 99% σίγουρη πως είναι αρσενικό , από αυτά που έχω διαβάσει , το άλλο είναι μικρό ακόμα . Δείτε και εσείς και πείτε μου γτ δεν είμαι σίγουρη για την ονομασία τους . 

IMG_20210125_222637.jpg

IMG_20210125_222437.jpg

IMG_20210125_222424.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Μόλις έφυγα από το pet shop. Μου είπανε πως κάνουν τεστ , όμως δεν μπορούσε να μου κάνει για το μικρό μου είπε , επειδή το νερό το άλλαξα εχθές και για το μεγάλο μου είπε ότι πρέπει να βάλω πρώτα βακτήρια και μετά , μου έδωσε βακτήρια . Επίσης πήρα μια κρυψώνα για τα Bushymouth . Και ένα ξύλο για το μικρό μου ενυδρείο . Τι προεργασία χρειάζεται το ξύλο για να το τοποθετήσω στην γυάλα ; 

Και έψαξα για τέστ , είχε υγρά αλλά χωρίς αμμωνία . Θα παραγγείλω από το ίντερνετ και μέχρι τότε θα πηγαίνω το νερό στο Pet shop.

Έγινε επεξεργασία - maria yugi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να το πλύνεις καλά. Αν μπορείς να την βράσεις με κάποιο τρόπο θα ήταν καλά .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τι βλακιες ειναι αυτες..... Ναι, εκανες αλλαγη νερου χτες, αλλά δεν αλλαξες ολο το νερο. Πόσο ηταν.. 40% Κανονικα τεστ κάνουμε πριν την αλλαγη νερου, αυτο , ομως , δεν σημαινει οτι δεν μπορουμε να το κανουμε και μετα.

Και τι σημαινει δεν μπορω να κανω τεστ  γιατι δεν εριξες βακτηρια;;;; Απλα δεν ηθελε να κανει.....

Το ξυλο σε μια κατσαρολα βαλε (αν χωραει), αν δεν χωραει με βραστο νερο ξεπλυνε το 2-3 φορες στη μπανιερα.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, natateo said:

Τι βλακιες ειναι αυτες..... Ναι, εκανες αλλαγη νερου χτες, αλλά δεν αλλαξες ολο το νερο. Πόσο ηταν.. 40% Κανονικα τεστ κάνουμε πριν την αλλαγη νερου, αυτο , ομως , δεν σημαινει οτι δεν μπορουμε να το κανουμε και μετα.

Και τι σημαινει δεν μπορω να κανω τεστ  γιατι δεν εριξες βακτηρια;;;; Απλα δεν ηθελε να κανει.....

Το ξυλο σε μια κατσαρολα βαλε (αν χωραει), αν δεν χωραει με βραστο νερο ξεπλυνε το 2-3 φορες στη μπανιερα.

 

Θα ξαναπάω την Παρασκευή.

Θα ήθελα να μου πείτε τι φυτά μπαίνουν επάνω στο ξύλο, έχω δει πολλά βίντεο απο ξένους χομπίστες ,όμως έχω την εντύπωση πως εδώ δεν έχω δει σε πετ σοπ τέτοια φυτά

Έγινε επεξεργασία - maria yugi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα .. 

 

Στο παρακάτω Link θα βρεις μερικά απο τα φυτά που σε ενδιαφέρουν και με δείκτη δυσκολίας. 

 

https://tropica.com/en/plants/search/?mode=search&sew=&dif=&pgr=&ori=&use=På sten eller rod

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες ρίζες από τα φυτά μου είναι καφέ , μήπως είναι άλγη ; 

Επίσης στο ένα φυτό έχει πολλές και τεράστιες ρίζες παντού , είναι φυσιολογικό ; 

 

16116927155926827701058149744723.jpg

Έγινε επεξεργασία - maria yugi
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, maria yugi said:

Κάποιες ρίζες από τα φυτά μου είναι καφέ , μήπως είναι άλγη ; 

Επίσης από στο ένα φυτό έχει πολλές και τεράστιες ρίζες παντού , είναι φυσιολογικό ; 

 

 

 

IMG_20210126_213116.jpg

Έγινε επεξεργασία - maria yugi
Link to comment
Share on other sites

Ναι,πολλά είδη φυτών το κάνουνε,είναι φυσιολογικό.

για την άλγη ίσως κάποιος άλλος γνωριζει να σου πει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/1/2021 at 11:37 ΠΜ, marinos said:

Κάλο θα ήταν να κάνεις μια προσπάθεια . Διαφορετικά να έβαζες κάποια αγγελία ;

Καλημέρα Μαρίνο , σε ευχαριστώ και πάλι για την ιδέα της αγγελίας , σήμερα θα δώσω τα Νέον Τέτρα σε έναν άνθρωπο με ενυδρείο 120l.

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αλλαγή νερού στο μεγάλο ενυδρείο προχθές . Τα στικς μου δίχνουν

Chlorine: 0

Ph: 6,4

Kh: 6

Gh: >14

No3: 10

No2: 0

 

Έχω σίγουρα άλγη και νομίζω δυο ειδών , παρατήρισα σημερα και επάνω σε μια πέτρα, μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

IMG_20210129_120422.jpg

IMG_20210129_120320.jpg

Έγινε επεξεργασία - maria yugi
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεται πως το ενυδρείο είναι έτοιμο να δεχτεί τα Bushymouth? 

Ή πρέπει πρώτα να μετρήσω και την αμμωνία ?

Με τα δεδομένα του άρθου που υπάρχουν στην σελιδα για τα συγκεκριμένα ψάρια και με τις μετρήσεις που έκανα φαίνεται να είναι εντάξει.

 

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις σου σαν νούμερα φαίνονται εντάξει.

Απλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι αξιόπιστες .

Και στο λέω αυτό γιατί στις 23 -01 δεν είχες ρίξει καν βακτήρια ( δεν ξεκίνησες το στρώσιμο) πως λοιπόν σήμερα είναι έτοιμο το ενυδρείο ;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, marinos said:

Οι μετρήσεις σου σαν νούμερα φαίνονται εντάξει.

Απλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι αξιόπιστες .

Και στο λέω αυτό γιατί στις 23 -01 δεν είχες ρίξει καν βακτήρια ( δεν ξεκίνησες το στρώσιμο) πως λοιπόν σήμερα είναι έτοιμο το ενυδρείο ;

 

JBL Test Combi Set Plus NH4 25510 Testkoffer für Wasserwerte inkl. Ammonium-Test für alle Aquarien: Amazon.de: Haustier

 

Δείτε λίγο αυτό το kit λέω να παραγγείλω , δεν βρίσκω αλλό εδώ που είμαι. Μετά μόνο μεμωνομένα.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία δεν τα ξέρω για να σου απαντήσω .

Αλλά θεωρώ οτι σίγουρα είναι ποιό αξιόπιστα απο τα χαρτάκια .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...