Jump to content

Eheim Prefilter


makis206

Recommended Posts

Σκέφτομαι να το βάλω στην είσοδο του Eheim Profeccionel 4+ 350 που τρέχει στο 125αρι ενυδρείο μου. Έχω δει αρκετά βίντεο και δείχνει πολύ πρακτικό παρά το μεγάλο του μέγεθος. Αυτό που δεν ξέρω όμως είναι αν κόβει πολύ από τη ροή του φίλτρου - εννοείται θα φροντίσω να κρατάω πάντα καθαρά τα σφουγγάρια του αφού θα τα πλένω σε κάθε αλλαγή νερού.

Το έχει δοκιμάσει κανείς να καταθέσει την άποψή του;

 

3d2d5825edb1bbea313d52fd801a4356.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άψογο!

Λόγω όγκου βέβαια βάζω το μισό, μιας και είναι διαιρούμενο. Ροή δεν κόβει αν καθαρίζεται σχετικά τακτικά.

Κρατάει πολύ πράγμα και επεκτείνει τα διαστήματα που ανοίγω το φίλτρο για συντήρηση. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ, μήπως να έβαζα μόνο το ένα καλαθάκι μπας και αποφύγω να κόψω τον πλαστικό σωλήνα του φίλτρου, πράγμα που θα κάνω αναγκαστικά δηλαδή αφού το άτιμο το προ-φίλτρο εκτός από παχύ είναι και ψηλό. Θα πρέπει να κόψω τον πλαστικό σωλήνα ή να αφαιρέσω χαλίκι εναλλακτικά από το πίσω μέρος διαφορετικά το προ-φίλτρο θα ακουμπάει τον βυθό και θα μου σηκώνει την "στροφή" του σωλήνα πολύ ψηλά. Κι όμως η σωλήνα του Profeccionel 4+ 350 είναι αρκετά μακρυά για ενυδρείο των 50cm στο ύψος. Αν υπολογίσω και το ύψος του χαλικιού στο πίσω μέρος τοτε τα 50cm μειώνονται άνετα στα 43-44cm..

Στην ουσία θέλω να το τοποθετήσω περίπου 2cm πάνω από το χαλίκι μου ώστε να αφαιρείται και εύκολα για τον εβδομαδιαίο του καθαρισμό. Παράλληλα σε αυτό το ύψος θα κρυφτεί και από τα φυτά και τα ξύλα, απαραίτητο για εμένα να μη βρίσκεται αυτό το άσχημο πράγμα σε κοινή θέα.

Θα μπορούσα να βάλω και την σωλήνα ανάποδα, το μακρύ της μέρος έξω από το ενυδρείο δηλαδή και το κοντό της μέσα στο νερό. Έτσι όμως το προ-φίλτρο θα φτάνει μέχρι το μέσο της πλάτης του ενυδρείου και θα φαίνεται πάνω από τα φυτά. Όχι εικόνα που θέλω να έχω σίγουρα..

Άραγε με το ένα καλαθάκι θα κόβει περισσότερη ροή αντί αν βάλω και τα δύο στο προ-φίλτρο; Σίγουρα με το ένα καλαθάκι θα στουμπώνει πιο γρήγορα - άρα συχνότερα καθαρίσματα στο σφουγγάρι του. Στη ροή όμως υπάρχει διαφορά μεταξύ των δύο επιλογών;

Να πω πως το προ-φίλτρο το αγόρασα τελικά και σκοπεύω να το βάλω σύντομα μέσα. Το θέμα είναι πως να το τοποθετήσω όσο πιο εύκολα γίνεται ώστε και τη δουλειά του να κάνει, αλλά και τη δουλειά όλου του εξωτερικού μου φίλτρου να μην επηρεάσει αρκετά.

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση.!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος makis206 έγραψε:

Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ, μήπως να έβαζα μόνο το ένα καλαθάκι μπας και αποφύγω να κόψω τον πλαστικό σωλήνα του φίλτρου, πράγμα που θα κάνω αναγκαστικά δηλαδή αφού το άτιμο το προ-φίλτρο εκτός από παχύ είναι και ψηλό. Θα πρέπει να κόψω τον πλαστικό σωλήνα ή να αφαιρέσω χαλίκι εναλλακτικά από το πίσω μέρος διαφορετικά το προ-φίλτρο θα ακουμπάει τον βυθό και θα μου σηκώνει την "στροφή" του σωλήνα πολύ ψηλά. Κι όμως η σωλήνα του Profeccionel 4+ 350 είναι αρκετά μακρυά για ενυδρείο των 50cm στο ύψος. Αν υπολογίσω και το ύψος του χαλικιού στο πίσω μέρος τοτε τα 50cm μειώνονται άνετα στα 43-44cm..

Στην ουσία θέλω να το τοποθετήσω περίπου 2cm πάνω από το χαλίκι μου ώστε να αφαιρείται και εύκολα για τον εβδομαδιαίο του καθαρισμό. Παράλληλα σε αυτό το ύψος θα κρυφτεί και από τα φυτά και τα ξύλα, απαραίτητο για εμένα να μη βρίσκεται αυτό το άσχημο πράγμα σε κοινή θέα.
Θες λίγο πιο ψηλά από 2εκ για να βγαίνει εύκολα. 


Θα μπορούσα να βάλω και την σωλήνα ανάποδα, το μακρύ της μέρος έξω από το ενυδρείο δηλαδή και το κοντό της μέσα στο νερό. Έτσι όμως το προ-φίλτρο θα φτάνει μέχρι το μέσο της πλάτης του ενυδρείου και θα φαίνεται πάνω από τα φυτά. Όχι εικόνα που θέλω να έχω σίγουρα..

Εγώ το έχω συνδυάσει με αυτό  και για αισθητικούς λόγους και γιατί είναι διαιρούμενο και μπορείς να παίξεις με το ύψος. Αλλιώς κόψιμο το μπαστούνι. Δεν τρέχει και τίποτα.

Άραγε με το ένα καλαθάκι θα κόβει περισσότερη ροή αντί αν βάλω και τα δύο στο προ-φίλτρο; Σίγουρα με το ένα καλαθάκι θα στουμπώνει πιο γρήγορα - άρα συχνότερα καθαρίσματα στο σφουγγάρι του. Στη ροή όμως υπάρχει διαφορά μεταξύ των δύο επιλογών;
Το ενα καλαθάκι θα μπουκώνει πιο εύκολα, ειδικά σε ένα μεγάλο φίλτρο σαν το δικό σου. (Εγώ έχω το ecco pro 200). Αλλα μη φανταστείς τραγικά πράγματα. Η ροή πέφτει ελάχιστα, ακόμα και αν το αφήσεις αρκετό καιρό χωρίς καθάρισμα.


Να πω πως το προ-φίλτρο το αγόρασα τελικά και σκοπεύω να το βάλω σύντομα μέσα. Το θέμα είναι πως να το τοποθετήσω όσο πιο εύκολα γίνεται ώστε και τη δουλειά του να κάνει, αλλά και τη δουλειά όλου του εξωτερικού μου φίλτρου να μην επηρεάσει αρκετά.

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση.!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το τοποθέτησα κόβοντας τον σωλήνα εντέλει. Ξύπνησα νωρίς για να ασχοληθώ αποκλειστικά με αυτό κι αφού είπα ότι είναι κρίμα να μη χρησιμοποιήσω και τα δύο σφουγγάρια του, η μόνη λύση ήταν όντως το κόψιμο το οποίο έκανα πανεύκολα τελικά.

Άφησα κενό περίπου 2,5cm από το χαλίκι αλλά το τσέκαρα ώστε να μπορώ να το αφαιρώ εύκολα πρώτα. Στην ανάγκη σηκώνω και τον σωλήνα λίγο πιο ψηλά (μου δίνει το περιθώριο ο λαστιχένιος σωλήνας που καταλήγει στο φίλτρο ) και το προ-φίλτρο βγαίνει πανεύκολα μετά.

Όντως η ροή δεν δείχνει να μειώθηκε, περίμενα αισθητή διαφορά ακόμα και τώρα στο ξεκίνημα που τα σφουγγάρια του είναι πεντακάθαρα. Διαψεύστηκα όμως και χαίρομαι γι' αυτό.!

Είχα σκεφτεί κι εγώ να πάρω το installation set της Eheim αλλά επειδή έχω δύο εξωτερικά φίλτρα σε Juwel ενυδρείο, δυστυχώς το φαρδύ του κομμάτι στο πάνω μέρος δεν θα χωράει στην υποδοχή του ενυδρείου. Ο λόγος είναι ότι έχω δύο σωλήνες των φίλτρων σε κάθε υποδοχή. Και να τα στριμώξω δηλαδή δεν θα κλείνει το flap από πάνω οπότε.. κάναμε όμως δουλειά, τέλος ενδοιασμών!

Ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες Αντώνη.! default_smile.png

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που βοηθησα :)

Θα δεις στην πορεία ότι έκανες πολύ καλή επιλογή. Εγώ το έχω από όταν ήταν φυτεμένο το ενυδρείο μου και το κλασικό σχαρακι μου είχε σπάσει τα νεύρα. Μπουκωνε συνέχεια από φύλλα και μέσα στο φίλτρο μάζευε τα πάντα. Από φυλλαράκια, μέχρι νεογεννητες γαρίδες :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Άψογο!

Λόγω όγκου βέβαια βάζω το μισό, μιας και είναι διαιρούμενο. Ροή δεν κόβει αν καθαρίζεται σχετικά τακτικά.

Κρατάει πολύ πράγμα και επεκτείνει τα διαστήματα που ανοίγω το φίλτρο για συντήρηση. 

Ακριβως ετσι ειναι οπως τα λες Αντωνη..... να προσθεσω οτι παιζει ρολο για την μειωση ή οχι της ροης απο το προφιλτρο σφουγγαρακι της eheim και τι ''ζωντανα'' εχεις στο ενυδρειο...... Π.Χ στο ενυδρειο με τις Τανγκανικες υπηρχαν περίοδοι που το καθαριζα και καθε 2ερη αλλαγη νερου ( 14-15μερες), αλλά στο ενυδρειο με τις χελωνες που ειναι ''βρωμιαρες'' αναγκαστικα σε καθε αλλαγη νερου γιατι εβλεπα οτι επεφτε αισθητα η ροη , επισης για αυτο αλλαξα το σφουγγαρι με ενα πιο ''χονδροτρυπο''.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για το παραπάνω ήμουν σίγουρος από την αρχή, ανάλογα το ενυδρείο εξαρτάται και η συχνότητα καθαρισμού των σφουγγαριών του δηλαδή.

Στα 130 λίτρα έχω 11 Tiger Barbs σήμερα, 4 Corydoras Aeneus, μερικά Ramshorn snails και αρκετά φυτά. Πριν είχα μόλις δύο αρκετά μεγάλα Black Moor. Η διαφορά στην καθαριότητα των πάντων όμως (βυθού, φίλτρων, γυαλιού, το πρωτεϊνικό φιλμ εμφανίζεται πιο σπάνια κλπ ) είναι παραπάνω από αισθητή μεταξύ τους με τα Χρυσοψαράκια να λερώνουν πολύ περισσότερο σε σύγκριση με τα 15 τροπικά κι ας ήταν μόλις δυο!

Πλέον έχω αλλάξει και το ένα εκ των δύο φίλτρων όμως. Από 2 Eheim 2213 τώρα έχω 1 Eheim 2213 και ένα Eheim Pro 4+ 350 - στο οποίο έβαλα και το προ-φίλτρο φυσικά. Το νερό πλέον είναι πιο κρυστάλλινο, η ροή σαφέστατα μεγαλύτερη, όλα έχουν αλλάξει προς το καλύτερο και το ότι δεν βλέπω πια τοσα πολλά "αιωρούμενα" σωματίδια στο νερό όπως πριν με κάνει να πιστεύω ότι το προ-φίλτρο θα θέλει πιο σπάνια καθαρισμα απ' όσο νόμιζα. Θα το δούμε όμως και εν καιρώ.

Το θετικό είναι ότι κατάφερα να βάλω και τα δύο καλαθάκια του προ-φίλτρου στην είσοδο, όπως επίσης και το ότι το λευκό σφουγγάρι μέσα σε κάθε καλαθάκι φαίνεται ξεκάθαρα απ' έξω απ' το ενυδρείο. Έτσι θα σου δείχνει και ένα σημάδι για το πότε θα ζητήσει και το πρώτο του καθαρισμα.
Εν αναμονή του λοιπόν.!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2021 at 5:22 ΜΜ, το μέλος makis206 έγραψε:

 

Σκέφτομαι να το βάλω στην είσοδο του Eheim Profeccionel 4+ 350 που τρέχει στο 125αρι ενυδρείο μου. Έχω δει αρκετά βίντεο και δείχνει πολύ πρακτικό παρά το μεγάλο του μέγεθος. Αυτό που δεν ξέρω όμως είναι αν κόβει πολύ από τη ροή του φίλτρου - εννοείται θα φροντίσω να κρατάω πάντα καθαρά τα σφουγγάρια του αφού θα τα πλένω σε κάθε αλλαγή νερού.

Το έχει δοκιμάσει κανείς να καταθέσει την άποψή του;

 

3d2d5825edb1bbea313d52fd801a4356.jpg

 

Φίλε μου το εχω και στα δυο ενυδρεία μου,και δεν εχω δει καμία απολύτως μείωση στην ΡΟΗ.

το καθαρίζω κάθε Κυριακή μαζί με την αλλαγη νερού του ενυδρειου μου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χτες Κυριακή το διαπίστωσα κι εγώ αφού αν κοιτάξεις στα παραπάνω μηνύματα θα δεις ότι το τοποθέτησα εντέλει με πολύ ευχάριστες εντυπώσεις στη λειτουργία του. Από χτες λοιπόν βρίσκεται στην είσοδο του μεγάλου μου φίλτρου (Eheim Pro 4+ 350 ) και λειτουργεί παραπάνω από ικανοποιητικά αφού όντως, και ροή δεν έκοψε όπως φοβήθηκα αρχικά, αλλά και ήδη δείχνει να μαζεύει τα πρώτα του σκουπιδάκια εστιάζοντας στα λευκά του σφουγγάρια μέσα στις γρίλλιες.

Με λίγα λόγια και δουλεύει, και δεν επηρεάζει καθόλου μέχρι στιγμής τη λειτουργία του εξωτερικού μου φίλτρου όσον αφορά τη ροή του.

Φυσικά και θα βγαίνει να πλένεται σε κάθε εβδομαδιαία αλλαγή νερού, αν με τον καιρό δω ότι δεν χρειάζεται τόσο συχνά (λόγω μικρής ιχθυοφόρτωσης ας πούμε ) πιθανότατα να αραιώσω λίγο τα διαστήματα καθαρισμού του.
Φρόντισα να το τοποθετήσω έτσι ώστε να μπορώ να το αφαιρώ και εύκολα από τον σωλήνα του εξωτερικού φίλτρου, όλα καλά. Μια μικρή παραπάνω δουλίτσα με ευεργετικές όμως ιδιότητες όπως διαβάζω για τα υλικά που κρύβονται μέσα στο εξωτερικό φίλτρο!

Ευχαριστώ για την τοποθέτηση, θα βοηθήσει κι όσους πιθανότατα σκεφτούν την αγορά του μελλοντικά.! default_smile.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος makis206 έγραψε:



Με λίγα λόγια και δουλεύει, και δεν επηρεάζει καθόλου μέχρι στιγμής τη λειτουργία του εξωτερικού μου φίλτρου όσον αφορά τη ροή του.

Φυσικά και θα βγαίνει να πλένεται σε κάθε εβδομαδιαία αλλαγή νερού, αν με τον καιρό δω ότι δεν χρειάζεται τόσο συχνά (λόγω μικρής ιχθυοφόρτωσης ας πούμε ) πιθανότατα να αραιώσω λίγο τα διαστήματα καθαρισμού του.
Φρόντισα να το τοποθετήσω έτσι ώστε να μπορώ να το αφαιρώ και εύκολα από τον σωλήνα του εξωτερικού φίλτρου, όλα καλά. Μια μικρή παραπάνω δουλίτσα με ευεργετικές όμως ιδιότητες όπως διαβάζω για τα υλικά που κρύβονται μέσα στο εξωτερικό φίλτρο!

 

Προσεξε μονο οταν το αφαιρεις, να το κανεις προσεκτικα γιατι με το κουνημα θα σου βγαζει τη βρωμα του σφουγγαριου στο ενυδρειο....αν μπορεις τυληγε το με πολυ ψιλοτρυπο τουλι ή καλσον και μετα βγαζε το.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όντως μου πέρασε αυτό από το μυαλό ότι μπορεί να συμβεί λοιπόν. Κι έλεγα αντί να βγάζω ολόκληρο το προ-φίλτρο από τον σωλήνα να αφαιρώ μόνο τα καλαθάκια για ακόμα πιο εύκολη αφαίρεση να φανταστείς.

Το κρατάω στα υπόψιν, έχω εύκαιρο διχτάκι με αρκετά μικρές τρύπες για τοποθέτηση βιολογικού υλικού στο φίλτρο. Ελπίζω να κάνει δουλειά αν και τα "χοντράδια" (φύλλα κλπ ) είναι βέβαιο πως θα τα συγκρατήσει.

Ευχαριστώ για την παρατήρηση.!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...