Jump to content

Αλλαγές νερού με βαρέλι


gkons

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Θέλω να κάνω αλλαγές νερού 30L , πήρα ένα βαρέλι 50L, έναν κυκλοφορητή sicce idra  (μανομετρικο 2,2m 1300l/hr ) για την μετάγγιση από βαρέλι στο ενυδρείο, και πήρα ένα μικρό SUNSUN HJ-211 με μανομετρικο 0,45 200l/hr. 

 

Σήμερα έβαλα το νερό για να κάνω την αλλαγή αύριο αλλά με τον μικρό κυκλοφορητή που έχω βαλει για να μην μένει στάσιμο το νερό η ανατάραξη της επιφάνειας του νερού μέσα στο βαρέλι είναι ελάχιστη.

Η ερώτηση μου είναι: γίνεται δουλειά ή πρέπει να πάρω μεγαλύτερο κυκλοφορητή για καλύτερη κυκλοφορία μέσα στο βαρέλι.

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δε βάζεις τον μεγάλο για κυκλοφορία στο βαρέλι και για μετάγγιση του νερού?

 

Αλλιώς βάλε το μικρό πολύ κοντά στην επιφάνεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται το πήρα για εξοικονόμηση ενέργειας τον μικρό. Δεν μ νοιάζει τόσο να εξατμιστεί το χλώριο γιατί έχω ρίξει prime αλλά με ανησυχεί αν δεν γίνεται καλή κυκλοφορία και αυτό δημιουργήσει θέματα καταλληλότητας του νερού να μπει στο ενυδρείο μετά από μια μέρα στο βαρέλι. Αντώνη τι πιστεύεις είναι πιο σωστό; Να το αφήσω όπως έχει; Κολλημένο στο πιάτο του βαρελιού. Να τον ανεβάσω λίγο πιο ψηλά ή να βάλω τον μεγάλο; ( την τελευταία λύση θέλω να την αποφύγω αν με καλύπτει κάποια από τις άλλες δύο)

Link to comment
Share on other sites

Θέμα καταλληλότητας δεν παίζει, όσο και να αφήσεις το νερό στο βαρέλι, από τη στιγμή που υπάρχει κυκλοφορία.

 

Αν δε θες λοιπόν να βάλεις τον μεγάλο, βάλε το μικρό ψηλά, ώστε να δημιουργεί αναταραξη. Πέρα απο την εξάτμιση του χλωρίου, βοηθάει στο να οξυγονωνεται και το νερό που βρίσκεται στο βαρέλι. Δε χρειάζεται να κάνει τιποτα κύματα. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ισώς και ένας θερμοστάτης τώρα με τα κρύα για να είναι η θερμοκρασία του βαρελιού ίδια στη θερμοκρασία του ενυδρείου 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω αύριο το πρωί, η αλλαγή θα γίνει το μεσημέρι. Να πάει από θερμότητα δωματίου περίπου στους 20C (θερμοκρασία δωματίου) και αύριο το πρωί θα βάλω θερμοστάτη να πάει στους 23-24 (θερμοκρασία ενυδρείου 24C).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αντιχλώριο να το προσθέτεις λίγη ώρα πριν την αλλαγή.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το γνώριζα! Το έβαλα από χτες για να έχει κλείσει 24ωρο το αντιχλωριο και να μπορώ να προσθέσω λιπάσματα με το που κάνω αλλαγή. (Είχα διαβάσει στα βαρέα μέταλλα που δεσμεύει το σκεύασμα είναι και μερικά στοιχεία του λιπάσματος για αυτό τα έριχνα μια μέρα μετά την αλλαγή).

Για ποιο λόγο πρέπει να το ρίχνουμε λίγο πριν την αλλαγή; (Ρωτάω για να μαθαίνω ?)

Link to comment
Share on other sites

Στα περισσότερα γνωστά αντιχλώρια δεν αναγράφεται στις οδηγίες χρήσης από τον κατασκευαστή το χρονικό διάστημα που χρειάζεται για να λειτουργήσει βέλτιστα το σκεύασμα, ακριβώς γιατί δρουν ακαριαία και δεσμευτικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παλι δε καταλαβαίνω αφου βάζεις αντιχλώριο γιάτι κάνεις ολή αυτή τη διαδικάσια ... Για σένα το λέω βασικά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@SOTIRIS

Όπως είπες αυτό έχω διαβάσει και εγώ, αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι δεσμεύουν ότι δεσμεύουν (γενίκευση των σκευασμάτων που δεσμεύουν χλώριο και βαρέα μέταλλα) για περίπου μία μέρα. Στα βαρέα μέταλλα ανήκουν και μερικά συστατικά του λιπάσματος οπότε αν το βάλω την ίδια μέρα το "αντιχλωριο" δεσμεύει και μερικά στοιχεία του λιπάσματος. Οπότε έτσι κερδίζω μια μέρα να βάλω λίπανση. Κάπως έτσι το σκέφτηκα

@dartman
 Έβαζα με ένα μπετονακι 4L νερό σε κάθε αλλαγή και η θερμοκρασία στο περίπου. Σε συνδυασμό με τα παραπάνω είπα να κάνω την αλλαγή νερού έτσι.

 

Αν κάνω που το χάνω μου λέτε.

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως την ημέρα της αλλαγής νερού δεν ρίχνουμε λιπάσματα, οπότε μην αγχώνεσαι δεν θα χαθεί τίποτα με τη χρήση του αντιχλώριου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Σωτήρη! Αν είναι ετσι θα το φτιάχνω το σύστημα λίγες ώρες πριν την αλλαγή για να φτιάξει η θερμοκρασία, θα γλιτώσω και την παντόφλα για την ημερήσια παρέα του βαρελιού στο σαλόνι ?!

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορία στο βαρέλι χρειάζεται μόνο στην περίπτωση που έχεις νερό όσμωσης (χωρίς χλώριο δηλαδή). Αν είναι δικτύου δεν χρειάζεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @AgMa! Έχω σκοπό να πάρω ΑΟ τον επόμενο μήνα οπότε από ότι φαίνεται θα το χρειαστώ ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...