Jump to content

Επιστροφή μετά από 10ετια...


Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα μετά από μεγάλη αποχή από το χόμπι. Παίζει να έχουν περάσει 10χρ από το τελευταίο ύφαλο μου.

Δυστυχώς το άλλο μου μισό δεν με πρόλαβε όταν είχα τα ενυδρεία και συμφωνήσαμε μετά από 8χρ συγκατοίκηση να βάλουμε ένα μικρό ενυδρείο στο σπίτι... "για να δούμε". Το κόστος μηδαμινό αφού τα περισσότερα τα έφτιαξα εγώ και τα περισσότερα ευτυχώς τα είχα κρατήσει από παλιά.

Στο ζουμί τώρα. Δεν θέλω να αναφέρω καταστήματα στην Αθήνα αλλά θα βρω κοράλλια στα ίδια; 

Υπάρχουν ακόμα χομπίστες που δίνουν frags ή η οικονομική κρίση μείωσε τα θαλασσινά στα σπίτια μας;

Με λίγα λόγια ήθελα να ρωτήσω από πού θα προμηθευτώ κοράλλια. Δεν τα χρειαζόμαστε άμεσα απλά ρωτάω για να ξέρω όταν έρθει η ώρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:)Ευχομαι να το απολαύσετε και οι δύο το ταξίδι στο reef!

Εγώ έχω προβεί σε αγορές από διάφορα καταστήματα (από όλα όσα συνεργάζεται το forum), από κανένα δεν είχα θέμα αλλά αυτά που ξεχωρίζω είναι:

www.aquario.gr ποιοτικά κοράλλια σε καλές τιμές, μεγάλη ποικιλία στο κατάστημα.

www.abyssos.gr όταν φέρνει είναι ποιοτικά και σε καλή τιμή, δεν ξέρω τί γινεται στο κατάστημα δεν έχω πάει πρόσφατα.

Ο λόγος που ξεχωρίζω τα ανωτέρω είναι γιατί πέραν της τιμής και της ποικιλίας μπορείς να παραλάβεις στον χώρο σου σε εύλογο χρονικό διάστημα κάτι που για εμένα είναι ουσιώδες.

Για να μην αδικήσω κανέναν θα κάνω αναφορά και στους υπόλοιπους με τους οποίους έτυχε να συνεργαστώ και δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα.

thefishroom, aquariumshop, aqualab

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν καταστήματα αλλά και χομπιστες που δίνουν και φραγκακια.. (Και σε καλές και σε τιμές καταστημάτων)..

Υπάρχουν πολλά θαλασσίνα ενυδρεία!

Επιλέγεις και πέρνεις..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gixxer, το Aquario δεν το γνωρίζω. Για να καταλάβεις επερνα κοράλλια από Ωκεανο, Υδάτινο και τον Νινταλ τότε Κορυδαλλό (και μετά Πέτρου Ράλλη).

Link to comment
Share on other sites

Απο τον Νινταλ ψώνιζα και εγώ όταν ήταν Κορυδαλλό και από τον Υδάτινο κόσμο για χρόνια, ο Ωκεανός μου πέφτει μακριά και από το σαιτ τους δεν βλέπω κάτι που θα μου τραβήξει την προσοχή. Επίσης προσωπικά μου την δίνει όταν αναρτούν λίστα χωρίς τιμές. Αρα εγώ δεν θα πάω οπότε δεν ξέρω τί παίζει.

Το aquario.gr δες το αν θέλεις στο νετ, εμένα με κέρδισαν και σαν χομπίστες και σαν κατάστημα, ειναι στον Ταύρο, αν βρεθείς κοντά πας μια βόλτα, έχουν ωραίες φραγκιέρες.

Η Αβυσσος ειναι πολλά χρόνια στον χώρο σε ένα μικρό κατάστημα στην Βικτώρια. τωρα τελευταία είδα ότι φέρνει κοράλλια. Επίσης ξέρουν πέντε πράγματα και κάνουν προπαραγγελίες - μπορεί δηλ. να βρεις κάτι που γενικά δεν έρχεται και το θέλεις.

Από χομπίστες θα βρεις επίσης, συχνά πυκνά βάζουν αγγελίες, έχω πάρει απο @Chriszoubouliκαι προτείνω!

Να επισημάνω ότι δεν έχω σχέση με κανένα κατάστημα ούτε με κάποιον συμφορουμίστα. Αναφέρω προσωπικές απόψεις βασισμένες στην δική μου αγοραστική εμπειρία.

Και πάλι σου εύχομαι καλή αρχή!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατα καιρούς μπαίνουν αγγελίες με κοράλλια απο χομπύστες. 

Επισης πολλά μαγαζια φέρνουν φραγκάκια. 

 

Σιγουρα θα βρεις. :) 

Link to comment
Share on other sites

Βαλε αγγελια- ζητηση και γραψε τι ακριβως ψαχνεις. Οποιος εχει κατι για δωσιμο, θα σου στειλει πμ

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...