Jump to content

Πρόβλημα με Οttocinlus?


Kasotakis

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά! Είχα πάρει ένα otto γύρω στα Χριστούγεννα για να τον βάλω στο ενυδρείο μου που φιλοξενεί προς το παρόν 8lemon tetra. Τον έβαλα βράδυ μέσα στο ενυδρειο και όπως είναι φυσικό κρύφτηκε κατευθείαν. Να σημειωθεί ότι δεν του έκανα καραντίνα γιατί δεν είχα τότε άλλο πιο μικρο ενυδρειο για να τον βάλω μέσα. Μετα λοιπόν από 1 μέρα(Αφού επιτέλους τον είδα στο τζαμι) παρατήρησα ότι είχε ick οπότε αγόρασα Το paraguard της seachem και έκανα θεραπεία για 2 βδομάδες σε όλο το ενυδρειο και ο otto πλέον φαίνεται μια χαρά σε χρώματα και συμπεριφορά. Το ερώτημα είναι το εξής: Ταΐζω με αγγούρι ή πιπεριά ή μαρούλι (Αφού τα έχω βράσει και τα βαλω στο παγωμένο νερό), αυτός δείχνει να τρώει Αλλά η κοιλιά του Από κάτω δεν είναι στρογγυλή όπως θα έπρεπε, τι λέτε να φταίει; Λέτε να μην τρώει οσο πρέπει επειδή δεν έχω βάλει άλλους μέσα(έχω σκοπό να πάω να πάρω αλλους2) Ρίξτε μου τα φώτα σας ως πιο έμπειροι, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχει το ψαράκι τώρα είναι ότι είναι μόνο του.

Συμπεριφέρεται καλύτερα σε γκρουπακια γιατί είναι αρκετά κοινωνικό με το είδος του.

Όσον αφορά το φαγητό μπορεί η να μην τρώει όσο πρέπει,  η να μην μπορείς να αναγνωρίσεις σωστά αν η κοιλιά του είναι όπως θα έπρεπε.

Έχει γενικά άλγη το ενυδρείο; έχεις ξύλα μέσα κλπ ;

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Kasotakis έγραψε:

Ταΐζω με αγγούρι ή πιπεριά ή μαρούλι (Αφού τα έχω βράσει και τα βαλω στο παγωμένο νερό), αυτός δείχνει να τρώει Αλλά η κοιλιά του Από κάτω δεν είναι στρογγυλή όπως θα έπρεπε, τι λέτε να φταίει;

Δεν του φτανει αυτο, που δινεις. Παρε ταμπλετες με σπιρουλινα, πχ της tetra, sera, που ειναι για πλεκο. Ακομα βραστό σπανακι (να μην ειναι λασπη, απλα να μαλακώσει).

Τρωνε μια χαρα και κατεψυγμενη τροφη.

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω ξύλα μέσα στο ενυδρειο και κάμποση αλγη πάνω στην ανουμπια. Για το ότι είναι πρόβλημα που είναι μόνος του το ξέρω και είχα σκοπό να πάρω και άλλους αλλά έπεσε το θέμα του ick στη μέση και με την καραντίνα είναι λίγο δύσκολο τώρα. Κάτι τελευταίο με τις ταμπλέτες έχω διαβάσει ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην τις τρώει καν λες να υπάρχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Kasotakis έγραψε:

Ναι έχω ξύλα μέσα στο ενυδρειο και κάμποση αλγη πάνω στην ανουμπια. Για το ότι είναι πρόβλημα που είναι μόνος του το ξέρω και είχα σκοπό να πάρω και άλλους αλλά έπεσε το θέμα του ick στη μέση και με την καραντίνα είναι λίγο δύσκολο τώρα. Κάτι τελευταίο με τις ταμπλέτες έχω διαβάσει ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην τις τρώει καν λες να υπάρχει πρόβλημα;

Δεν πιστεύω ότι θα έχει πρόβλημα. 

Ο μόνος λόγος να μην τις φάει θα είναι επειδή είναι μόνο του και είναι γενικά ψαράκι ντροπαλό που δεν συμπεριφέρεται άνετα εκτός αν είναι σε γκρουπακι.

Δοκίμασε target feeding στην αρχή και βάλε την δίπλα του να δούμε πως θα αντιδράσει αλλά και να την συνηθίσει.

Αλλοι λόγοι να μη την φάει είναι να είναι άγρια πιασμένος η άρρωστος.  Κατά τα άλλα δεν βρίσκω λόγο να μην φάει ένα wafer καλής ποιότητας. 

Στα δικά μου έδινα ταμπλέτα και ενίοτε έβαζα σε μια βεντουζα στο τζαμι αγγούρι.  Το έβαζα έτσι για να το αφαιρέσω εύκολα και γρήγορα. Μην αφήνεις μέσα φαγητό που δεν τρώγεται.

Εφόσον έχεις ξύλα και λίγο άλγη βρίσκει αυτός να φάει αλλά πιθανότατα λιγότερο απ'όσο θα ήθελε.

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Fred13 έγραψε:

Δεν πιστεύω ότι θα έχει πρόβλημα. 

Ο μόνος λόγος να μην τις φάει θα είναι επειδή είναι μόνο του και είναι γενικά ψαράκι ντροπαλό που δεν συμπεριφέρεται άνετα εκτός αν είναι σε γκρουπακι. Ίσως δηλαδή δεις τα lemon  να κατεβαίνουν να φάνε και αυτός λόγω της υποχωρητικης φύσης του να μην διεκδικεί μερίδιο.

Δοκίμασε target feeding στην αρχή και βάλε την δίπλα του να δούμε πως θα αντιδράσει αλλά και να την συνηθίσει.

Αλλοι λόγοι να μη την φάει είναι να είναι άγρια πιασμένος η άρρωστος.  Κατά τα άλλα δεν βρίσκω λόγο να μην φάει ένα wafer καλής ποιότητας. 

Στα δικά μου έδινα ταμπλέτα και ενίοτε έβαζα σε μια βεντουζα στο τζαμι αγγούρι.  Το έβαζα έτσι για να το αφαιρέσω εύκολα και γρήγορα. Μην αφήνεις μέσα φαγητό που δεν τρώγεται.

Εφόσον έχεις ξύλα και λίγο άλγη βρίσκει αυτός να φάει αλλά πιθανότατα λιγότερο απ'όσο θα ήθελε.

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο;

 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 80 λίτρα. Και γω χρησιμοποιώ βεντουζα στην οποία βάζω τα λαχανικά και τα αφήνω μαξ 12 ώρες. Αυτό το κάνω κάθε 2 Με 3 μέρες(κάποιες φορές κάνω μικρη αλλαγή μετα το τάισμα). Για τις ταμπλέτες θα ψάξω από αυτές που μου είπες(Αν μπορέσω θα πάω αυριο). Τώρα κάτι τελευταιο που με προβληματίζει είναι ότι τον βρίσκω σχεδόν πάντα πάνω στα τζάμια. Τον έχω δει ελάχιστες φορές στα φυτά(java fern anubia και bacopa έχω αλλά θα προσθέσω και αλλα)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Kasotakis έγραψε:

Το ενυδρείο είναι 80 λίτρα. Και γω χρησιμοποιώ βεντουζα στην οποία βάζω τα λαχανικά και τα αφήνω μαξ 12 ώρες. Αυτό το κάνω κάθε 2 Με 3 μέρες(κάποιες φορές κάνω μικρη αλλαγή μετα το τάισμα). Για τις ταμπλέτες θα ψάξω από αυτές που μου είπες(Αν μπορέσω θα πάω αυριο). Τώρα κάτι τελευταιο που με προβληματίζει είναι ότι τον βρίσκω σχεδόν πάντα πάνω στα τζάμια. Τον έχω δει ελάχιστες φορές στα φυτά(java fern anubia και bacopa έχω αλλά θα προσθέσω και αλλα)

Ίσως το τζαμί σου πάνω έχει νόστιμη άλγη. Μην σε προβληματίζει αυτή η συμπεριφορά,  το συνηθίζουν. 

Σπευσε να του βάλεις παρέα γιατί στρεσσαρεται και το στρες ρίχνει το ανοσοποιητικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...