Jump to content

Fungus? Σε χρυσόψαρο oranda


OlgaK.

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Είναι η πρώτη φορά που μπαίνω σε αυτό το σαιτ ελπίζοντας οτι θα βρω βοήθεια στο θέμα που με ανησυχεί! Εχω 3 χρυσοψαρα συνολικα σε ενυδρείο 60 λιτρων, το ενα το εχω 3.5 χρονια και προσφατα (πριν δυο μερες) πηρα αλλα δυο πολυ μικροτερα. Βλεπω οτι τα πανε παρα πολυ καλα μεταξυ τους αλλα σημερα προσεξα λιγα ασπρα σαν καρουμπαλακια μικρα στην ουρα του μεγαλου μου ψαριου. Το συγκεκριμενο ειχε βγαλει και παλια απο αυτα και περασαν με ενυδρειακο αλατι. Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι τα βγαζει μονο στην ουρα της και πουθενα αλλου στο υπολοιπο σωμα. Επισης τα αλλα δυο καινουργια ψαρακια ειναι υγιη χωρις κανενα δειγμα ασθενειας.

Να σημειωσω οτι ειναι και τα 3 oranda fancy tail και οτι ολα τους ακομα και το μεγαλο ειναι ενεργητικα με ορεξη για φαι και παιχνιδι.

Μονο το μεγαλο μου με τα καρουμπαλακια καμια φορα καθεται στο βυθο αλλα για πολυ λιγο διαστημα και παλι σηκωνεται.

Σημερα που εκανα αλλαγη νερου εβαλα μεσα με ενα κουταλακι του γλυκου ενυδρειακο αλατι JBL η μαρκα Ektol Cristal και ηδη βγαζει σαν διαφανη βλεννα απο αυτα.

Πρεπει να ανησυχησω και να βαλω κατι παρα πανω? Θα κολλησουν και τα αλλα νεα ψαρακια μου? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλη. Ανέβασε μια φωτογραφία του ενυδρείου σου και μια του ψαριού

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλησπέρα φίλη. Ανέβασε μια φωτογραφία του ενυδρείου σου και μια του ψαριού

Καλησπερα!!! Ευχαριστω πολυ για τη γρηγορη ανταποκριση και με συγχωρειτε και την καθυστερηση! 

20210128_213206.jpg

20210128_143239.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Κάθε πότε αλλάζεις νερό και πόσο? Να ξέρεις το ενυδρείο είναι μικρό για τρία χρυσόψαρα. Μπαίνουν δύο με το ζόρι. Επίσης κάθε πότε ταιζεις και ποσο? Το ενυδρείο είναι σίγουρα 60 λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Οκ. Κάθε πότε αλλάζεις νερό και πόσο? Να ξέρεις το ενυδρείο είναι μικρό για τρία χρυσόψαρα. Μπαίνουν δύο με το ζόρι. Επίσης κάθε πότε ταιζεις και ποσο? Το ενυδρείο είναι σίγουρα 60 λίτρα?

πριν 7 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλησπέρα φίλη. Ανέβασε μια φωτογραφία του ενυδρείου σου και μια του ψαριού

Καλησπερα!!! Ευχαριστω πολυ για τη γρηγορη ανταποκριση και με συγχωρειτε και την καθυστερηση! 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ενυδρειο ειναι σιγουρα 60 λιτρα ? συνηθιζα να εχω δυο αλλα το ενα μου πεθανε απο καρκινο την προηγουμενη εβδομαδα και θα επαιρνα αλλο ενα αλλα δεν μπορουσα να αντισταθω οποτε πηρα δυο? καθε εβδομαδα συγκεκριμενα καθε Σαββατο το 30% και τα ταιζω 2 φορες την ημερα καθε πρωι στις 11 και καθε απογευμα στις 8. Απο 3-4 flakes την μεγαλη και απο 2 τα μικρα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς αλλάζοντας κάθε πέντε ημέρες το 50-60 τις εκατό του νερού του ενυδρείου. Τα στίγματα και αυτά είναι πιθανότατα από κακή ποιότητα νερου. Τεστ νερού κάνεις? Διάβασε και αυτά.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τέλος το φίλτρο σου τι υλικά έχει μέσα? Κάθε πότε το καθαρίζεις και πως?

Link to comment
Share on other sites

Τεστ νερου οχι δεν κανω αλλα εχω κατι ταινιες ph που το μετραω 2 φορες την εβδομαδα. Η κακη ποιοτητα νερου που οφειλεται? Το φιλτρο μου ειναι με ανθρακα και εχει αλλο ενα μπλε μεγαλο σφουγγαρακι, δυο γκρι και γυαλοβαμβακα. Διπλα εχει τον θερμοστατη και παραδιπλα το φιλτρο-μοτερακι με αλλα δυο γκρι-ασπρα σφουγγαρακια μεσα πιυ μου ειπαν οτι δεν αλλαζουν ποτε. Βγαζω καθε εβδομαδα οταν κανω την αλλαγη νερου τα σφουγγαρακια που αλλαζονται (μπλε, γκρι και ανθρακα) και τα καθαριζω μεσα στο νερο του ενυδρειου που εχω αφαιρεσει με σκουπα βυθου σε μια λεκανιτσα. Προσφατα αλλαξα και τον ανθρακα και το μπλε γιατι τα προηγουμενα τα ειχα 3 μηνες οποτε ειναι καινουργια. Γενικα εκανα κατι λαθος που να επηρεασε την ποιοτητα του νερου? Ειναι επικινδυνα αυτα τα ασπρα ή μεταδοτικα? 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι επικινδυνο, που το ενυδρειο σου δεν εχει βιολογικο υλικο στο φιλτρο και δεν ειναι στρωμενο - διαβάζεις στο ποστ#7 Στήνοντας ένα ενυδρείο από το μηδέν

Τα σφουγγαρια δεν χρειαζονται αλλαγη καθε 3-ς μηνες. Με την αλλαγή σφουγγαριου μειωσεις την ηδη ανυπαρκτη ποσοτητα απο ωφελιμα βακτηρια στο ενυδρειο....

Θα χρειαστει να παρεις βιολογικο υλικο για το φιλτρο και σκευασμα με τα καλα βακτηρια για το ενυδρειο.

Το ΡΗ με χαρτακια μην μετρας, τζαμπα κοπος. Γενικος τα τεστ με χαρτακια δεν ειναι αξιοπιστα.

Αυριο θα μιλησει και παλι  ο ειδικος στα χρυσοψαρα - ο @killerknight :)

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω βακτηρια αμα εννοειτε αυτο για βιολογικο υλικο και αντιχλωριο. Πρωτα βαζω την αναλογη ποσοτητα αντιχλωριου και επειτα οταν τοποθετω ξανα πισω σρη θεση τους τα σφουγγαρακια βαζω ενα καπακι βακτηρια μεσα σε αυτα (ετσι μου ειχαν πει απο το πετ σοπ). Πρεπει να χρησιμοποιησω κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Ypdate της καταστασης!!!!!

 

Ειδα σημερα οτι και τα δυο νεα ψαρακια εβγαλαν απο ενα ασπρο σημαδακι στην ουρα τους!!!!! Αλλαξα νερο το 30% γιατι ειχα κανει και εχθες αλλαγη νερου και εριξα παραπανω δοση αλατιου (2 κουταλακια του γλυκου) 

Τι αλλο πρεπει να κανω? ??

Μπορει να μου πεθανουν απο αυτο? Fungus ειναι τελικα? Και πως δημιουργηθηκε??

Link to comment
Share on other sites

Όλγα έχεις διαβάσει τα άρθρα που σου δείξαμε? Γιατί αν τα διαβάσεις καταλαβαίνεις το λόγο που εμφανίζονται τα συμπτώματα στα ψάρια σου. Σίγουρα έχεις κακή ποιότητα νερού λόγω ανεπαρκούς φιλτρανσης και αραιων και μικρών αλλαγών νερού. Χωρίς υγρά τεστ όμως δε μπορούμε να ξέρουμε πόσο χάλια είναι η κατάσταση. Τι αλάτι έβαλες και σε τι ποσότητα? Ποιος σου είπε να βάλεις αλάτι πριν κάνεις κάποιες ικανοποιητικές αλλαγές νερού ώστε να έχει βελτιωθεί η κατάσταση του νερού σου?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ναι τα διαβασα. Προς το παρον ειναι αδυνατο να παρω τεστ νερου. Πηρα τηλ το πετ σοπ που εμπιστευομαι και μου ειπε οτι εβαλα λιγη ποσοστητα αλατιου εχθες και οτι καλο θα ηταν να κανω μια ακομα αλλαγη και να προσθεσω λιγο παραπανω. Η μαρκα που χρησιμοποιω ειναι το ektol cristal της JBL. Το φιλτρο μου διαβεβαιωσε οτι ειναι πολυ καλο και επισης αφου κανω αλλαγες καθε εβδομαδα. Θελει πιο συχνα? Επισης εκεινος ο κυριος απο το πετ σοπ μου ειπε οτι ισως ευθυνεται στο οτι εβαλα νεα ψαρια μεσα στο ενυδρειο και οτι συμβαινει αυτο μερικες φορες. Ισχυει κατι τετοιο? Ευχαριστω για την υπομονη που δειχνετε μαζι μου??? θα προσπαθησω να τα παω καλυτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...