Jump to content

Μηπως με δουλευει τελικα?


Recommended Posts

Οταν ειχα το χελωνακο στο μικρο ενυδρειο ετρωγε απο τα χερια μας, αραζε στην ξηρα με τις ωρες και γενικοτερα ειχε παρουσια. Του πηρα λοιπον επειδη μεγαλώσε μεγαλυτερο ενυδρειο (75Χ36Χ25) με τις λαμπες του, μεγαλυτερο θερμοστατη για να θερμαινεται η μεγαλυτερη μαζα νερου, μεγαλυτερο φιλτρο και μεγαλη ξηρα. Την πρωτη μερα που τον εβαλα μεσα στο νεο ενυδρειο εκανε βολτιτσες και αραξε και λιγο στη ξηρα κατω απο τη λαμπα. Απο τοτε ειναι κολλημενος στη γωνια του ενυδρειου, ατονος. Τρωει αλλα μονο αν περασει η τροφη απο πανω του και χωρις ιδιαιτερη ορεξη. Τι μπορει να φταιει για τοσο μεγαλη αλλαγη συμπεριφορας? Σημειωτεον τα ματια του ειναι καθαρα, το καβουκι του σκληρο και καθαρο. Αν εχει βγει απο τη γωνια και αντιληφθει κινηση τρεχει σα τρελο και χωνεται στη γωνια. Εχει περασει μια εβδομαδα ποση προσαρμογη θελει? Αρχιζω να μετανιωνω που του αλλαξα ενυδρειο τον λυπαται η ψυχη μου...

Link to comment
Share on other sites

Πες για τις θερμοκρασιες - νερου και ξηρα και τι λαμπες εβαλες.

στο νεο φιλτρο μετεφερες βιολογικο υλικο απο το παλιό;

Αλλαγη νερου στο νεο ενυδρειο κάνεις; Μπορει να εχει φουλ αμμωνια το νερο.

Τι τροφη δινεις;

Βγαλε μια φωτογραφια, να δουμε τι γινεται.

 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι στους 25 βαθμους το νερο και 37 στη ξηρα.  Λαμπα UV-B και basking. Στο νερο εχω βαλει κανονικα αντιχλωριακο και βιταμινες. Το φιλτρο ειναι καινουριο με σφουγγαρακι και ταμπλετα ενεργου ανθρακα. Αλλαγη νερου δεν εχω κανει ακομα το ενυδρειο ειναι μιας εβδομαδας. Τροφη του δινω pellet και λαχανικα (μαρουλι, καροτο κλπ).

IMG_20210128_202257.jpg

Έγινε επεξεργασία - Dungeons & Dads
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι εχει τα ματια του μισοκλειστα συνεχεια... Αυριο θα παρω τηλεφωνο στο Κτηινιατρικο κεντρο Περιστεριου να τον παω μηπως και μιλαμε για ελλειψη βιταμινης Α.

Link to comment
Share on other sites

Αν ταιζεις μεσα στο ενυδρειο, το νερο πρεπει να εχει φουλ αμμωνια.

Αυριο θα δει το θεμα σου και ο @corto maltese, που ειναι και ο ειδικος ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την @natateo οσον αφορα την αμμωνια γιατι απο οτι φαινεται δεν ειναι στρωμενο το φιλτρο, αρα αρχιζεις καθημερινες αλλαγες νερου 40-50% και βγαζεις τον ανθρακα απο το φιλτρο και στη θεση του βαζεις βιολογικο υλικο π.χ mini siporax......επισης η θερμοκρασια στεριας ειναι πολυ ψηλα, το σωστο ειναι 31-34.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοειτε αν ταιζω μεσα στο ενυδρειο? Μπορω να ταισω το χελωνακι με αλλο τροπο? Απο οτι ξερω η νεροχελωνα τρωει μονο μεσα στο νερο. Θα πρεπει να συμπληρωνω αντιχλωριακο δηλαδη ανα τακτα διαστηματα? Οταν λετε στρωμενο φιλτρο τι εννοειτε?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Dungeons & Dads έγραψε:

Τι εννοειτε αν ταιζω μεσα στο ενυδρειο? Μπορω να ταισω το χελωνακι με αλλο τροπο? Απο οτι ξερω η νεροχελωνα τρωει μονο μεσα στο νερο. Θα πρεπει να συμπληρωνω αντιχλωριακο δηλαδη ανα τακτα διαστηματα? Οταν λετε στρωμενο φιλτρο τι εννοειτε?

Εγώ άσχετός είμαι με τα χελωνάκια άλλα φαντάζομαι ότι σου λένε να το ταίζεις σε ένα άλλο πλαστικό δοχείο με νερό και μετά να το επιστέφεις στο ενυδρείο του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος marinos έγραψε:

Εγώ άσχετός είμαι με τα χελωνάκια άλλα φαντάζομαι ότι σου λένε να το ταίζεις σε ένα άλλο πλαστικό δοχείο με νερό και μετά να το επιστέφεις στο ενυδρείο του.

Σωστος.....ακριβως αυτο ειναι που εννοουν

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Dungeons & Dads έγραψε:

Οταν λετε στρωμενο φιλτρο τι εννοειτε?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...