Jump to content

Εξοπλισμός για ενυδρείο περιπου 200χ60χ60 για κιχλιδες


Mr.fox

Recommended Posts

Γεια σε όλους του φίλους του φορουμ?

σημερα έπεσε η πληρωμή και έτσι πρέπει σιγά σιγά να συγκεντρώσω τον εξοπλισμό του ενυδρειου.

εδω χρειάζομαι από άλλους βοηθεια και γνώμες καθώς δεν με πέρνει να κάνω κάτι λάθος.

1)ποια από τα δυο ψάρια είναι ευκολότερα και πιο ανθεκτικά και λιγότερο πολύπλοκα ώστε σαν αρχάριος να μην εχω όλο προβλήματα και δεν ξέρω πως να τα αντιμετωπίσω,και στεναχωριέμαι κάθε λίγο και λιγάκι. Malawi η tanganyika?

2)αφού καταλήξω με την βοήθεια σας σε τι  και ποσα ψάρια θα βάλω,μετά θα ήθελα την βοήθεια σας για τις ακριβείς διαστάσεις,και υλικό ενυδρειου. Γυαλί η Plexiglass?

3)αφού θα αποφασίσουμε τι ψάρια θα μπουνε και τι διαστάσεις και υλικό ενυδρειου θα παρω ,θελω την βοήθεια σας σε ακριβή εξοπλισμό,(μάρκα -μοντέλο κτλπ. Ολα όσα θα χρειαστεί ένα ενυδρείο που στήνετε από την αρχή ) για να φτιάξω με την βοήθεια σας ένα όμορφο και το σημαντικότερο από όλα σωστό ενυδρείο για τα ψάρια.

να σημειώσω ότι από φιλτρα θα μπουνε δυο eheim classic 1500 (2260)

4)την βοήθεια σας να επιλέξω στο τέλος το καταλληλότερο 3d  background (μοντέλο και χρωμα όσο πιο κοντά στο φυσικό τοπίο.

@marinos

@corto maltese

@killerknight

@adlib
@Νικόλαξ
@Χρήστος

@DIMITRIOS
@mpouf
@tkalamat
@johnbaggios
@SOTIRIS

και οποίος άλλος θέλει και μπορεί να βοηθήσει θα χαρώ πολυ:)

 


 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Και οι δυο λίμνες έχουν αυτό που ζητάς .

Το ενυδρείο θα το κάνεις με όσο μεγαλύτερο μήκος και πλάτος μπορείς άλλα να είναι εφικτό  να το μεταφέρεις στον χώρο σου.

Χωρίς δεύτερη κουβέντα από γυαλί .

Προσωπικά θεωρώ ότι αν κάνεις ένα ενυδρείο  με τις διαστάσεις του τίτλου  θα μπορούσες άνετα και απροβλημάτιστα  να τοποθετήσεις 3 χαρέμια απο την λίμνη Malawi που  ταιριάζουν σε συμπεριφορές και θα γεμίσουν με χρώμα το ενυδρείο σου . Και είναι τα παρακάτω 

1105550988_Cyrtocaramoorii.thumb.jpg.7866bc8ef1fa3472cd958341f481e695.jpg

 

Cyrtocara moorii

 

 

 

 

image.jpeg.1d7acf4bfefd46caf26b9010a9b72bdb.jpeg

 

Labidochromis caeruleus

 

 

aulonocara firefish | Freshwater aquarium fish, Aquarium fish, Best  aquarium fish

 

 

Dragon Blood Peacock Cichlid (Aulonocara sp.)

 

Το πλεονέκτημα που θα έχεις είναι με αυτόν τον τρόπο θα έχεις και ψάρια που ζούνε στα βράχια (mbuna) άλλα και μεγάλα και μεσαία haps (ψάρια που ζούνε στην ανοιχτή λίμνη) που θα σου προσφέρει συνεχή κίνηση στο ενυδρείο σου. 

 

Και τέλος για το 3d  background προσωπικά τα θεωρώ πεταμένα λεφτά  και χάσιμο πολύτιμων λίτρων μιας και στην Αφρική το αξιοθέατο είναι το ψάρι και όχι το ενυδρείο . 

Η σωστή επιλογή στις πέτρες είναι αυτές που θα το κάνουν όμορφο . 

Δες πόσο απλό και ταυτόχρονα πόσο φυσικά όμορφο eίναι αυτό το ενυδρείο 

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το βάρος του ενυδρειου και η Μετάφορα του είναι το μεγαλύτερο μου πρόβλημα,τι γνώμη έχεις για ενυδρείο 200χ60χ50?
επισης είδα ότι υπάρχουν ενυδρεία Plexiglass,με πολυ λιγότερο βάρος 

Link to comment
Share on other sites

Το ύψος από ότι κατάλαβα δεν μας χρειαζετε και τόσο για τις κιχλιδες σωστά?

αν ναι τότε μηπως 50 ύψος θα ήταν καλα?
 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μόλις είδα γράφεις για γυαλί το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Για αυτές τις κιχλίδες που σου προτείνω θέλουμε ύψος τουλάχιστον 60 εκατοστά . Σκέψου ότι θα έχεις και άμμο και πέτρες . 

To plexy γρατζουνιέται για πλάκα και η τιμή πάει στο διπλάσιο .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Marine se efxaristw πολυ για τον κόπο σου?με έχεις βοηθήσει παρά πολυ αυτές τις μέρες,και τα υπόλοιπα παιδιά.

 

να δω πως θα το κουβαλήσω ?

απο εξοπλισμό τι θα χρειαστώ ?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Άμμο (αν αλλάξεις στο άλλο θα την βάλεις εδώ ) και θα πάρεις και καινούργια .

Πέτρες (εδώ θέλει ψάξιμο ) 

Φωτισμό έχεις .

Φίλτρα έχεις . 

Θερμαντήρες έχεις ,(αν δεν έχεις να πάρεις)

Και κανένα Wave makers  https://www.bluefishaquariums.gr/εξοπλισμος-ενυδρειου/wave-makers/κυματοποιητής-ενυδρείου-voyager-hp9d.html

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Άμμο (αν αλλάξεις στο άλλο θα την βάλεις εδώ ) και θα πάρεις και καινούργια .

Πέτρες (εδώ θέλει ψάξιμο ) 

Φωτισμό έχεις .

Φίλτρα έχεις . 

Θερμαντήρες έχεις ,(αν δεν έχεις να πάρεις)

Και κανένα Wave makers  https://www.bluefishaquariums.gr/εξοπλισμος-ενυδρειου/wave-makers/κυματοποιητής-ενυδρείου-voyager-hp9d.html

Στο 450αρι εχω μέσα γύρω στα 100 κιλά άμμο ?  ξέρω ότι είναι παααρα πολυ απλά τωρα δεν μπορώ να την βγάλω γιατί εχω τα ψάρια μέσα.

θα σου στείλω να δεις τι άμμος είναι και κοκομετρια της άμμου.

 

φωτισμος εννοείς της Giesmann την μεγάλη που εχω? Να μην παρω σποτ?
 

θερμαντηρες εχω 4 καινούριους 300watt αν κανουν..eheim fluval Juwel μάρκες είναι.

 

τι άλλο θα χρειαστώ εκτως από αυτά?

 Σε ευχαριστω παρά πολυ πραγματικά ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Στο 450αρι εχω μέσα γύρω στα 100 κιλά άμμο ?  ξέρω ότι είναι παααρα πολυ απλά τωρα δεν μπορώ να την βγάλω γιατί εχω τα ψάρια μέσα.

θα σου στείλω να δεις τι άμμος είναι και κοκομετρια της άμμου.

 

φωτισμος εννοείς της Giesmann την μεγάλη που εχω? Να μην παρω σποτ?
 

θερμαντηρες εχω 4 καινούριους 300watt αν κανουν..eheim fluval Juwel μάρκες είναι.

 

τι άλλο θα χρειαστώ εκτός από αυτά?

 Σε ευχαριστώ παρά πολυ πραγματικά ?

Άμμο αν πεις ότι θα βάλεις 10 εκατοστά θέλεις 200 Χ 60 Χ10 = 120 λίτρα ή 120 Χ1,6 = 192 κιλά.

Φωτισμό όχι δεν θα πάρεις άλλο. Και εκτός από πέτρες και ένα waves makers δεν θέλεις τίποτα άλλο .

Οι θερμαντήρες κάνουν και παρακάνουν .  

Την πλάτη του ενυδρείου θα την βάψεις μαύρη με πλαστικό χρώμα άρα θα χρειαστείς χρώμα και ρόλο. 

Βρες το ενυδρείο εσύ και όλα τα άλλα είναι εύκολα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Άμμο (αν αλλάξεις στο άλλο θα την βάλεις εδώ ) και θα πάρεις και καινούργια .

Πέτρες (εδώ θέλει ψάξιμο ) 

Φωτισμό έχεις .

Φίλτρα έχεις . 

Θερμαντήρες έχεις ,(αν δεν έχεις να πάρεις)

Και κανένα Wave makers  https://www.bluefishaquariums.gr/εξοπλισμος-ενυδρειου/wave-makers/κυματοποιητής-ενυδρείου-voyager-hp9d.html

Βρήκα την 10 ,είναι λίγο πιο μεγάλη ,καινούργια για 115€

συζητήσιμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο το εχω βρει από που θα το παρω.

θα το παραγγείλω από Γερμανία.

απλα είχα χαρεί γιατί. Μίζα τα plexiglass ήταν καλα ,και έλεγα αφού είναι ελαφρύτερο ότι θα μπορούσα να παρω μεγαλύτερο..αλλά αφού δεν κανουν πάμε σε γυαλι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι μάλλον το ενυδρείο που θα θα παρω 

4D3A9F34-7896-4E06-BB13-44CEE56DCD66.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλογέμιστο φίλε, ότι χρειαστεί εδώ είμαστε. Ο Μαρίνος προσφερει παροχή υπηρεσιών 24 ώρες το 24ωρο, 7 μέρες την εβδομάδα. Τελικά τι διαστάσεις θα το κάνεις;Προσωπικά μου αρέσει πολυ για πλατη η τοποθέτηση πλακιδίων/πετρων που χρησιμοποιούνται για τοποθέτηση εξωτερικά στα σπίτια. Κολλάνε ευκολα με σιλικόνη. Απλά αυξάνουν αρκετά το συνολικό βάρος του ενυδρειου. Σε περιοτωση μετακόμισης ή στον υπολογισμό της κατασκευής της βάσης θα πρεπει να το λάβεις υπ όψιν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει καπάκι να βάλεις απο πάνω plexy γιατί κατά το ζευγάρωμα μπορεί να δεις κάνενα ψάρι στο πάτωμα ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνει το μεγαλύτερο μοντέλο κύκλοφορητή?

ειναι ο hp10 15000 lh

 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στην Ελλάδα τόσο μεγάλα τα κάνουν με διπλό πατο/βάση.Τωρα για να το έχουν έτσι οι Γερμανοί κάτι θα ξέρουν όμως... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Καλογέμιστο φίλε, ότι χρειαστεί εδώ είμαστε. Ο Μαρίνος προσφερει παροχή υπηρεσιών 24 ώρες το 24ωρο, 7 μέρες την εβδομάδα. Τελικά τι διαστάσεις θα το κάνεις;Προσωπικά μου αρέσει πολυ για πλατη η τοποθέτηση πλακιδίων/πετρων που χρησιμοποιούνται για τοποθέτηση εξωτερικά στα σπίτια. Κολλάνε ευκολα με σιλικόνη. Απλά αυξάνουν αρκετά το συνολικό βάρος του ενυδρειου. Σε περιοτωση μετακόμισης ή στον υπολογισμό της κατασκευής της βάσης θα πρεπει να το λάβεις υπ όψιν

Καλά δεν έχεις το θεό σου.

Πριν ακόμα κάνεις το φυτεμένο μας πούλησες ; 

Που είναι το spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Να δεις που παλι νταμάρι θα κάνω στο τέλος... 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καπάκι πουλάει ο ίδιος extra ,αλλά λογικά θα του ζητήσω να μου το κάνει διαφανές από πάνω και όχι με μαύρο πλαστικό.

A6025CD6-8CD0-41C1-8A7D-E49AB4AB7BC3.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Καλογέμιστο φίλε, ότι χρειαστεί εδώ είμαστε. Ο Μαρίνος προσφερει παροχή υπηρεσιών 24 ώρες το 24ωρο, 7 μέρες την εβδομάδα. Τελικά τι διαστάσεις θα το κάνεις;Προσωπικά μου αρέσει πολυ για πλατη η τοποθέτηση πλακιδίων/πετρων που χρησιμοποιούνται για τοποθέτηση εξωτερικά στα σπίτια. Κολλάνε ευκολα με σιλικόνη. Απλά αυξάνουν αρκετά το συνολικό βάρος του ενυδρειου. Σε περιοτωση μετακόμισης ή στον υπολογισμό της κατασκευής της βάσης θα πρεπει να το λάβεις υπ όψιν

Όλα τα παιδιά με έχουν βοηθήσει παρά πολυ ,αλλά ο Μαρίνος και ο Χρήστος  killerknight με έχουν σώσει κυριολεκτικά. 
δασκαλοι μου ? 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα.....αναφορικα με τον εξοπλισμο δεν θα προσθεσω κατι σε ολα τα παραπανω που σου ειπαν τα παιδια.......Για την ψαροσυνθεση να πω, οτι αν πας σε Μαλαουι αυτη που προτεινε ο Μαρινος ειναι εξαιρετικη.........Δες και απο Τανγκανικα για την παρακατω που σου ειχα προτεινει σε αλλο σου θεμα,

 

Frontosa Zaire Blue

large.1874034190_CyphotilapiaGibberosa2.jpg.588dea03bbd93a32984783c94bd9c52d.jpg

 

N. Leleupi

Tanganyikan Neolamprologus leleupi Cichlid | Arizona Aquatic Gardens

 

Altolamprologus Calvus

https://riverpark.biz/192/black-calvus-altolamprologus-calvus-x-1.jpg

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο εξοπλισμός που χρειάζομαι είναι ο ίδιος και στις δυο κατηγορίες ?

malawi και tanganjika

 

εαν ναι τότε εχω καιρό μέχρι να αποφασίσω...

μεχρι να μαζέψω όλα τα πράγματα ,να παρω το ενυδρείο να το στήσω,να στρωθεί κτλπ.

 

και τα δυο μου αρέσουν πολυ εμφανισιακά.

τωρα σε συμπεριφορές και χαρακτήρες δεν ξέρω τι διάφορες έχουν..


 

Link to comment
Share on other sites

Και πριν κάνω την αγορά θελω να ρωτήσω εαν κάνει ο κυκλοφοριτης Soccer Voyager 10 (15.000l/h) που βρήκα 110ευρω καινούριο.

ξερω ότι χρειάζομαι μικρότερο αλλά εαν κάνει και αυτός και μου δώσετε το οκ να παρω αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...